Καλοκαιρι ζεστη και οτι χειροτερο για την αα!

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
παιδες καλησπερα.Μετα απο παρα πολλους μηνες αποχης (ενεργης)απο το site,θελω να συζητησουμε ενα θεμα το οποιο νομιζω ειναι παρα πολυ σημαντικο για το προβλημα της ΑΑ που αντιμετωπιζουμε.Παρατηρω οτι καθε καλοκαιρι η ποιοτητα της τριχας δεν ειναι σε καμια περιπτωση οπως τις υπολοιπες εποχες αλλα κ η τριχοπτωση εχει γρηγοροτερο ρυθμο.Προσωπικα μπορω να πω οτι βλεπω αυτη την περιοδο τα μαλλια μου σε ασχημη κατασταση αν κ μεχρι τον Μαιο ημουν αρκετα ικανοποιημενος.Να πω οτι η θεραπεια μου ειναι μονο μινοξοδιλη μερα παρα μερα και αφου τελειωσει το μπουκαλι κανω παυση ενα μηνα κ μετα παλι το ιδιο.Ελπιζω αυτο το αδυνατισμα της τριχας να ειναι μονο απο την ζεστη κ την ταλαιπωρια στο μεγαλυτερο βαθμο αν κ εχω μια υπονοια οτι οσοι εχουμε προβλημα με την ΑΑ ΤΗΝ μεγαλυτερη ζημια την παθαινουμε τους καλοκαιρινους μηνες.Θα ηθελα την αποψη σας πανω σε αυτο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ειδικά τα 3 τελευταία χρόνια, μετά τις διακοπές έχω πάντα την χειρότερη εικόνα απ όλο τον χρόνο...Το πάζλ το έχω λίγο πολύ συναρμολογήσει, αλλά η λύση θέλει 10 διδακτορικά στη γενετική.
Πάντως αρκετά μέλη σε pm μου αναφέρουν το ίδιο πράγμα, οπότε ίσως αξίζει να ασχοληθούμε παραπάνω..
Την μινοξιδίλη από Μαίο μέχρι τώρα την έχεις διακόψει καθόλου?
 
Τελευταία επεξεργασία:

zaxosdogkanos

Active Member
επιτελους,πολυ καλο το θεμα που ανοιξες φιλε!σκεφτομουνα να κανω το ιδιο θεμα γιατι επηρεαζει παρα πολλους απο εμας και δεν υπαρχει τιποτα σχετικο στο φορουμ.διαβαζοντας παλια θεματα υπαρχει το ιδιο pattern καθε καλοκαιρι οχι μονο στο δικο μας site αλλα και σε πολλα ξενα φορουμ.εκτος απο αυτους που εχουν αγα το προβλημα παρουσιαζεται και σε πολλες γυναικες.

γκομι αν και η ερευνα ειναι σε γυναικες,νομιζω οτι το καλοκαιρι περναμε την εποχιακη.εσυ εισαι πιο αρμοδιος να αξιολογησεις απο εμενα.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19407435

τωρα αν οντως ειναι αυτος ο λογος δεν εχω τις γνωσεις να το κρινω,αλλα μου φαινεται απολυτα λογικο το να ανανεωνονται οι υγιεις τριχες το καλοκαιρι και οχι το φθινοπωρο .παντως ο ηλιος το καλοκαιρι με τοσο υψηλες θερμοκρασιε και ο ιδρωτας δεν βοηθανε καθολου.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Θέλω να βρω χρόνο να ανοίξω το συγκεκριμένο θέμα γιατί έχει πάρα πολύ ενδιαφέρον και σχετίζεται άμεσα με την ΑΓΑ. Σε ότι αφορά την εποχιακή (σε μή έχοντες ΑΓΑ) είναι περίπου ο ίδιος μηχανισμός κατά το ήμιση, αλλά υστερούμε στο άλλο μίσο...
 

zaxosdogkanos

Active Member
να σαι ρωτησω ρε γκομι αφου οπως λες τα περνας τα τελευταια χρονια.εσυ ποτε αρχιζεις να ανακαμπτεις?
 

Tommy h

Member
Το ίδιο έχω παρατηρήσει και εγώ το καλοκαίρι ,τα μαλλιά είναι στην χειρότερη δυνατή κατάσταση και πιο λεπτά ,οφείλεται στην ζεστή στον ιδρώτα δεν γνωρίζω τι επιδεινώνει τα μαλλιά αυτήν την περίοδο .Παντως πιστεύω όσα λιγότερα Τοπικά το καλοκαίρι είναι καλύτερα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

LostUser

Active Member
1)Χειρότερη διατροφή από τον χειμώνα 2)Χειρότερη εφαρμογή των τοπικών εξαιτίας της γαμ******* ζέστης (ιδρώτας).
Αυτά σίγουρα μπορώ να εντοπίσω
 

Serifis

Active Member
Πάντα κάθε καλοκαίρι εμένα το μαλλί είχε τα πάνω του και η αα περιοριζόνταν κάπως αλλά και καλό όγκο είχα. Βέβαια όλα τα προηγούμενα καλοκαίρια ήμουν σε νησί, έκανα 70 μπάνια και ήμουν στον ήλιο για ώρες. Φέτος στη ζέστη της Αθήνας, χωρίς μπάνιο η γενική εικόνα είναι κάκιστη.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Πάντα κάθε καλοκαίρι εμένα το μαλλί είχε τα πάνω του και η αα περιοριζόνταν κάπως αλλά και καλό όγκο είχα. Βέβαια όλα τα προηγούμενα καλοκαίρια ήμουν σε νησί, έκανα 70 μπάνια και ήμουν στον ήλιο για ώρες. Φέτος στη ζέστη της Αθήνας, χωρίς μπάνιο η γενική εικόνα είναι κάκιστη.

6 μερες ημουν θαλασσα πρωι απογευμα το κεφαλι στο νερο. νομιζω οτι τα νιωθω σε καλυτερη κατασταση τα μαλλια. δεν εχω παρατηρησει παραπανω τριχοπτωση το καλοκαιρι. σαν εποχη το φθινοπωρο ειναι το χειροτερο για μενα σεπτεμβριος οκτωβριος οπου εβγαζα και νιφαδες σαν ΣΔ. ισως παιζει ρολο η πτωση της θερμοκρασιας και η σχετικη υγρασια.
 

Serifis

Active Member
Κάθε εποχή έχει και απο μια εποχιακή για κάποιους. Κάποιος πχ είναι φθινόπωρο, άλλος άνοιξη άλλος καλοκαίρι και σε συνδιασμό με shedding εποχιακής μαζί με πιθανή αύξηση της αα τρελενόμαστε. Εγώ πάντως παλιά ήμουν πεπεισμένος πως το θαλασσινό νερό και ο ήλιος κάνουν καλό στα μαλλιά και δεν μιλάω απλά για τον όγκο που πέρνουνε από το αλάτι της θάλασσας. Ένιωθα όλο το scalp μου πιο υγιές.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Sandy

Active Member
Κ εγώ εδώ κ 3 χρόνια από τότε που ξεκίνησε η τριχόπτωση(ΛΌΓΟ ΑΝΤΙΣΣΥΛΙΠΤΙΚΩΝ) έχω κάθε φορά αρχές Ιουνίου μέχρι Δεκέμβρη τριχόπτωση κάτι σαν εποχιακή αλλά σε μένα κρατάει συγκεκριμένα 7 μήνες ! Απλά φέτος άργησε 2 μήνες να μου έρθει κ ήρθε Αύγουστο δλδ πριν μιάμιση βδομαδα !το χειμώνα μου μειώνεται η τριχόπτωση από τις 150-200 το καλοκαίρι στις 60-70 το χειμώνα !
Αυτό πιστεύω συμβαίνει σε όλους κ σε αυτούς με ΑΑ κ σε αυτούς με χρόνια Τελογενη κ σε αυτούς που δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα !
Απλά σε αυτούς με θέμα όπως ΑΑ κτλ φαίνεται πιο πολύ γτ είδη έχουν θεμα τριχόπτωσης!
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Ειδικά τα 3 τελευταία χρόνια, μετά τις διακοπές έχω πάντα την χειρότερη εικόνα απ όλο τον χρόνο...Το πάζλ το έχω λίγο πολύ συναρμολογήσει, αλλά η λύση θέλει 10 διδακτορικά στη γενετική.
Πάντως αρκετά μέλη σε pm μου αναφέρουν το ίδιο πράγμα, οπότε ίσως αξίζει να ασχοληθούμε παραπάνω..
Την μινοξιδίλη από Μαίο μέχρι τώρα την έχεις διακόψει καθόλου?
Την μινοξιδιλη την ξεκινησα αρχες καλοκαιριου οταν αισθανθηκα οτι αρχιζει κ αδυνατιζει το τριχωτο κ εβλεπα τριχοπτωση περισσοτερο.μετα απο τοσα χρονια ομως δεν εχω καθαρη αποψη κ για την μινοξιδιλη.Ισως τελικα να μην βοηθαει ουτε αυτη κ φοβαμαι μηπως κανουμε πρισσοτερο κακο παρα καλο.Η ανιση μαχη συνεχιζεται κ φοβαμαι οτι στο τελος θα μετανοιωσουμε για τα παντα τα οποια εχουμε κανει για θεραπειες,μεταμοσχευσεις και θα κλαιμε ολοι το χρονο αλλα κ το χρημα που εχουμε ριξει ολο αυτο το διαστημα.Οποιος πιστευει κατι αλλο πρεπει να αναθεωρησει τις αποψεις του.
 

aeratos28

Just aeratos
μικε νομίζω το έχεις μπερδέψει λίγο το όλο θέμα.για τις θεραπείες συμφωνω μπορώ να πω.και για τις επεμβάσεις αλλά όχι εντελώς.στις επεμβάσεις όταν πας να φτιάξεςι κάτι που δεν φτιάχνεται τότε συμφωνω.όταν γίνεται με σύνεση κάτι όμως τότε δεν είναι τα πράγματα έτσι..έτσι όπως το λες εσύ είναι σαν λες σε όλους ,παιδιά μην κάνετε ούτε θεραπείες,ούτε μεταμοσχεύσεις γιατί θα το μετανιωσετε σίγουρα στο μέλλον και θα είναι αργά.και το λες εσύ που έχεις κάνει μεταμοσχευση και μάλιστα 2..και θεραπεία με μινοξιδιλη..νομίζω τα πράγματα είναι κάπου στη μέση όσων ειπες.
 

koumparos

Well-Known Member
Φυσικα και βοηθαει η μινοξιδιλη βρε παιδια.Κερδισα μια 5ετια με την μινοξιδιλη και προοριζομαι για μεγαλο norwood.Σε μικροτερα norwood μπορει να κρατησει και περισσότερα χρονια η δραση της.Φυσικα μιλαμε για ¨σφεντονα" σε σχεση με τα πυρηνικα της φιναστεριδης αλλα χωρις δυνατες παρενεργειες και ασφαλη στη χρηση.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Την μινοξιδιλη την ξεκινησα αρχες καλοκαιριου οταν αισθανθηκα οτι αρχιζει κ αδυνατιζει το τριχωτο κ εβλεπα τριχοπτωση περισσοτερο.μετα απο τοσα χρονια ομως δεν εχω καθαρη αποψη κ για την μινοξιδιλη.Ισως τελικα να μην βοηθαει ουτε αυτη κ φοβαμαι μηπως κανουμε πρισσοτερο κακο παρα καλο.Η ανιση μαχη συνεχιζεται κ φοβαμαι οτι στο τελος θα μετανοιωσουμε για τα παντα τα οποια εχουμε κανει για θεραπειες,μεταμοσχευσεις και θα κλαιμε ολοι το χρονο αλλα κ το χρημα που εχουμε ριξει ολο αυτο το διαστημα.Οποιος πιστευει κατι αλλο πρεπει να αναθεωρησει τις αποψεις του.

Ίσως η χειροτέρευση να οφείλεται στο αρχικό στάδιο δράσης της μίνοξ...? Στα διαστήματα που την σταματάς και την ξεκινάς δεν έχεις σημάδια shedding?
Νομίζω ότι βοηθάει από την πλευρά που το ψάχνω εγώ, αλλά στο 1/3 φτάνοντας στο peak των θετικών της μετά το 3μηνο (στο μαλλί 3-6 μήνες)...
Σε ότι αφορά τα υπόλοιπα, όπως λέει και ο aeratos, υπό προϋποθέσεις.....
 

tasos33

Well-Known Member
Και τα δικά μου καλοκαίρι χαλιά γίνονται, στα χειρότερα τους, σε όλο το κεφάλι όχι μονο σε αγα-χτυπημενα μέρη,πάντως το περσυνο καλοκαίρι παίρνοντας ψευδάργυρο είχα μικρές απώλειες , το φετινό που πήρα παλι ναι μεν καλυτερα σε σχέση με τα αλλά καλοκαίρια αλλά όχι σαν το περσινο,...

Συμπέρασμα μ είναι οτι ο ψευδάργυρος με βοήθησε ,όχι τόσο οσο πέρυσι όμως γιατί αλλάξα την εταιρεια φετος και πολυ κακώς εκανα.Είμαι βέβαιος οτι υπήρχε διάφορα στην απόδοση του zinc όχι μονο απο το μαλλί αλλά και απο αλλα σημαδια
 

zaxosdogkanos

Active Member
Και τα δικά μου καλοκαίρι χαλιά γίνονται, στα χειρότερα τους, σε όλο το κεφάλι όχι μονο σε αγα-χτυπημενα μέρη,πάντως το περσυνο καλοκαίρι παίρνοντας ψευδάργυρο είχα μικρές απώλειες , το φετινό που πήρα παλι ναι μεν καλυτερα σε σχέση με τα αλλά καλοκαίρια αλλά όχι σαν το περσινο,...

Συμπέρασμα μ είναι οτι ο ψευδάργυρος με βοήθησε ,όχι τόσο οσο πέρυσι όμως γιατί αλλάξα την εταιρεια φετος και πολυ κακώς εκανα.Είμαι βέβαιος οτι υπήρχε διάφορα στην απόδοση του zinc όχι μονο απο το μαλλί αλλά και απο αλλα σημαδια

απο τι αλλα σημαδια καταλαβες οτι εχασε αποδοση?
 

tasos33

Well-Known Member
Μάλλον πιο πανω δεν εκανα σωστη διατύπωση ,η απόδοση που αναφέρω έχει να κανει μεταξύ των δυο διαφορετικών εταιρειών που δοκιμασα οπου κ στις δυο περιπτωσεις ηταν ίδιος τύπος zinc και ίδια ποσότητα...

Χαρακτηριστικο παράδειγμα πέραν των τριχών ηταν η σημαντικα αυξημενη ποσότητα σπέρματος που είχα το προηγούμενο καλοκαίρι σε σχέση με αυτό που η αύξηση ηταν περιορισμενη

Στο μαλλί πέρυσι το καλοκαίρι η απώλεια περιορίστηκε στις 30/με 40/τρίχες όταν τα αλλά καλοκαίρια έφταναν τις 200 στπ απόγειο, αυτό το καλοκαίρι εφτασα τις 100 για κάποιο διαστημα.

Να σημείωσω εδώ πως πέρυσι τον zink δεν τον πήρα τυχαία αλλά μέσω εξέτασης οπου διαπίστωσα πως είχε πιασει πατο γιαυτό κ ξεκινησα
 
Μπλουζα