Μία συμβουλή για χρήση μινοξιδίλης

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Pathetic_Losser

New Member
Απ: Μία συμβουλή για χρήση μινοξιδίλης

vitolo είπε:
ποσο διαστημα περιπου πρεπει να κανω χρηση για να αρχισω να βλεπω αποτελεσμα?

Μεσα σε 4-6 μηνες χρησης αρχιζουν να εμφανιζονται αποτελεσματα, κατα κανονα
Αλλα η minox μονη της κανει τη μιση δουλεια.
Ριξε 1 καλο διαβασμα στα θεματα του φορουμ για να δεις τι θεραπεια σου ταιριαζει
Κ για οτι απορια υπαρχει τα παιδια σιγουρα θα σου πουν περισσοτερα
Αλλα το σημαντικοτερο ειναι να εχουμε υπομονη κ επιμονη
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vitolo

New Member
Απ: Μία συμβουλή για χρήση μινοξιδίλης

εριξα και δυο και τρεις ματιες αλλα με τοσα πολλα που γραφωνται εδω εχω χασει τα αυγα και τα πασχαλια..εγω για εκει κινουμε κανενα μινοξιλ και dht μπλοκερ...
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Μία συμβουλή για χρήση μινοξιδίλης

vitolo είπε:
ποσο διαστημα περιπου πρεπει να κανω χρηση για να αρχισω να βλεπω αποτελεσμα?
απο μινοξιδιλη σκετη αν εννοεις πολυυυυυ και αν δεις
σκετη μινοξιδιλη δεν σου κανει και τιποτα σπουδαιο
κατα καποιο τροπο προσπερναει την dht και δινει ωθηση στο θυλακα να απαπτυχθει αλλα ο θυλακας ειναι ακομη μπλοκαρισμανος απο την dht


vitolo είπε:
εριξα και δυο και τρεις ματιες αλλα με τοσα πολλα που γραφωνται εδω εχω χασει τα αυγα και τα πασχαλια..εγω για εκει κινουμε κανενα μινοξιλ και dht μπλοκερ...
εν αρχη dht μπλοκερ με υποβοηθηση της μινοξιδιλης και εισαι οκ για αρχη

vitolo είπε:
οταν αρχισω την χρηση μινοξιλης θα αρχισω να χανω πολλα μαλια αρχικα?αυτο ειναι που με δυσαρεστει περισσοτερο και ολο το αναβαλω..
οχι αυτο δεν συμβαινει σε ολους και δεν ειναι απαραιτητο να συμβαινει

απλα αν εισαι και εσυ μεσα στο ποσοστο οπου ο οργνανισμος δειχενει οτι αντδραει τοτε οκ
υπομονη θα κανεις καλο σημαδι ειναι
εε μην τα θελουμε και ολα δικας μας

οπλισου με επιμονη και υπομονη
 

cool11

Well-Known Member
Απ: Μία συμβουλή για χρήση μινοξιδίλης

Αραγε, με τη χρονια, συνεπη, και συνεχη, χρήση μινοξιδιλης, θα τα καταφερουμε να τα κρατησουμε σε βαθος χρονου τα μαλακια μας, ή απλα επιβραδυνουμε την τριχοπτωση?

Με τη μινοξιδιλη, 'παγωνουμε' οσα μαλλια εχουμε για οσο βαζουμε μινοξιδιλη, ή απλά ελλατωνουμε την τριχοπτωση?
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Μία συμβουλή για χρήση μινοξιδίλης

η μινοξ. δίνει ώθηση στα τριχοθυλάκια για έκφυση τρίχας (regrowth) - απευθύνεται σε ενεργά τριχοθυλάκια

ότι νεκρώθηκε,νεκρώθηκε ... πάει :(
 

cool11

Well-Known Member
Απ: Μία συμβουλή για χρήση μινοξιδίλης

Δηλαδη θα κρατησουμε οτι εχουμε απο μαλλια, τα ενεργα τριχοθυλακια?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Μία συμβουλή για χρήση μινοξιδίλης

Αραγε, με τη χρονια, συνεπη, και συνεχη, χρήση μινοξιδιλης, θα τα καταφερουμε να τα κρατησουμε σε βαθος χρονου τα μαλακια μας, ή απλα επιβραδυνουμε την τριχοπτωση?

Φίλε cool, χρησιμοποιώ μόνο minox από 18 χρονών. Τώρα είμαι 34 και δεν την σταμάτησα σχεδόν ποτέ...
Το avatar που βλέπεις είναι δικό μου.
Τα συμπεράσματα τα αφήνω σε εσένα....
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Μία συμβουλή για χρήση μινοξιδίλης

cool11 είπε:
Δηλαδη θα κρατησουμε οτι εχουμε απο μαλλια, τα ενεργα τριχοθυλακια?
δουλειά της είναι να "ξυπνήσει" τα ενεργά τριχοθυλάκια και να ενεργοποιήσει την έκφυση τριχών σε αυτά

η μονο-θεραπεία με μινοξ. δεν εγγυάται ότι θα κρατήσεις τπτ, απλά θα έχεις ανάπτυξη αυτών που μπορούν να δώσουν ...
 

cool11

Well-Known Member
Απ: Μία συμβουλή για χρήση μινοξιδίλης

GOMI είπε:
Αραγε, με τη χρονια, συνεπη, και συνεχη, χρήση μινοξιδιλης, θα τα καταφερουμε να τα κρατησουμε σε βαθος χρονου τα μαλακια μας, ή απλα επιβραδυνουμε την τριχοπτωση?

Φίλε cool, χρησιμοποιώ μόνο minox από 18 χρονών. Τώρα είμαι 34 και δεν την σταμάτησα σχεδόν ποτέ...
Το avatar που βλέπεις είναι δικό μου.
Τα συμπεράσματα τα αφήνω σε εσένα....

Νομιζω εισαι σχετικα καλα. Εσυ εισαι ευχαριστημενος απο το αποτελεσμα?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Μία συμβουλή για χρήση μινοξιδίλης

Νομιζω εισαι σχετικα καλα. Εσυ εισαι ευχαριστημενος απο το αποτελεσμα?

Σωστά το είπες...σχετικά. Εξαρτάται δηλαδή με τι θα με συγκρίνεις.
Κάπου είδα μια σωστή ατάκα στο φόρουμ που έλεγε, τα λεφτά και τα μαλλιά, δεν είναι ποτέ αρκετα.. :D

Για να είμαι ειλικρινής, μέχρι τα 30-31 μου, αν εξαιρέσεις τους κροτάφους που τους είχα απο πολύ μικρότερος, δεν είχα ιδιαίτερη αραίωση. Δύο φορές μέσα στο χρόνο βέβαια, ψιλοπροβληματιζόμουν από έντονη τριχόπτωση, αλλά μετά από λίγο ηρεμούσε.
Το άσχημο είναι ότι εφόσον χρησιμοποιώ τόσα χρόνια την minox, δεν τολμώ να την διακόψω για τα όσα λέγονται. Εξάρτηση λοιπόν.
Αν είχα την ενημέρωση που υπάρχει τώρα τότε, όταν ξεκίνησα την minox, σαφώς και θα ξεκινούσα με ένα dht blocker, όπως το revivogen π.χ και θα χρησιμοποιούσα την minox για μικρά διαστήματα ώστε να μην υπάρξει μεγάλη εξάρτηση από αυτή.

Βέβαια, για να είμαι ειλικρινής, πίστευα ότι θα είχα αδειάσει πολύ νωρίτερα, οπότε, ίσως όντως έκανε κάποια σχετικά καλή δουλειά.
Τώρα από άποψη sides, είναι λίγο δύσκολο να σου πω γιατί καθώς κάποιος μεγαλώνει ίσως να είναι και φυσικό, οπότε δεν μπορώ να είμαι κ απόλυτος.
Αναφέρομαι δηλαδή σε πιο έντονη τριχοφυία, ταχυκαρδίες κ.λπ.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι πολλές φορές τυχαίνει να έχω πρήξιμο στο πρόσωπο και κατακράτηση υγρών κάτι που ξέρω ότι σίγουρα είναι από τη minox, γιατί 2 φορές το χρόνο κάνω ειδική διατροφή και τα παρατηρώ αυτά. Κάτι όμως που περιορίζεται με χρήση μια φορά αντί για 2 που προτείνεται καθώς και με πολλά υγρά.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

cool11

Well-Known Member
Απ: Μία συμβουλή για χρήση μινοξιδίλης

GOMI είπε:
Νομιζω εισαι σχετικα καλα. Εσυ εισαι ευχαριστημενος απο το αποτελεσμα?

Σωστά το είπες...σχετικά. Εξαρτάται δηλαδή με τι θα με συγκρίνεις.
Κάπου είδα μια σωστή ατάκα στο φόρουμ που έλεγε, τα λεφτά και τα μαλλιά, δεν είναι ποτέ αρκετα.. :D

Για να είμαι ειλικρινής, μέχρι τα 30-31 μου, αν εξαιρέσεις τους κροτάφους που τους είχα απο πολύ μικρότερος, δεν είχα ιδιαίτερη αραίωση. Δύο φορές μέσα στο χρόνο βέβαια, ψιλοπροβληματιζόμουν από έντονη τριχόπτωση, αλλά μετά από λίγο ηρεμούσε.
Το άσχημο είναι ότι εφόσον χρησιμοποιώ τόσα χρόνια την minox, δεν τολμώ να την διακόψω για τα όσα λέγονται. Εξάρτηση λοιπόν.
Αν είχα την ενημέρωση που υπάρχει τώρα τότε, όταν ξεκίνησα την minox, σαφώς και θα ξεκινούσα με ένα dht blocker, όπως το revivogen π.χ και θα χρησιμοποιούσα την minox για μικρά διαστήματα ώστε να μην υπάρξει μεγάλη εξάρτηση από αυτή.

Βέβαια, για να είμαι ειλικρινής, πίστευα ότι θα είχα αδειάσει πολύ νωρίτερα, οπότε, ίσως όντως έκανε κάποια σχετικά καλή δουλειά.
Τώρα από άποψη sides, είναι λίγο δύσκολο να σου πω γιατί καθώς κάποιος μεγαλώνει ίσως να είναι και φυσικό, οπότε δεν μπορώ να είμαι κ απόλυτος.
Αναφέρομαι δηλαδή σε πιο έντονη τριχοφυία, ταχυκαρδίες κ.λπ.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι πολλές φορές τυχαίνει να έχω πρήξιμο στο πρόσωπο και κατακράτηση υγρών κάτι που ξέρω ότι σίγουρα είναι από τη minox, γιατί 2 φορές το χρόνο κάνω ειδική διατροφή και τα παρατηρώ αυτά. Κάτι όμως που περιορίζεται με χρήση μια φορά αντί για 2 που προτείνεται καθώς και με πολλά υγρά.


Οταν λες κατακρατηση υγρων, τι αποτελεσματα βλεπουμε πρακτικα στο κεφαλι μας? Πχ. λιγο πιο 'παχυ', πιο αδρες γραμμες προσωπου κλπ?

Επισης με προβληματισε το θεμα της 'εξαρτησης' που ανεφερες. Ενταξει, εν γνωσει μας, βαζουμε μινοξ, κραταμε μαλλια. Αν το κοψουμε, αντε γεια.
Δεν μου αρεσει η εξαρτηση, αλλα υπαρχει αλλος τροπος? Και το σκυλο χορτατο και την πιτα ολακερη, μπορουμε να τα εχουμε?

Επισης προβληματιζομαι για το τι ακομη, περαν της μινοξιδιλης, πρεπει να προσθετω στο κεφαλι μου και στον οργανισμο μου. Τελευταια, 2ο προιον που μπηκε στη ζωη μου σχετικα με τα μαλλια, ειναι το fungoral, 1-2 φορες/βδομαδα.

Το revivogen, αραγε ειναι κοινης αποδοχης, πανθομολογουμενο, οτι πρεπει να μπαινει στο κεφαλι για τριχοπτωση;

Παλια διαβαζα για κατι χαπια propecia με κινδυνους για ορμονικες αλλαγες και γενικα ειμαι επιφυλακτικος για καθε προιον. Η χρονια χρηση τι μπορει να φερει. Θελω τα μαλλια αλλα μεχρι που δεν υπαρχει κινδυνος και που ξεπερναμε το οριο?
 

cool11

Well-Known Member
Απ: Μία συμβουλή για χρήση μινοξιδίλης

Ευχαριστω για το λινκς, πολυ χρησιμα.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Μία συμβουλή για χρήση μινοξιδίλης

Οταν λες κατακρατηση υγρων, τι αποτελεσματα βλεπουμε πρακτικα στο κεφαλι μας? Πχ. λιγο πιο 'παχυ', πιο αδρες γραμμες προσωπου κλπ?

Αναφέρομαι στο κλασσικό "πρήξιμο", σαν να χεις πάρει κιλά δηλαδή...Κυρίως φαίνεται στα μάγουλα και στα μάτια.

Επισης με προβληματισε το θεμα της 'εξαρτησης' που ανεφερες. Ενταξει, εν γνωσει μας, βαζουμε μινοξ, κραταμε μαλλια. Αν το κοψουμε, αντε γεια.
Δεν μου αρεσει η εξαρτηση, αλλα υπαρχει αλλος τροπος? Και το σκυλο χορτατο και την πιτα ολακερη, μπορουμε να τα εχουμε?

Σ αυτό δεν μπορώ να σου απαντήσω, είναι κάτι που θα το κρίνεις προσωπικά εσύ. Όπως σου είπα, ίσως βοηθούσε να την χρησιμοποιείς ανά 6μηνο, ώστε να μειώσεις την όποια εξάρτηση.

Επισης προβληματιζομαι για το τι ακομη, περαν της μινοξιδιλης, πρεπει να προσθετω στο κεφαλι μου και στον οργανισμο μου. Τελευταια, 2ο προιον που μπηκε στη ζωη μου σχετικα με τα μαλλια, ειναι το fungoral, 1-2 φορες/βδομαδα.

Το fungoral το χρησιμοποιώ και εγώ τελευταία 1 φορά την βδομάδα. Δεν είναι κατι το ιδιαίτερο.

Το revivogen, αραγε ειναι κοινης αποδοχης, πανθομολογουμενο, οτι πρεπει να μπαινει στο κεφαλι για τριχοπτωση;

Σίγουρα τυγχάνει κοινής αποδοχής από το φόρουμ. Προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα. Αλλα το σκεφτομαι και εγώ σοβαρά.

Παλια διαβαζα για κατι χαπια propecia με κινδυνους για ορμονικες αλλαγες και γενικα ειμαι επιφυλακτικος για καθε προιον. Η χρονια χρηση τι μπορει να φερει. Θελω τα μαλλια αλλα μεχρι που δεν υπαρχει κινδυνος και που ξεπερναμε το οριο?

Αν ήξερα ακριβώς τα όρια, τότε δεν θα είχα μείνει και γω τόσα χρόνια μόνο στο regaine. Σίγουρα κάποιοι ρισκάρουν παραπάνω και βγαίνουν κερδισμένοι και κάποιοι πληρώνουν το τίμημα. Ολα είναι θέμα επιλογών και πιστεύω ψάχνοντας και διαβάζοντας θα βρείς την άκρη...
 

Teri

New Member
Απ: Μία συμβουλή για χρήση μινοξιδίλης

Gomi με μία φορά την εβδομάδα fungoral λογικό να μην βλέπεις κανένα αποτέλεσμα. Οι έρευνες έχουν δείξει ότι με 3 φορές την εβδομάδα μέρα παρά μέρα και σε 4-5 μήνες θα έχεις δει πολύ καλά "πρώτα" αποτελέσματα. Εγώ το δοκιμάζω τώρα 25 μέρες περίπου και μόνο ότι μου πυκνώνει σε καλό βαθμό τα μαλλιά είμαι -προσωρινά- ικανοποιημένος.

Το μέλλον θα δείξει..
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Μία συμβουλή για χρήση μινοξιδίλης

μην περιμενετε απο ενα σαμπουαν να κανει τρομερη δουλεια

το fugnoral ειναι βοηθαει με διαφορετικο τροπο
 

Pathetic_Losser

New Member
Απ: Μία συμβουλή για χρήση μινοξιδίλης

Παιδες μια ερωτηση... Η minox στις περιοχες με ενεργα τριχοθυλακια που εφαρμοζεται δινει κ ογκο στα μαλλια η' ειναι καθαρα stimulant???
Αυξανεται δηλαδη κ η διαμετρος της τριχας η' απλα δινει ωθηση στα μαλλια?
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Μία συμβουλή για χρήση μινοξιδίλης

ενδυναμώνει/πυκνώνει εκεί που υπάρχουν υγιή τριχοθυλάκια
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Μία συμβουλή για χρήση μινοξιδίλης

pathetic_loser είπε:
Παιδες μια ερωτηση... Η minox στις περιοχες με ενεργα τριχοθυλακια που εφαρμοζεται δινει κ ογκο στα μαλλια η' ειναι καθαρα stimulant???
Αυξανεται δηλαδη κ η διαμετρος της τριχας η' απλα δινει ωθηση στα μαλλια?
η μινοξιδιλη σου δινει ωθηση στον θυλακα να αναπτυθχει
ο ογκος της τριχας στην αρχη θα ειναι λογικα μειωμενος και η τριχα πιο θαμπη
αυτο εχει να κανει με την κατασταση του θυλακα σου
μπορει σε καποια φαση η τριχα αυτη να πεσει και στην θεση της και αναλογα με την κατασταση του θυλακα σου
να βγει μια κανονικη τριχα η οποια θα ειναι οπως τα μαλλια σου

οσο ογκο εχουν τα υγειη μαλλια σου τοσο θα εχει και αυτη

θελω να πω με λιγα λογια οτι η μινοξιδιλη θα προσπαθησει να σου αναπτυξει τον θυλακα
απο εκει και περα η τριχα που θα βγει εχει να κανει με τα μαλλια σου οπως ειναι και τα αλλα ετσι θα βγει
η μινοξ δεν πιστευω να δινει ογκο ετσι οπως εκριβως τον οριζεις
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα