Κρεατινη και τριχοπτωση..

johnysblue

Active Member
Καλησπερα στην παρεα..
Θελω να ξεκινησω κρεατινη αλλα φοβαμαι μετα απο κατι που διαβασα στο νετ,οτι μπορει να δημιουργησει εντονη τριχοπτωση.Επειδη βαζω μινοξ εδω κ 3μισι μηνες κ ξεκιναει να μου τα σκαει κ δινει αποτελεσματα φοβαμαι ακομα περισσοτερο να ξεκινησω συμπληρωμα κρεατινης.καποιος που να ηταν σε παρομοια φαση με τη δικη μου?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

firecaptain

Active Member
Το λες απο προσωπικη εμπειρια man?
Και από προσωπική εμπειρία αλλά και από το γεγονός ότι η κρεατινη, πρωτεινη, αμινοξέα κλπ συμπληρώματα πλην ΑΑΣ δεν προκαλούν τριχόπτωση αλλά ούτε και προσφέρουν αυτά που υπόσχονται. Η κρεατινη κατακρατεί νερό στα μυϊκά κύτταρα και για αυτό έχεις πρήξιμο και κάποια ελάχιστα κέρδη σε weight lifting, η πρωτεινη προσφέρει ένα γρήγορο υποκατάστατο μεταπροπονητικα και λόγο της υγρής μορφής σε 20 λεπτά έχει περάσει στην κυκλοφορία του αίματος+ και το γεγονός να ανεβάσεις την ημερήσια πρόσληψης πρωτεινης χωρίς τις θερμίδες που έχει το στερεό φαγητό. Θέλει προσοχή στη μάρκα που θα διαλέξεις (google it).

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
 

naruto

Well-Known Member
Σε διεθνη bodybuilding φορουμ εχω διαβασει πως η κρεατινη ανεβαζει την DHT με οτι αυτο συνεπαγετε.
Τωρα ποσο την ανεβαζει και αν αυτο αρκει για να εξελιχθει γρηγορετερα η αλωπεκια δεν ξερω.
Παιδεια στο φορουμ παντως που εχουν χρησιμοποιησει συμπληρωματα κρεατινης εχουν αναφερει πως δεν ειδαν αλλαγη στο μαλλι
 

firecaptain

Active Member
Σε διεθνη bodybuilding φορουμ εχω διαβασει πως η κρεατινη ανεβαζει την DHT με οτι αυτο συνεπαγετε.
Τωρα ποσο την ανεβαζει και αν αυτο αρκει για να εξελιχθει γρηγορετερα η αλωπεκια δεν ξερω.
Παιδεια στο φορουμ παντως που εχουν χρησιμοποιησει συμπληρωματα κρεατινης εχουν αναφερει πως δεν ειδαν αλλαγη στο μαλλι
Ανεβασμένη dht δεν σημαίνει και τριχόπτωση, εάν ψάξεις στο pubmed δεν υπάρχει κάτι που να το στοιχειοθετεί ειδικά για την χρήση της κρεατινης. Η χρήση της κρεατινης πρέπει να είναι η ενδεδειγμένη και όχι αυτό που μου είπε ο χ που το άκουσε από τον ψ. Επίσης σε συστηματικά και σοβαρά ασκούμενους ανεβαινει και η ολική τεστοστερόνη.

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
 

johnysblue

Active Member
Ομορφα..οποτε θα ξεκινησω κρεατινη κ πρωτεινη μαζι..αν τυχον δω στην τελικη να πεφτουν παραπανω τριχες αποτι τωρα,κοβω κρεατινη επιτοπου.
@firecaptain πρωτεινη θα παρω της whey..
Κρεατινη τι μαρκα προτεινεις?
Υποψιν ειμαι αδυνατος κ δν παιρνω κιλα για κανενα λογο..
 

bruno1989

Active Member
Εγώ που έπαιρνα κρεατινη και μετά νιτρικό τους καλοκαιρινούς μήνες είχα έντονη τριχοτωση .
Αλλά έχω ΑΓΑ .
Φίλοι μου που δεν έχουν ΑΓΑ δεν επηρρεαστηκαν καθόλου .
Εμένα με τάραξε .
Άρα πιστεύω σε όσους έχουν προδιάθεση για ΑΓΑ τους τα ρίχνει μια ώρα νωρίτερα
Προσωπική εμπειρία παντα
 

firecaptain

Active Member
Ομορφα..οποτε θα ξεκινησω κρεατινη κ πρωτεινη μαζι..αν τυχον δω στην τελικη να πεφτουν παραπανω τριχες αποτι τωρα,κοβω κρεατινη επιτοπου.
@firecaptain πρωτεινη θα παρω της whey..
Κρεατινη τι μαρκα προτεινεις?
Υποψιν ειμαι αδυνατος κ δν παιρνω κιλα για κανενα λογο..
Δεν ξεκινάς καλύτερα με εξετάσεις να σιγουρευτείς ότι δεν έχεις πχ θυρεοειδή, έλλειψη σιδήρου, d3 και ορμονολογικες και μετά αυτά. Αν και κατά την γνώμη μου πεταμένα χρήματα είναι, δεν θα δείς κάτι από αυτά μετρήσιμο. Επένδυσε στο καθαρό φαι καλύτερα και στη ξεκούραση. Πόσο χρονών είσαι;

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
 

johnysblue

Active Member
27 ειμαι..εχω κανει τις περισσοτερες εξετασεις προσφατα κιολας..ολες στη πενα ειναι..
θυμαμαι ο γιατρος που κοιτουσε τα αποτελεσματα μου λεει..ο μεταβολισμος σου ειναι απιστευτος!κ του λεω η ηλικια ειναι..κ μου λεει οχι δεν εχει να κανει η ηλικια σου..μπορω να τρωω καθε μερα σουβλακια φαντασου 3 φορες την ημερα για μηνες κ να μην παιρνω κιλο!σταθερος παντα..69 κιλα 1.80..ειχα παρει πριν 3 χρονια βρωμικη πρωτεινη κ πηρα 4 κιλα..γιαυτο θελω να πλακωθω στα συμπληρωματα ξανα
 

firecaptain

Active Member
27 ειμαι..εχω κανει τις περισσοτερες εξετασεις προσφατα κιολας..ολες στη πενα ειναι..
θυμαμαι ο γιατρος που κοιτουσε τα αποτελεσματα μου λεει..ο μεταβολισμος σου ειναι απιστευτος!κ του λεω η ηλικια ειναι..κ μου λεει οχι δεν εχει να κανει η ηλικια σου..μπορω να τρωω καθε μερα σουβλακια φαντασου 3 φορες την ημερα για μηνες κ να μην παιρνω κιλο!σταθερος παντα..69 κιλα 1.80..ειχα παρει πριν 3 χρονια βρωμικη πρωτεινη κ πηρα 4 κιλα..γιαυτο θελω να πλακωθω στα συμπληρωματα ξανα
Βρώμικες που λες , πρωτεινες, είναι γεμάτες ζάχαρη. Κακό σου κάνει μόνο, διότι λόγω της ζάχαρης κάνεις απότομα spike στο σάκχαρο και στην ινσουλίνη και δεν πρέπει να γίνεται αυτό. Για σένα μόνο φαι, μπορείς να τρως φυστικοβουτηρο που σου προσφέρει μπόλικες θερμίδες αλλά χωρίς να επιβαρύνει τον οργανισμό με χαζομάρες. Επίσης κοτόπουλο, γαλοπούλα, μοσχαράκι απαχο, ρύζι, πατάτα και γλυκοπατάτες φουλ , Πράσινες ή πολύχρωμες σαλάτες με ελαιόλαδο, ξηρούς καρπούς κλπ. Επίσης σημαντική λεπτομέρεια είναι ο χρονισμός των γευματων, προ προπόνησης, μεταπροπονητικα.
Εάν αποφασίσεις εντέλει να πάρεις πρωτεινη και κρεατινη, πάρε πρωτεινη χωρίς ζάχαρες ( καθαρή) και στην κρεατινη ξεκίνα χωρίς φόρτωμα τις πρώτες μέρες. Σε ζηλεύω με τέτοιο μεταβολισμό, εγώ είμαι μονίμως στη πείνα [emoji22] [emoji22] .

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

turnfiji123

Active Member
Μακριά από κρεάτινες και αλλα τέτοια σκατά. Αν πάρεις με γεύσεις, βάζεις στο σώμα σου χρωστικές και αλλα καρκινογόνα. Αν πάρεις μονουδρικη έστω, πάλι η κρεατινίνη σου θα είναι στα ύψη, τα νεφρά δεν είναι παιχνίδι. Εκτος του ότι στους ρυθμούς της κρεατίνης δε πρόκειται να αντέξεις, θα κανεις αιματολογικά αργότερα και θα δεις. Αν το σώμα σου ορμονικά δε σηκώνει πολλά, δε θα κανεις και πολλά. Έχουμε ίδιο μεταβολισμό αλλα δε σημαίνει ότι "είσαι" καλά. Και σίγουρα κανε όλες τις εξετάσεις που σου πρότεινε ο @firecaptain , βάλε μέσα και ψευδάργυρο.
 

johnysblue

Active Member
Με πεισατε παιδια :p
Θα το ριξω πιο πολυ στη διατροφη κ θα κουμπωσω κ μια καθαρη πρωτεινη.... ισως κ vegan πρωτεινη
 

firecaptain

Active Member
Με πεισατε παιδια [emoji14]
Θα το ριξω πιο πολυ στη διατροφη κ θα κουμπωσω κ μια καθαρη πρωτεινη.... ισως κ vegan πρωτεινη
Όλο στη διατροφή να το ρίξεις. Τα αποτελέσματα είναι 80%διατροφη - 20% γυμναστήριο. Και μη ξεχνάς ότι η Ρώμη δεν χτίστηκε σε μια μέρα. Αυτό που προσπαθείς να κάνεις απαιτεί χρόνο και προσήλωση. Σου εύχομαι καλή επιτυχία!

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
 
Μπλουζα