Μοσχευματα που πεφτουν

Δημητρης38

Active Member
Ειδα πριν λιγο κολλημενες στο μετωπο μου 2 τριχες ενωμενες με ενα ξερο σμιγμα λιγα χιλιοστα πανω απο την βαση τους. Αυτο ειναι μοσχευμα που απερριψε ο οργανισμος μου και δεν προκειτε να ξαναδημιουργησει τριχες ?

Δεν σκεφτηκα να το βγαλω φωτογραφια μολις το ειδα το πεταξα για να μην στεναχωριεμαι !!!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Edit: Φωτογραφια σελ. 2
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Nick_1986

Member
Αχ ρε Δημήτρη πολύ με έχει παραξενέψει και στεναχωρήσει η περίπτωσή σου...

Γιατί να πέφτουν τα μοσχεύματα ρε γ@μώτο..??

Τι δεν πήγε καλά..??'Εχεις βγάλει κάποιο συμπέρασμα..??
 

giwrgos athina

Active Member
Και πεφτουν μετα απο τοσα χρονια δεν επεσαν αμεσως...Μαλλον ενα μεγαλο ποσοστο των μεταμοσχευμενων θα το χασουμε...
 

Nick_1986

Member
Αν είναι έτσι Γιώργο, κακώς που ασχολούμαστε!!!!

Αν είναι να πέσουν και τα μ/μ μαλλιά, ασ' τα να πάνε... :(




Δημήτρη μετά από πόσα χρόνια άρχισαν να πέφτουν τα μ/μ μαλλιά..??
.
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Δημήτρη ο μόνη λογική εξήγηση στην περίπτωση σου ειναι πως έχεις πολύ επιθετική τριχόπτωση και θα καταλήξεις στην ανώτατη βαθμίδα nw και ήταν προγραμματισμένο να χάσεις μαλλιά και απο την δότρια, συμβαίνει και αυτό βλέπεις, τα πίσω και τα πλαινά σε μερικούς πέφτουν, οχι τελείως ράφλα αλλά αραιώνουν. Ίσως το πλήρωμα του χρόνου έφτασε και ζεις πλέον αυτό ειδικά μιας και δεν κάνεις καμίας μορφής θεραπεία με αντιαδρογόνα όπως φιναστερίδη που ίσως έκανε την ζωή των τριχών αυτό μεγαλύτερη. Νομίζω τα μεταμοσχευμένα μαλλιά δεν ειναι όλα μόνιμα, όμως οχι στον βαθμό που εσύ το βιώνεις που είσαι μάλλον σπάνια περίπτωση.
 

giwrgos athina

Active Member
Συμφωνο απολυτα με τον dance σε οσα εγραψε..Επισεις δεν γινεται τα μεγαλα norwood με επιθετικη τριχοπτωση να ξενπερδεψουν με 2 μμ απο 1000grafts που κανουν εδω οι δικοι μας γιατροι...Επειδη σιγουρα θα χαθουν καποια grafts χρειαζονται πολλες επαναληπτικες συνεδριες...Ενα norwood 6 σιγουρα θελει 2 με 3 strip και 2 fue+ μοσχευματα απο μουσι,στηθος εφηβαιο για να δειχνει αξιοπρεπως..,Πιστευω οτι τα grafts που χανεις θα τα εχανες ετσι και αλλιως ακομα και αν βρισκονταν στην δοτρια...Ο dhmhtrhs εκανε τις μμ εχωντας αρκετα μαλλια και ετσι ουτε καν ο γιατρος δεν μπορουσε να το προβλεψει φανταζομαι αυτο....Μπορει να συμβει σε ολους μας οσους δηλαδη δεν περνουν φινα...Το βλεπω και σε μενα που στα 24 μου σχεδον δεν ειναι ιδια η δοτρια μου με τα 16 μου...Δημητρη στην δοτρια σου εχεις παρατηρησει καποια αλλαγη αραγε?
 

Δημητρης38

Active Member
Θα ειμαι ειλικρινης μαζι σας
Επιθετικη τριχοπτωση εχω...ηλικιακα ξεκινησε αργα αλλα επιθετικα....αλλα η δοτρια περιοχη μου ειναι μια χαρα
Δεν πηρανε μαλλια απο Δοτρια περιοχη που τωρα αραιωνει για να ερθει το πληρωμα του χρονου και να πεσουν
Δεν ειναι αυτο το προβλημα

Το προβλημα ειναι το εξης...
το εχω συζητησει και με Γιατρο και συμφωνησε εμμεσως πλην σαφως γιατι το εχει δει σε πολλους ακομα
Εγω ρωτησα και χρηστες που κανανε μ/μ πριν πολλα χρονια και τους εχουν πεσει και εκεινους
Τον Τασο (εναν γνωστο χρηστη στο φορουμ δηλαδη) ας πουμε που εκανε και αυτος την μ/μ του πριν αρκετα χρονια
Αν βρειτε και εσεις καποιον που να εχει κανει μ/μ πριν πολλα χρονια ρωτηστε τον αν εχουν παραμεινει ολα τα μοσχευματα του ή αν πεσανε

Λοιπον
Εγω πιστευω οτι τα μοσχευματα εχουν ημερομηνια ληξης
Μπορει να εχουν το ιδιο dna...αλλα η μεταφορα τους σε αλλη περιοχη δεν τα κανει να ειναι και μονιμα
Μετα απο 10 χρονια εγω ξεκινησα να τα χανω
Και τα ενοιωθα οτι τα χανω γιατι χαλαγε και η υφη τους
Η ριζα τους γινοταν ξερη σαν σβωλος..σαν να γινονται ξενο σωμα κατω απο την επιφανεια του δερματος
Και σιγα σιγα εξαφανιζονταν !!!
Νομιζω οτι ο οργανισμος μου τα απερριπτε σιγα σιγα..

Στα 15 χρονια εχασα το 70% (καπου εκει πιστευω-σιγουρα πανω απο το 50%)
Αν εγω ειμαι ειδικη περιπτωση δεν το γνωριζω
Αν υπαρχουν χρηστες που να εχουν κανει μ/μ πριν 10-15 χρονια ας γραψουν αν εχουν το ιδιο προβλημα να τσεκαρω και εγω τι μπορει να ευθυνεται για την περιπτωση μου

Επισης οτι ειναι τοσο ευαλωτα στον Ηλιο, στα σκευασματα, στα χτυπηματα, στις πιθανες φλεγμονες... εχετε δει τα μαλλια πισω να πεφτουν απο αυτους τους λογους ?
Τα μεταμοσχευμενα δηλαδη γιατι να πεφτουν ?
Απο την αλλη.. πεφτουν απο αυτους τους λογους... ή ειναι απλα αιτιες που δικαιολογουν την ημερομηνια ληξης τους ?
 

giwrgos athina

Active Member
O geroksouras εχει αναφερει πως εκανε strip πριν 10 χρονια και υποστηριζει πως δεν του επεσαν...Επισεις και εγω ξερω ενα παιδι που εκανε strip το 2004 στην laser l* ne cl*niks και τα μαλλια δεν του επεσαν...Υπαρχει κανας αλλος με τοσα παλια μεταμοσχευση να μας πει?
 

Δημητρης38

Active Member
giwrgos athina είπε:
O geroksouras εχει αναφερει πως εκανε strip πριν 10 χρονια και υποστηριζει πως δεν του επεσαν...Επισεις και εγω ξερω ενα παιδι που εκανε strip το 2004 στην laser l* ne cl*niks και τα μαλλια δεν του επεσαν...Υπαρχει κανας αλλος με τοσα παλια μεταμοσχευση να μας πει?

Eγω τον τασο που γραφει στο Φορουμ και τον ρωτησα (επειδη μου ειπε οτι εκανε μ/μ πριν αρκετα χρονια).. μου ειπε οτι του πεσανε !!

Ο Γερουξουρας εγραψε οτι δεν του πεσανε τα μαλλια της στριπ που εκανε πριν 10 χρονια ?
Γιατι εχει μια φωτογραφια και φαινονται ποσα μοσχευματα ειχε (πριν την επεμβαση που εκανε πριν λιγους μηνες)
(http://www.hairlossgr.com/forum/thread-8884-page-5.html <--- η πρωτη φωτο... )


Ας γραψουν οι παλιοι, ειμαι και εγω περιεργος να δω τι θα διαβασω
 

gianniskritikos2

Active Member
ρε παιδια και εγω βλεπω ανθρωπους στα 40 πχ που εχουν πολυ αραιη δοτρια λογικο ειναι... αν εισαι προγραμματισμενος να αραιωσεις στην δοτρια και να χασεις και πολα απο την δοτρια φτανοντας nw6 και .... ειναι λογικο τωρα αν καποιος απλα θα φτανε nw3 μεχρι τα 100 του και η δοτρια δεν αραιωνε τοτε ναι αν εκανε μμ δεν θα τα εχανε αυτο πιστευω οτι γινεται οτι ειπε και ο dance τωρα να βλεπουμε τον καθενα αν εχασε μμ δεν σημαινει κατι παραπανο...
 

mimis giova

Active Member
κ εγω αυτο πιστευω οτι κ στην δοτρια αραιωνει καπιος..πριν 2 χρονια η δοτρια μ ηταν δυναμητης..κ τωρα εχει τα χαλια της..βεβαια εχω διαχιτι εγω..αλλα φια φανταστητε να εκανα μμ πριν 2 χρονια που ειμουν στο τσακ..τωρα ειμαι σιγουρος οτι θα επεφταν κ καπια απο αυτα..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

lucky13

New Member
mimis giova είπε:
κ εγω αυτο πιστευω οτι κ στην δοτρια αραιωνει καπιος..
Από την στιγμή που κάποιος έχει το γονίδιο της φαλάκρας, ποτέ δεν μπορεί να ξέρει τι nw είναι προδιαθετειμένος να κάνει. Εάν λοιπόν κάποιος την δεδομένη στιγμή της μμ είναι nw3 αλλά είναι "προγραμματισμένος" να κάνει nw6 και χρησιμοποιηθεί δότρια nw5 για παράδειγμα, είναι σίγουρο ότι αυτά τα μαλλιά θα τα χάσει. Μπορεί να τα χάσει μετά από 2 χρόνια αλλά μπορεί και μετά από 20. Δεν μπορεί κανείς να το ξέρει και κανένας γιατρός να το εγγυηθεί εκ των προτέρων. Είναι καθαρά θέμα του κύκλου ζωής της τρίχας αλλά και εξωγενών παραγόντων (πχ άγχος) σε πολύ όμως μικρότερο βαθμό.

Προσωπική μου καθαρά άποψη είναι ότι και στην λεγόμενη ασφαλή περιοχή αραιώνει κάποιος αλλά σίγουρα όπως προείπα είναι θέμα του τι κύκλο ζωής έχει η κάθε τρίχα. Μπορείς εύκολα να το διαπιστώσεις άμα προσέξεις μεγάλους σε ηλικία με καράφλα (65+). Οι περισσότεροι έχουν έχουν αραιώσει πάρα πολύ ακόμα και στα πλαινά ενώ το nw έχει κατέβει μέχρι το σβέρκο.

Θεωρώ πως όταν κάνει κανείς μμ δεν θα πρέπει να τρέφει μεγάλες προσδοκίες σχετικά με το για πόσο θα είναι έτσι ή σε ένα επίπεδο που "τρώγεται". Μπορεί να είναι για πολλά χρόνια αλλά μπορεί και όχι. Καλό είναι να κρατάμε μικρό καλάθι.
 

mimis giova

Active Member
συμφωνο σε ολα..αλλα πανω μ ξρεω πως θα γινω..αμα δεις τον πατερα μ κ εμενα θα καταλαβετε..ιδια καραφλα..καρμπον ομως..αρα ξερω π θα φτασω στα σιγουρα..κ ισως λιγο χειροτερα...η διαφορα ειναι πως ο πατερας μ μετα τα 35 αρχισε..ενω εγω μια δεκαετια κατω..
 

geroksouras

Active Member
giwrgos athina είπε:
O geroksouras εχει αναφερει πως εκανε strip πριν 10 χρονια και υποστηριζει πως δεν του επεσαν...Επισεις και εγω ξερω ενα παιδι που εκανε strip το 2004 στην laser l* ne cl*niks και τα μαλλια δεν του επεσαν...Υπαρχει κανας αλλος με τοσα παλια μεταμοσχευση να μας πει?

το strip το εκανα το 98,επομενως εχουμε 16 χρονια
απο το 2005-6 περιπου που αδειασα τελειως μπροστα μπορω να πω
οτι οσα φαινονταν ειναι ακομα
τωρα τα ποσα ειναι?
εβαλα 1000(τριχες τοτε)
150 περιπου ειναι στο crown μετρημενες
μπροστα τωρα υπολογιζω 500-600
παμε δηλ καπου 700 τριχες απο 1000
ποσες ομως απο τις 1000 φυτρωσανε και τι ποσοστα απωλειας
υπηρχαν με τα τοτε δεδομενα?
θεωρω οτι απο αυτα που φυτρωσαν ενα 80-90% τα εχω ακομα
(δηλ απο 800 φυτρωση τα 700)
ειναι σημαντικο να παιρνονται grafts απο safe zone οπως εγω τοτε
βλεπω πολλες μτχ fue που παιρνουν απο ψηλα πλαινα και χαμηλα σβερκο
σημεια επικινδυνα για μελλοντικο αδειασμα(οπως εμενα)
 

Δημητρης38

Active Member
mimis giova είπε:
συμφωνο σε ολα..αλλα πανω μ ξρεω πως θα γινω..αμα δεις τον πατερα μ κ εμενα θα καταλαβετε..ιδια καραφλα..καρμπον ομως..αρα ξερω π θα φτασω στα σιγουρα..κ ισως λιγο χειροτερα...η διαφορα ειναι πως ο πατερας μ μετα τα 35 αρχισε..ενω εγω μια δεκαετια κατω..

αρα δεν εμοιασες τον πατερα σου !!!


mimis giova είπε:
κ εγω αυτο πιστευω οτι κ στην δοτρια αραιωνει καπιος..πριν 2 χρονια η δοτρια μ ηταν δυναμητης..κ τωρα εχει τα χαλια της..βεβαια εχω διαχιτι εγω..αλλα φια φανταστητε να εκανα μμ πριν 2 χρονια που ειμουν στο τσακ..τωρα ειμαι σιγουρος οτι θα επεφταν κ καπια απο αυτα..

εαν κανεις εστω και μια μ/μ λογικο ειναι η δοτρια να χαλασει.
Αυτο δεν σημαινει οτι η δοτρια χαλαει λογω γεννητικης προδιαθεσης αρα γιαυτο πεφτουν και τα μοσχευματα.
(εαν καταλαβα καλα αυτο που εγραψες)

Επαναλαμβανω οτι εγω προσωπικα εχω μια χαρα δοτρια, αλλα εχω χασει μετα απο χρονια πολλα μοσχευματα.
Πιστευω οτι και αυτα εχουν ημερομηνια ληξης!


geroksouras είπε:
giwrgos athina είπε:
O geroksouras εχει αναφερει πως εκανε strip πριν 10 χρονια και υποστηριζει πως δεν του επεσαν...Επισεις και εγω ξερω ενα παιδι που εκανε strip το 2004 στην laser l* ne cl*niks και τα μαλλια δεν του επεσαν...Υπαρχει κανας αλλος με τοσα παλια μεταμοσχευση να μας πει?

το strip το εκανα το 98,επομενως εχουμε 16 χρονια
απο το 2005-6 περιπου που αδειασα τελειως μπροστα μπορω να πω
οτι οσα φαινονταν ειναι ακομα
τωρα τα ποσα ειναι?
εβαλα 1000(τριχες τοτε)
150 περιπου ειναι στο crown μετρημενες
μπροστα τωρα υπολογιζω 500-600
παμε δηλ καπου 700 τριχες απο 1000
ποσες ομως απο τις 1000 φυτρωσανε και τι ποσοστα απωλειας
υπηρχαν με τα τοτε δεδομενα?
θεωρω οτι απο αυτα που φυτρωσαν ενα 80-90% τα εχω ακομα
(δηλ απο 800 φυτρωση τα 700)
----------------------------------------
ειναι σημαντικο να παιρνονται grafts απο safe zone οπως εγω τοτε
βλεπω πολλες μτχ fue που παιρνουν απο ψηλα πλαινα και χαμηλα σβερκο
σημεια επικινδυνα για μελλοντικο αδειασμα(οπως εμενα)



Το βλεπω και εγω σε φωτογραφιες που ποσταρουνε νεα παιδια εδω μεσα
Τους παιρνουνε μοσχευματα απο πτερυγια, ψηλα και χαμηλα σβερκο... αυτα ειναι ρισκο μεγαλο.
Εσυ που εκανες μεταμοσχευση απο γενια γνωριζοντας οτι εχουν 50% φυτρωσης παλι ρισκο δεν ειναι ομως ?
 

geroksouras

Active Member
εγω φιλε μου απο οτι ειδες δεν ειχα αλλη λυση
τα γενια ητανε μονοδρομος,αλλιως δεν θα εκανα μτχ με 1800 σε nw6.5
εσυ πως ξερεις οτι ειναι 50% που το διαβασες?
εγω απο γιατρους και διαφορα σχετικα sites που κανανε μτχ απο γεννια
ξερω για 80% περιπου χωρις βεβαια αυτο να ειναι απολυτο νουμερο
 

Δημητρης38

Active Member
geroksouras είπε:
εγω φιλε μου απο οτι ειδες δεν ειχα αλλη λυση
τα γενια ητανε μονοδρομος,αλλιως δεν θα εκανα μτχ με 1800 σε nw6.5
εσυ πως ξερεις οτι ειναι 50% που το διαβασες?
εγω απο γιατρους και διαφορα σχετικα sites που κανανε μτχ απο γεννια
ξερω για 80% περιπου χωρις βεβαια αυτο να ειναι απολυτο νουμερο

Σου φυτρωσε το 80% ?
Πιστευεις οτι αυτο ειναι το ποσοστο φυτρωσης ?

Εμενα Γιατρος μου ειπε (αυτος κανει Στριπ ομως) για μεταμοσχευση απο τα γενια το ποσοστο φυτρωσης κυμαινεται γυρω στο 50% !!!
Και απο σωμα μου ειπε ειναι ακομα χειροτερα και με τριχες κακης ποιοτητας που οσες απο αυτες φυτρωσουν δεν θα μοιαζουν με τις υπολοιπες !!
 

geroksouras

Active Member
δεν ειπα κατι τετοιο γιατι δεν τα εχω μετρησει
και επειδη ειναι ευκολο να κανω πυκνομετρηση
στα μεταμοσχευμενα,θα εχω μια εικονα περιπου
στο τι βγηκε απο γενια και θα ενημερωσω
 

Δημητρης38

Active Member
geroksouras είπε:
δεν ειπα κατι τετοιο γιατι δεν τα εχω μετρησει
και επειδη ειναι ευκολο να κανω πυκνομετρηση
στα μεταμοσχευμενα,θα εχω μια εικονα περιπου
στο τι βγηκε απο γενια και θα ενημερωσω

εισαι αρχηγος !!!! :14m:
 

Δημητρης38

Active Member
15 χρονια μετα τις μ/μ και βαρεθηκα να βλεπω μοσχευματα να φευγουν.
Αποδειξη η φωτο..
Αυτο που βλεπω πιθανον ειναι μοσχευμα με 4 τριχες, οι 3 σε καλη ποιοτητα η 4η χωρις να μπορει να αναπτυχθει.
10 χρονια μετα τις 2 μ/μ που εκανα ξεκινησαν σιγα σιγα να αποχωρουνε με peak το τελευταιο ετος (15ο) που το κεφαλι τελικα αδειασε...
πιστευω εχω χασει το 80% των μεταμοσχευμενων μαλλιων που εβαλα.


------------------------------
Εαν απο την φωτογραφια πιστευετε οτι φταιει η δοτρια που αραιωνει και αυτη λογω γεννητικης προδιαθεσης με το περας των χρονων τι να πω
Εμενα περισσοτερο για ημερομηνια ληξης μου φαινεται που το απεβαλλε ο οργανισμος μου μιας και η δοτρια μου ειναι μια χαρα και δεν εχει χασει σε πυκνοτητα !!
Για τα μονιμα αποτελεσματα μ/μ που λεγαμε....
 

Συνημμένα

  • IMG_20141006_150417.jpg
    IMG_20141006_150417.jpg
    304.1 KB · Προβολές: 168
  • IMG_20141006_150437.jpg
    IMG_20141006_150437.jpg
    293.1 KB · Προβολές: 160
Μπλουζα