Κwstakis, fue, λιόσης, 1920 grafts, 4-5/12/2015

aeratos28

Just aeratos
κουμπαρε μπερδευεσαι..μία κανονική hairline πως ακριβώς το εννοεις??είδες τι norwood ήταν ο κωστακης?και εντελώς γυαλί.το να ρίξει τόσα πολλά grafts μπροστά και πίσω να ψάχνει να βρει από στήθος γενιά κτλ που ή επιτυχία τους είναι υπερβολικά χαμηλή ειναι μέγα λαθος.επίσης ποτέ δεν μπαίνουν μόνα τους αλλά μαζί με πολλά άλλα κανονικά μαλλιά για να μην έχουν οπτικά καμία διαφορα..έτσι όπως είναι τώρα μπορεί να κάνει αυτό που λες..όχι με την δική σου τακτική.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

koumparos

Well-Known Member
Μαλον εσυ μπερδευεσαι.Για ξαναδες την πρωτη μμ του
http://www.hairlossgr.com/threads/kwstakis-fue-λιόσης-2500-grafts-17-18-3-2015.10054/page-2

μια χαρα εχτιζε α.β ζωνη και μετα ξηλωμα το υπολοιπο και μαζι με γενια και στηθος πυκνωνε και το πισω και θα ειχε ενα αξιοπρεπες αποτελεσμα που στα χερια ενος εμπειρου γιατρου θα ειχε και καλη πυκνοτητα στη hairline.Tωρα τι να πρωτομαζεψει.Να μπαλωσει hairline?Nα πυκνωσει κραουν??
Στρατηγικη μπακαλικου δεκαετιας του 80.
 

aeratos28

Just aeratos
μου αρέσει που βλέπεις το νημα του,αλλα δεν ξέρεις τι βλέπεις..ο κωστακις ούτε καν έχει χτίσει α ζώνη..του λείπει hairline αν έχεις προσέξει και έχει φάει και (κράξιμο) γι αυτό..με το μέγεθος αραίωσης που είχε μπροστά και πίσω θα έπρεπε όπως λες να ρίξει 4000-4500 μπροστά μόνο α+β ζώνη όπως έκανε ο cvial..μόνο που ο cvial πίσω ήταν εντελώς γεμάτος σε σχέση με τον kwstaki..και σου εξηγω πως αν έκανε αυτό που λες θα έφτιαχνε 100 τετρ.εκατοστα μπροστά με πυκνότητα hairline άνω των 50 τριχοθυλακιων και γενικά ένα μέσο όρο στα 45+ τριχοθυλακια και τα υπόλοιπα κοντά 100 τετρ.εκατοστα θα συνέχιζε να είναι γυαλί..και σου εξηγω πάλι πώς δεν μπορείς να δουλέψεις τόσο μεγάλη περιοχή πίσω εντελως κενή με τριχοθυλακια από σώμα..γιατί 1ο δεν έχουν την ίδια εικόνα με τα κανονικά μαλλιά και θα φαινόταν τραγικό και 2ο δεν πιάνουν φυτρωση καθόλου καλή αυτά τα grafts..έτσι όπως είναι τώρα ομως μπορεί να μπει με τέτοια τριχοθυλακια στοχευμένα σε σημεια συγκεκριμένα ώστε να αυξήσει έξυπνα την πυκνότητα..σε κενό σημείο δεν πας με τέτοια grafts ποτέ να το καλύψεις ,απλά πυκνωνεις μονο
 

koumparos

Well-Known Member
Ακου για να μην το κουραζουμε γιατι εχουμε διαφορετικη φιλοσοφια.Εριχνε 3-3500 με την μια α β ζωνη με μια ρεαλιστικη hairline και οχι αυτο το πραμα που μοιαζει για hairline kai οτι περισευε το εριχνε κραουν με υποστηριξη απο γενια και στηθος.Απλα πραγματα.Ουτε μπαλωματα ουτε τιποτα.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
αυτα τα εχουμε πει χιλιες φορες μην το κουραζουμε αλλο.ας μεινουμε στο crown τωρα.Αρκετα το αποπειραμαι τον κωστακι.
Οτι εγινε εγινε τωρα.
 

aeratos28

Just aeratos
αυτό που λες ,επειδή δεν έχεις συμμετάσχει στην κουβεντα στο νήμα του,εχει συζητηθεί αλλά ο κωστακις ήθελε να καλύψει και το πίσω στη 2η επέμβαση και απλά μπροστά να κάνει μία μικρή πύκνωση ίσα που.!δεν τον ενδιέφερε να κάνει αυτό που λες εσύ.ειναι πως το βλέπει ο καθένας και ειδικά πως βλέπει τον εαυτό του..τώρα αυτό για φιλοσοφίες το θεωρώ αστείο..δεν υπάρχουν ούτε φιλοσοφίες ούτε τίποτα.οπτικες είναι αυτές και θελω του καθενός...επίσης αν δεν το εχεις καταλάβει ,μπροστά σχεδόν τοσα grafts έχει βάλει και τα υπόλοιπα πίσω.απλα είναι λίγα τα πίσω γι αυτό δείχνει αραιό..λογικό είναι..το πρόβλημα είναι το τεράστιο norwood το οποίο θέλει τουλάχιστον αλλά 2000-2500 grafts για να έρθει σε ισορροπία το κεφάλι με ωραία πυκνότητα.
 

koumparos

Well-Known Member
Φυσικα και ειναι θεμα φιλοσοφιας.Εγω απλα δεν θα παιρναγα ουτε απεξω και δεν θα ρισκαρα ουτε ενα graft σε αυτους.Για μενα μιλαω.
 

aeratos28

Just aeratos
καλά εσύ κάνε ότι θες,τι σχέση έχει αυτό όμως με φιλοσοφίες κτλ?και εγώ ας πούμε δεν τρώω από mcdonalds με τίποτα όμως.σιχαινομαι τα πάντα εκεί μέσα..να το θεωρήσω φιλοσοφία?? για την τακτική που ακολούθησε ο kwstakis συζητάμε εδώ..γιατί ο kwstakis ζήτησε να φτιάξει το πίσω κομμάτι στη 2η επέμβαση,δικη του επιλογή ήταν.
 

koumparos

Well-Known Member
Ξερεις φιλοσοφια ειναι και ο τροπος που σκεφτεσαι.Προσωπικα δεν θα επελεγα την συγκεκριμενη κλινικη διοτι δεν υπηρχε περιπτωση να εκπληρωσει τις προσδοκιες μου.Τωρα εαν ο κωστακης ειναι ικανοποιημενος με το συνολικο του αποτελεσμα εμενα δε μου πεφτει λογος απλα ειναι τραγικο να βλεπεις να σπαταλωνται τοσα μοσχευματα,χρημα χρονος,ψυχικη φθορα και να μην βλεπεις το αυτονοητο ,το απλο μια νορμαλ hairline.Aυτα.
 

aeratos28

Just aeratos
ο καθένας κάνει τις επιλογές του..ο κωστακις είναι ο μόνος αρμόδιος να απαντήσει σε αυτό και ειδικά από την στιγμή που ο ίδιος επέλεξε να ακολουθεί αυτό το σχέδιο.δεν τον πίεσε κανείς να το κάνει έτσι.απλα ήθελε να καλύψει την πίσω περιοχή με την 2η επέμβαση.οι προσδοκίες ειναι διαφορετικές στον κάθε άνθρωπο..τώρα για το αν δεν μπορεί να καλύψει τις δικές σου ανάγκες δεν νομιζω ότι δεν γίνεται,οτι ζητησεις παίρνεις..αυτό δεν μου αρέσει που λέγετε γιατί ειναι λάθος και φαινομαι να υποστηρίζω φουλ τις ελληνικές κλινικές και περισσότερο την dhi..ο raphael2012 δηλαδή που έβαλε 3500grafts α+β ζώνη δεν πήρε αυτό που ήθελε?αυτό ζήτησε ,αυτό πήρε..και διάφορα άλλα παιδιά..μην μπαίνουμε πάλι σε τέτοια κουβέντα,χιλιες φορές τα έχουμε πει..και αυτό που λέω συνέχεια είναι ότι πρέπει να ξερεις τι να ζητήσεις και να είσαι διατεθημενος να πληρωσεις τα αντίστοιχα λεφτά..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dimitris50423

Well-Known Member
Ενταξει παιδια οντως το να μην εχεις hairline για μενα δεν παλευεται. Ειναι το πως θα δειχνει η φατσα σου και ειναι το πρωτο που πρεπει να γινει οσο πιο σωστα γινεται. Τουλαχιστον να υπαρχει μια σχετικη πυκνοτητα. Για αυτο ζητησα φωτο απο τον kwstaki. Να δω τωρα που ολοκληρωσε την προσπαθεια του πως ειναι η hairline. Δεν γινεται σε καποιους να ζηταμε φωτο κατω απο λαμπες και στον ηλιο και σε αλλους να μην βλεπουμε καν hairline. Και πιο φωτεινες φωτο πρεπει να βαλει.
 

naruto

Well-Known Member
Συμφωνω με τον κουμπαρο.Σε περιπτωσεις σαν του κωστακη η σωστη τακτικη ειναι να βαλεις περιπου 3500 σχηματιζοντας συντηριτικη hairline και μετρια προς καλη πυκνωση 30-40 grafts/cm μεχρι οσο πισω σε φτασει.K στην δευτερη επεμβαση να ριξεις οτι απεμεινε σε crown και μια πυκνωσουλα μπροστα αν σε παιρνει.Οπως εκανε ο john_john και απο ''καραφλη μαιμου''(οπως λεει ο ιδιος) εγινς ωραιο παιδι(οπως του εχουν πει εδω στο φορουμ).Αν φοβασε οτι θα κατεβουν γεφυρες-crown οπως ο Κωστακης τοτε κρατας καβα grafts για να μην βρεθεις εκτεθειμενος κ βαζεις κ γενεια-σωμα στο παιχνιδι, για crown παντα, προκειμενου να συμπληρωσεις.
Επισης αερατε διαφωνω με τη λογικη του ''οτι ζητισεις'' παιρνεις.Εγω μπορει να ειμαι παλαβος-ασχετος και να ζητησω κατι ανεφιχτο ή γελειο.Η κλινικη πρεπει να το πραγματοποιησει?Οχι φυσικα.Η σωστη κλινικη πρεπει να καθοδηγει τον πελατη προκειμενου να επιτευχθει το καλυτερο αποτελεσμα,στα μετρα του δυνατου φυσικα(εκταση προβληματος-δοτρια-μπατζετ).Δεν ειναι ολοι διαβασμενοι σαν εμας να ζητανε συγκεκριμενη πυκνοτητα,συγκεκριμενο πλανο.Οι πεισσοτεροι ειναι ασχετοι και αφηνοντε στα χερεια της εκαστοτε κλινικης.Περιστατικα οπως του raphael κ του No94 που ξερανε ακριβως τι χρειαζοντουσαν,το ζητησαν κ το πηραν.Ποσοι ειναι ομως τετοιοι?Στους περισσοτερους ταζουν λαγους με πετραχηλια,ο πελατης παιρνει μετριο αποτελεσμα κ μετα βλεπουμε ολο αυτο το angry rant εναντιων των Ελληνικων κλινικων.
 
Τελευταία επεξεργασία:

aeratos28

Just aeratos
επειδή δεν ζούμε στη δεκαετία του 80 ευτυχώς,πιστευω πως ο καθένας οφείλει να ενημερωθεί ακριβώς για το πρόβλημα του και να μάθει τι ακριβώς χρειάζεται να κάνει..έχει ξαναγίνει ή κουβεντα αυτή και επαναλαμβανόμαστε συνεχώς..εγώ αυτό που είπες λέω πάντα και παντου,οτι αν ξέρεις τι πρόβλημα καταρχήν έχεις και ζητήσεις συγκεκριμένα πράγματα ,τότε ειναι πολύ εύκολο να το πάρεις το αποτέλεσμα που θες.οπως σωστά ειπες με τα παιδιά πιο πανω..αυτο εξηγησα και στον koumparos που λέει για στρατηγική μπακάλικου και ότι δεν θα πήγαινε ποτέ γιατί δεν μπορούν να τον καλύψουν στην τακτική που θέλει να ακολουθησει..λάθος! ή τακτική αύτη μπορεί γινει και εδώ.βλεπε τα ονόματα που ειπες + αλλά που υπάρχουν.πως έγινε?ήξεραν τι να ζητήσουν..του κωστακη ή τακτική ήταν λάθος ..όσο δημητρη για τις φωτό εννοείται ότι θα πρέπει να βάλει και άλλες..και μπροστά και με σηκωμένα μαλλιά και ότι άλλο χρειαστεί..όπως οφείλουν όλοι να κάνουν και δεν το έχουν κάνει όλοι δυστυχώς..αλλά ολοκλήρωση προσπάθειας δεν είναι ή 2η επέμβαση..για ένα σωστό αποτέλεσμα θέλει σίγουρα αλλα 1500-2000 μοσχεύματα ..μην ξεχνάμε και τι norwood ήταν..ειδικά πίσω εντελώς δέρμα..όπως ο larioso,θελει τουλάχιστον 1500grafts ακόμα για να δέσει όλο το μαλλί..επίσης θέλει κοντό κούρεμα και ο kwstakis γιατί με το μάκρος αυτό δείχνει αρκετά αραιοτερος από ότι ειναι
 

naruto

Well-Known Member
επειδή δεν ζούμε στη δεκαετία του 80 ευτυχώς,πιστευω πως ο καθένας οφείλει να ενημερωθεί ακριβώς για το πρόβλημα του και να μάθει τι ακριβώς χρειάζεται να κάνει..έχει ξαναγίνει ή κουβεντα αυτή και επαναλαμβανόμαστε συνεχώς..εγώ αυτό που είπες λέω πάντα και παντου,οτι αν ξέρεις τι πρόβλημα καταρχήν έχεις και ζητήσεις συγκεκριμένα πράγματα ,τότε ειναι πολύ εύκολο να το πάρεις το αποτέλεσμα που θες.οπως σωστά ειπες με τα παιδιά πιο πανω..αυτο εξηγησα και στον koumparos που λέει για στρατηγική μπακάλικου και ότι δεν θα πήγαινε ποτέ γιατί δεν μπορούν να τον καλύψουν στην τακτική που θέλει να ακολουθησει..λάθος! ή τακτική αύτη μπορεί γινει και εδώ.βλεπε τα ονόματα που ειπες + αλλά που υπάρχουν.πως έγινε?ήξεραν τι να ζητήσουν..του κωστακη ή τακτική ήταν λάθος ..όσο δημητρη για τις φωτό εννοείται ότι θα πρέπει να βάλει και άλλες..και μπροστά και με σηκωμένα μαλλιά και ότι άλλο χρειαστεί..όπως οφείλουν όλοι να κάνουν και δεν το έχουν κάνει όλοι δυστυχώς..αλλά ολοκλήρωση προσπάθειας δεν είναι ή 2η επέμβαση..για ένα σωστό αποτέλεσμα θέλει σίγουρα αλλα 1500-2000 μοσχεύματα ..μην ξεχνάμε και τι norwood ήταν..ειδικά πίσω εντελώς δέρμα..όπως ο larioso,θελει τουλάχιστον 1500grafts ακόμα για να δέσει όλο το μαλλί..επίσης θέλει κοντό κούρεμα και ο kwstakis γιατί με το μάκρος αυτό δείχνει αρκετά αραιοτερος από ότι ειναι
Εγω διαφωνω,δεν εχει δουλεια ο Κωστακης να επιλεξει ταακτικη.Ο Κωστακης ασχετος θα ηταν απο μεταμοσχευσεις.Αυτη η δουλεια ειναι της κλινικης.Η κλινικη ωφειλει να αξιολογισει την περιπτωση και να του προτεινει την καλυτερη εφικτη λυση που να συμβαδιζει με τα θελω του πελατη.Η κλινικη ωφειλει να εξηγησει στον ενδιαφερομενο ποσα grafts θα χρειαστει,σε ποσες επεμβσεις πρεπει να αφαιρεθουν αυτα τα grafts,τι πυκνοτητα θα του δωσουν,πως θα φαινετε αυτη η πυκνοτητα σε σχεση με τα υπολοιπα μαλλια,πιο σχημα hairline ειναι το σωστο κ εφικτο,σε ποιες περιοχες πρεπει να δωθει εμφαση κλπ κλπ.Αν η κλινικη του τα εξηγησε ολα αυτα κ ο Κωστακης επεμενε να ακολουθησουν αυτο το πλανο τοτε τι να πω κακο του κεφαλιου του.Διαφορετικα ο κυριος υπευθηνος ειναι η κλινικη για το ατυχες πλανο.
Επισης για την τακτικη που θελει να ακολουθησει ο κουμπαρος εχω τους ενδοιασμους μου αν μπορει να γινει εδω.Αν θελει πυκνοτητα στη hairline 60-65-70 grafts,οπως κ εγω,τοτε δεν μπορει να γινει κ εδω.Ή τουλαχιστον εγω δεν εχω δει κανενα τετοιο περιστατικο εδω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tasos33

Well-Known Member
Ενταξει παιδια οντως το να μην εχεις hairline για μενα δεν παλευεται. Ειναι το πως θα δειχνει η φατσα σου και ειναι το πρωτο που πρεπει να γινει οσο πιο σωστα γινεται. Τουλαχιστον να υπαρχει μια σχετικη πυκνοτητα. Για αυτο ζητησα φωτο απο τον kwstaki. Να δω τωρα που ολοκληρωσε την προσπαθεια του πως ειναι η hairline. Δεν γινεται σε καποιους να ζηταμε φωτο κατω απο λαμπες και στον ηλιο και σε αλλους να μην βλεπουμε καν hairline. Και πιο φωτεινες φωτο πρεπει να βαλει.
Δημητρη το αποτέλεσμα είναι τόσο προφανές που ειτε βάλει φωτεινές ειτε εξωτερικές ειτες διαστημικές δεν αλλάζει κάτι,δεν είναι ενα αποτέλεσμα σαν το δικο σου η του cvial οπου όλοι θέλουμε να δουμε τι κ πως έγινε,κάτι σαν παράδειγμα προς μίμηση ας πούμε....
Ο κωτσος απλα εφάρμοσε την φράση...να εχω πεντε τρίχες να χτενιζω...αν αυτός είναι ευχαρίστημενος εμας μας περισσεύει, όπως κ να χει είναι ενα περιστατικό που εξ αρχής στήθηκε λαθος ,βλέπε hairline και αναπόφευκτα λόγω πολλών περιορισμών πχ μεγαλο nw , kaκη δοτρια,το αποτέλεσμα ηταν λίγο έως πολύ αναμενόμενο, πιστεύω πως σε ενα τέτοιο αποτέλεσμα δεν υπάρχει λογος να γράφονται σεντόνια κ υπέρ αναλύσεις, είναι απλα ενα κακό αποτέλεσμα...
Τώρα αν πήγαινε σε αλλά κλινική η σε κορυφαίο γιατρό,η αν έπρεπε η dhi να ακολουθήσει την σκέψη του Κώστα αυτό είναι υποθετικα σενάρια που θα μείνουν αναπατηντα εις τους αιώνας των αιώνων..

Υσ..Κωστάκη αν έχουν απομείνει graft πήγαινε ριχτα
 

dimitris50423

Well-Known Member
Taso σωστα τα λες. Ακομη και με αυτες τις φωτο καταλαβαινουμε τι περιπου παιζει στο μαλλι του kwstaki. Δεν ζητησα ιδιαιτερες φωτογραφιες. Απλα λιγο πιο φωτεινες και να δω hairline απο που ξεκιναει.
 

Flosk

Well-Known Member
Οι κλινικες θεωρητικα θα πρεπει να ακολουθουν ενα κωδικα δεοντολογιας. Αν καποιος ζητησει νε του φυτεψουν ντοματες στη hairline και πατατες στο crown πρεπει να τον διωξουν ευγενικα. Στην περιπτωση του Κωστακη δεν νομιζω πως ο ανθρωπος ζητησε κατι παραλογο. Δεν μπορω να καταλαβω λοιπον γιατι δεν του φτιαξαν μια ωραια hairline αλλα αν για δικους του λογους(ανασφαλειας πχ) ζητησε κατι αντισυμβατικο νομιζω πως θα επρεπε ή να τον αποτρεψουν ή να τον διωξουν τον ανθρωπο οπως ειπα νωριτερα. Κωστακη με ολο το σεβασμο το αποτελεσμα σου εχει σιγουρα βελτιωσει την εικονα σου αλλα θα μπορουσε σιγουρα να ηταν και καλυτερο και αυτο συζηταμε τωρα.
 

crossfire

Well-Known Member
Ο κωτσος απλα εφάρμοσε την φράση...να εχω πεντε τρίχες να χτενίζω

Παρά παρά πολύ σωστό .....κάποτε το έλεγα και γινόμουν κακός.
Βέβαια ίσως δεν ειναι μόνο του Κωστάκι λογική αυτο αλλά πιο πολύ της συγκεκριμένης εταιρείας.....

Ένα απλό φύτεμα στο κεφάλι ,χωρίς "δυνατή " hairline, χωρίς στρατηγική ,χωρις σχέδιο, απλά να μην λέγεσαι φαλακρός ,αλλά "αραιωμένος ".....
Απο το τίποτα καλή και η παναγιωταινα......
Μόνο για άτομα με χαμηλές προσδοκίες.

Αν Κωστάκι περισσεύουν grafts και λεφτά, φύγε εξωτερικό και κάνε κάτι καλό τελευταίο να τελειώνεις
 

kwsTakis

Active Member
προφανως καποιοι δεν εχουν δει πως ημουν προ της μμ..επισης αναφερω παλι πως ειχα μετρια δοτρια περιοχη κ ποιοτητα τριχας γεγονος που εκανε ακομη πιο δυςκολη την περιπτωςη μου..και δεν το λεω για να δικαιολογησω κανεναν.εγω τηρουμενων των παραπανω παραμετρων ειμαι αρκετα ικανοποιημενος ειδικα οσον αφορα την καλυψη μου.η γνωμη του γιατρου μου ειναι πως τα επομενα δυο χρονια να μην κανω κατι( γιατι υπαρχει κινδυνος να ανοιξει κ αλλο το crown μου )κ πως πρεπει να κρατησω τα grafts μου (αλλα κ τα χρηματα μου λεω εγω...)για πιθανη μμ μελλοντικα..και αυτο σκεφτομαι να κανω..δλδ να ενισχυσω το crown μου και αν με παιρνει να βελτιωσω τις οποιεσδηποτε ατελειες που εχουν προαναφερθει...για να μαι ειλικρινης φοβαμαι πως πισω το το crown μου εχει την ταση να ανοιξει κ αλλο...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα