Ilcapitano FUE 2638 grafts 3-4/9/2014

ilcapitano

Member
Καλησπέρα και από εμένα, όπως γράφει και ο τίτλος του θέματος στις 3/9 και 4/9 πραγματοποίησα την μεταμόσχευση μου.

Θα ήθελα να σας ζητήσω προκαταβολικά συγνώμη για το τεράστιο post μου.

Πριν ξεκινήσω θα ήθελα να σας πω ότι θα είμαι όσο περισσότερο λεπτομερείς μπορώ, για να σας λύσω όσες περισσότερες απορίες γίνεται εν τη γενέσει τους και να μην πάρει μεγάλη έκταση το νήμα μου, για να μπορούν εύκολα τα μέλη να το διαβάσουνε.

Το ιστορικό μου

Λίγα λόγια για μένα….

Είμαι 27 χρονών και το πρόβλημα μου με την τριχόπτωση ξεκίνησε το 2005 σε ηλικία 18 ετών όταν σταδιακά άρχισαν να υποχωρούν οι κρόταφοί μου. Το 2008 σε ηλικία 21 ετών και μετά από μια ερωτική απογοήτευση η τριχόπτωση έγινε επιθετική, με αποτέλεσμα να αρχίσει να υποχωρεί η hairline. Από τότε ξεκίνησε και ο γολγοθάς μου με την τριχόπτωση….από τότε ψυχολογία και αυτοπεποίθηση είχαν αρνητικό πρόσημο.

Έλληνες Δερματολόγοι

Σε όσους Έλληνες δερματολόγους πήγα, μετά λείπεις μου διαπίστωνα ότι δεν γνωρίζανε και πολλά στο θέμα ¨τριχόπτωση¨(μερικοί δεν ήξεραν ούτε το Regaine, ούτε το Propecia). Ένας εξ αυτόν μου πρότεινε να κάνω μια θεραπεία με ενέσεις στο τριχωτό της κεφαλής (που κόστιζαν μόνο 80 ευρώ). Επίσης μου είπε ότι δεν είχα ανδρογενετική αλωπεκία, άλλα αλλεργία και γι’ αυτό έχανα τα μαλλιά μου. Μου είπε ότι πρέπει να κάνω μια φορά τον μήνα τις ενέσεις (γιατί ήθελε να χτίσει το εξοχικό του). Δυστυχώς μέσα στην απελπισία μου δέχτηκα. Τεράστιο λάθος από μεριά μου και τεράστιος πόνος, βλέπετε 15-20 ενέσεις δεν είναι και λίγες. Έπειτα ήθελε να κάνω αντιαλλεργικό τεστ για να δούμε σε ποια ουσία έχω αλλεργία. Μου ζήτησε μόνο 300 ευρώ για το τεστ (φαίνεται ήταν μεγάλο το εξοχικό του). Έκανα το τεστ σ’ έναν γιατρό συμβεβλημένο με το ταμείο μου χωρίς να πληρώσω τίποτα. Το αποτέλεσμα του τεστ ήταν φυσικά ότι δεν είχα καμία αλλεργία…..και εδώ έρχεται το FORUM.

FORUM

Το FORUM ευτυχώς το ανακάλυψα μετά από λίγο καιρό και λέω ευτυχώς γιατί με βοήθησε να γλιτώσω από τον συγκεκριμένο γιατρό και να κοιτάξω κατάματα το πρόβλημα μου. Έπρεπε να αποδεχτώ ότι έχω ανδρογενετική αλωπεκία. Έπειτα άρχισα να μαθαίνω για το BIG 3 και τι πρέπει να κάνω για να περιορίσω την τριχόπτωση μου….είχα βρει το δερματολόγο που έψαχνα. Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους και έναν ένα ξεχωριστά για την βοήθεια που μου παρείχατε όλο αυτό το διάστημα, πραγματικά δεν πρέπει να υπάρχουν πολλοί Έλληνες δερματολόγοι που να έχουν τις γνώσεις που έχουν ορισμένα μέλη πάνω στην ανδρογενετική αλωπεκία.

Θεραπεία

Όντως μέλος του FORUM μάθαινα πολλά πράγματα για τις θεραπείες και τα αποτελέσματα τους. Από το 2009 μέχρι σήμερα έχω δοκιμάσει διάφορες θεραπείες BIG 3, AVODART, DERMA ROLLER, DERMA PEN, DAKTODOR, AIROL και το διάλυμα του GeorgeToumpa. Όλες στην αρχή είχαν ένα πολύ καλό αποτέλεσμα, αλλά μετά από ένα χρονικό διάστημα έχαναν έδαφος. Βλέπεται ο οργανισμός με τον καιρό συνηθίζει στις ουσίες και βέβαια η hairline είναι ένα πολύ δύσκολο σημείο για να την επαναφέρεις. Με τις θεραπείες όλα αυτά τα χρόνια κατάφερα να περιορίσω-σταθεροποιήσω σε μεγάλο βαθμό την τριχόπτωσης μου.

Η Απόφαση

Καθώς με τον καιρό οι θεραπείες δεν είχαν τα επιθυμητά αποτελέσματα, τα τελευταία 2 χρόνια άρχισα να ψάχνω για κλινική μεταμόσχευσης. Βλέπεται είχα περάσει τα 25 και η τριχόπτωση μου είχε σταθεροποιηθεί σε μεγάλο βαθμό με την θεραπεία. Μετά από 2 χρόνια αναζήτησης κατέληξα στην Κύπρο. Τον Μάιο που μας πέρασε έκανα consultation στην Αθήνα με τον γιατρό Μ****η Γ******υ. Ήξερα από πριν πόσα grafts θα μου πει και πια περιοχή θα καλύψουμε (εδώ έρχεται η εμπειρία από το FORUM). Μου είπε ότι έχω πάρα πολύ καλή δότρια, (κάτι το οποίο μου είχαν πει και άλλοι γιατροί) και ότι θα έχω πολύ καλό αποτέλεσμα. Του είπα ότι δε θέλω μια female hairline με κλειστούς κροτάφους, αλλά μια πιο ώριμη hairline με ανοιχτούς κροτάφους. Οι λόγοι που έκανα αυτή την επιλογή είναι οι εξής: 1) Θα έχανα σε φυσικότητα, πυκνότητα και ¨δέσιμο¨ με τα φυσικά μαλλιά μου, αφού θα έφευγα πολύ από τα υπάρχοντα μαλλιά, 2) θα σπαταλούσα πολλά τριχοθυλάκια για να κλείσω τους κροτάφους και αφού είμαι στα 27 θα πρέπει να βλέπω και το μέλλον και 3) ποτέ δε μ’ ενοχλούσαν οι ανοιχτοί κρόταφοί, θεωρώ προσδίδουν γοητεία σ’ έναν άντρα. Η προσφορά που μου έγινε είναι 6250 ευρώ για 2500 grafts με την τεχνική FUE, δηλαδή 2,5 ευρώ το graft, με όλα πληρωμένα (εισιτήρια, διαμονή για 4 βράδια, μεταφορά). Τελικά κλείσαμε στα 6000 ευρώ, δηλαδή 2,4 ευρώ το graft.

Φωτογραφία πριν την μεταμόσχευση

IMAG0204.jpg


Η μεταμόσχευση

1η μέρα

Και πάμε στο ζουμί της υπόθεσης. Τρίτη μεσημέρι πέταξα για thn Κύπρο, Τετάρτη πρωί πήγα στην κλινική. Πριν ξεκινήσω υπέγραψα κάποια χαρτιά και αφού τελείωσα ήρθε ο γιατρός και σχεδιάσαμε την hairline. Ο σχεδιασμός έγινε όπως είχαμε συμφωνήσει, συμμετρικός, χωρίς να κλείσουμε τους κροτάφους και λίγο πάνω από την φυσική hairline. Με κουρέψανε και ξεκίνησε η Ά**ρη την νάρκωση στο πίσω μέρος του κεφαλιού η ώρα 8:30 το πρωί. Όταν η περιοχή είχε μουδιάσει εντελώς ήρθε ο γιατρός και χάραξε τα μοσχεύματα (μου είπε ότι έχω δότρια εφάμιλλη του elmajiko και καλή ποιότητα τρίχας), αφού τελείωσε ήρθε η Ά**ρη και με μια τσιμπίδα έβγαζε ένα-ένα τα μοσχεύματα και τα τοποθετούσε μέσα σε φυσικολογικό ορό. Έπειτα η Λ** με την βοήθεια μικροσκοπίου τα καθάριζε, τα ξεχώριζε σε μονότριχα, δίτριχα, τρίτριχα, τετράτριχα και τα καταμετρούσε. Αφού τελείωσε η εξαγωγή των μοσχευμάτων συνεχίσαμε κάνοντας νάρκωση πίσω και αριστερά, μετά ήρθε ο γιατρός και χάραξε τα μοσχεύματα, έπειτα η Ά**ρη τα έβγαζε και μετά η Λ** τα ξεχώριζε. Έπειτα ο γιατρός άνοιξε τους υποδοχείς στη λήπτρια και μετά η Ά**ρη ξεκίνησε την τοποθέτηση (για λίγο την βοήθησε η Λ**). Η τοποθέτηση έγινε κατά κύριο λόγο στη hairline και λίγα μοσχεύματα στη Β’ ζώνη. Γύρο στις 2:30 κάναμε διάλλειμα για μεσημεριανό και συνεχίσαμε μέχρι το απόγευμα την τοποθέτηση (με μικρά 5’ διαλλείματα ενδιάμεσα). Τελειώσαμε 7 το απόγευμα και παρά την κούραση που είχα και τη νάρκωση που είχα φάει ήμουνα πολύ καλά. Όταν επέστρεψα στο ξενοδοχείο ψέκαζα το κεφάλι μου κάθε μισή ώρα με φυσιολογικό ορό, μέχρι τις 11 το βράδυ, μετά κοιμήθηκα. Σε όλη την διαδικασία όλοι φορούσαν μάσκες, γάντια και σκουφάκι.

Απολογισμός 1ης μέρας 1765 μοσχεύματα.
Μονότριχα: 642
Δίτριχα: 659
Τρίτριχα-Τετράτριχα: 464

Φωτογραφία 1ης μέρας

IMG_3101.JPG


2η μέρα
Ξεκινήσαμε 8 το πρωί ακριβώς με την ίδια σειρά που περιέγραψα πιο πάνω η Ά**ρη έκανε την νάρκωση, έβγαζε και τοποθετούσε τα μοσχεύματα, ο γιατρός χάραζε τα μοσχεύματα και άνοιγε τους υποδοχείς στη λήπτρια και η Λ** καθάριζε, ξεχώριζε και καταμετρούσε τα μοσχεύματα. Πήραμε μοσχεύματα από την πίσω και δεξιά μεριά και από την πίσω αριστερά και κάτω. Η τοποθέτηση έγινε σε κάποια μικρά κενά στη hairline και σε όλη τη Β’ ζώνη για να δέσουν τα ήδη υπάρχοντα μαλλιά με τα μεταμοσχευμένα, εκεί μπήκαν τα τρίτριχα και τετράτριχα τριχοθυλάκια. Τη δεύτερη μέρα μπορώ να πω ότι τα χρειάστηκα λίγο γιατί όταν μου έκανε η Α**ρη τις ενέσεις αναισθησίας στη δότρια και στη λήπτρια λόγο του ότι ήταν ερεθισμένο το δέρμα από την προηγούμενη μέρα τσούζανε πολύ. Τελειώσαμε 2 το μεσημέρι και μπορώ να πω ότι εκείνη την ημέρα κουράστηκα, όντας η δεύτερη μέρα χειρουργείου με διπλή δόση αναισθησίας στο κεφάλι μου (και από την προηγούμενη μέρα). Επίσης όταν επέστρεψα στο ξενοδοχείο ψέκαζα το κεφάλι μου με φυσιολογικό ορό ανά μισή ώρα.

Απολογισμός 2ης μέρας 873 μοσχεύματα.
Μονότριχα: 157
Δίτριχα: 545
Τρίτριχα-Τετράτριχα: 171

Σύνολο 2638 μοσχεύματα (δεν υπήρχε extra χρέωση για τα επιπλέον μοσχεύματα)
Μονότριχα: 799
Δίτριχα: 1204
Τρίτριχα-Τετάτριχα: 635

Φωτογραφία 2ης μέρας


20140904_145234_copy.jpg


Την 3η μέρα έμεινα στο ξενοδοχείο και από το πρωί μέχρι να τελειώσει ο ορός ψέκαζα το κεφάλι μου κάθε μισή ώρα.

Φωτογραφία 1η μέρα μετά το χειρουργείο

IMG_3116_copy.jpg


Επέστρεψα στην Ελλάδα το μεσημέρι στις 6/9, έχοντας κάνει το πρωί το πρώτο λούσιμο με την Λ**. Στο αεροδρόμιο τους είπα πολύ ευγενικά ότι έχω κάνει μεταμόσχευση και δεν έβγαλα το καπέλο μου. Στη μετεγχειρουργική φροντίδα ήμουνα πολύ προσεκτικός, αφού την σαπουνάδα δεν την έφτιαχνα με τα χέρια, αλλά με σέικερ και την άφηνα απαλά πάνω στα μεταμοσχευμένα. Τα μεταμοσχευμένα μαλλιά τα άγγιξα την 5η μέρα μετά την μεταμόσχευση κάνοντας ελαφρύ μασάζ, πριν όμως είχα αφήσει την σαπουνάδα για 3-4 λεπτά για να μουλιάσουνε καλά τα μαλλιά και να φύγουν πιο εύκολα τα πήγματα, με αποτέλεσμα να φύγει το 40%-50% από τα πήγματα. Η επούλωση της δότριας και της λήπτριας έγινε πολύ γρήγορα. Είδη από την 5η μέρα μετά τη μεταμόσχευση στη λήπτρια δε φαινόταν σχεδόν τίποτα και στη δότρια τα τριχοθυλάκια είχαν ¨τσιμεντώσει¨. Η γρήγορη επούλωση μπορεί να οφείλεται στην ηλικία μου, στο ότι δε καπνίζω και δε πίνω (και ίσως στο ότι κάνω γυμναστική τα 3 τελευταία χρόνια). Απ’ όσο γνωρίζω τα τριχοθυλάκια είναι ασφαλισμένα μετά από 48-72 ώρες και δεν υπάρχει φόβος για να φύγουν από την θέση τους. Ρώτησα τον γιατρό για το πότε υπάρχει κίνδυνος να τραυματιστούν τα μοσχεύματα και μου είπε κατά την εξαγωγή τους, την τοποθέτηση τους και αν χτυπήσω το κεφάλι μου. Μέχρι στιγμής βλέπω και αναπτύσσονται κανονικά τα μεταμοσχευμένα μαλλιά που σημαίνει ότι είναι ¨ζωντανά¨.

Φωτογραφίες 7η μέρα μετά την μεταμόσχευση

Τα μαλλιά είναι κουρεμένα και κατά 95% καθαρά από πήγματα.

20140910_212642_copy.jpg

20140911_125351.jpg

20140911_125056.jpg


Παίρνω 1,25mg proscar κάθε 12 ώρες, δηλαδή 2,50mg την ημέρα, χωρίς καμία παρενέργεια. Αυτό για τους πρώτους 6 μήνες, μετά βλέπουμε. (Είμαι χρήστης από το 2009)

Φωτογραφίες θα ξανά ανεβάσω από το νέο έτος.

Από την 6η μέρα κυκλοφορώ κανονικά, χωρίς να έχει καταλαβαίνει κανένας τίποτα.

Μία ερώτηση: Τα μεταμοσχευμένα μαλλιά στην αφή είναι 2 με 3 φορές πιο σκληρά και πιο χοντρά από τα "μαμά" μαλλιά...είναι φυσιολογικό?

Θα ήθελα ότι ερωτήσεις-απορίες έχετε να τις κάνετε στο νήμα μου και όχι με προσωπικά μηνύματα. Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

Υ.Γ. KAPA αν θέλεις να αλλάξω κάτι πες το μου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

danceworld_2001

Well-Known Member
Φιλαράκο καλή επιτυχία σου εύχομαι. Πολύ ωραια η παρουσίαση σου, και ωραία η δουλειά που έγινε πάνω σου. Σοφές και στρατηγικές επίσης οι επιλογές σου, ενώ τολμηρή η θεραπεία σου!!! Θα έχεις εκτιμώ τρομερό αποτέλεσμα. Η τρίχα σου θυμίζει ελματζικο ενώ το μαλλι σου λίγο τροφέα πίσω απο την ζώνη αραίωσης. Τα μεταμοσχευμένα ναι ειναι πιο σκληρά και χοντρά, ακόμη και στο 8μηνο εγώ το βιώνω και μου αρέσει!!! Φαντάσουν ακόμη και τώρα νοιώθω στο χέρι μόνο (οχι στην οψη) την διαφορετικότητα των 500 γραφτς που μπήκαν σαν μισοφέγγαρο στο crown και έχουν ανακατευτεί εκει. Μετά απο 1-2 χρόνια θα στρώσουν σε υφή. Φυσιολογικό ειναι, στην fue κατσαρώνουν πολύ.
 

ilcapitano

Member
Σ' ευχαριστώ πολύ Danceworld. Γνωρίζω ότι η θεραπεία μου είναι λίγο extreme, αλλά θέλω να διασφαλίσω όσο γίνεται τα μοσχεύματα. Έτσι κι αλλιώς η συγκεκριμένη θεραπεία έχει χρονικό ορίζοντα ένα 6μηνο, μετά σίγουρα θα πέσω σε δοσολογία. Η τρίχα μου είναι χοντρή και το μαλλί μου πίσω από την ζώνη αραίωσης όπως λέει και ο κουρέας μου είναι ζούγκλα (ενώ μπροστά ήταν καμένο δάσος). Το στοίχημα για εμένα είναι κατά πόσο θα δέσουν τα μαμά μαλλιά με τα μεταμοσχευμένα.

KAPA θα ήθελα να σ' ευχαριστήσω, γιατί ένα μεγάλο ποσοστό από τα μαμά μαλλιά που έχω το οφείλω σ' εσένα και τις θεραπείες σου. Ειδικά το Derma Roller και το Derma Pen απογειώνουν οποιαδήποτε θεραπεία!!!

Σ' ευχαριστώ πολύ prowler3!!!
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
ilcapitano είπε:
KAPA θα ήθελα να σ' ευχαριστήσω, γιατί ένα μεγάλο ποσοστό από τα μαμά μαλλιά που έχω το οφείλω σ' εσένα και τις θεραπείες σου. Ειδικά το Derma Roller και το Derma Pen απογειώνουν οποιαδήποτε θεραπεία!!!

οταν με το καλο περασει χρονος δες θετικα αυτο http://www.hairlossgr.com/forum/thread-9569.html
1,5mm με λοσιον ταυτοχρονα,οχι απαραιτητα με την συγκεκριμενη.
απλα η προσθηκη roller 1,5mm μπορει να διπλασιασει τα αποτελεσματα πολυ ευκολα.
ειναι πολυ ενδιαφερον,οχι γι΄ αυτο που πετυχα,γιατι βαδιζω με τα μισα,αλλα με τις δυνατοτητες που εχει
 

Flosk

Well-Known Member
Μπραβο ρε φιλε, με το καλο.. Ευχομαι να σου πανε ολα καλα. Η δουλεια φαινεται καθαρη,εχεις καλες προδιαγραφες και πιστευω θα γινεις σουπερ.
 

lmg 7

Active Member
καλη επιτυχια και απο μενα φιλαρακι,το μαλλι σου ειναι τουμπανο προς τα πισω και θα δεσει τελεια με την μεταμοσχευση
 

tropheus

Well-Known Member
Καλά αποτελέσματα ilcapitano.
Και εγώ θεωρώ ότι είσαι ιδανική περίπτωση για μεταμόσχευση καθώς βλέπω πάρα πολύ καλή ποιότητα τρίχας με καλή πυκνότητα και χωρίς εμφανή σημάδια αραίωσης στο crown.
Τα μαλλάκια σου τα βάφεις; Αν όχι και εκεί είσαι πολύ τυχερός.
 

ilcapitano

Member
Σας ευχαριστώ πολύ Flosk, Img 7 και tropheus. Tropheus το crown μέχρι στιγμής είναι σε πολύ καλό επίπεδο λόγο της θεραπείας. Όχι δεν βάφω τα μαλλιά μου, βέβαια έχω αρχίσει και βλέπω μερικές διάσπαρτες άσπρες τρίχες στο σημείο που είναι οι φαβορίτες και λίγο πιο πάνω.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Καλα θα πας πιστευω.
Καλα πισω εισαι οντως ζουγκλα.
Οσο για τις ασπρες τριχες.Αληθευει οτι οταν αρχιζουν οι τριχες των μαλλιων να γινονται ασπρες σταματαει,σταθεροποιείται η τριχοπτωση?
Καλη επιτυχια.Δεν εχεις να φοβασε κατι πιστευω.
 

ilcapitano

Member
Ενημέρωση 1ου μήνα

Καλησπέρα παιδιά και καλό μήνα. Σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας. Σήμερα κλείνω ένα μήνα από την μεταμόσχευση. Όλα κυλούν αργά και βασανιστικά. Τα μεταμοσχευμένα μαλλιά έχουν πέσει κατά 90% - 95%. Πιστεύω μέχρι τα μέσα Οκτωβρίου θα έχουν πέσει όλα. Μέχρι στιγμής δεν παρατηρώ κάποιο shock loss.

Φίλε John_John1 δεν γνωρίζω να σου απαντήσω.

Μινοξιδίλη

Από 22/9 χρησιμοποιώ μινοξιδίλη 2% πρωί-βράδυ από 1ml τη φορά μετά από το λούσιμο, κάνοντας μασάζ με τα δάκτυλα σε όλη τη λήπτρια περιοχή, ώστε να υπάρχει καλύτερη αιμάτωση. Ξεκίνησα τη χρήση μινοξιδίλης μετά από 2,5 εβδομάδες και όχι μετά από 2 που μου είπε ο γιατρός, γιατί κάπου στο forum είχα διαβάσει ότι μερικοί γιατροί συνιστούν τη χρήση της μετά από 2 εβδομάδες και μερικοί άλλοι μετά από 3 εβδομάδες από την μεταμόσχευση και έτσι επέλεξα να είμαι κάπου στη μέση. Αυτό που δεν περίμενα είναι ότι στην αρχή της χρήσης της θα μου δημιουργούσε έναν μικρό ερεθισμό στο ήδη ερεθισμένο κεφάλι μου (γι’ αυτό μάλλον δεν ξεκινάμε με την 5%). Από την εμπειρία θα έλεγα να ξεκινήσει κάποιος την χρήση μινοξιδίλης μετά τις 3 εβδομάδες. Τώρα πλέον είναι σα νεράκι στο κεφάλι μου. Ο γιατρός που είπε ότι έχω λιπαρά μαλλιά, γι’ χρησιμοποιώ σαμπουάν για λιπαρά μαλλιά του Κορρέ.

Συμπληρώματα Διατροφής

Από 1/10 έχω ξεκινήσει την λήψη Βιοτίνης 5mg και Αργινίνη 1000mg. Σε λίγες μέρες θα ξεκινήσω και την λήψη L-Cysteine 500mg. Επιπλέον κάνω λήψη Ω3 μια φορά το τρίμηνο για έναν μήνα, για τις αρθρώσεις μου λόγο του γυμναστηρίου. Τώρα άμα θα συνεχίσω την λήψη και μετά το πέρας του μήνα δε το γνωρίζω. Γυμναστήριο ξεκίνησα στις 26/9 πολύ χαλαρά ίσα-ίσα για να ξεπιαστώ, από 6/10 μπαίνω κανονικά σε full πρόγραμμα.

Ερώτηση: Πότε επανέρχεται πλήρως το δέρμα στη λήπτρια περιοχή;

Το δέρμα στη λήπτρια δεν έχει επανέλθει πλήρως στην αίσθηση, δηλαδή αν με κρύα δάκτυλα ακουμπήσω το κεφάλι μου σε περιοχή που δεν έχει γίνει μεταμόσχευση θα το αντιληφθώ σε 1 δευτερόλεπτο, αν ακουμπήσω τη λήπτρια θα το αντιληφθώ μετά από 3-4 δευτερόλεπτα.

Ανέβασα μία φωτογραφία με την τωρινή μου κατάσταση μόνο και μόνο για να δείτε καλύτερα τον βαθμό αραίωσης μου, όντας κοντοκουρεμένος και μετά περισσότερα μεταμοσχευμένα να έχουν πέσει σε τελογενή φάση.

https://imageshack.us/i/paQHrlHHj
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Καπετάνιο υπομονή, καλό οτι τα έχασες νωρίς, νωρίς θα βγούν κιόλας. Ρολόι πάνε όλα!! Για τα συμπληρώματα εγώ θα έλεγα οχι, ποτέ δεν ξέρεις που μπορεί να επιδράσουν, εγώ δεν πήρα τίποτα, ειδικά το αμφιλεγόμενο Ω3 που ανάλογα την δόση η μειώνει, ή αυξάνει την τριχόπτωση. Εννοείτε μακριά απο φουνγκοράλ και ήλιο. Μυρμηγκιές νοιώθεις? Εγώ μέχρι τον 2ο μήνα κλεισμένο. Μετά απο αυτό που θα έχουν αναπλαστεί οι νευρικές απολήξεις που τραυματίστηκαν στο τρύπημα, θα επανέλθουν όλα, αλλά η δότρια θα τιγκάρει στο σπυρί.
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Καλη επιτυχια φιλε μου κ απο εμενα.Φαινεται οτι εχει γινει καλη δουλεια κ αν εχεις καλη φυτρωση θα εισαι μια χαρα.Απο εκει κ περα η θεραπεια σου ειναι το λιγοτερο επικινδυνη.Προσεξε το αυτο γιατι εχουμε δει κ ακουσει παρα πολλα με την φινα.
 

trixes

New Member
Aντε με το καλο να γεμισεις , που κ που ανεβαζε να βλεπουμε εξελιξη..... Φαινεσαι ιδανικη περιπτωση για επιτυχημενη μ/μ ... Μονο υπομονη σου εμεινε , με τα υπολοιπα τελειωσες.
 
σου ευχομαι και εγω οτι καλυτερο...περιμενουμε τα αποτελεσμα τα σου με ανυπομονησια....μια χαρα σε εφτιαξε....λουλουδι εισαι..
 
Μπλουζα