Κρεμμύδι για ανάπτυξη νέων τριχών.

cypress

Member
Ω ρε από που να αρχίσω;
Πάμε λοιπόν...
Ξεκινάω επί του βασικότερου όλων, από τριχόπτωση τα ίδια, για να μην πω χειρότερα.
Όσο για την βρώμα, όσο είναι στεγνό το κεφαλάκι μία χαρά, όταν πέσει το νεράκι γίνονται οι δυο τρομάρες! Δεν σταματάει η μπόχα!!!!!
Τι ξύδι χρησιμοποίησα, τι καφέ, τι μισό κιλό σαμπουάν στα ίδια ήμαστε!

Κλαίωωωωω :D :D :D

Ντάξει καλύτερα καραφλή μια γυναίκα παρά να βρωμά σάπιο κρεμμυδόζουμο το κεφάλι της!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Υ.Γ. Παιδιά, τρέχουν δυο θέματα με κρεμμύδι αυτη τη στιγμή. Μήπως να κλειδωθεί το ένα για να μη γράφουμε δυο φορές τα ίδια πράγματα, ή έστω να συγχωνευθούν;
το αλλο θεμα δεν ειναι σκετο κρεμμυδι,ειναι κρεμμυδι,σκορδο και ξυδι μαζι http://www.hairlossgr.com/threads/onion-garlic-vinegar-lotion.10630/ γι αυτο και τρεχουν μαζι
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Κλαίωωωωω :D :D :D

Ντάξει καλύτερα καραφλή μια γυναίκα παρά να βρωμά σάπιο κρεμμυδόζουμο το κεφάλι της!
δεν ειναι σωστο να ειρωνευόμαστε,σιγουρα εχει θεμα με την μυρωδια του αλλα καποιος που εχει areata μπορει να βρει γιατρειά με αυτο.
η areata ειναι ζορικη ασθενεια,οχι ως προς τον τροπο να αντιμετωπιστει,αλλα τραβαει τα βλεματα,ειναι περιεργη η αραιωση που προκαλει με τις φολες
 

FreeThinker

Well-Known Member
Ρε παιδια, νταξει, μας ενοχλει η καραφλα μας καταθλιβει, αλλα να χουμε και λιγη αξιοπρεπεια. Θα βρωμαει το κεφαλι μας καθε μερα για μερικες παραπανω τριχες?? γιατι περι αυτου προκειται, δεν προκειται να γεμισει σοβαρη αραιωση με αυτο το πραγμα. Και μιλαμε για εφορου ζωης, και γιατι? για πενιχρα αποτελεσματα και μποχα. Αν εβγαζε μαλλι οπως η φινα να το καναμε, αλλα τωρα κοροιδευομαστε.

Δε με πειραζει που το δοκιμαζετε ουτε μ ενοχλει το νημα, απλα λεω την γνωμη μου σε οσους το δοκιμαζουν, να το ξανασκεφτουν, γιατι καποια στιγμη θα το παρατησουν αναποφευκτα, και αρα, ο χρονος τους ειναι χαμενος.
 

cansada

New Member
γεια σας! ειμαι νεο μελος στο γκρουπ! ειμαι 24 ετων κ πασχω απο τριχοπτωση εδω και 6 χρονια, ακριβως τι ειδους δεν γνωριζω, η τριχοπτωση ξεκινησε μετα απο μεγαλη στεναχωρια κ απο τοτε οποτε στεναχωριεμαι χανω μαλλια διαχυτα απο ολο το κεφαλι μου. εχω δοκιμασει πολλα φυσικα και μη αλλα δεν εχω δει καποιο εκπληκτικο αποτελεσμα. μονο καποια παυση της τριχοπτωσης, ομως ποτε καινουργια μαλλια. καποτε δοκιμαζα λεμονι με κροκο κοζανης στα μαλλια κ μπορω να πω οτι ειχα δει μικρη διαφορα. ειχε σταματησει η τριχοπτωση κ δεν πονουσαν οι ριζες των μαλλιων μου. σχετικα με το κρεμμυδι το ακουω πολυ συχνα ως καλη θεραπεια της τριχοπτωσης. ειδε καποιος απο εσας εντονο αποτελεσμα με την εφαρμογη αυτης της λοσιον απο κρεμμυδι?
 

letssee

Member
Εγώ έχω δει κάποια μικρή επανεκφυση. Εντονο αποτέλεσμα δεν εχει δει κάποιος ακόμα μιας και κανεις εδώ στο φόρουμ δεν το χρησιμοποιεί πάνω από δίμηνο περίπου. Υπάρχουν βίντεο στο youtube με πολύ καλά αποτελέσματα όπως αυτό
. Θέλει υπομονή και όσο πιο συχνή εφαρμογή γίνεται όπως επίσης και σωστή διατροφή. Είσαι νέος η νέα οπότε έχεις τις πιθανότητες με το μέρος σου.
 

ria

Member
γεια σας! ειμαι νεο μελος στο γκρουπ! ειμαι 24 ετων κ πασχω απο τριχοπτωση εδω και 6 χρονια, ακριβως τι ειδους δεν γνωριζω, η τριχοπτωση ξεκινησε μετα απο μεγαλη στεναχωρια κ απο τοτε οποτε στεναχωριεμαι χανω μαλλια διαχυτα απο ολο το κεφαλι μου. εχω δοκιμασει πολλα φυσικα και μη αλλα δεν εχω δει καποιο εκπληκτικο αποτελεσμα. μονο καποια παυση της τριχοπτωσης, ομως ποτε καινουργια μαλλια. καποτε δοκιμαζα λεμονι με κροκο κοζανης στα μαλλια κ μπορω να πω οτι ειχα δει μικρη διαφορα. ειχε σταματησει η τριχοπτωση κ δεν πονουσαν οι ριζες των μαλλιων μου. σχετικα με το κρεμμυδι το ακουω πολυ συχνα ως καλη θεραπεια της τριχοπτωσης. ειδε καποιος απο εσας εντονο αποτελεσμα με την εφαρμογη αυτης της λοσιον απο κρεμμυδι?

ειμαι περιπου στον 1,5 μηνα το μονο που μπορω να πω με σιγουρια οτι εχει σταματησει η τριχοπτωση
 

VAMPIRIA

Member
Ξεκινησα και γω σημερα με το μειγμα σαλατας, εκανα την εφαρμογη στεγνωσε και ειναι σαν να εχω βαλει ζελε αλλα με αρωμα μποχας !!!
Πιστευω θα βοηθησει το μαλλι αν υπαρχει διαρκεια στην εφαρμογη...
Οποτε οποιος αντεξει !!! :D:D:D:D
 

cansada

New Member
ευχαριστω πολυ! παντως οποιος θελει μπορει να δοκιμασει κ λεμονι με κροκο κοζανης. στύβεις χυμο απο 1 με 2 λεμονια και ριχνεις μεσα μισο φακελακι σκονη κροκου κοζανης κ μετα το ζεσταινεις για λιγο στο φουρνο. το απλωνεις στο κεφαλι σ, κανεις για λιγο μασαζ κ μετα τυλιγεις το κεφαλι σ με πετσετες. αφηνεις τη ''λοσιον'' ολο το βραδυ να δρασει κ λουζεσαι το πρωι. γενικα εμενα μου ξεκουραζε πολυ τις ριζες.
 

VAMPIRIA

Member
θα με διωξουν απο το σπιτι...
τρελη μποχα...
προχθες που τα εφτιαξα δεν μυριζε τοσο , σημερα ειναι....
οποτε καλυτερα να το φτιαχνουμε την μερα που θα γινεται η εφαρμογη...
 

Ekteman

New Member
Παιδιά να σας απογοητεύσω; Για τι θεραπεία των μαλλιών με κρεμμύδι είναι κατάλληλο το ΛΕΥΚΟ (υπάρχει το πορτοκαλί και το κόκκινο) και μάλιστα τον χυμό-γάλα τον περνούμε από την ρίζα του και όχι από το ίδιο το κρεμμύδι... Η δραστική ουσία διαφέρει από είδος κρεμμυδιού οπως και επίσης ρίζα - καρπό
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ria

Member
ετσι οπως το πες... να μας απογοητευσεις τι εννοεις?? πορτοκαλι κρεμμυδι πρωτη φορα το ακουω! οτι ειναι καταλληλο το λευκο και ολα τα περαιτερω πως το λες δωσε πληροφοριες...
 

Ekteman

New Member
ετσι οπως το πες... να μας απογοητευσεις τι εννοεις?? πορτοκαλι κρεμμυδι πρωτη φορα το ακουω! οτι ειναι καταλληλο το λευκο και ολα τα περαιτερω πως το λες δωσε πληροφοριες...
Όταν λέω να σας απογοητεύσω ενοω για τη λάθος θεραπεία τόσο καιρό κρίμα η ταλεπορια.. Από λευκό κρεμμύδι και συγκεκριμένα από τη ρίζα του περνούμε το "γάλα" που περιέχει και το χρησιμοποιούμε για να ξανά βγουν τρίχες...
 

Συνημμένα

  • image.jpeg
    image.jpeg
    38.6 KB · Προβολές: 11

ria

Member
εχεις κανει την θαραπεια ετσι οπως το λες? η εχεις ακουσει? πολυ σιγουρο σε βλεπω...
 

Ekteman

New Member
Όχι δε την έχω κάνει αλλα επειδή είναι συνταγή από αρχαιοτάτων χρόνων είναι συγκεκριμένη! Αν τη ψάξεις θα δεις οτι αναφέρει συγκεκριμένα οτι έχω γράψει παραπάνω. Αν κανεις οτι νομίζεις από αυτά που διάβασες στο περίπου ή δε θα δουλέψει ή στην καλύτερη θα δουλέψει στο περίπου . Με το παρα πολύ ελάχιστο που έχω ψάξει.. Έχω βγάλει το ασφαλές συμπέρασμα οτι η δραστικές ουσίες μπορεί να αλλάξουν τελείως από ενα είδος σε ενα άλλο (οπως τωρα στο κρεμμύδι) ποσό μάλλον αν είναι από τη ρίζα ή τον καρπό.. Από παράδειγμα διαφοράς είναι οτι τι ρίζα δε τη τρως σε αντίθεση με τον καρπό.. Επίσης κατα περίπτωση μπορεί να αλλάξει η δραστική ουσία στο ίδιο το λαχανικό από εποχή σε εποχή..
 

ria

Member
αν διαβασες απο την αρχη, εχουμε δει την θαραπεια απο ενα σκωτσεζο που χρησιμοποιηουσε αυτα τα υλικα και οχι μονο απ αυτον και εχουμε δει τα αποτελεσματα ηταν τερμα εντυπωσιακα! εχουν βρει και εχουν ποσταρει με ερευνες απο κρεμμυδι και δεν μιλαω για ριζα....τωρα το ασφαλες συμπερασμα που το εβγαλες δεν ξερω...θα προτειμουσα να μην μιλας με τοση σιγουρια και να συγκρατημένος σε τετοιες περιπτωσεις...
 

Ekteman

New Member
Ο Σκοτσέζος ξέρεις τι κρεμμύδι χρησιμοποιούσε; Το ίδιο με σας; Το οτι μπορεί να έχει αποτελέσματα δε σημαίνει οτι θα είναι τα μέγιστα! Εγώ τωρα θα μπω στη διαδικασία να κάνω θεραπεία με σκολυμο. Θελει λίγο τρέξιμο αλλα Πιστεύω οτι θα γίνει δουλειά... Όταν θα ξεκινήσω θα σας ενημερώσω και θα ποστάρω αποτελέσματα
 

Ekteman

New Member
Copy-paste
Ο Αγαπιος μοναχός αναφέρει:

Για να φυτρώσουν τρίχες
- Κόψε τη ρίζα άσπρου κρεμμυδιού και με το γάλα που βγαίνει άλειφε τη κεφαλή, ημέρες 10 ή 12 για να φυτρώσουν τρίχες.
- Βράσε τη φλούδα της πτελέας, (Ιταλ. Olmo), με νερό και με εκείνο να αλείφεσαι και μετά βάζε πάνω σκόνη απήγανου.


Γράφει 10-12 μέρες όχι μήνες ή ενα χρόνο... Αφού το λέει τόσο απλά γιατί για 10-12 μερουλες να μη κάνουμε το πιο απλό άσε που ίσως και να μη βρωμάει κρεμμυδιλα αυτό το πράγμα δε ξερω... Δηλαδή δεν αξίζει;
Επίσης το ασφαλές συμπέρασμα είναι οτι διαφοροποιείται η δραστική ουσία ανάλογα τις περιπτώσεις και τις συνθήκες . Πχ το ζουμί από το σκολυμο για να βγουν τρίχες πρέπει να το πάρεις πριν ανθίσει! Όχι οποτε σου έρθει...
 
Μπλουζα