Μινοξιδίλη παρενέργειες!

Reve

Active Member
Καλημέρα σε όλους. Δυστυχώς λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων δεν έχω μπορέσει να παρακολουθήσω το φόρουμ όσο ενεργά θα ήθελα. Περνάω στο θέμα μου. Χρησιμοποιώ μινοξιδίλη και τόππικ για σχεδόν 4 χρόνια. Δυστυχώς τα παλιότερα μέλη επιβεβαιώνονται καθημερινά. Μετά από τα 2 χρόνια στα οποία είδα διαφορά, το μόνο που κάνει η μινοξιδίλη είναι να μου διατηρεί κάποια από τα υπάρχοντα. Ξαναεπέστρεψα λοιπόν στο σημείο από όπου ξεκίνησα. Το χειρότερο όμως είναι ότι το πρόσωπο μου γέρασε! Πραγματικά γέρασε γεγονός που δεν το θέωρω φυσιολογικό σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα.Γενικά πάντα μικροέδειχνα αλλά τις προηγούμενες μέρες είδα κάποιες πρόσφατες φωτογραφίες μου στο φως της μέρας και πραγματικά σοκαρίστηκα. Ο αδερφός μου ο οποίος είναι μεγαλύτερος κατά 2 χρόνια (και τελείως καραφλός - άνετα 5αρι ίσως και 6) δείχνει στο πρόσωπο πολύ καλύτερα. Ξέρω ότι εν μέρη φταίει η κατακράτιση αλλά πρέπει να σημειώσω ότι 3 φορές την εβδομάδα πηγαίνω γυμναστήριο (αεροβική - βάρυ) και πίνω πολύ νερό οπότε that's not the case. Υπάρχει κάτι που μπορεί να γίνει? Επίσης να σημειώσω ότι είμαι ενα βήμα πριν τα παρατήσω όλα, διότι όλη αυτή καθημέρινή ιστορία με το τοπικ - μπανιο - μινοξ - ξανα μπάνιο με έχει κουρασει απίστευτα! Λέω να το πάω ξυρισμένος (με μηχανή σε πρώτη φάση) και στην συνέχεια ξυράφι. Τι πιστεύετε ρε παιδιά? Νομίζω ότι τελικά μακροπροθεσμα δεν αξίζει όλο αυτό. Ευχαριστώ
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

DeGarmo

New Member
Το πρήξιμο στο πρόσωπο ήταν ο λόγος που και εγώ έκοψα την Μινόξ.Δεν σε γερνάει απλά,σου αλλάζει την φάτσα..Την έκοψα τον περασμένο Μάρτιο και τόσους μήνες μετά έχω επανέλθει κατά 80%,ξανα βλέπω τον εαυτό μου στον καθρέπτη..
 

nine

Active Member
Επειδη και εγω δεν αρχιζω μινοξ γιαυτο το λογω οταν λετε χαλαει προσωπο;
Σε πρηζει σαν να εχεις παρει κιλα σε μαγουλα;
 

Reve

Active Member
Καλησπερα. Δεν ειναι οτι σε πρηζει ειναι οτι πραγματικα σε γερναει! Βαζω 2. Ηταν περιοδος που εβαζα 1 φορα αλλα ειδα κατηφορα. Επισης σταματησα το βουρτισμα παροτι ειχε βοηθησει πολυ γιατι ειχα συνεχως ζαλαδες και ασταθεια λογω μινοξ ενω τωρα που ειδα κ το προσωπο μου φοβηθηκα κιολας ως εναν βαθμο. Εντελως χημεια!βεβαια αυτο το ηξερα εξ αρχης. Ειναι αναστρεψιμη η κατασταση παιδια?
 

crossfire

Well-Known Member
Καλησπερα. Δεν ειναι οτι σε πρηζει ειναι οτι πραγματικα σε γερναει! Βαζω 2. Ηταν περιοδος που εβαζα 1 φορα αλλα ειδα κατηφορα. Επισης σταματησα το βουρτισμα παροτι ειχε βοηθησει πολυ γιατι ειχα συνεχως ζαλαδες και ασταθεια λογω μινοξ ενω τωρα που ειδα κ το προσωπο μου φοβηθηκα κιολας ως εναν βαθμο. Εντελως χημεια!βεβαια αυτο το ηξερα εξ αρχης. Ειναι αναστρεψιμη η κατασταση παιδια?

Φίλε μου είναι αναστρέψιμη.
Τα πρήξιμο θα φύγει σχετικά γρήγορα ,στο 4μηνο ,maximum στους 5 μήνες.
Το "γερασμα" της επιδερμίδας θα αργήσει ομως λίγο να επανέλθει και θα περάσει τον 1 χρόνο.....εμενα πήρε σχεδον 2 χρονια.
Τι να πω εγώ που μετά από 3 χρόνια κόψιμο μινοξ,την ξανάρχισα πριν 4 μήνες.

Διάβασε εδώ
http://www.hairlossgr.com/threads/ΓΙΑ-ΟΣΟΥΣ-ΚΟΨΑΝ-ΤΟ-regaine.8698/
 

mikegad

Well-Known Member
Απ την στιγμη που ετσι κι αλλιως σκεφτεσαι να τα παρατησεις δεν χανεις τιποτα να δοκιμασεις πρωτα με χρηση 1 φορα τη μερα.
Αν φοβασαι για κατρακυλα παλι δοκιμασε να την ελατωσεις σταδιακα. πχ τον πρωτο μηνα βαζε πρωι βραδυ 4 φορες την βδομαδα ,τον δευτερο μηνα 2 φορες κλπ
 

xk

Active Member
Επίσης να σημειώσω ότι είμαι ενα βήμα πριν τα παρατήσω όλα, διότι όλη αυτή καθημέρινή ιστορία με το τοπικ - μπανιο - μινοξ - ξανα μπάνιο με έχει κουρασει απίστευτα! Λέω να το πάω ξυρισμένος (με μηχανή σε πρώτη φάση) και στην συνέχεια ξυράφι. Τι πιστεύετε ρε παιδιά? Νομίζω ότι τελικά μακροπροθεσμα δεν αξίζει όλο αυτό. Ευχαριστώ

Το 80% των ανδρων εκει καταληγει στο τελος.Εννοειται δεν αξιζει.

Ξεκινα να κουρευεσαι σπιτι σου,θα σου παρει λιγα χρονια ακομα να χτυπιεσαι αλλα θα συνηθισεις.Γνωμη μου μην πας στο τελειως ξουρα ή ξυραφι,ενα απλο κοντο συντηρητικο μαλλι στις σκάλες 3-9 που να μην τραβαει τα βλεματα ειναι οτι πρεπει.Μην ξαναφησεις το μαλλι να μακρυνει,βρες ενα μονιμο μηκος και αστο να αραιωνει με τα χρονια
 

nine

Active Member
Το 80% των ανδρων εκει καταληγει στο τελος.Εννοειται δεν αξιζει.

Ξεκινα να κουρευεσαι σπιτι σου,θα σου παρει λιγα χρονια ακομα να χτυπιεσαι αλλα θα συνηθισεις.Γνωμη μου μην πας στο τελειως ξουρα ή ξυραφι,ενα απλο κοντο συντηρητικο μαλλι στις σκάλες 3-9 που να μην τραβαει τα βλεματα ειναι οτι πρεπει.Μην ξαναφησεις το μαλλι να μακρυνει,βρες ενα μονιμο μηκος και αστο να αραιωνει με τα χρονια

Να διαφωνησω στο οτι οι περισσοτεροι το παλευουν ειτε με φαρμακα, ειτε με μμ η και με τα 2.
Βλεπω καλα κρατιουνται καποιοι εδω μεσα 30ρηδες+ και δεν εχουν καταληξει στην λυση του ξυρισματος ακομα.
Ποσο μαλλον αλλοι που ειμαστε 18-25 και μαδαμε καθημερινα να ξυριζομαστε απο αυτη την ηλικια. Ακομα και μεγαλες ηλικιες δεν αποδεχονται την λυση του ξυρισματος στην ΑΓΑ.
 

Reve

Active Member
Ευχαριστω για τις απαντησεις.. Η αληθεια ειναι οτι με εχει κουρασει αφανταστα η ολη κατασταση αλλα ακομα δεν εχω τα α****ια να το παρω αποφαση. Περπαταω κ κοιταω τον κοσμο στα μαλλίά. Ψυχωση θα μας γινει σρ λιγο. περισια Λεφτα για μμ δεν υπαρχουν αλλα και να υπηρχαν αν ειναι να φτασεις 6αρι τι να σε κανουν κ αυτες. Θα δωσεις ενα 10αρικο μινιμουμ κ παλι με μετρια,λογικα, αποτελεσματα...
 
Μπλουζα