Μικρο προβλημα αλλα δεν το αντεχω. εσεις τι θα κανατε?

keraunoss

New Member
Λοιπον, χαιρετω!

Διαβαζω σχετικα αρκετο καιρο το forum (2 χρονια περιπου, αλλα αραια και που). Ειμαι 21.

Εχω ξεκινησει να χανω μαλλια απο τα 15. Τοτε πηγαινα σε δερματολογους και μου εδιναν shampoo ενδυναμωσης λεγοντας "ελα μωρε δεν ειναι τιποτα" ενω εγω τους ελεγα "ρε φιλε αφου τα βλεπω να πεφτουν τα γ@μημεν@. :mad:

2-3 χρονια αργοτερα αρχισαν να ειναι εμφανη το πρωτα σημαδια αραιωσης στους κροταφους - δηλαδη καπου στα 17-18.

Facts:

1) Τους τελευταιους 8 μηνες κανω θεραπεια με μινοξιδιλη και DHT blocker shampoo. Δεν βλεπω τα πραγματα να γινονται χειροτερα για την ωρα (ευτυχως) και ισως η θεραπεια να επιβραδυνει το αναποφευκτο.

2) Σε καμια περιπτωση δεν επιβαρυνω τον οργανισμο μου με φιναστεριδη, και οχι μονο λογο ηλικιας. Απλα δεν θελω.

3) Ειναι ΑΑ. Εχει και ο πατερας και ο παππους. Μου το ειπε και γιατρος.

4) Τα υπολοιπα μαλλια μου πρεπει να εχουν δυναμωσει χαρη στη θεραπεια αλλα οσον αφορα αυτα που εχουν ηδη χαθει, δυστυχως δεν γυρνανε πισω ετσι.

Οποτε σκευτομαι τη μεταμοσχευση. Οκ, ξερω. Ειμαι νεος ακομη. Δεν εχω χασει και τοσο μαλλι και ειμαι καπου αναμεσα σε NW2 με NW3. Οι φωτογραφιες απατουν λιγο και το προβλημα ειναι πιο εντονο στην πραγματικοτητα.

Μην μου πειτε εισαι μικρος για μεταμοσχευση. Δηλαδη τι πρεπει να περιμενω να αραιωσω και αλλα για να μπορω να το κανω? Απλα δεν βγαζει νοημα...

Και εκτος αυτου, το οτι ειμαι νεος ειναι ακομη ενας λογος να γινει τωρα. Θα ζουσα με φαλακρα η αραιο μαλλι στα 40+. Αλλα στα 20? Απλα δεν.....

Θα ηθελα την αποψη σας. Μπορω να ανταπεξελθω οικονομικα, οχι οτι τρωω με χρυσα κουταλια αλλα δουλευεω και θα τα βγαλω περα.

Αυτο ειναι κατι στο οποιο θα χαλουσα χρηματα χωρις δευτερη σκεψη. Απλα νιωθω αθλια οταν κοιταω το μαλλι μου στον καθρεπτη παρολο που το προβλημα δεν ειναι τοσο εκτεταμενο.

Ξερετε πως ειναι. Χαλια. Νιωθεις μειονεκτικα και μπλα μπλα μπλα.

Οποτε, τι προτεινεται? :rolleyes:

ΥΓ: Στη μια φωτο εχω τραβηξει μια γραμμη για να δειτε περιπου ποσο μαλλι εχει χαθει.
 

Συνημμένα

  • IMG_2257.JPG
    IMG_2257.JPG
    501 KB · Προβολές: 199
  • whats lost.JPG
    whats lost.JPG
    489.9 KB · Προβολές: 185
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

hijikos

Active Member
Πες οτι βαζεις στο hairline και μετα απο λιγα χρονια αραιωνει ποιο πισω τη θα κανεις θα τρεχεις καθε λιγο και λιγακι για μ.μ.
Το προβλημα σου προς το παρων ειναι μικρο το ιδιο θα σου πουν και οι αλλοι πιστευω.
Πρεπει να το σκεφτεις καλα......
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
μεγα λαθος να κανεις τωρα μεταμοσχευση ακομη και εκατομμυρια ευρω να ειχες.
Αποτι βλεπω μονο κροταφους εχεις.
Καθετος ειμαι..Ελα σε κανα 5-6 χρονιακια παλι...Φιλικα!!!
 

tasos33

Well-Known Member
ΣΤην παρούσα φαση αν εξαιρέσεις τους κροτάφους που έχουν ανοίξει το υπολοιπο δείχνει να ειναι σε πολύ καλη κατασταση με πυκνότητα κ χοντρή τρίχα, ειναι βασικό να δεις πως θα εξελιχθεί βλέποντας τον πατερα η τον παππού, γιά να μπορέσεις να χαράξεις μια στρατηγική η οποία όμως λόγω ηλικιας θα ειναι δυσκολη εφόσον η αα προχωράει, κάθε λιγα χρόνια θα πρέπει να μπαίνει χειρουργείο εκτός αν η εξέλιξη σου ειναι να υποχωρήσουν μέχρι εκει που εισαι τωρα οποτε απλοποιείται κάπως το πράμα.
Στη θέση σου αυτή τη στιγμη δεν θα εκανα μτμ, γιατι δεν είναι άσχημο αυτο που βλέπω
 

keraunoss

New Member
μεγα λαθος να κανεις τωρα μεταμοσχευση ακομη και εκατομμυρια ευρω να ειχες.
Αποτι βλεπω μονο κροταφους εχεις.
Καθετος ειμαι..Ελα σε κανα 5-6 χρονιακια παλι...Φιλικα!!!

Δεκτον αλλα ¨γιατι"?

Δηλαδη να κατσω 5-6 χρονια περιμενοντας να χασω περισσοτερα μαλλια για να μπορεσω να κανω μτμ?
 

keraunoss

New Member
Πες οτι βαζεις στο hairline και μετα απο λιγα χρονια αραιωνει ποιο πισω τη θα κανεις θα τρεχεις καθε λιγο και λιγακι για μ.μ.
Το προβλημα σου προς το παρων ειναι μικρο το ιδιο θα σου πουν και οι αλλοι πιστευω.
Πρεπει να το σκεφτεις καλα......

Αν χρειαζοταν ναι, θα το εκανα. Να τρεχω καθε λιγο και λιγακι. Τι προβλημα θα δημιουργουσε? Περα απο τα λεφτα + την ταλαιπωρια.
 

keraunoss

New Member
ΣΤην παρούσα φαση αν εξαιρέσεις τους κροτάφους που έχουν ανοίξει το υπολοιπο δείχνει να ειναι σε πολύ καλη κατασταση με πυκνότητα κ χοντρή τρίχα, ειναι βασικό να δεις πως θα εξελιχθεί βλέποντας τον πατερα η τον παππού, γιά να μπορέσεις να χαράξεις μια στρατηγική η οποία όμως λόγω ηλικιας θα ειναι δυσκολη εφόσον η αα προχωράει, κάθε λιγα χρόνια θα πρέπει να μπαίνει χειρουργείο εκτός αν η εξέλιξη σου ειναι να υποχωρήσουν μέχρι εκει που εισαι τωρα οποτε απλοποιείται κάπως το πράμα.
Στη θέση σου αυτή τη στιγμη δεν θα εκανα μτμ, γιατι δεν είναι άσχημο αυτο που βλέπω

Ουτε και ωραιο ειναι ομως.

Επισης, δεν μπορω να ξερω ακριβως πως θα εξελιχθει σε 5-10 χρονια. Ουτε νομιζω πως προβλεπεται καπως. Η οχι?
 

spiros27

Member
Φίλε είμαι στην ίδια ακριβώς ηλικία και έχω το ίδιο πρόβλημα και εγώ μεγάλους κροταφους αλλά χειρότερη ποιότητα τρίχας hairline σκέψου ότι απλά κρατάς το μαλλι που έχεις το συντηρείς για να μπορέσεις να κάνεις μια καλή μμ αργότερα τώρα παίξε με μινοξιδιλη και βρες το κουρεμα που σου ταιριάζει εγώ αυτό κάνω
Αν κάνεις μμ τώρα θα ναι ταλαιπωρία και έχεις και πολύ μαλλί αν πάθεις shockloss? Μετά θα βλαστ μας τη στιγμή που έκανες...ξέρω και εγώ ίδια ηλικία είμαι και λες ρε γαμωτο να μη με επιανε στα 30..βλέπω μέσα κάτι τύπους που είναι 30 35 και είναι nw3!!!αλλά τι να κάνουμε έτσι είναι αυτα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

hijikos

Active Member
Καλα κανεις και δν επιβαρυνεις τον οργανισμος σου με χαπια για Α..Α γιατι το προβλημα σου ειναι πολυ μικρο.
Χανοντας μαλλια απο hairline αλλαζουν τα χαρακτηριστικα του προσωπου λογικο ειναι σε τετοια μικρη ηλικια να σε πιανει μια ανασφαλεια, αλλα
σκεψου οτι αλλοι ειναι σε πολυ χειροτερη κατασταση απο σενα και δν κανουν οπως κανεις εσυ!
 

dimitris50423

Well-Known Member
φιλε μου το μαλλι σου φαινεται να εχει πολυ καλη πυκνοτητα.. δεν νομιζω οτι μπορει ακομη να σου πει καποιος οτι εχεις αραιωση. και εγω ειχα προβλημα μετα τα 20 σταδιακα προχωρουσε. προσπαθησε να μη το εχεις στο μυαλο σου. ασχολησου με αθλητισμο κανενα γυμναστηριο και μετα απο καποια χρονια το ξαναβλεπεις..
αν μια τριχοπτωση ειναι επιθετικη και πας σε μμ σε μικρη ηλικια μετα απο ενα χρονο μπορει να εχεις αραιωσει πιο πισω. οποτε πρεπει καπως να σταθεροποιηθει η κατασταση.
βαζε κανα δαφνελαιο και ενα καλο σαμπουαν και για μενα αυτα αρκουν προς το παρον. καλη συνεχεια
 

LostUser

Active Member
Φίλε έχεις εν μέρει δίκιο.Είμαι 24 κ από τα 20 μου αντιμετωπίζω κ γω θέμα. Κ αυτό είναι το γαμώτο με τις μεταμοσχεύσεις.Όσο είσαι στα καλύτερα χρόνια σου,20-30 απλά επιδεινώνεσαι,τόσο όμως όσο να μην χρειάζεσαι ΜΜ (συνήθως). Όμως τότε είναι που σε καίει. Τι να το κάνεις να βάλεις στα 35-40 που έχουν αλλάξει κ οι προτεραιότητες σου κ είναι πιο "αποδεκτό" το θέαμα...? Σε νοιώθω άπειρα.
Όμως,θα πρέπει να σου πω πως είσαι από τους τυχερούς μέσα στην ατυχία σου. Γτ έχεις θέμα μόνο σε συγκεκριμένα σημεία,όχι παντού. Το υπόλοιπο κομμάτι φαίνεται πάρα πολύ καλά! Εγώ πχ αντίθετα αραιώνω σιγά σιγά παντού... Προσπάθησε να συνειδητοποιήσεις πως ΟΚ,δν είναι όπως θα το θελες ιδανικά,αλλά αντικειμενικά είσαι μια χαρά...!
 

naruto

Well-Known Member
Eιναι δικοπο μαχαιρι αυτες οι περιπτωσεις ρε γαμωτο.
Εγω ξεκινησα να αραιωνω σε κροταφους απο τα 21-22 μου.Fast forward 5 χροννια μετα στα 27 μου κ ειμαι πανω κατω στα ιδια χωρις καμμια θεραπεια.Που σημαινει οτι αν εκανα τοτε μμ κ πετυχαινε θα ημουνα τωρα μια χαρα,ισως κ μεχρι τα 30 μου αν η α.α. συνεχιζε με τους ιδιους αργους ρυθμους.Θα ζουσα τα καλυτερα μου χροννια δηλαδη με πυκνα-ωραια μαλλια
Απο την αλλη εχω κολλητο που ξεκινησαμε μαζι να αραιωνουμε κ τωρα εχει μεινει τελειως καραφλος.Κατι τετοιες περιπτωσεις με πολυ επιθετικη αλωπεκια βλεπω κ φοβαμαι ακομα κ τωρα στα 27 μου να γεμισω λιγο τους κροταφους...
Να υπηρχε ενας τροπος να το προβλεψουμε ρε γαμωτο...
 

Dynamics

Active Member
δεν θα μπω καν στο κοπο να διαβασω το κατεβατο...και μονο που διαβασα λιγο ποιο κατω 20 χρονων και μεταμ και ειδα τις φωτο μονο...χωρις να εχω κατι με το παιδι απλα γελασα!Πραγματικα το μοναδικο ατομο που ειχε σοβαρο θεμα σε αυτη την ηλικια που αξιζε να ασχοληθουμε ηταν ο ζαχος δογκανος!Δεν εχω κατι με το παιδι και ουτε θελω να το παιξω εξυπνος...
 

salonikios30

Active Member
φιλε μ σε καταλαβαινω απολυτα αλλα εισαι πολυ μικρος ακομα σε 5 μερες κανω μ/μ αλλα ειμαι στα 36 .δυστηχως πρεπει να αποδεχτεις την εικονα σου (να το βγαλεις απο το μυαλο σου) δε ξερεις ποια θα ειναι η πορεια σου κ δε μπορεις να ρισκαρεις δοτρια απο τωρα
 

Νικολας νικ

Well-Known Member
φιλε μ σε καταλαβαινω απολυτα αλλα εισαι πολυ μικρος ακομα σε 5 μερες κανω μ/μ αλλα ειμαι στα 36 .δυστηχως πρεπει να αποδεχτεις την εικονα σου (να το βγαλεις απο το μυαλο σου) δε ξερεις ποια θα ειναι η πορεια σου κ δε μπορεις να ρισκαρεις δοτρια απο τωρα
Περιμενουμε νημα σαλονικιος!!!
 
φιλε ειμαι περιπου σαν κ εσενα μονο που μπροστα δεν εχω την ιδια πυκνοτητα ,αμα την ειχα δεν θα με ενοιαζε που εχουν φυγει οι κροταφοι μου ,εγω δλδ το ψηνω να κανω μια μπροστα αλλα επειδη το καμουφλαρω ακομα το αφηνω , μη κανεις τιποτα ακομα ειναι η γνωμη μου .
 

athenian

Well-Known Member
Να βρεις καμια γκομενα και να ανεβασεις την αυτοεκτιμηση σου λιγο.21 χρονων να σκεφτεσαι για μμ...ξεκολλα.
 
Μπλουζα