Μειωση τριχοπτωσης μετα απο αντιβιωση;;

MELA

Member
Λογω ωτιτιδας πηρα τρεις εβδομαδες augmentin. Παρατηρησα οτι δεν εχανα σχεδον καθολου τριχες. Τωρα που τελειωσε βλεπω σιγα σιγα να επανερχεται η τριχοπτωση αλλα σε μικρο βαθμο. Πιστευετε ηταν λογω της αντιφλεγμονωδους δρασης;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Καλημέρα.

Δεν είσαι η μόνη που είδε μια βελτίωση κατά της διάρκεια λήψης αντιβίωσης. Έχει αναφερθεί και εδώ

http://www.hairlossgr.com/forum/thread-9051.html

και σε κανα 2 άλλα θέματα που δεν τα βρίσκω τώρα.

Επειδή έχω ένα θέμα με τα δόντια μου, κάθε Σεπτέμβριο αναγκάζομαι να παίρνω αντιβίωση και συγκεκριμένα doxycycline.

To μαλλί μου και εμένα αλλάζει όψη για αυτό το διάστημα και μετά σιγά σιγά επανέρχεται.

Σε αυτό που έχω καταλήξει εγώ (χωρίς να σημαίνει ότι ισχύει βέβαια και απόλυτα) είναι πως έχει να κάνει με βακτήρια που συμβάλλουν στη φλεγμονή.

Για παράδειγμα η δοξυκυκλίνη που παίρνω εγώ, έχει να κάνει με λιποπολυσακχαρίτες, (LPS) που είναι βακτηριακές ενδοτοξίνες.

Η αντιβίωση που πήρες εσύ, αναφέρει αυτή τη δράση

Η αμοξυκιλλίνη (amoxycillin) συνδέεται με την πενικιλλίνο-δεσμευτική πρωτεΐνη 1A (PBP-1A) που βρίσκεται μέσα στο βακτηριακό κυτταρικό τοίχωμα και αναστέλλει το τρίτο και τελευταίο στάδιο της σύνθεσης του βακτηριακού κυτταρικού τοιχώματος.


Και πάλι δηλαδή έχει να κάνει με βακτήρια όπως και όλες οι αντιβιώσεις. Αυτό που κάνουν τα βακτήρια είναι η δημιουργία φλεγμονής, τραβώντας τη δράση του ανοσοποιητικού πάνω τους, όταν ξεπερνούν, έναν "ανεκτό" για τον οργανισμό, αριθμό.

Γι αυτό πιστεύω αρκετά στη θεωρία των διογκωμένων σμηγματογόνων αδένων, γιατί αυτά τα αναερόβια βακτήρια, που έχουν μεγάλη έξαρση Άνοιξη και Φθινόπωρο, (σύμπτωση η εποχιακή τριχόπτωση?) τρέφονται από το σμήγμα.
Επίσης εμένα η αλοιφή fungoral είχε πολύ καλά αποτελέσματα όταν τη δοκίμαζα τοπικά, αλλά είχε και παρενέργειες.

Ξαναλέω ότι αυτό είναι δική μου άποψη...
 

MELA

Member
Ευχαριστω GOMI αυτο που λες εχει λογικη. Το ιδιο δεν κανει και η κορτιζονη που δινεται τοπικα; Εμενα πχ η γιατρος που με παρακολουθει στο Συγγρο μου εχει δωσει ενα μειγμα μινοξ και κορτιζονης για χρηση δυο φορες την εβδομαδα τοπικα.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Για την κορτιζόνη δεν είμαι σίγουρος. Ξέρω ότι δρα ως ανοσοκατασταλτικό, οπότε μειώνεται η φλεγμονή, αλλά στο θέμα βακτηρίων νομίζω ότι δεν έχει ιδιαίτερη δράση. Αντίθετα, αν υπάρχει θέμα, μπορεί και να τα αυξήσει στην πορεία λόγω του ότι έχει μειωθεί η δράση του ανοσοποιητικού σε περίπτωση που ενεργούσε κατά αυτών.
 

tasos33

Well-Known Member
gomi,εμνα που η εποχιακη με σκιζει το καλοκαιρι απο αρχες ιουνιου εωσ τελη αυγουστου τι μπορει να συμβαινει, λογω θερμοτητας αυξηση σμηγματοσ(που αυξανεται οντως σε εμενα το καλοκαιρι) αρα περισσοτερη τριχοπτωση?
GOMI είπε:
Καλημέρα.

Δεν είσαι η μόνη που είδε μια βελτίωση κατά της διάρκεια λήψης αντιβίωσης. Έχει αναφερθεί και εδώ

http://www.hairlossgr.com/forum/thread-9051.html

και σε κανα 2 άλλα θέματα που δεν τα βρίσκω τώρα.

Επειδή έχω ένα θέμα με τα δόντια μου, κάθε Σεπτέμβριο αναγκάζομαι να παίρνω αντιβίωση και συγκεκριμένα doxycycline.

To μαλλί μου και εμένα αλλάζει όψη για αυτό το διάστημα και μετά σιγά σιγά επανέρχεται.

Σε αυτό που έχω καταλήξει εγώ (χωρίς να σημαίνει ότι ισχύει βέβαια και απόλυτα) είναι πως έχει να κάνει με βακτήρια που συμβάλλουν στη φλεγμονή.

Για παράδειγμα η δοξυκυκλίνη που παίρνω εγώ, έχει να κάνει με λιποπολυσακχαρίτες, (LPS) που είναι βακτηριακές ενδοτοξίνες.

Η αντιβίωση που πήρες εσύ, αναφέρει αυτή τη δράση

Η αμοξυκιλλίνη (amoxycillin) συνδέεται με την πενικιλλίνο-δεσμευτική πρωτεΐνη 1A (PBP-1A) που βρίσκεται μέσα στο βακτηριακό κυτταρικό τοίχωμα και αναστέλλει το τρίτο και τελευταίο στάδιο της σύνθεσης του βακτηριακού κυτταρικού τοιχώματος.


Και πάλι δηλαδή έχει να κάνει με βακτήρια όπως και όλες οι αντιβιώσεις. Αυτό που κάνουν τα βακτήρια είναι η δημιουργία φλεγμονής, τραβώντας τη δράση του ανοσοποιητικού πάνω τους, όταν ξεπερνούν, έναν "ανεκτό" για τον οργανισμό, αριθμό.

Γι αυτό πιστεύω αρκετά στη θεωρία των διογκωμένων σμηγματογόνων αδένων, γιατί αυτά τα αναερόβια βακτήρια, που έχουν μεγάλη έξαρση Άνοιξη και Φθινόπωρο, (σύμπτωση η εποχιακή τριχόπτωση?) τρέφονται από το σμήγμα.
Επίσης εμένα η αλοιφή fungoral είχε πολύ καλά αποτελέσματα όταν τη δοκίμαζα τοπικά, αλλά είχε και παρενέργειες.

Ξαναλέω ότι αυτό είναι δική μου άποψη...
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
tasos33 είπε:
gomi,εμνα που η εποχιακη με σκιζει το καλοκαιρι απο αρχες ιουνιου εωσ τελη αυγουστου τι μπορει να συμβαινει, λογω θερμοτητας αυξηση σμηγματοσ(που αυξανεται οντως σε εμενα το καλοκαιρι) αρα περισσοτερη τριχοπτωση?

Δες εδώ
http://journal.scconline.org//pdf/cc1973/cc024n08/p00523-p00536.pdf

αν βαριέσαι να το διαβάσεις όλο επισημαίνω το εξής

"It has been reported that bald scalps contain larger sebaceous glands than hairy scalps (19) and since sebaceous glands are believed to be target organs for androgens (20) this may in part account for the greater uptake of testosterone by bald skin"

Επίσης το αξιόλογο της έρευνας είναι πως στόχος των σμηγματογόνων αδένων δεν είναι μόνο τη dht και η τεστοστερόνη, αλλά όλες οι στεροειδής ορμόνες, όπως των επινεφριδίων. (εξ ου και το ότι το στρες επίσης παίζει ρόλο)
Μεγαλύτεροι αδένες λοιπόν, μεγαλύτερο και το "κάλεσμα" της περιοχής σε ανδρογόνα. Περισσότερο σμήγμα, περισσότερα αναερόβια βακτήρια.

Δες τώρα και εδώ μια έρευνα

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12670726

Οι ακτίνες UV του ηλίου, ειδικά το καλοκαίρι, όχι μόνο αυξάνουν την δραστηριότητα των σμηγμ.αδένων, αλλά τους πολλαπλασιάζουν επίσης μέσω της αύξησης των σμηγματοκυττάρων.

Οι σμηγματογόνοι αδένες, κατ εμέ, συγκεντρώνουν τις περισσότερες πιθανότητες απ όλες τις θεωρίες που αφορούν την Α.Α.
 

tasos33

Well-Known Member
τωρα που το σκεφτομαι μια φορα ειδα επανεκφυση απο μινοξ, για ενα τριμηνο πριν 2,5 χρονια,οταν λουζομουνα καθημερινα με ενα σαμπουαν της ducray για λιπαροτητα και το stieprox, βεβαια μετα που τα σταματησα μονο επιδραση θετικη στην πτωση ειχα
GOMI είπε:
tasos33 είπε:
gomi,εμνα που η εποχιακη με σκιζει το καλοκαιρι απο αρχες ιουνιου εωσ τελη αυγουστου τι μπορει να συμβαινει, λογω θερμοτητας αυξηση σμηγματοσ(που αυξανεται οντως σε εμενα το καλοκαιρι) αρα περισσοτερη τριχοπτωση?

Δες εδώ
http://journal.scconline.org//pdf/cc1973/cc024n08/p00523-p00536.pdf

αν βαριέσαι να το διαβάσεις όλο επισημαίνω το εξής

"It has been reported that bald scalps contain larger sebaceous glands than hairy scalps (19) and since sebaceous glands are believed to be target organs for androgens (20) this may in part account for the greater uptake of testosterone by bald skin"

Επίσης το αξιόλογο της έρευνας είναι πως στόχος των σμηγματογόνων αδένων δεν είναι μόνο τη dht και η τεστοστερόνη, αλλά όλες οι στεροειδής ορμόνες, όπως των επινεφριδίων. (εξ ου και το ότι το στρες επίσης παίζει ρόλο)
Μεγαλύτεροι αδένες λοιπόν, μεγαλύτερο και το "κάλεσμα" της περιοχής σε ανδρογόνα. Περισσότερο σμήγμα, περισσότερα αναερόβια βακτήρια.

Δες τώρα και εδώ μια έρευνα

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12670726

Οι ακτίνες UV του ηλίου, ειδικά το καλοκαίρι, όχι μόνο αυξάνουν την δραστηριότητα των σμηγμ.αδένων, αλλά τους πολλαπλασιάζουν επίσης μέσω της αύξησης των σμηγματοκυττάρων.

Οι σμηγματογόνοι αδένες, κατ εμέ, συγκεντρώνουν τις περισσότερες πιθανότητες απ όλες τις θεωρίες που αφορούν την Α.Α.
 

aris85

Member
GOMI είπε:
tasos33 είπε:
gomi,εμνα που η εποχιακη με σκιζει το καλοκαιρι απο αρχες ιουνιου εωσ τελη αυγουστου τι μπορει να συμβαινει, λογω θερμοτητας αυξηση σμηγματοσ(που αυξανεται οντως σε εμενα το καλοκαιρι) αρα περισσοτερη τριχοπτωση?

Δες εδώ
http://journal.scconline.org//pdf/cc1973/cc024n08/p00523-p00536.pdf

αν βαριέσαι να το διαβάσεις όλο επισημαίνω το εξής

"It has been reported that bald scalps contain larger sebaceous glands than hairy scalps (19) and since sebaceous glands are believed to be target organs for androgens (20) this may in part account for the greater uptake of testosterone by bald skin"

Επίσης το αξιόλογο της έρευνας είναι πως στόχος των σμηγματογόνων αδένων δεν είναι μόνο τη dht και η τεστοστερόνη, αλλά όλες οι στεροειδής ορμόνες, όπως των επινεφριδίων. (εξ ου και το ότι το στρες επίσης παίζει ρόλο)
Μεγαλύτεροι αδένες λοιπόν, μεγαλύτερο και το "κάλεσμα" της περιοχής σε ανδρογόνα. Περισσότερο σμήγμα, περισσότερα αναερόβια βακτήρια.

Δες τώρα και εδώ μια έρευνα

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12670726

Οι ακτίνες UV του ηλίου, ειδικά το καλοκαίρι, όχι μόνο αυξάνουν την δραστηριότητα των σμηγμ.αδένων, αλλά τους πολλαπλασιάζουν επίσης μέσω της αύξησης των σμηγματοκυττάρων.

Οι σμηγματογόνοι αδένες, κατ εμέ, συγκεντρώνουν τις περισσότερες πιθανότητες απ όλες τις θεωρίες που αφορούν την Α.Α.

Gomi υπαρχει καποιο καλο σαμπουαν που με καθημερινο λουσιμο του κεφαλιου να μειωνει το σμηγμα?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Να σου πω την αλήθεια, ποτέ δεν έψαξα κάποιο σαμπουάν με αυτό το σκεπτικό. Με ένοιαζε μόνο να καθαρίζει καλά και αυτό το έκαναν πολύ πιο εύκολα και οικονομικά τα απλά σαπούνια.
Τα 2 τελευταία χρόνια το θέμα της λιπαρότητας το έχω λύσει με μια απλή βούρτσα με φυσική τρίχα αγριόχοιρου.
 

MELA

Member
Τρεις μερες μετα τη ληξη της αντιβιωσης παρατηρω επανοδο της τριχοπτωσης- λιγο αυξημενη και εντονη λιπαροτητα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Μπλουζα