Κακοσμία στόματος

antonio

New Member
λοιπον ακούστε τη περιπτωση μ
εχω τ προβλημα παρα πολλα χρονια κ εχω ξοδεψει παρα πολλα λεφτσ σ γιατρούς
λοιπόν πάντοτε είχα άσχημη γευση κ μια κακοσμια αλλα καπνιζα κ.νομιζα οτι ετσι ειναι η φυσιολογική κατάσταση τ στοματοσ γενικα μέχρι π αναγκάστηκα να βγαλω ενα φρονιμίτη κ μ.ειχε δώσει ο οδοντίατρος αντιβιωση προ κ μετα.χειρουργείο για ν προλαβουμε μολυνσεισ κτλ
οταν πηρα.την αμτιβιωση λοιπόν ολα εξαφανιστηκαν ομοωσ όταν τ σταματησα επανηλθε
έκτοτε εχω παρει πολλεσ κ.διαφορες αντιβιωσεισ κ με ιδιο ακριβώς αποτέλεσμα
η κακοσμια ειναι επιβεβαιωμενη απο γιατρο δμ είναι οτι μονο εγω την αισθάνομαι
εχω παρει άπειρα διαλύματα
καθε μερα πρωι βραδυ πλένω δοντια κανω καθαρισμο τησ γλώσσας 2 φορες τη μερα αλλα τπτ
αυτο π εχω παρατήρησει τελευταία ειναι οτι η γλώσσα μ είναι ασπρη
τη καθαριζω τ πρωί τ απογευμα.ξανα ασπριζει κ θέλω ν παω σ δερματολόγο
εγω παει σ.στοματολογουσ κ στοματολογουσ
ορλ κ ορλ κ όλοι κάνουν εικασίες
δλδ καποιοι ορλ λενε δεν έχεις τπτ ειναι σπο τ ουλα αλλοι λένε απο τη μυτη εν τω μεταξυ τ δοντια μ.κ τ ουλα ειναι άψογα
τωρα δ ξέρω τ αλλο ν πω περιμένω κ ψάχνω
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

pazuzu

New Member
Εάν δεν οφείλεται στους γνωστούς παράγοντες (τσιγάρο, προβλήματα με το στομάχι/έντερο, χαλασμένα δόντια), υπάρχει πιθανότητα να είναι ένδειξη πρώιμης περιοδοντίτιδας. Αυτό σημαίνει ότι η πλάκα πλέον έχει εισχωρήσει κάτω από τα ούλα.

Χρησιμοποιείς μήπως Regain;
 

antonio

New Member
εχω βγαλει ακτινογραφιες για περιοδοντιτιδα
έχω παει σ τουλάχιστον 2 αν θυμάμαι καλα περιοδοντολογουσ δν εχουν βρει τπτ
όλα τ δοντια μ ειναι.άψογα εχω εναν.έγκλειστο φρονιμίτη κατω δεξια κ σκεφτόμουν μήπως αυτισ μεσα εχει χαλασει αλλσ.μ.ειπε ο γιατροσ οτι θ ειχεσ συμπτώματα

οχι δ τ γνωρίζω καν αυτο τ προϊόν
 

pazuzu

New Member
Η ερώτηση πήγαινε στον cool. Γενικά πάντως όταν είσαι καπνιστής, η κακοσμία μέχρι ενός βαθμού θεωρείται δεδομένη. Αν έχεις διακόψει ποτέ το κάπνισμα για διάστημα άνω των 2 εβδομάδων θα έχεις παρατηρήσει τη διαφορά.
 

giannis25

Member
αν ειναι ασπρη η γλωσσα δεν την εχεις καθαρισει καλα. η γλωσσα δεν καθαριζεται με οδοντοκρεμα και οδοντοβουρτσα. κατι που μπορεις να κανεις ειναι η χρησιμοποιηση μαχαιριου απ αυτα που δε κοβουνε μονο αν δεις ότι η γλωσσα σου ειναι κοκκινη εχει καθαριστει. παρε ενα μαχαιρι και προσπαθησε να απομακρυνεις απο οσο πισω μπορεις μεχρι τερμα μπροστα την παχια ασπρη στρωση που εχει πανω της η γλωσσα. οταν δεις οτι ειναι κοκκινη ΤΟΤΕ ΜΟΝΟ ΕΧΕΙ ΚΑΘΑΡΙΣΤΕΙ. μπορει να σου πάρει κανα 5λεπτο και αυτο πρεπει να το κανεις καθε μερα το πρωι κατα προτιμηση. και τα υπολοιπα το lysterine ολα αυτα δεν κανουν τιποτα. πάρε το cb12. ειναι διάλυμα. ψαξτο στο internet εχει επιβεβαιωμενη προστασια απο την κακοσμια για 12 ωρες.
 

kal

Member
η κακοσμια μπορει να ειναι και μη οδοντογενης..Ενας λογος που την προκαλει και αρκετοι ξεχνουν να τον αναφερουν ειναι οι παθησεις του στομαχου και η ασπρη πλακα που αναφερει ο γιαννης και αυτοι μπορει να ναι μια ενδειξη για τον λογο που προανεφερα χωρις ομως να ναι και σιγουρη ενδειξη..Σιγουρα αφου εισαι καπνιστης παιζει και αυτο τον ρολο του...Αφου αναφερεις οτι δεν εχεις θεματα περιοδοντολογικα και ουτε τερηδονισμενα δοντια ψαξε προς τα κατω και συγκεκριμενα το στομαχι..
 

Physio40

Member
Προβιοτικά για να στρώσει το στομάχι. Και καλό καθαρισμό στόματος. Εγω με κουτάλι καθαρίζω την γλώσσα.
 

antonio

New Member
εχω κανει γαστροσκοπιση κωλονοσκοπιση τπτ
διαβαση ισοφαγου μηπωσ κολανε κάπου οι τροφες παλι τπτ!!!
απλα τ αναφερω για τ θεμα τ στομαχιου π λετε
 

cool11

Well-Known Member
Ενα αλλο θεματακι, ειναι πως διαπιστωνεις την κακοσμια, ειδικα σε περιπτωσεις που τυχαινει να εισαι μονος καπου;
Δεν μιλαω για μονιμο διαπιστωμενο προβλημα, εκει ξερεις οτι εχεις θεμα, και το πολεμας συνεχως.
Αλλα αν πχ το αν μυριζει ή οχι, ασχημα το στομα μου μες τη μερα, αναλογα με τις συνθηκες(αν εχω φαει κλπ), πως μπορω να το διαπιστωσω ατομικα-μονος μου;
Γιατι δεν ειναι δυνατον να υπαρχει συνεχως διπλα το ετερον ημισυ, αλλα ακομη κι αν ειναι δεν ειναι δυνατον να κανει συνεχως 'κακοσμιας testing'.
Πολλοι 'φυσουν' μες τη χουφτα και προσπαθουν να μυρισουν, αλλα δεν ξερω αν αυτο ειναι οτι καλυτερο μπορει να κανει κάποιος για self-test.
 

Stripar

Established Member
antonio είπε:
εχω βγαλει ακτινογραφιες για περιοδοντιτιδα
έχω παει σ τουλάχιστον 2 αν θυμάμαι καλα περιοδοντολογουσ δν εχουν βρει τπτ
όλα τ δοντια μ ειναι.άψογα εχω εναν.έγκλειστο φρονιμίτη κατω δεξια κ σκεφτόμουν μήπως αυτισ μεσα εχει χαλασει αλλσ.μ.ειπε ο γιατροσ οτι θ ειχεσ συμπτώματα

οχι δ τ γνωρίζω καν αυτο τ προϊόν

Είχα το ίδιο πρόβλημα κακοσμίας με εσένα πολλά χρόνια τώρα και δέν έχω κανένα χαλασμένο δόντι.
Πρόσφατα μου πρότεινε ο οδοντίατρός μου να κάνω ολική απόξυση ούλων.

Τρόμαξα πραγματά με αυτά που έβγαζε απο μέσα!...
Είναι η πρώτη φορά στα 38 πού καθάρισα εσωτερικά τα ούλα ενώ θα πρεπει να γίνεται κάθε 5-10 χρόνια ειδικά μετά τα 30
Η κακοσμία πλέον είναι ανύπαρκτη
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gkast

Active Member
Ήταν κάποτε ένας άνθρωπος που η αναπνοή του μύριζε σκατά. Είχε λοιπόν πολύ μεγάλο πρόβλημα αφού δεν μπορούσε να πλησιάσει κανέναν, γιατί μόλις άνοιγε το στόμα του, σου μαραινόταν η μύτη από τη σκατίλα!! Έτσι λοιπόν αποφάσισε να πάει σε έναν γιατρό για να δει τι μπορεί να κάνει.
Μόλις έφτασε στο ιατρείο λέει στο γιατρό:
- Γιατρέ μου έχω ένα πρόβλημα , η ανάσα μου βρομάει σκατίλα και έχω γνωρίσει και μια κοπελιά και θα βγω μαζί της το Σάββατο και πρέπει να μυρίζει ωραία η ανάσα μου.
O γιατρός τον καθησύχασε και του έδωσε κάτι χαπάκια με άρωμα πεύκου για να μυρίζει ωραία η ανάσα του!! Ο τύπος λοιπόν πάει στο φαρμακείο κι αγοράζει μια ολόκληρη κούτα και πάει σπίτι. Kάθε μέρα έπαιρνε 10 χαπάκια μετά από κάθε γεύμα, 20 πριν κοιμηθεί κι άλλα 30 μόλις ξυπνούσε. Έτσι έγινε μέχρι το Σάββατο, ώσπου έφτασε η πολυπόθητη στιγμή του ραντεβού.
Ήταν η ώρα 7 και στις 7:30 θα ερχόταν η κοπέλα. Aρχίζει λοιπόν και παίρνει χαπάκια με άρωμα, ώσπου φτάνει η ώρα 7:30 και χτυπάει το κουδούνι. Χωρίς να χάσει καιρό χτυπάει άλλα 10 χαπάκια με άρωμα πεύκου και πριν ανοίξει την πόρτα κάνει μια χα, χα, χα για να δει ότι όντως μυρίζει ωραία.
- Ωραία μυρίζει... σκέφτεται κι ανοίγει την πόρτα.
Η κοπέλα μπαίνει στο σπίτι κι αμέσως το πρόσωπο της παίρνει μια έκφραση όχι και τόσο καλή.
Αυτός λέει:
- Τι; σου μυρίζει τίποτα;...
- Ναι λέει αυτή, Σαν κάποιος να έχει χέσει κάτω από πεύκο!!!! :21m::21m:
 

Stripar

Established Member
gkast είπε:
Ήταν κάποτε ένας άνθρωπος που η αναπνοή του μύριζε σκατά. Είχε λοιπόν πολύ μεγάλο πρόβλημα αφού δεν μπορούσε να πλησιάσει κανέναν, γιατί μόλις άνοιγε το στόμα του, σου μαραινόταν η μύτη από τη σκατίλα!! Έτσι λοιπόν αποφάσισε να πάει σε έναν γιατρό για να δει τι μπορεί να κάνει.
Μόλις έφτασε στο ιατρείο λέει στο γιατρό:
- Γιατρέ μου έχω ένα πρόβλημα , η ανάσα μου βρομάει σκατίλα και έχω γνωρίσει και μια κοπελιά και θα βγω μαζί της το Σάββατο και πρέπει να μυρίζει ωραία η ανάσα μου.
O γιατρός τον καθησύχασε και του έδωσε κάτι χαπάκια με άρωμα πεύκου για να μυρίζει ωραία η ανάσα του!! Ο τύπος λοιπόν πάει στο φαρμακείο κι αγοράζει μια ολόκληρη κούτα και πάει σπίτι. Kάθε μέρα έπαιρνε 10 χαπάκια μετά από κάθε γεύμα, 20 πριν κοιμηθεί κι άλλα 30 μόλις ξυπνούσε. Έτσι έγινε μέχρι το Σάββατο, ώσπου έφτασε η πολυπόθητη στιγμή του ραντεβού.
Ήταν η ώρα 7 και στις 7:30 θα ερχόταν η κοπέλα. Aρχίζει λοιπόν και παίρνει χαπάκια με άρωμα, ώσπου φτάνει η ώρα 7:30 και χτυπάει το κουδούνι. Χωρίς να χάσει καιρό χτυπάει άλλα 10 χαπάκια με άρωμα πεύκου και πριν ανοίξει την πόρτα κάνει μια χα, χα, χα για να δει ότι όντως μυρίζει ωραία.
- Ωραία μυρίζει... σκέφτεται κι ανοίγει την πόρτα.
Η κοπέλα μπαίνει στο σπίτι κι αμέσως το πρόσωπο της παίρνει μια έκφραση όχι και τόσο καλή.
Αυτός λέει:
- Τι; σου μυρίζει τίποτα;...
- Ναι λέει αυτή, Σαν κάποιος να έχει χέσει κάτω από πεύκο!!!! :21m::21m:

:3m:
 

cool11

Well-Known Member
Stripar είπε:
antonio είπε:
εχω βγαλει ακτινογραφιες για περιοδοντιτιδα
έχω παει σ τουλάχιστον 2 αν θυμάμαι καλα περιοδοντολογουσ δν εχουν βρει τπτ
όλα τ δοντια μ ειναι.άψογα εχω εναν.έγκλειστο φρονιμίτη κατω δεξια κ σκεφτόμουν μήπως αυτισ μεσα εχει χαλασει αλλσ.μ.ειπε ο γιατροσ οτι θ ειχεσ συμπτώματα

οχι δ τ γνωρίζω καν αυτο τ προϊόν

Είχα το ίδιο πρόβλημα κακοσμίας με εσένα πολλά χρόνια τώρα και δέν έχω κανένα χαλασμένο δόντι.
Πρόσφατα μου πρότεινε ο οδοντίατρός μου να κάνω ολική απόξυση ούλων.

Τρόμαξα πραγματά με αυτά που έβγαζε απο μέσα!...
Είναι η πρώτη φορά στα 38 πού καθάρισα εσωτερικά τα ούλα ενώ θα πρεπει να γίνεται κάθε 5-10 χρόνια ειδικά μετά τα 30
Η κακοσμία πλέον είναι ανύπαρκτη


Πρωτη φορα ακουω για ολικη αποξυση ουλων.
Τι ακριβως κανει στα ουλα;
Ειναι κατι δυσκολο, το κάνει σε μια επίσκεψη;
Ποσο το κοστολογούν περίπου;

Αν ειναι οντως τοσο αποτελεσματικο, θα το συζητήσω κι εγω με τον οδοντιατρο, να δω τι θα μου πει.
Εχω ηδη ενα ραντεβου για Σεπτεμβρη, αλλα για να μην περιμενω μεχρι τοτε που θα τον δω για να τον ρωτησω, πες μου λιγα παραπανω γι'αυτο.
 

Stripar

Established Member
Με λίγα λόγια...

Σου χωρίζει το στόμα-γνάθους σε 4 τεταρτημόρια , και σε κάθε επίσκεψη δουλεύει το ένα.
Σου κάνει τοπική αναισθησία , ανοίγει τα ούλα και στα καθαρίζει εσωτερικά.Στην ουσία αφαιρεί ότι δέν μπορεί να αφαιρέσει η οδοντόβουρτσα , το νήμα , τα βουρτσάκια όλα αυτά τα χρόνια μέχρι να την κάνει κάποιος.

Εγώ λόγω κρίσης πλήρωσα 4x50=200euro
 

cool11

Well-Known Member
Ενταξει, θα εχω μεν υποψη την προταση σου, γιατι οχι να το συζητησω και με τον οδοντιατρο σε μια προσεχη επισκεψη.
Βέβαια, να μπω σε αυτη τη διαδικασία, να κανω 4 επισκεψεις, και να δωσω και τουλαχιστον 200€, δεν ειναι κατι που γινεται άμεσα/ευκολα.
Όμως, θα το συζητήσω, και θα το εχω υποψη μου.


Αλλα γενικα να λεμε και για πιο 'καθημερινά' μέτρα που βοηθούν την κατάσταση.
Μέχρι ώρας χρησιμοποιώ:
- βούρτσισμα(αυτονόητο-το αναφερω για λογους πληροτητας της λιστας)
- νήμα
- ξυστρα γλωσσας
- οδοντικο διαλυμα (elgydium)

Τα 'βουρτσακια' εμενα προσωπικα δεν με εχουν βολεψει. Δεν μπορω να τα συνηθισω με τιποτε.

Τι αλλο μπορει να κάνει κάποιος για να βελτιώσει την κατάσταση;
 

cool11

Well-Known Member
cool11 είπε:
Ενα αλλο θεματακι, ειναι πως διαπιστωνεις την κακοσμια, ειδικα σε περιπτωσεις που τυχαινει να εισαι μονος καπου;
Δεν μιλαω για μονιμο διαπιστωμενο προβλημα, εκει ξερεις οτι εχεις θεμα, και το πολεμας συνεχως.
Αλλα αν πχ το αν μυριζει ή οχι, ασχημα το στομα μου μες τη μερα, αναλογα με τις συνθηκες(αν εχω φαει κλπ), πως μπορω να το διαπιστωσω ατομικα-μονος μου;
Γιατι δεν ειναι δυνατον να υπαρχει συνεχως διπλα το ετερον ημισυ, αλλα ακομη κι αν ειναι δεν ειναι δυνατον να κανει συνεχως 'κακοσμιας testing'.
Πολλοι 'φυσουν' μες τη χουφτα και προσπαθουν να μυρισουν, αλλα δεν ξερω αν αυτο ειναι οτι καλυτερο μπορει να κανει κάποιος για self-test.

Δεν μου ειπατε ομως πως κανετε 'αυτοδιαγνωση' και τσεκαρισμα του 'status' σε αυτο το θεμα. Με ποιο τροπο ελεγχετε μονοι σας την κατασταση σας;;;;
Περα απο την 'ετεροδιαγνωση' που καποιος δικος σου σου λεει οτι μυριζει ασχημα.
 

cool11

Well-Known Member
Δεν μου ειπατε ομως πως κανετε 'αυτοδιαγνωση' και τσεκαρισμα του 'status' σε αυτο το θεμα. Με ποιο τροπο ελεγχετε μονοι σας την κατασταση σας;;;;
Περα απο την 'ετεροδιαγνωση' που καποιος δικος σου σου λεει οτι μυριζει ασχημα.

Καμια αποψη επ'αυτου;
 

Joan87

Active Member
Stripar νομιζω πως κανεις καποιο λαθος. Δεν γνωριζω γιατι στο προτεινε ο γιατρος σου αλλα η ριζικη αποξεση ειναι μια συντηρητικη θεραπεια περιοδοντιτιδας και το παλικαρι μας λεει οτι δεν εχει τετοιο προβλημα ουτε καν σε αρχικο σταδιο. Με την ριζικη αποξεση συρρικνωνονται η εξαλειφονται οι εστιες μικροβιων( θυλακες) οι οποιοι ειναι κατω απο τα ουλα, και στην ουσια γινεται προσκοληση των ουλων παλι πανω στα δοντια. Σφιγγουν δηλαδη.

Αtonio εφοσον εχεις κανει καθαρισμο και τρεχεις απο εδω και απο εκει χωρις να σου βρισκουν το προβλημα, τοτε πρεπει να την ψαξεις αλλου. Η κακη στοματικη υγιεινη με χαλασμενα δοντια φλεγμονες κτλ γινεται αιτια πολλων παθησεων και κυριως καρδιακων, αφου ολα αυτα τα μικροβια κυκλοφορουν στο αιμα μας .
Γινεται ομως και το αντιστροφο, δηλαδη...να εχεις αψογη στοματικη υγιεινη αλλα καποια παθηση, η οποια προκαλει την κακοσμια του στοματος σου οπως ανεπαρκεια νεφρων, στομαχικα προβληματα κ.α . Καλο ειναι για αρχη να εχεις αποκλεισει τα πιο απλα αιτια, οπως για παραδειγμα το οτι δεν κοιμασαι με ανοιχτο το στομα (και ομως προκαλει πολυ ασχημη αναπονοη), η οτι η κακοσμια δεν ευθυνεται σε αλκοολ τσιγαρο κτλ.
 
Μπλουζα