Μεταμόσχευση να κανω?

DoctorWho

Well-Known Member
Εφοσον θες να κρατησεις αυτο το χαμηλο κουρεμα και απλα να αυξησεις την πυκνοτητα νομιζω η καλυτερη επιλογη για την περιπτωση σου ειναι η smp. Εχεις ηδη μαμα μαλλια στα κρισιμα σημεια της hairline ωστε να μην χρειαζεσαι χτισιμο hairline βαζεις και ενα smp να φαινεται οτι εισαι πυκνος. Αν πας να κανεις καλο smp πχ στην ιταλια θα εχεις πιστευω τρομερο αποτελεσμα. Στη θεση σου θα ημουν διστακτικος για μεταμοσχευση εφοσον δεν παιρνεις φινα και εχεις πολυ μαλλι για να χαθει στο μελλον. Αλλωστε αν πας να χτισεις κατι με μεταμοσχευση θα πας σε κατι αναγκαστικα μη-συντηρητικο αρα κινδυνος ανευ θεραπειας. Ψηφιζω μια καλη smp για αρχη και βλεπεις μετα για το κατι παραπανω.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

turnfiji123

Active Member
Εφοσον θες να κρατησεις αυτο το χαμηλο κουρεμα και απλα να αυξησεις την πυκνοτητα νομιζω η καλυτερη επιλογη για την περιπτωση σου ειναι η smp. Εχεις ηδη μαμα μαλλια στα κρισιμα σημεια της hairline ωστε να μην χρειαζεσαι χτισιμο hairline βαζεις και ενα smp να φαινεται οτι εισαι πυκνος. Αν πας να κανεις καλο smp πχ στην ιταλια θα εχεις πιστευω τρομερο αποτελεσμα. Στη θεση σου θα ημουν διστακτικος για μεταμοσχευση εφοσον δεν παιρνεις φινα και εχεις πολυ μαλλι για να χαθει στο μελλον. Αλλωστε αν πας να χτισεις κατι με μεταμοσχευση θα πας σε κατι αναγκαστικα μη-συντηρητικο αρα κινδυνος ανευ θεραπειας. Ψηφιζω μια καλη smp για αρχη και βλεπεις μετα για το κατι παραπανω.

Το smp στον ήλιο αλλάζει χρώμα με τον καιρό. Γιατί να κάνει smp? Ο τύπος μπορεί να αφήσει το μαλλί του όπως είναι κοντό και θα του πάει. Ούτε 3000 θέλει ούτε τίποτα.

@undo_an 32 χρονων, δες πως θα πάει, δες τι αραίωση έχεις, δες ρυθμούς. Και μετά μάζεψε ένα ωραίο 10ari, πάνε Ισπανία ή Τουρκια ή Βέλγιο και τραβα μια καλή MM να γίνεις βούρτσα. Φαίνεσαι σαν διάχυτο NW6 στα 40-φεύγα σου αν συνεχίσει. Κανε και λίγο κράτει στην δότρια, ποτε δεν ξέρεις. Αν εσύ θες 3000 τώρα δηλαδή εμείς τι θέλουμε με NW5? Και μακριά από Regaine, βάλε τίποτα δαφνέλαια αν θες.
 

DoctorWho

Well-Known Member
Το smp στον ήλιο αλλάζει χρώμα με τον καιρό. Γιατί να κάνει smp? Ο τύπος μπορεί να αφήσει το μαλλί του όπως είναι κοντό και θα του πάει. Ούτε 3000 θέλει ούτε τίποτα.

@undo_an 32 χρονων, δες πως θα πάει, δες τι αραίωση έχεις, δες ρυθμούς. Και μετά μάζεψε ένα ωραίο 10ari, πάνε Ισπανία ή Τουρκια ή Βέλγιο και τραβα μια καλή MM να γίνεις βούρτσα. Φαίνεσαι σαν διάχυτο NW6 στα 40-φεύγα σου αν συνεχίσει. Κανε και λίγο κράτει στην δότρια, ποτε δεν ξέρεις. Αν εσύ θες 3000 τώρα δηλαδή εμείς τι θέλουμε με NW5? Και μακριά από Regaine, βάλε τίποτα δαφνέλαια αν θες.

Το smp αν γινει σε ενα καλο κεντρο και λαμβανει τ απαραιτητα touch ups μια φορα στα 4 χρονια ειν ιδανικη λυση. Δεν ειν καν μονιμο και με βαση την περιπτωση του και τις αισθητικες επιδιωξεις ειν ιδανικο μεχρι να παρει μια πιο σαφη εικονα για την κατασταση του πριν μπει σε διαδικασια για μεταμοσχευση.

Καινουρια μοδα αυτο με το να αποφευγει τη μινοξ και να προτεινουμε ματζουνια και βοτανα? Υπαρχει καμια ερευνα η οτιδηποτε επιστημονικο να αποδεικνυει οτι αυτα τα γιατροσοφια δουλευουν?
 

Stripar

Established Member
Το smp αν γινει σε ενα καλο κεντρο και λαμβανει τ απαραιτητα touch ups μια φορα στα 4 χρονια ειν ιδανικη λυση.
Αν όντως τα touch ups ήταν κάθε 4 χρόνια θα αποτελούσε την ιδανική λύση ακόμα και με όλους τους κινδύνους που κρίβει η εφαρμογή αυτή.
Δυστηχώς όμως τα touch up είναι κάθε 12-18 μήνες και άν ο ασθενής ζεί σε χώρα με έντονη ηλιακή ακτινοβολία και έκθεση στον ήλιο μπορεί και κάθε 6-12 μήνες...
Φαύλος κύκλος δηλ.
 

turnfiji123

Active Member
Το smp αν γινει σε ενα καλο κεντρο και λαμβανει τ απαραιτητα touch ups μια φορα στα 4 χρονια ειν ιδανικη λυση. Δεν ειν καν μονιμο και με βαση την περιπτωση του και τις αισθητικες επιδιωξεις ειν ιδανικο μεχρι να παρει μια πιο σαφη εικονα για την κατασταση του πριν μπει σε διαδικασια για μεταμοσχευση.

Καινουρια μοδα αυτο με το να αποφευγει τη μινοξ και να προτεινουμε ματζουνια και βοτανα? Υπαρχει καμια ερευνα η οτιδηποτε επιστημονικο να αποδεικνυει οτι αυτα τα γιατροσοφια δουλευουν?

Εξήγησε μου αν θες με περισσότερες λεπτομέρειες γιατί το smp θα ήταν το καλύτερο στην περίπτωση του. Όσο για το μινοχιδιλ, υποτίθεται ότι το δαφνέλαιο είναι αντικαταστατό του, χωρίς τις συστεμικες παρενέργειες, τις χημικές ουσίες αλλα και την ζημια σε άτομα με ήπιας ή όχι μορφής δερματίτιδας.
 

DoctorWho

Well-Known Member
Εξήγησε μου αν θες με περισσότερες λεπτομέρειες γιατί το smp θα ήταν το καλύτερο στην περίπτωση του. Όσο για το μινοχιδιλ, υποτίθεται ότι το δαφνέλαιο είναι αντικαταστατό του, χωρίς τις συστεμικες παρενέργειες, τις χημικές ουσίες αλλα και την ζημια σε άτομα με ήπιας ή όχι μορφής δερματίτιδας.

Ωραια λοιπον ένα-ένα:

1) Γιατι smp ειδικα εδω?

Στο smp ζωγραφιζεις μικρες κουκιδες για να δωσεις τη ψευδαισθηση της μικρης τριχας οπως αυτη φαινεται σε φρεσκο ξυρισμα κεφαλιου. Το 1ο κακο με την smp ειναι οτι οντας μια ζωγραφια δεν ειναι 3d και αρα οταν αγγιζεις ενα γυμνο κεφαλι που εχει smp αγγιζεις γυμνο κρανιο το οποιο προδιδει αμεσως οτι δεν ειναι φυσικο το αποτελεσμα. Επισης ελλειψει φυσικων τριχων το κρανιο παλι γυαλιζει. Τελος αν δεις το smp απο μπροστα δεν θα δεις να εχει επεκταση σε υψος. Το ανφας σου δλδ αναποφευκτα θα φαινεται αφυσικο και περιεργο. Ολα αυτα ομως εμφανιζονται σε γυμνες περιοχες. Να ειμαι δλδ nw6 και να παω να χτισω hairline η ακομα και nw3 και να σχεδιασω hairline για nw1. Το παλικαρι ομως αν εξαιρεσεις το οτι το μαλλι του ειναι αραιο, τουλαχιστον ειναι ΥΠΑΡΚΤΟ σε αρκετα σημεια καλυπτοντας συνολικα μια περιοχη που σκιαγραφει φυσικη hairline. Το μονο που του λειπει δλδ ειναι η πυκνοτητα. Συν του οτι λεει οτι προτιμαει το buzzcut το οποιο ειν τ ιδανικο κουρεμα για smp μιας και οσο μεγαλυτερο εχεις τ μαλλι με smp τοσο πιο πολυ χτυπαει στο ματι οτι κατι δεν παει καλα με το κεφαλι. Αυτη η επιθυμια του μαλιστα να κρατησει το buzzcut δινει ενα μεγαλο "μειον" στις μεταμοσχευσεις. Ακομα και μια καλη fue απο εναν κορυφαιο γιατρο θα αφησει καποια μικρα στιγματα στη δοτρια, που για να κανει κορυφαια μεταμοσχευση πρεπει να καψει πολλα λεφτα. Επισης ειν ακομα πιο δυσκολο να πετυχει ισες πυκνοτητες με μμ σε σημειο που το buzzcut να δειχνει φυσικο. Γενικα δλδ αν αποφασισει μμ κατ εμε πρεπει να ξεχασει το buzzcut. Αν θελει αυτο το χτενισμα τοτε η καλυτερη επιλογη μακραν ειναι το smp. Αν θελει να μακρυνει το μαλλι βεβαια τοτε ναι η μεταμοσχευση ειναι μονοδρομος αλλα χωρις φινα θα πρεπει να διαλεξει μια συντηρητικη hairline αναλογα φυσικα και με το τι παιζει στη δοτρια του. Τελος παντων μακρυγορω και νμζ οτι τα επιχειρηματα μου σε αυτο ειν σαφη

2) Γιατι οχι δαφνελαιο και να στη μινοξ?

Σε αυτα που λες βλεπω μια μεγαλη φοβια για "χημικες ουσιες" η οποια δεν εχει βαση με την πραγματικοτητα. Τα παντα ειν χημικες ουσιες και αυτα που παιρνουμε απο τα δεντρα και αυτα που παιρνουμε απο το εργαστηριο. Και αντιστοιχα εχει καλα και κακα και στις δυο περιπτωσεις. Η μινοξ ειν μια αρκετα ακακη ουσια και για αυτο αλλωστε οι δερματολογοι την γραφουν απευθειας και οι πιθανες "παρενεργειες" ειν ελαχιστες και σχεδον απιθανες αν δεν εχεις καποια παθηση. Συγκεκριμενα καρδιακες παθησεις, η δερματικες παθησεις. Η αλλεργικη αντιδραση δεν ειν κατι που θ λαβουμε υποψην γιατι αντιστοιχα αλλεργια μπορει να εχει σε οτιδηποτε οπως και στα δαφνελαια κλπ. Αν ψαξεις λιγο ο καθενας για τη τριχοπτωση δινει δικα του γιατροσοφια. Τσουκνιδες δαφνελαιο καστορελεο.. αλλα και πιο ψαγμενα "saw palmetto" biotin supplements, prp, laser therapy κλπ πρακτικα αυτα δεν δουλευουν. Η εμπειρια της σαρας και της μαρας σε ανωνυμα φορουμ δεν ειν τεκμηριο του οτι ειν δραστικα. Αν δεν εχουν πισω τους καποια ερευνα να τ υποστηριζει τοτε ειν τουλαχιστον αχρειαστα και πεταμα χρηματων. Αυτα που δουλευουν ειν τρια: φινα ντουτα μινοξ. Αν για καποιο λογο διαφωνεις με αυτα κουλ. Μην παρεις τιποτα. Κριμα ειν να πετας τα λεφτα σου σε οτιδηποτε αλλο. Και φυσικα να προτεινεις τις ιδιες ασκοπες θεραπειες σε τριτον. Καλο ειν οταν δινονται τετοιες συμβουλες ειτε να συνοδευονται απο εγκυρες πηγες που να τις στηριζουν ειτε να γινονται απο ατομα που εχουν καποια σχετικη ιδιοτητα.
 

vag25

Well-Known Member
Ωραια λοιπον ένα-ένα:

Τσουκνιδες δαφνελαιο καστορελεο.. αλλα και πιο ψαγμενα "saw palmetto" biotin supplements, prp, laser therapy κλπ πρακτικα αυτα δεν δουλευουν. Η εμπειρια της σαρας και της μαρας σε ανωνυμα φορουμ δεν ειν τεκμηριο του οτι ειν δραστικα. Αν δεν εχουν πισω τους καποια ερευνα να τ υποστηριζει τοτε ειν τουλαχιστον αχρειαστα και πεταμα χρηματων.

Υπαρχουν ερευνες για τα περισσοτερα.
πχ
Pumpkin Seed Oil
https://www.hindawi.com/journals/ecam/2014/549721/

Και για το rosemary σιγουρα υπαρχει αλλα δεν την βρηκα με προχειρο search(παω για νανι)

Η μινοξ στο 90% των περιπτωσεων εχει συντομη ημερομηνια ληξης. Εμενα δεν μου ειχε προσφερει τπτ παρα μονο προβληματα στο scalp.
Πολυ λιγοι κρατανε τα μαλλια τους για χρονια με minox.
 

DoctorWho

Well-Known Member
Λοιπον επειδη ειχα ορεξη εκατσα και διαβασα ολη την ερευνα, δεμ ξερω την πηγη οπου ειναι αλλα θα θεωρησω οτι ειναι εγκυρη. Συμπερασματα:

1)η χρηση του pso οπως λες εγινε με τ λογικη οτι αναστελει το ιδιο ενζυμο που αναστελει και η φινα. Αν βεβαια εχει την ιδια λειτουργια αρα θα εχει και τ αντιστοιχα κακα που εχει η φινα με βαση αυτη τη λειτουργια της. Το οτι προερχεται απο φυσικη πηγη δεν σημαινει κατι.
2) η ερευνα αυτη εγινε με 76 ατομα εκ των οποιων οι 64 την ολοκληρωσαν. Και απο αυτοις οι μισοι μοιραστηκαν σε placebo και οι αλλοι μισοι σε intervention group. Μιλαμε αρα για ενα πολυ μικρο δειγμα ατομων κατι που παρ οτι μπορεξ να μας δωσει ενδεχομενως καποια στατιστικα σημαντικα στοιχεια για την αποτελεσματικοτητα του φαρμακου δεν μπορει να μας πει τιποτα για την ασφαλεια του. Εφοσο η φινα εχει γυεω στο 1% sides, αν αυτο εχει τον ιδιο κινδυνο ειν αδυνατο να τ βρεις με αυτο το δειγμα. Εδω μιλαεξ για δυο περιστατικα με sides που ειχαν εδεθισμο δερματος ενα στο placebo group κ ενα στο intervention group. Ειδικα αν εχει αντιστοιχη λειτουργια με τη φινα θα ηθελα να δω νουμερα και ποσοστα για το ποσο ενζυμο αναστελλεται συγκρισει με τη φινα και ισως μια συγκριση αναμεσα στη φινα και σε αυτο σε ποσοτητες που προκαλουν ιδιο ποσοστο αναστολης του ενζυμου. Αν σε αυτες τις συνθηκες αυτο φανει ασφαλεστερο η αποτελεσματικοτερο τοτε ειν σαφως μια πολυ καλη εναλλακτικη της φινας.
3) εδω η μετρηση της προοδου εγινε ειτε με προσωπικη αξιολογηση απο τς χρηστες ειτε απο προσωπικη αξιολογηση ειτε με μετρηση τριχογραφηματος. Ολα ομως τ αποτελεσματα αν και εχουν μια καποα στατιστικη σημαντικοτητα δεν ειναι κατι ουαου, ενω κ παλι μιλαμε για χρηση 24 εβδομαδων μαξ. Σημειωτεον οτι η παχυνση των τριχων (που ειν κατι που πετυχαινει η μινοξ) δεν εμφανισε καμια διαφορα αναμεσα στα δυο γκρουπ!

Συμπερασματικα ισως οντως να δουλευει, τα στοιχεια αυτης της μικρης ερευνας δειχνουν οτι υπαρχει προοπτικη δεν διαφωνω. Προσωπικα εμενα παντως με φοβιζει παραπανω να παρω κατι φυσικο που δεν εχει ερευνα πισω του και δεν ξερω καν τον μηχανισμο δρασης του απο οτι κατι τεχνητο που ειν αρκετα μελετημενο. Αυτο ειν βεβαια μια προσωπικη μου αποψη.
 

vag25

Well-Known Member
Ηθελα να καταληξω στο οτι ναι υπαρχουν ερευνες για πολλες απο αυτες τις φυσικες μεθοδους καθως και μαρτυριες-αποτελεσματα.

Η φινα μπορει να γραφουν οτι το 1-3% θα εμφανισει παρενεργειες αλλα τελικα σε οποια κοινοτητα και να πας βλεπεις οτι δεν ισχυει αυτο.

αν ηταν 1% να εισαι σιγουρος οτι δεν θα υπηρχε ουτε ενας που δεν θα επαιρνε φινα. Ολοι εδω θα κουμπωναμε.

Βλέπεις οτι υπαρχει ενας φοβος και δεν ειναι αδικαιολογητος.
Αλλα φαρμακα που υποστηριζουν οτι εχουν 1% παρενεργειες ειναι καραμελες για τον μεσο ανθρωπο. Οποτε κατι συμβαινει εδω με τη φινα.

Σιγουρα ειναι πολυ ισχυρο το placebo effect. Μη τα ριχνουμε ολα εκει ομως. Η ταση του κοσμου να την φοβαται και η αισθηση που εχει για την φινα, εχει και αυτη μια αληθεια να πει...
Την οποια ειναι χαζο να την προσπερασουμε.
 

DoctorWho

Well-Known Member
Αρα υποστηριζεις οτι η φινα εχει παραπανω ποσοστο παρενεργειων απο 2% με τεκμηριο... τις δηλωσεις ανωνυμων σε φορουμ για τριχοπτωση? Ατομων που ουτε ξες τι ιστορικο εχουν, τι ποσοστο αντιπροσωπευουν (οσοι βγαλουν προβλημα θα το γραψουν οσοι ειν κομπλε κατα πλειοψηφια θα συνεχισουν απλως τη ζωη τους) και γενικα δεν εχεις κανενα στοιχειο οτι δεν ειναι απλα υστερικοι. Οταν λοιπον εγω ειναι να διαλεξω τις πηγες μου διαλεγω τις επιστημονικες ερευνες και οχι τις δηλωσεις του καθε HairlossSuicide123 στο καθε φορουμ που λεει οτι εβγαλε παρενεργειες ακομα και απο το κοντισιονερ.
 

vag25

Well-Known Member
Δεν λεω κατι για να πεισω οτι ισχυει. Λεω αυτο που βλεπω εγω παρακολουθωντας 10 χρονια τετοιες συζητησεις.
Ακομα και εδω να το δεις οι περισσοτεροι ειχαν απο ελαχιστες ως πολυ σοβαρες παρενεργειες. Οι λιγοτεροι δεν ειχαν καθολου σε βαθος χρονου.

Δεν εχω δει κανα forum να συζητα για το ποσο κακο του εκανε η ασπιρινη. Σε ολα τα hailoss forums ομως οι παρενεργειες της fina ειναι το No1 θεμα συζητησης και οχι η αποτελεσματικοτητα της.

Δεν ξερω εμενα αυτο δεν γινεται να μη με προβληματιζει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

turnfiji123

Active Member
Αρα υποστηριζεις οτι η φινα εχει παραπανω ποσοστο παρενεργειων απο 2% με τεκμηριο... τις δηλωσεις ανωνυμων σε φορουμ για τριχοπτωση? Ατομων που ουτε ξες τι ιστορικο εχουν, τι ποσοστο αντιπροσωπευουν (οσοι βγαλουν προβλημα θα το γραψουν οσοι ειν κομπλε κατα πλειοψηφια θα συνεχισουν απλως τη ζωη τους) και γενικα δεν εχεις κανενα στοιχειο οτι δεν ειναι απλα υστερικοι. Οταν λοιπον εγω ειναι να διαλεξω τις πηγες μου διαλεγω τις επιστημονικες ερευνες και οχι τις δηλωσεις του καθε HairlossSuicide123 στο καθε φορουμ που λεει οτι εβγαλε παρενεργειες ακομα και απο το κοντισιονερ.

Στο πανεπιστήμιο δε μάθατε τι κάνει το συμπαθητικό με το παρασυμπαθητικό; Οι επιστημονικές έρευνες που διαβάζεις είναι κάτι τραγελαφικά test με 30-50 άτομα που γίνονται κάθε πανσέληνο. Οι περισσότερες έρευνες είναι έτσι και δεν παρέθεσες ούτε μια. Είσαι όντως φοιτητής ιατρικής ή τρολλαρεις? Γιατί από μονο του αυτό δε λέει τίποτα, ξέρω καλά την Ιατρική του ΑΠΘ και έχει μέσα άπειρα βλήτα.
 

DoctorWho

Well-Known Member
Εξηγησα οτι τα σχολια μου ενεχουν υποκειμενικοτητα. Δεν εκανα επικληση στην αυθεντια μου απλως καποιος με ρωτησε αν ειναι γιατρος και γ αυτο το ειπα. Το παρασυμπαθητικο με το συμπαθητικο εμεις μαθαμε τι κανει. Το να πετας βεβαια ορους οπως "παρασυμπαθητικο" "συμπαθητικο" και διαφορες ορμονες δεν προσδιδει κανενα επιστημονικο κυρος στα λεγομενα σου. Ίσα ισα οταν μιλας με ατομα που γνωριζουν σχετικα αντιλαμβανονται ποσο μεγαλη αγνοια εχεις για αυτα που επικαλεισαι. Και το να πετας πλαγιες προσβολες και υποτιμητικα σχολια δεν ανεβαζει την πειστικη σου ικανοτητα. Όποιος αμφιβαλλει για τις ερευνες στις οποιες αναφερθηκα μπορει να ψαξει μονος του, δεν εχω καμια δουλεια να δινω μασημενη τροφη. Εγω απλως προετρεψα τον κοσμο να κανει την προσωπικη του ερευνα πριν απορριψει αβουλα την λυση της φινας και να μην επηρεαστει ουτε απο οσους την εγκωμιαζουν ουτε βεβαια και απο οσους τη δαιμονοποιουν. Και για τα εμβολια εχει φορουμ με ατομα που υποστηριζουν οτι προκαλουν αυτισμο. Η διαφορα βεβαια ειναι οτι αν δεν παρεις εσυ φινα εγω δεν παθαινω τιποτα, για να μην πω οτι μειωνεται ο ανταγωνισμος ;)
 

turnfiji123

Active Member
Εξηγησα οτι τα σχολια μου ενεχουν υποκειμενικοτητα. Δεν εκανα επικληση στην αυθεντια μου απλως καποιος με ρωτησε αν ειναι γιατρος και γ αυτο το ειπα. Το παρασυμπαθητικο με το συμπαθητικο εμεις μαθαμε τι κανει. Το να πετας βεβαια ορους οπως "παρασυμπαθητικο" "συμπαθητικο" και διαφορες ορμονες δεν προσδιδει κανενα επιστημονικο κυρος στα λεγομενα σου. Ίσα ισα οταν μιλας με ατομα που γνωριζουν σχετικα αντιλαμβανονται ποσο μεγαλη αγνοια εχεις για αυτα που επικαλεισαι. Και το να πετας πλαγιες προσβολες και υποτιμητικα σχολια δεν ανεβαζει την πειστικη σου ικανοτητα. Όποιος αμφιβαλλει για τις ερευνες στις οποιες αναφερθηκα μπορει να ψαξει μονος του, δεν εχω καμια δουλεια να δινω μασημενη τροφη. Εγω απλως προετρεψα τον κοσμο να κανει την προσωπικη του ερευνα πριν απορριψει αβουλα την λυση της φινας και να μην επηρεαστει ουτε απο οσους την εγκωμιαζουν ουτε βεβαια και απο οσους τη δαιμονοποιουν. Και για τα εμβολια εχει φορουμ με ατομα που υποστηριζουν οτι προκαλουν αυτισμο. Η διαφορα βεβαια ειναι οτι αν δεν παρεις εσυ φινα εγω δεν παθαινω τιποτα, για να μην πω οτι μειωνεται ο ανταγωνισμος ;)

Αδερφάκι μου, ψήνεσαι για φασαρία αλλα δε σου κάνω τη χάρη γιατί έχω τις μαύρες μου σήμερα. Καλή σου τύχη στη σχολη και όταν με το καλο ανοίξεις ιατρείο πες μου που είσαι να μην έρθω.

Στα του νήματος, εύχομαι στον φίλο τα καλύτερα. Και τίποτα να μην κάνει, το μαλλί του είναι καλο αισθητικά σε τέτοια σκάλα.
 

pithikas

Well-Known Member
Εξηγησα οτι τα σχολια μου ενεχουν υποκειμενικοτητα. Δεν εκανα επικληση στην αυθεντια μου απλως καποιος με ρωτησε αν ειναι γιατρος και γ αυτο το ειπα. Το παρασυμπαθητικο με το συμπαθητικο εμεις μαθαμε τι κανει. Το να πετας βεβαια ορους οπως "παρασυμπαθητικο" "συμπαθητικο" και διαφορες ορμονες δεν προσδιδει κανενα επιστημονικο κυρος στα λεγομενα σου. Ίσα ισα οταν μιλας με ατομα που γνωριζουν σχετικα αντιλαμβανονται ποσο μεγαλη αγνοια εχεις για αυτα που επικαλεισαι. Και το να πετας πλαγιες προσβολες και υποτιμητικα σχολια δεν ανεβαζει την πειστικη σου ικανοτητα. Όποιος αμφιβαλλει για τις ερευνες στις οποιες αναφερθηκα μπορει να ψαξει μονος του, δεν εχω καμια δουλεια να δινω μασημενη τροφη. Εγω απλως προετρεψα τον κοσμο να κανει την προσωπικη του ερευνα πριν απορριψει αβουλα την λυση της φινας και να μην επηρεαστει ουτε απο οσους την εγκωμιαζουν ουτε βεβαια και απο οσους τη δαιμονοποιουν. Και για τα εμβολια εχει φορουμ με ατομα που υποστηριζουν οτι προκαλουν αυτισμο. Η διαφορα βεβαια ειναι οτι αν δεν παρεις εσυ φινα εγω δεν παθαινω τιποτα, για να μην πω οτι μειωνεται ο ανταγωνισμος ;)
Κι εσύ γιατί ψάχνεις επιστημονικές απαντήσεις μέσα σε φόρουμ;
 
Μπλουζα