Μινοξιδίλη χωρίς παρενέργειες?

Utopia

Active Member
Θυμάμαι λόγω ενοχλήσεων που είχαν κάποιοι, είχε αναφερθεί οτι μπορεί να γίνει διάλυμα χωρις προπυλενοκλυκόλη γιατί ίσως αυτό τους έφερνε τη φαγούρα, εξανθήματα κτλπ....
Μπορεί να θυμάμαι και λάθος.
Κάτσε να σου γράψω και εσένα πριν φάω ban μην σε αφήσω έτσι...

H προπυλενογλυκόλη γενικώς προκαλεί διάφορα στους περισσότερους γι'αυτό και καταφεύγουν στον αφρό.
Ένα μέλος μάλιστα μου είχε αναφέρει ότι το Regaine σε υγρή μορφή που περιέχει προπυλενογλυκόλη του είχε προκαλέσει μεγάλη έξαρση σε σμήγμα, ερεθισμούς, μέχρι και πληγές του είχε κάνει, κίτρνα σμήγματα... Επίσης, έχασε και μαλλί από όλο αυτό... Έβαζε χρόνια μια άλλη μάρκα μινοξ που δεν περιείχε προπυλενογλυκόλη, μια μέρα όμως δεν την βρήκε και αναγκάστηκε να πάρει Regaine υγρό και τον τσάκισε...

Επειδή σε βλέπω ότι ψάχνεσαι για μινοξ σου δίνω μία φιλική συμβουλή: Μην έχεις ενδοιασμούς σχετικά με αυτή ακόμα και να μην έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα, μόνο καλό θα σου κάνει. Καλύτερα να την αρχίσεις στην αρχή του προβλήματος, θα δεις ότι θα παχύνουν και οι τρίχες. Θεωρώ ότι είναι must άμα δεν παίρνεις φίνα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tasos33

Well-Known Member
Έτσι ακριβως είναι utopia. Συμφωνώ και επαυξανω.
Αν υπαρχουν παρενέργειες απο την μινοξ πιστεύω πως οι περισσότερες προέρχονται απο την πρπλνγλκλ.

Οποίος έχει πρόβλημα πρεπει να την ξεκινήσει έγκαιρα , είμαι η απόδειξη , εξι χρόνια χρήσης και έχω ελάχιστη υποχώρηση, δυστυχώς όμως ηταν αργά όταν την ξεκίνησα, πολύ αργά, άργησαν πέντε χρόνια τουλάχιστον.





Κάτσε να σου γράψω και εσένα πριν φάω ban μην σε αφήσω έτσι...

H προπυλενογλυκόλη γενικώς προκαλεί διάφορα στους περισσότερους γι'αυτό και καταφεύγουν στον αφρό.
Ένα μέλος μάλιστα μου είχε αναφέρει ότι το Regaine σε υγρή μορφή που περιέχει προπυλενογλυκόλη του είχε προκαλέσει μεγάλη έξαρση σε σμήγμα, ερεθισμούς, μέχρι και πληγές του είχε κάνει, κίτρνα σμήγματα... Επίσης, έχασε και μαλλί από όλο αυτό... Έβαζε χρόνια μια άλλη μάρκα μινοξ που δεν περιείχε προπυλενογλυκόλη, μια μέρα όμως δεν την βρήκε και αναγκάστηκε να πάρει Regaine υγρό και τον τσάκισε...

Επειδή σε βλέπω ότι ψάχνεσαι για μινοξ σου δίνω μία φιλική συμβουλή: Μην έχεις ενδοιασμούς σχετικά με αυτή ακόμα και να μην έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα, μόνο καλό θα σου κάνει. Καλύτερα να την αρχίσεις στην αρχή του προβλήματος, θα δεις ότι θα παχύνουν και οι τρίχες. Θεωρώ ότι είναι must άμα δεν παίρνεις φίνα.
 

Serifis

Active Member
Εγώ είμαι το μέλος που αναφέρει ο utopia. Και δεν φαντάζεστε πόσο μεγάλο κακό είχα πάθει, το οποίο νομίζω το είχα γράψει σε thread/post πριν πολλά χρόνια. Ενώ ήμουν ήδη χρήστης μίνοξ (Hairway) για πάαααρα πολύ καιρό, αναγκάστηκα για έναν μήνα επειδή ήμουν επαρχία τότε, να πάρω Regaine. Φαγούρα, πληγές, το δέρμα μου στην Α ζώνη έβγαζε ένα κίτρινο κολλώδες υγρό. Ξεκίνησα nwd1 και σε ένα μήνα όλη η Α ζώνη είχε αραιώσει διάχυτα, λέω αυτό ήταν μάγκες έχε γειά...Αλλάζω πάλι σε Hairway και σε δυο μήνες ήμουν πάλι nwd1 σαν να μην έγινε τίποτα και η πυκνώτητα τέλεια. Σας λέω, δεν φαντάζεστε αραίωση! Και το αστείο είναι πως ποτέ δεν είχα κανένα δερματικό και τέτοια πράγματα. Γι'αυτό προσοχή, μερικές ουσίες κάποιους τους πειράζουν απίστευτα...
 

nikosssss

Active Member
Κάτσε να σου γράψω και εσένα πριν φάω ban μην σε αφήσω έτσι...

H προπυλενογλυκόλη γενικώς προκαλεί διάφορα στους περισσότερους γι'αυτό και καταφεύγουν στον αφρό.
Ένα μέλος μάλιστα μου είχε αναφέρει ότι το Regaine σε υγρή μορφή που περιέχει προπυλενογλυκόλη του είχε προκαλέσει μεγάλη έξαρση σε σμήγμα, ερεθισμούς, μέχρι και πληγές του είχε κάνει, κίτρνα σμήγματα... Επίσης, έχασε και μαλλί από όλο αυτό... Έβαζε χρόνια μια άλλη μάρκα μινοξ που δεν περιείχε προπυλενογλυκόλη, μια μέρα όμως δεν την βρήκε και αναγκάστηκε να πάρει Regaine υγρό και τον τσάκισε...

Επειδή σε βλέπω ότι ψάχνεσαι για μινοξ σου δίνω μία φιλική συμβουλή: Μην έχεις ενδοιασμούς σχετικά με αυτή ακόμα και να μην έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα, μόνο καλό θα σου κάνει. Καλύτερα να την αρχίσεις στην αρχή του προβλήματος, θα δεις ότι θα παχύνουν και οι τρίχες. Θεωρώ ότι είναι must άμα δεν παίρνεις φίνα.

Χαχαχαχα @Utopia γιατί ban ρε φίλε τι έκανες πάλι?? Εμένα πάντως δε με πείραξες καθόλου...:p

Δεν έχω ενδοιασμούς πλέον για minox απλά αυτό ακριβώς θέλω να αποφύγω. Ερεθσιμούς, εξανθήματα, τσουξίματα και γενικά μη πάθω οτι και ο @Serifis
Κοινώς απο οτι κατάλαβα με βάση αυτά που έκανα με bold στα γραφόμενα σου, ο αφρός Regaine ΔΕΝ περιέχει προπυλενογλυκόλη ενώ το υγρό, έχει??? Εγώ προσωπικά πάντως, δε ξέρω γιατί αλλά με όσα έχω διαβάσει για υγρή μορφή, είχα καταλήξει εξ αρχής οτι θα πάρω τον Αφρο!!
 

Utopia

Active Member
Χαχαχαχα @Utopia γιατί ban ρε φίλε τι έκανες πάλι?? Εμένα πάντως δε με πείραξες καθόλου...:p
Τίποτα μωρέ απλά έκραξα λίγο τον @FreeThinker, γιατί είναι λιγάκι ταραχοποιός και έχει υφάκι, έκανε μπουρδέλο το νήμα με τη φίνα...

Κοινώς απο οτι κατάλαβα με βάση αυτά που έκανα με bold στα γραφόμενα σου, ο αφρός Regaine ΔΕΝ περιέχει προπυλενογλυκόλη ενώ το υγρό, έχει??? Εγώ προσωπικά πάντως, δε ξέρω γιατί αλλά με όσα έχω διαβάσει για υγρή μορφή, είχα καταλήξει εξ αρχής οτι θα πάρω τον Αφρο!!
Όχι ο αφρός δεν περιέχει προπυλενογλυκόλη, ένα πολύ καλό έκδοχο που έχει είναι το Polysorbate 60, από ότι μου είχε πει δερματολόγος. Ακόμη, ο αφρός νομίζω έχει και volumizing effect, δίνει και όγκο στο μαλλί, δεν ξέρω αν οι άλλες μάρκες μίνοξ το έχουν αυτό... Απλά ο αφρός είναι πανάκριβος άμα πάρεις από φαρμακείο...
 

tasos33

Well-Known Member
Kaταρχας μπορει να μην σου συμβει τιποτα ακομα και με το υγρο, οποτε μην προκαταβαλλεσαι.

επισης μελετω και θα δοκιμασω συντομως προιοντα της fagron στα οποια αναλογως το διαλλυμα βασης υπαρχει ελαχιστη η και καθολου προπυλενογλυκολη.

ηδη ο kostas pap χρησιμοποιει αναλογη λοσιον εδω κξαι ενα μηνα με ενθαρρυντικα σημαδια προς το παρον


Χαχαχαχα @Utopia γιατί ban ρε φίλε τι έκανες πάλι?? Εμένα πάντως δε με πείραξες καθόλου...:p

Δεν έχω ενδοιασμούς πλέον για minox απλά αυτό ακριβώς θέλω να αποφύγω. Ερεθσιμούς, εξανθήματα, τσουξίματα και γενικά μη πάθω οτι και ο @Serifis
Κοινώς απο οτι κατάλαβα με βάση αυτά που έκανα με bold στα γραφόμενα σου, ο αφρός Regaine ΔΕΝ περιέχει προπυλενογλυκόλη ενώ το υγρό, έχει??? Εγώ προσωπικά πάντως, δε ξέρω γιατί αλλά με όσα έχω διαβάσει για υγρή μορφή, είχα καταλήξει εξ αρχής οτι θα πάρω τον Αφρο!!
 

nikosssss

Active Member
Τίποτα μωρέ απλά έκραξα λίγο τον @FreeThinker, γιατί είναι λιγάκι ταραχοποιός και έχει υφάκι, έκανε μπουρδέλο το νήμα με τη φίνα...


Όχι ο αφρός δεν περιέχει προπυλενογλυκόλη, ένα πολύ καλό έκδοχο που έχει είναι το Polysorbate 60, από ότι μου είχε πει δερματολόγος. Ακόμη, ο αφρός νομίζω έχει και volumizing effect, δίνει και όγκο στο μαλλί, δεν ξέρω αν οι άλλες μάρκες μίνοξ το έχουν αυτό... Απλά ο αφρός είναι πανάκριβος άμα πάρεις από φαρμακείο...

Στο βωμο της τρίχας όλα...;):D
Κοίτα εγώ θα το πάω καθαρά συντηρητικά και θα βάζω μια φορά τη μέρα και οχι δυο. Ο Δημήτρης που έκανε μεταμόσχευση νομίζω είχε πει οτι με μια φορά του έβγαζε 2μιση μήνες κοντά.
Εγώ επειδή θα βάζω μόνο πίσω crown, σε έκταση όση ο Δημήτρης μπροστά μάλλον, πιστεύω να μου βγάζει τόσο ή έστω 2 μηνάκια. Βλέποντας και κάνοντας σίγουρα, πάντως αν λυθεί το πρόβλημα και μπορούμε να πάμε παραλία άφοβα και να κάνουμε μια βουτιά και να "πετάξουμε" και τα μαλλιά πίσω βγαίνοντας, φάση jessica alba :p , χαλάλι τα λεφτά για το μπουκάλι!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

nikolakis

Well-Known Member
Εγώ είμαι το μέλος που αναφέρει ο utopia. Και δεν φαντάζεστε πόσο μεγάλο κακό είχα πάθει, το οποίο νομίζω το είχα γράψει σε thread/post πριν πολλά χρόνια. Ενώ ήμουν ήδη χρήστης μίνοξ (Hairway) για πάαααρα πολύ καιρό, αναγκάστηκα για έναν μήνα επειδή ήμουν επαρχία τότε, να πάρω Regaine. Φαγούρα, πληγές, το δέρμα μου στην Α ζώνη έβγαζε ένα κίτρινο κολλώδες υγρό. Ξεκίνησα nwd1 και σε ένα μήνα όλη η Α ζώνη είχε αραιώσει διάχυτα, λέω αυτό ήταν μάγκες έχε γειά...Αλλάζω πάλι σε Hairway και σε δυο μήνες ήμουν πάλι nwd1 σαν να μην έγινε τίποτα και η πυκνώτητα τέλεια. Σας λέω, δεν φαντάζεστε αραίωση! Και το αστείο είναι πως ποτέ δεν είχα κανένα δερματικό και τέτοια πράγματα. Γι'αυτό προσοχή, μερικές ουσίες κάποιους τους πειράζουν απίστευτα...
Η Hairway μινοξ σε υγρή μορφή αν καταλαβα καλα δεν περιέχει πρπγλ; μπορείς να το διευκρινίσεις η αναφερόσουν σε αφρό αυτής της μάρκας;
 

tasos33

Well-Known Member
Η hairway,την οποία χρησιμοποιώ εδώ και δυο χρόνια περιπου περιεχει πρπλνγλκλ , δεν αναφέρει όμως ποσό.
Η Hairway μινοξ σε υγρή μορφή αν καταλαβα καλα δεν περιέχει πρπγλ; μπορείς να το διευκρινίσεις η αναφερόσουν σε αφρό αυτής της μάρκας;
 

dimitris50423

Well-Known Member
Στο βωμο της τρίχας όλα...;):D
Κοίτα εγώ θα το πάω καθαρά συντηρητικά και θα βάζω μια φορά τη μέρα και οχι δυο. Ο Δημήτρης που έκανε μεταμόσχευση νομίζω είχε πει οτι με μια φορά του έβγαζε 2μιση μήνες κοντά.
Εγώ επειδή θα βάζω μόνο πίσω crown, σε έκταση όση ο Δημήτρης μπροστά μάλλον, πιστεύω να μου βγάζει τόσο ή έστω 2 μηνάκια. Βλέποντας και κάνοντας σίγουρα, πάντως αν λυθεί το πρόβλημα και μπορούμε να πάμε παραλία άφοβα και να κάνουμε μια βουτιά και να "πετάξουμε" και τα μαλλιά πίσω βγαίνοντας, φάση jessica alba :p , χαλάλι τα λεφτά για το μπουκάλι!!

Niko το μπουκαλι ο αφρος regain απο φαρμακειο ειναι στα 38 ευρω. Εγω οπως ειπες επειδη βαζω λιγο δεν μπηκα στη διαδικασια για παραγγελια μεσω ιντερνετ. Το μπουκαλι μου κραταει 2 μηνες και επειδη ξεχναω κ καποιες μερες να βαλω παει και παραπανω.
Σε τι κατασταση ειναι το crown σου; εχεις βαλει καπου φωτο; αν ξεκινησεις τωρα μινοξ βγαλε φωτο να δουμε τι διαφορα θα κανει σε κανα 4μηνο.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Επισης να πω την δικη μου εμπειρια με τη λοσιον regain. Το πρωτο 3μηνο μετα τη μμ το κεφαλι μου την αντεχε χωρις προβλημα. Απο εκει και περα ομως αρχισα να βγαζω ασπρες νιφαδες που κολλουσαν στη ριζα της τριχας.
Επειδη ειχα πολυ ασχημη εμπειρια με σμηγματορροικη δερματιτιδα πριν χρονια (εφευγαν τουφες) ανησυχησα αρκετα και τοτε ξεκινησα και το head & shoulders.
Απο τοτε αλλαξα σε αφρο και ησυχασα. Ουτε μια νιφαδα στο κεφαλι. Δεν νομιζω ο αφρος να ενοχλησει κανενα.
Σε μεγαλυτερο μηκος μαλλιου ο αφρος εχει το μειονεκτημα οτι μπορει να μεινει αρκετη ποσοτητα στο μαλλι και να μην παει κεφαλι με λιγη προσπαθεια ομως γινεται δουλεια.

Επισης ενα σημαντικο tip για τον αφρο μινοξιδιλης. Τωρα που εχει ζεστη δεν βγαινει με ογκο απο το μπουκαλι. Βγαινει σαν λιωμενος και υγροποιειται ακομη και στο χερι.
Βαλτε τον στο ψυγειο και οταν θα πατε να βαλετε ποσοτητα στο χερι για να τον απλωσετε μαλλι θα βγαινει πλουσιος σαν αφρος ξυρισματος.
Εγω βρεχω και το χερι να πεσει η θερμοκρασια του ωστε να μην λιωνει ουτε στο χερι αλλα μονο στο κεφαλι ;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

naruto

Well-Known Member
Στο βωμο της τρίχας όλα...;):D
Κοίτα εγώ θα το πάω καθαρά συντηρητικά και θα βάζω μια φορά τη μέρα και οχι δυο. Ο Δημήτρης που έκανε μεταμόσχευση νομίζω είχε πει οτι με μια φορά του έβγαζε 2μιση μήνες κοντά.
Εγώ επειδή θα βάζω μόνο πίσω crown, σε έκταση όση ο Δημήτρης μπροστά μάλλον, πιστεύω να μου βγάζει τόσο ή έστω 2 μηνάκια. Βλέποντας και κάνοντας σίγουρα, πάντως αν λυθεί το πρόβλημα και μπορούμε να πάμε παραλία άφοβα και να κάνουμε μια βουτιά και να "πετάξουμε" και τα μαλλιά πίσω βγαίνοντας, φάση jessica alba :p , χαλάλι τα λεφτά για το μπουκάλι!!
Χαχαχα αλά Τζέσικα Άλμπα ...
Μια φορά την ημέρα ξεκινά ,σε ξένα Φόρουμ έμπειροι χρήστες ισχυριζοντε ότι μένει στον οργανισμό περίπου 22 ώρες,οπότε η δεύτερη φορά είναι ψιλοασκοπη αν ισχύει αυτο.Άσε που έτσι δεν θα βγάλεις κ με τίποτα παρενέργειες .
Εγώ που βάζω κροταφους μονο κ μια φορά την ημέρα,με βγάζει παραπάνω απο 2 μήνες.Με 100 ευρω απο ebay πήρα 5 μπουκαλάκια κ βλέπω να βγάζω χρόνο με αυτά .
Τιπ,άσε που αφρούς βολευει κ στο styling ...
 

nikosssss

Active Member
Niko το μπουκαλι ο αφρος regain απο φαρμακειο ειναι στα 38 ευρω. Εγω οπως ειπες επειδη βαζω λιγο δεν μπηκα στη διαδικασια για παραγγελια μεσω ιντερνετ. Το μπουκαλι μου κραταει 2 μηνες και επειδη ξεχναω κ καποιες μερες να βαλω παει και παραπανω.
Σε τι κατασταση ειναι το crown σου; εχεις βαλει καπου φωτο; αν ξεκινησεις τωρα μινοξ βγαλε φωτο να δουμε τι διαφορα θα κανει σε κανα 4μηνο.

Δημήτρη έχω βάλει άπειρες φώτο και έχω ανοίξει και 2 νήματα για την περίπτωσή μου.
Οι τελευταίες φώτο που έβαλα....

μνμα #750
http://www.hairlossgr.com/threads/wounding-dermapen-τοπικά-και-συμπληρώματα.10640/page-38#post-187592

Είμαι λίγο χειρότερα οι φώτο δεν ανταποκρίνονται 100%.
Θα ξεκινήσω λογικά απο αρχές του άλλου μήνα και ενημερώνω ανάλογα με την πάροδο.
@naruto για αρχή θα πάρω απο φαρμακείο. Αν δω οτι πιάνει και πάμε καλά θα σου στείλω να μου πεις απο που παίρνεις απέξω
 

dimitris50423

Well-Known Member
Πιστευω οτι θα σου κανει δουλεια η μινοξιδιλη.
Αφου θα βαζεις 1 τη μερα βαζε το βραδυ. Λουσιμο καθημερινο και οταν στεγνωνει καλα το μαλλι βαζεις τη μινοξιδιλη η οποια θα μενει στο κεφαλι μεχρι την επονενη μερα που θα λουστεις ξανα.
 

Utopia

Active Member
Επισης ενα σημαντικο tip για τον αφρο μινοξιδιλης. Τωρα που εχει ζεστη δεν βγαινει με ογκο απο το μπουκαλι. Βγαινει σαν λιωμενος και υγροποιειται ακομη και στο χερι.
Βαλτε τον στο ψυγειο και οταν θα πατε να βαλετε ποσοτητα στο χερι για να τον απλωσετε μαλλι θα βγαινει πλουσιος σαν αφρος ξυρισματος.
Εγω βρεχω και το χερι να πεσει η θερμοκρασια του ωστε να μην λιωνει ουτε στο χερι αλλα μονο στο κεφαλι ;)
Πολύ σωστό αυτό...
Και εγώ το κάνω αυτό, με τη μόνη διαφορά ότι δεν τη βάζω στο ψυγείο γιατί δεν ξέρω κατά πόσο αλλοιώνονται τα χημικά σε χαμηλές θερμοκρασίες, καλύτερα θα ήταν ένα ψυγείο που να την κρατά σε θερμοκρασία δωματίου, πιστεύω από 10 μέχρι 25 βαθμούς το Regaine Foam μια χαρά είναι. Εγώ το έχω σε ένα δωμάτιο με σταθερή θερμοκρασία υπό του 25, κλειστά όλα να μην μπαίνει η ζέστη, και πριν παω να βάλω μινοξ ανάβω το Α/C, μετά το σβήνω και μπαίνω να βάλω. Επίσης, έγω βάζω ένα μονωτικό γύρω από το μπουκαλάκι, γιατί μεταφέρεται από το χέρι σου θερμοκρασία, και φαντάσου ότι έστω έχει 37 βαθμούς το χέρι σου...

Με τη ζέστη λιώνει ο αφρός, δεν μπορείς να υπολογίσεις πόσο βάζεις, το μισό εξατμίζεται, γίνεται ένα μπάχαλο...
 

dimitris50423

Well-Known Member
Δεν νομιζω να αλλοιωνεται η μινοξιδιλη σε χαμηλη θερμοκρασια. Πιο πιθανο ειναι να γινεται αυτο σε υψηλη.
Απο το χερι σου για να περασρι στο μπουκαλακι η θερμοτητα αργει πολυ δεν εχει θεμα. Πκυνε το χερι σου με τρεχουμενο νερο 10 δευτερα σκουπισε το και ετσι οπως θα ειναι δροσερο βαλε αφρο μινοξιδιλης. Ο αφρος θα λιωσει στο κεφαλι και οχι στο χερι.
Επιστημη το καναμε :D
 
Τελευταία επεξεργασία:

Utopia

Active Member
Δεν νομιζω να αλλοιωνεται η μινοξιδιλη σε χαμηλη θερμοκρασια. Πιο πιθανο ειναι να γινεται αυτο σε υψηλη.
Απο το χερι σου για να περασρι στο μπουκαλακι η θερμοτητα αργει πολυ δεν εχει θεμα. Πκυνε το χερι σου με τρεχουμενο νερο 10 δευτερα σκουπισε το και ετσι οπως θα ειναι δροσερο βαλε αφρο μινοξιδιλης. Ο αφρις θα λιωσει στο κεφαλι και οχι στο χερι.
Επιστημη το καναμε :D
Ναι, τα βρέχω και τα χέρια, αλλά δεν αρκεί αυτό για μένα το καλοκαίρι, άμα το βάζεις κιόλας με τον τρόπο που βάζω εγώ και κάνω κανα δεκάλεπτο με τέταρτο γιατί βάζω με ακριβεία μικρές μικρές σβουνίτσες συν ότι βάζω σε μεγάλη επιφάνεια, τόση ώρα άνετα ανεβαίνει η θερμοκρασία, είναι και από αλουμίνιο κιόλας το μπουκαλάκι, που μεταδίδεται γρήγορα η θερμότητα, οπότε...

Συμφωνώ ότι το πιο πιθανό είναι να αλλοιωθεί από υψηλή, αλλά δεν το διακινδυνεύω, καλύτερα να ρωτούσαμε κανένα χημικό/βιοχημικό γι'αυτό. Το θέμα δεν είναι μόνο η μινοξ, είναι και τα έκδοχα πως θα συμπεριφερθούν σε χαμηλή θερμοκρασία. Αν και δεν νομίζω, υπό τους μηδέν λογικά είναι πιο επίφοβο. Επίσης, εγώ το καλοκαίρι κατεβάζω και την θερμοκρασία του ψυγείου να είναι πιο παγωμένα τα τρόφιμα, τα νέρα, οι χυμοί κτλ., είναι στους 3-4 βαθμούς, πολύ κοντά στο μηδέν δεν το διακινδυνεύω με τίποτα...
 

Antdrd

New Member
Συνεχισε μινοξιδιλη φιλε μου. Εισαι πολυ μικρος για να ξεκινησεις φιναστεριδη.
Αν εχεις προβλημα με ξηροδερμια και φαγουρα και βαζεις λοσιον μινοξιδιλης αλλαξε σε αφρο. Δεν θα εχεις καμια ενοχληση. Τη λοσιον δεν την αντεχουν αρκετα κεφαλια και για πολυ καιρο λογω ξηροδερμιας
μου δωσε ο γιατρος advantan και μεσα σε μια βδομαδα εφυγε η φαγουρα παλι καλα τωρα συνεχιζω με πολυ λιγη τριχοπτωση.
 

Kostas100

New Member
είμαι νέος εδώ πέρα, σκέφτομαι για μεταμόσχευση (πρόβλημα βαθιών κροτάφων, και πολύ ελαφριάς αραίωσης στην οροφή του κεφαλιού). Σχετικά με τη μινοξιδίλη και όλα τα φάρμακα έχω μία γενική άποψη να τα αποφεύγω όσο μπορώ.

Το σχέδιό μου, σε ενδεχόμενη μεταμόσχευση, από όσα έχω διαβάσει ως τώρα, είναι να βάλω μινοξιδίλη για 2 μήνες μετά την επέμβαση, για να βοηθήσω κάπως σε αυτή την "ευαίσθητη" περίοδο και μετά να την κόψω διά παντός. Δε μου αρέσει η ιδέα να παίρνω συνθετικά φάρμακα για μια ζωή, ούτε καν για κάποια χρόνια, όπως βλέπω ότι κάνουν αρκετοί φίλοι εδώ..

Οι πιο έμπειροι βλέπουν κάποιο πρόβλημα στο σκεπτικό μου; Δεν εννοώ για το γενικό σκεπτικό κατά των φαρμάκων, εννοώ αν θα υπάρξει κάποιο χειροπιαστό, εμφανές πρόβλημα από την περιορισμένη χρήση της μινοξιδίλης στα αποτελέσματα που θα έχω. Ευχαριστώ.
 
Μπλουζα