Κρεμμύδι για ανάπτυξη νέων τριχών.

Ekteman

New Member
ωραια και που βρισκουμε ασπρο κρεμμυδι ?
γιατι εγω ρωτησα και δεν βρηκα .
Αμ εδώ σε θελω... Δεν έχω ψάξει καθόλου για λευκό κρεμμύδι και δεν έχω άποψη, άσε που το ξανά γράφω ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ ΥΓΡΟ ΑΠΟ ΤΗ ΡΙΖΑ του άσπρου κρεμμυδιού. Επίσης μου κάνει εντύπωση αυτό που είχα γράψει και σε άλλο ποστ οτι ο Σκολυμος που κάνει θαυματα για νέες τρίχες και σε διαφορά αλλα δεν υπάρχει πουθενά και αυτό με βάζει σε σκέψεις.. Παρ οτι είναι λαχανικό που τρώγεται (!) κουφό ε;;;;;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

papagalas

New Member
ρε παιδιά η ριζα του άσπρου κρεμμυδιού , είναι το κρεμμύδι που πουλάνε παντού. το κρεμμύδι βγάζει κάτι πράσινα που τρώγονται νομίζω και λέγονται φρέσκα κρεμμύδια και η ριζα ειναι το γνωστό μας κρεμμύδι.... κρεμμύδι λέει ο pater
 

Ekteman

New Member
ρε παιδιά η ριζα του άσπρου κρεμμυδιού , είναι το κρεμμύδι που πουλάνε παντού. το κρεμμύδι βγάζει κάτι πράσινα που τρώγονται νομίζω και λέγονται φρέσκα κρεμμύδια και η ριζα ειναι το γνωστό μας κρεμμύδι.... κρεμμύδι λέει ο pater
Φίλε μπορεί να έχεις δίκιο! Το γνωστό μας κρεμμύδι βρίσκεται πάνω από το χώμα ίσως εννοεί τα ριζακια που είναι από κάτω.. Δηλαδή να το κόψεις από κάτω..(σε εμάς έρχεται κομμένο) αλλιώς το κόβεις από την πάνω μεριά εκει που είναι αυτό που λέμε φρέσκο κρεμμύδι.. Και τωρα θα μου πεις τι διαφορά μπορεί να έχει αν το κόψεις στη μέση.. Ε υποθέτω πως το πάνω από το κάτω έχει διάφορες στις θρεπτικές αξίες οπως έχει και στη γεύση.. Ας βρούμε πρώτα ολόκληρο λευκό κρεμμύδι και τα υπόλοιπα είναι θέμα δοκιμών..
 

papagalas

New Member
εγώ πάντως το κρεμμύδι δεν το παρατάω , έχω 2 μήνες που βάζω κάθε μέρα και βλέπω αποτέλεσμα, αν και το καλοκαίρι θα είναι λίγο φρίκη αλλα άμα συνεχίσει έτσι δεν υπάρχει πρόβλημα θα κάνω υπομονή.

όσοι είστε στο κρεμμύδι διαβάστε και αυτό το forum να πάρετε κουράγιο έχει μερικους που λένε ότι είδαν αποτέλεσμα
http://www.hairloss-reversible.com/discus/messages/7/767.html?1272467583
 
  • Like
Reactions: ria

papagalas

New Member
άμα ο pater εννοεί τις άσπρες τριχούλες, για να πάρεις γαλά από εκεί πρέπει να αρμέξεις ένα στρέμμα κρεμμύδια !
 
  • Like
Reactions: ria

Ekteman

New Member
εγώ πάντως το κρεμμύδι δεν το παρατάω , έχω 2 μήνες που βάζω κάθε μέρα και βλέπω αποτέλεσμα, αν και το καλοκαίρι θα είναι λίγο φρίκη αλλα άμα συνεχίσει έτσι δεν υπάρχει πρόβλημα θα κάνω υπομονή.

όσοι είστε στο κρεμμύδι διαβάστε και αυτό το forum να πάρετε κουράγιο έχει μερικους που λένε ότι είδαν αποτέλεσμα
http://www.hairloss-reversible.com/discus/messages/7/767.html?1272467583
Έχεις φωτο πριν και μετά; Πάντως κάτι δε πρέπει να κάνετε καλά.. Μπορεί το σημείο κοπής του κρεμμυδιού και σίγουρα το κρεμμύδι (χρισιμοποιειτε το κόκκινο αντί για λευκό) αυτό το πόρισμα το έβγαλα γιατί εκείνος λέει 10-12 μέρες.. Που σημαίνει οτι εμείς εδώ μιλάμε για 6πλασιο χρονικό διάστημα. Εκτός και αν τότε το κρεμμύδι ηταν αλλιώς και τωρα με τα χημικά τα λιπάσματα και τις ορμόνες τα έχουν αδρανοποιήσει στο συγκεκριμένο τομέα που μας χρειάζονται..
 

papagalas

New Member
Οχι δεν έχω φωτό,αλλα ξέρω τα μαλλιά μου, έχω αποτέλεσμα μικρο αλλα για 2 μηνες καλα ειναι. τα μαλλιά τα τσεκάρω μετά από μπάνιο χτένισμα όλα μπροστά, πριν το κρεμμύδι στο κέντρο του κεφαλιού δεν έκανε γραμμές από την χτένα, τώρα άρχισε να κάνει σιγά σιγά.

κοίτα φιλε ακόμα και ένα άτομο που δεν έχει πρόβλημα με τριχόπτωση, σε 10 μέρες δεν μπορεί να βγάλει μαλλιά είναι αδύνατον. από εκεί και πέρα όλοι θέλουν την εύκολη μαγική λύση τις εβδομάδας, αλλα δυστυχώς ότι θεραπεία και να κανεις πρέπει να τις δόσεις τουλάχιστον 3 μήνες μην σου πω 6...
 
Copy-paste
Ο Αγαπιος μοναχός αναφέρει:

Για να φυτρώσουν τρίχες
- Κόψε τη ρίζα άσπρου κρεμμυδιού και με το γάλα που βγαίνει άλειφε τη κεφαλή, ημέρες 10 ή 12 για να φυτρώσουν τρίχες.
- Βράσε τη φλούδα της πτελέας, (Ιταλ. Olmo), με νερό και με εκείνο να αλείφεσαι και μετά βάζε πάνω σκόνη απήγανου.


Γράφει 10-12 μέρες όχι μήνες ή ενα χρόνο... Αφού το λέει τόσο απλά γιατί για 10-12 μερουλες να μη κάνουμε το πιο απλό άσε που ίσως και να μη βρωμάει κρεμμυδιλα αυτό το πράγμα δε ξερω... Δηλαδή δεν αξίζει;
Επίσης το ασφαλές συμπέρασμα είναι οτι διαφοροποιείται η δραστική ουσία ανάλογα τις περιπτώσεις και τις συνθήκες . Πχ το ζουμί από το σκολυμο για να βγουν τρίχες πρέπει να το πάρεις πριν ανθίσει! Όχι οποτε σου έρθει...
Ο μοναχος Αγαπιος να μας κανει καμια προσευχη και να αφησει τοις συμβουλές με τα κρεμμύδια κτλπ.

Το κρεμμύδι δουλεύει μονο σε πολυ μικρό ποσοστό περιπτώσεων τριχόπτωση.
Και δεν ειναι αναγκη να βάλεις κρεμμύδι, την ιδια δουλειά κανει και το guarana.
Το guarana και το κρεμμύδι δουλευουν μόνο στοις περιπτώσεις που η dht ειναι ελαφρά ανεβασμένη δηλ κάπου 700 κι οχι οταν ειναι πολυ ανεβασμένη οπότε χρειάζεται saw Palmetto.

Επίσης το κρεμμύδι βοηθάει την περίπτωση οπου βοηθάει μονο η dutasteride ενω η Φινα οπως ξέρουμε δεν βοηθάει.
 

Quenya

New Member
Καλησπέρα παιδιά! Είπα να γραφτώ και γω στο φόρουμ μιας και με ενδιφέρουν και μένα οι συζητήσεις σας. Έχω τριχόπτωση τα τελευταία 3 χρόνια, είμαι 26 και έχω δοκιμάσει πολλών ειδών ματζούνια χωρίς κάποιο αποτέλεσμα. Η δική μου περίπτωση θεωρώ οτι οφείλεται σε ψυχολογικούς παράγοντες επειδή έχω ευαισθησία και πόνο στις ρίζες. Κάποιος άλλος που να αντιμετωπίζει το ίδιο, υπάρχει; Επίσης λέω να ξεκινήσω το κρεμμυδόζουμο, αλλά δεν ξέρω αν προκύψει αντίδραση επειδή χρησιμοποιώ ενα μίγμα με μινοξιδίλη.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων <3
 

Utopia

Active Member
Καλησπέρα παιδιά! Είπα να γραφτώ και γω στο φόρουμ μιας και με ενδιφέρουν και μένα οι συζητήσεις σας. Έχω τριχόπτωση τα τελευταία 3 χρόνια, είμαι 26 και έχω δοκιμάσει πολλών ειδών ματζούνια χωρίς κάποιο αποτέλεσμα. Η δική μου περίπτωση θεωρώ οτι οφείλεται σε ψυχολογικούς παράγοντες επειδή έχω ευαισθησία και πόνο στις ρίζες. Κάποιος άλλος που να αντιμετωπίζει το ίδιο, υπάρχει; Επίσης λέω να ξεκινήσω το κρεμμυδόζουμο, αλλά δεν ξέρω αν προκύψει αντίδραση επειδή χρησιμοποιώ ενα μίγμα με μινοξιδίλη.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων <3
H μινοξιδίλη αρκεί, σε λίγο θα βάλουμε και λαχανάκια Βρυξελών...:D Ο πόνος δεν σε ανησύχησε να πας σε δερματολόγο... Πάντως πόνος στις ρίζες υποδηλώνει φλεγμωνή...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

H μινοξιδίλη αρκεί, σε λίγο θα βάλουμε και λαχανάκια Βρυξελών...:D Ο πόνος δεν σε ανησύχησε να πας σε δερματολόγο... Πάντως πόνος στις ρίζες υποδηλώνει φλεγμωνή...
Παντως για να υπερασπησθουμε τα λαχανακια Βρυξελων,
πρεπει να πουμε οτι ριχνουν την Εστραδιολη,
οποτε δεν υπαρχει τιποτα αστειο.

Και για το κρεμυδι φυσικα κι αυτο χρησιμοποιειται μαζι με το guarana στο προιον cg210,
για να ριξει την DHT.
 
  • Like
Reactions: ria

Utopia

Active Member
Παντως για να υπερασπησθουμε τα λαχανακια Βρυξελων,
πρεπει να πουμε οτι ριχνουν την Εστραδιολη,
οποτε δεν υπαρχει τιποτα αστειο.

Και για το κρεμυδι φυσικα κι αυτο χρησιμοποιειται μαζι με το guarana στο προιον cg210,
για να ριξει την DHT.
Άλλο να το τρως κι άλλο να το βάζεις στο σκαλπ σου...
 

Quenya

New Member
Έχω πάει σε πολλούς δερματολόγους και βρισκουν σκαλπ και τρίχες φυσιολογικά. Το άγχος πάντως παίζει ρόλο, άλλα όσο πιο πολύ πέφτουν, τόσο αγχώνομαι...Γιόγκα κανείς; Ohmmmm
 

gazotenekes

Member
Υπάρχει και η αγριοκρεμμύδα πάντως σαν εναλλακτική μορφή θεραπείας η οποία δεν μυρίζει καθόλου.Απλα το αναφέρω,δεν θα μπώ σε λεπτομέρειες διότι είχε φάει κράξιμο το συγκεκριμένο θέμα στο φόρουμ.
 
  • Like
Reactions: ria

ria

Member
Υπάρχει και η αγριοκρεμμύδα πάντως σαν εναλλακτική μορφή θεραπείας η οποία δεν μυρίζει καθόλου.Απλα το αναφέρω,δεν θα μπώ σε λεπτομέρειες διότι είχε φάει κράξιμο το συγκεκριμένο θέμα στο φόρουμ.

εχω κανει την θεραπεια κρεμμυδι σκορδο μυλοξηδο 6 μηνες ειδα διαφορα αλλα λογω μυρωδιας το σταματαω... αν υπαρχει κατι εναλλακτικο που να μην μυριζει θα ηθελα να μαθω λεπτομεριες...
 
Μπλουζα