Κακοσμία στόματος

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Utopia

Active Member
Όλο το γαστρεντερικό σύστημα παίζει ρόλο... Πιο πολύ η διατροφή πιστεύω, ακόμη και το τι πίνεις...
 

dimitris50423

Well-Known Member
Μπραβο ρε cool που ξεθαψες αυτο το θεμα. Εχω και εγω θεμα με την κακοσμια του στοματος χωρις προβλημα στα δοντια βουρτσισμα 3 φορες τη μερα. Το θεμα ειναι οτι δεν καθαριζα γλωσσα. Διαβαζοντας το θεμα πηγα τωρα κ κοιταξα τη γλωσσα μου στον καθρεφτη και ηταν κατασπρη και ιδιαιτερα προς τα πισω. Βουρτσισμα δοντιων και γλωσσας καλα και ελεγχος παλι. Η γλωσσα μου εγινε ροζ. Πεντακαθαρη δεν θυμαμαι να την εχω δει ετσι. Επισης νιωθω ολο το στομα πολυ καθαρο σε σχεση με πριν. Προσοχη λιγο στο βουρτσισμα προς τη βαση της γλωσσας γιατι φερνει αναγουλα. Μου ηρθε 1-2 φορες. Χαχα. Μπραβο για το θεμα. Θα ενημερωσω αν πανε ολα καλα. Πλεον θα τη βουρτσιζω καθε μερα. Προς τη βαση την εξυσα κ με κουταλι. Εβγαζε υλικο. Δοκιμαστε το.
 

makakas

Member
dimitris50423 αν το πρόβλημα δεν φύγει και με τον καθαρισμό της γλώσσας κάνε μία γαστροσκόπηση μπορεί να είναι από το στομάχι και συγκεκριμένα από παλινδρόμηση,αν έχεις τίποτα καούρες ή πολλά ρεψίματα δυσφαγίες και πρωινό βήχα,προβληματίσου.Επίσης όταν καθαρίζεις την γλώσσα το μυστικό είναι να κρατάς την αναπνοή ή να την διώχνεις την στιγμή που πηγαίνεις την βούρτσα στην ράχη της γλώσσας,με αυτόν τον τρόπο οι αναγούλες ελαχιστοποιούνται και κάτι ακόμα όσο πιο γρήγορα κάνεις τις κινήσεις τόσο λιγότερες αναγούλες θα έχεις,τώρα καλό είναι να μην ξανά χρησιμοποιήσεις κουτάλι γιατί είναι σκληρό και δεν κάνει για την γλώσσα,το καλύτερο είναι να αγοράσεις και μία δεύτερη βούρτσα και να την καθαρίζεις με αυτήν.
 

dimitris50423

Well-Known Member
διορθωθηκε το προβλημα παιδια.. ευχαριστω για τις πληροφοριες... ;) και το cb12 ειναι καλο αλλα η τιμη του ειναι φωτια.. 15 ευρω το μπουκαλακι.
 

was

New Member
Παιδιά γεια σας και γω εχω παρόμοιο πρόβλημα με το δικό σας διάβασα όλα όσα γράψατε και οι συμβουλές σας είναι χρήσιμες..το δικό μου πρόβλημα είναι ότι εχω κακοσμια στόματος τα τελευταία 2 χρόνια..πραγματικά η στοματική μου υγιεινή είναι άψογη τηρώ τους κανόνες υγιεινής του στόματος μου αλλά η μυρωδιά δε λέει να φύγει ...ακόμα και όταν πλένω τα δόντια μου δεν αισθάνομαι την φρεσκάδα που θα έπρεπε να υπάρχει...μετα τρώω και μια τσίχλα..εχω εστιάσει και πιστεύω πως φταίει το αναπνευστικό μου διότι εχω χρόνια αλλεργική ρινίτιδα..Το θέμα είναι ότι εχω πάει σε ωριλα μου λέει δεν έχει σχέση με αυτο πηγα σε γαστρεντερολογο με είδε εκανα και το τεστ για το ελικοβακτηριδιο αρνητικό πηγα σε παθολόγο πίστευε ότι μπορεί να είναι και ψυχιλογικο διότι δεν βρήκε αιτία..ενώ είναι διαπιστωμένη η κακοσμια απο κοντινό άτομο.. Παιδιά οποιαδήποτε πληροφορία θα ήταν χρήσιμη είναι έντονο το πρόβλημα και δεν ξέρω τι αλλο να κανω.....Ευχαριστώ.
Παιδιά γεια σας και γω εχω παρόμοιο πρόβλημα με το δικό σας διάβασα όλα όσα γράψατε και οι συμβουλές σας είναι χρήσιμες..το δικό μου πρόβλημα είναι ότι εχω κακοσμια στόματος τα τελευταία 2 χρόνια..πραγματικά η στοματική μου υγιεινή είναι άψογη τηρώ τους κανόνες υγιεινής του στόματος μου αλλά η μυρωδιά δε λέει να φύγει ...ακόμα και όταν πλένω τα δόντια μου δεν αισθάνομαι την φρεσκάδα που θα έπρεπε να υπάρχει...μετα τρώω και μια τσίχλα..εχω εστιάσει και πιστεύω πως φταίει το αναπνευστικό μου διότι εχω χρόνια αλλεργική ρινίτιδα..Το θέμα είναι ότι εχω πάει σε ωριλα μου λέει δεν έχει σχέση με αυτο πηγα σε γαστρεντερολογο με είδε εκανα και το τεστ για το ελικοβακτηριδιο αρνητικό πηγα σε παθολόγο πίστευε ότι μπορεί να είναι και ψυχιλογικο διότι δεν βρήκε αιτία..ενώ είναι διαπιστωμένη η κακοσμια απο κοντινό άτομο.. Παιδιά οποιαδήποτε πληροφορία θα ήταν χρήσιμη είναι έντονο το πρόβλημα και δεν ξέρω τι αλλο να κανω.....Ευχαριστώ.
 

was

New Member
Η κακοσμία ειναι συπτωμα κ οχι νοσος.Εχει αρκετες αιτιες.Το 90% των περιπτωσεων οφειλεται στη στοματικη κοιλοτητα.Το υπολοιπο σε παθησεις του αναπνευστικου,γαστρεντερικου,αλλα συστηματικα νοσηματα πχ διαβητης.Η διατροφη παιζει ρολο διοτι οταν απορροφονται απο το εντερο οι τροφες με εντονη οσμη (οπως σκορδο) εισερχονται στη κυκλορια αιματος κ οταν φτασουν στους πνευμονες προκαλουν κακοσμια στην αναπνοη.
 

was

New Member
Εφοσον δεν υπαρχει καποιο προβλημα στη στοματικη κοιλοτητα κ στα υπολοιπα που προαναφερθηκαν η θεραπεια ειναι,Φρεσκα λαχανικα κ φρουτα,αποφυγη τροφων με εντονη οσμη ( σκορδο,κρεμμυδι,αλκοολ),διακοπη καπνισματος ,αρκετη καταναλωση νερου,μασημα τσιχλας χωρις ζαχαρη.Υπαρχουν ειδικες οδοντοκρεμες,διαλυματα,μεσοδοντια βουρτσακια,καθαριστες γλωσσας.Το αριστο βουρτσισμα δοντιων 2 φορες την ημερα εξυπακουεται
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Μπλουζα