Μινοξιδίλη χωρίς παρενέργειες?

makis93

New Member
Θέλω να ξεκινήσω μινοξιδιλη αλλά φοβάμαι της παρενέργειες στο πρόσωπο (μαύροι κύκλοι, φούσκωμα, κατακράτηση υγρών) Αν ξεκινήσω με 1ml την μέρα θα έχω τα επιθυμητά αποτελέσματα χωρίς τις παρενέργειες? Αν όχι πια είναι η σωστή δοσολογία για καλά αποτελέσματα χωρίς τις πρωαναφερθεν παρενέργειες?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

erwinor

Member
1) Δεν είναι σίγουρο πως θα έχεις παρενέργειες.
2) Με ένα 1 ml θα κάνεις δουλειά αφού όπως λένε η μινοξιδίλη μένει περίπου 20 ώρες στον οργανισμό...όμως πρέπει να δοκιμάσεις.
3) Η σωστή δοσολογία είναι 1ml πρωι και 1 ml βράδυ.
4) Κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι θα έχεις ή δε θα έχεις παρενέργειες....
 

dimitris50423

Well-Known Member
ξεκινα αφρο μινοξιδιλης. μισο καπακι το πρωι μισο το βραδυ μετα το λουσιμο αφου στεγνωσει το κεφαλι.
θα προσπαθεις να πηγανει στο κεφαλι το περισσοτερο μην μενει στο μαλλι.
παρενεργειες δεν θα εχεις μην αγχωνεσαι. υπαρχουν παρα πολλοι που το βαζουν για δεκαετιες.
ο αφρος ειναι πολυ καλυτερος απο τη λοσιον που μπορει να σου προκαλεσει ξηροδερμια.
η μινοξιδιλη ειναι η πρωτη κινηση που μπορεις να κανεις για να σταματησεις την τριχοπτωση και να εχεις και επανεκφυση.
βγαλε φωτογραφια τωρα και μετα απο 4 μηνες να δουμε τι διαφορα θα εχεις
 

makis93

New Member
ξεκινα να βαζεις φιλε μου. αν υπαρξει καποιο θεμα εδω ειμαστε να το συζητησουμε.. εγω βαζω 2 χρονια και ειμαι μια χαρα.
Οκ φίλε dımıtrı ευχαριστώ για την απάντηση. Θα το ξεκινήσω. Αύριο θα πάω στο φαρμακείο να το πάρω. Μπορείς σε παρακαλώ να μου προτείνεις ιστοσελίδα οπου μπορώ να προμηθευτώ από εξωτερικό. Γιατί εδώ στην Κύπρο είναι πολύ ακριβό
 

nikosssss

Active Member
Μάκη στο κάτω κάτω αν δεις οτι πρίζεσαι κτλπ το σταματάς. Δεν δημιουργεί ανεπανόρθωτα sides. Ότι σου βγάλει, είτε παρενέργειες είτε μαλλιά, μόλις το σταματήσεις φεύγουν μετά απο λίγο καιρό. Δοκιμάζεις και βλέπεις
 

makis93

New Member
Μάκη στο κάτω κάτω αν δεις οτι πρίζεσαι κτλπ το σταματάς. Δεν δημιουργεί ανεπανόρθωτα sides. Ότι σου βγάλει, είτε παρενέργειες είτε μαλλιά, μόλις το σταματήσεις φεύγουν μετά απο λίγο καιρό. Δοκιμάζεις και βλέπεις
Ok φίλε nıko ευχαριστώ πολύ!
 

dimitris50423

Well-Known Member
Εγω παιρνω απο φαρμακειο δεν το εψαξα απο ιντερνετ γιατι βαζω μονο για συντηρηση και μου παει 2,5 μηνες. Απο ιντερνετ σιγουρα ειναι φθηνοτερα.
 

Antdrd

New Member
καλησπερα εγω εχω ξεκινησει μινοξιδιλη γιατι τρομαζα με τις παρενεργειες της φιναστεριδης δεν ξερω αν εκανα καλα γιατι ειχα τρελη τριχοπτωση τους πρωτους 2 μηνες και τωρα εχει σταματησει βεβαια μαζι με την φαγουρα .Μηπως επρεπε να ξεκινησω φιναστεριδη ειμαι 21 και η αραιωση γενικα δεν ειναι τρελη να συνεχισω μινοξιδιλη η να παω σε φινα ;;
 

nikolakis

Well-Known Member
Οκ φίλε dımıtrı ευχαριστώ για την απάντηση. Θα το ξεκινήσω. Αύριο θα πάω στο φαρμακείο να το πάρω. Μπορείς σε παρακαλώ να μου προτείνεις ιστοσελίδα οπου μπορώ να προμηθευτώ από εξωτερικό. Γιατί εδώ στην Κύπρο είναι πολύ ακριβό
Μπες στο eBay κάνε λογαριασμό βάλε στη μηχανή αναζήτησης minoxidil Kirkland k διάλεξε το πιο οικονομικό, προσοχή στα μεταφορικά μόνο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dimitris50423

Well-Known Member
καλησπερα εγω εχω ξεκινησει μινοξιδιλη γιατι τρομαζα με τις παρενεργειες της φιναστεριδης δεν ξερω αν εκανα καλα γιατι ειχα τρελη τριχοπτωση τους πρωτους 2 μηνες και τωρα εχει σταματησει βεβαια μαζι με την φαγουρα .Μηπως επρεπε να ξεκινησω φιναστεριδη ειμαι 21 και η αραιωση γενικα δεν ειναι τρελη να συνεχισω μινοξιδιλη η να παω σε φινα ;;

Συνεχισε μινοξιδιλη φιλε μου. Εισαι πολυ μικρος για να ξεκινησεις φιναστεριδη.
Αν εχεις προβλημα με ξηροδερμια και φαγουρα και βαζεις λοσιον μινοξιδιλης αλλαξε σε αφρο. Δεν θα εχεις καμια ενοχληση. Τη λοσιον δεν την αντεχουν αρκετα κεφαλια και για πολυ καιρο λογω ξηροδερμιας
 

Serifis

Active Member
Αμα σε φοβίζει η μίνοξ σκέψου οι άλλες θεραπείες. Παίρνω μίνοξ εδώ και 7+ χρόνια, δεν ξέρω αν κάνει δουλειά πλέον αλλά την έχω για να φεύγουν οι τύψεις. Από παρενέργειες τίποτα, μάυρους κύκλους ανα περιόδους πιο πολύ βλέπω από "παλιοζωή" και άλλα πράγματα.
 

johnysblue

Active Member
Παιδια εγω βαζω για πρωτη φορα μινοξ κιρκλαντ 2 μηνες τωρα...δεν εχω καμια απολυτως παρενεργεια στο κεφαλι παρολο που ειμαι πολυ ευαισθητος στις ουσιες..ας πουμε με τοserioxyl ειχα πολυ εντονη ξηροδερμια κ πυτιριδα..κ απο αποτελεσματα δν ξερω ισως να ψικομακρυναν καποιες τριχουλες..μηπως ειναι νωρις ακομα?
Παιζει ναναι σκαρτη η κιρκλαντ το συγκεκριμενο που πηρα?
Το υγρο ειναι
 
Τελευταία επεξεργασία:

nikosssss

Active Member
Ευχαριστω δημητρη να σαι καλα!

Είναι ανάλογα και σε τι φάση είσαι. Αν έχεις αδύναμες τρίχες thinning hair, θα σου κάνει δουλεία. Αν έχεις κενές περιοχές με νεκρά θυλάκια είσαι δύσκολα.

Επίσης ερώτηση για όποιον ξέρει. Πρέπει να έχει απαντηθεί αρκετές φορές αλλα η ανάπτυξη της τρίχας γίνεται τελικά απο την ίδια την ουσία minox ή απο την πολυπροπυλενογλυκόλη που περιέχει??

johnysblue στο 4μηνο μην εξαφαντιστείς. Κάνε ένα update και αν μπορείς με φώτο πριν και μετά!! Καλή επιτυχία
 

Utopia

Active Member
Επίσης ερώτηση για όποιον ξέρει. Πρέπει να έχει απαντηθεί αρκετές φορές αλλα η ανάπτυξη της τρίχας γίνεται τελικά απο την ίδια την ουσία minox ή απο την πολυπροπυλενογλυκόλη που περιέχει??
Από την ίδια τη μίνοξ, η προπυλενογλυκόλη είναι το "όχημα" απορόφησης. Όπως και το αλκοόλ που περιέχει, πως περιμένεις να διεισδύσει η μινοξ μόνη της στο δέρμα;
 

nikosssss

Active Member
Θυμάμαι λόγω ενοχλήσεων που είχαν κάποιοι, είχε αναφερθεί οτι μπορεί να γίνει διάλυμα χωρις προπυλενοκλυκόλη γιατί ίσως αυτό τους έφερνε τη φαγούρα, εξανθήματα κτλπ....
Μπορεί να θυμάμαι και λάθος.
 
Μπλουζα