Θυλακιτιδα σταφυλοκοκκος regain

Tschris

New Member
Γεια σας,

Ειμαι 35 χρόνων και βάζω regain 5% απο τα 17 μου. Τα μαλλιά μου είχαν πλέον πέσει και δεν είχε νόημα να συνεχίζω. Τα πρώτα χρόνια έβαζα το σπρέι δυο φορές τη μέρα και το γύρισα σε αφρό οταν πρωτοβγήκε.

Οταν το σταμάτησα γέμισα σπυράκια με πύον στις περιοχές που έβαζα regain. Πήγα σε γιατρό έκανα καλλιέργεια μύτης και στο κεφαλι και ηταν σταφυλόκοκος. Έβαζα αντιβιοτικές κρέμες 2 φορές τη μέρα στο κεφαλι και στα ρουθούνια, λουζόμουν με αντισηπτικά σαμπουάν, και έπαιρνα και αντιβίωση Zinadol απο το στόμα 2 φορές τη μερα για 10 μέρες. Τα σπυράκια υποχώρησαν αλλα μόλις τελείωσε η αντιβίωση ξαναβγήκαν. Μετα απο 1 μηνα ξανα τα ίδια αντιβίωση, κρέμες, σαμπουάν, εκρίζωση σταφυλόκοκου κι εγω και η οικογενεια μου και παλι τα ιδια. Μετα την αντιβίωση ξεκίνησαν παλι τα σπυράκια. Αυτή τη φορά και στο κούτελο!

Μια απελπισία παιδια δεν ξερω τη να κανω και σε τι γιατρό να παω. Εχω παει σε 2 δερματολόγους και οι δυο μου έδωσαν την ιδια αγωγή αλλα μάταια.

Τωρα διάβασα σε αυτό το φόρουμ οτι το regain μπορει να πυροδοτεί το λύκο. Αυτό μας έλειπε τώρα.

Είχε κανενας άλλος παρόμοιο πρόβλημα; αν ναι πως αντιμετωπίζεται (αν αντιμετωπίζεται).

Σε γενικές γραμμές παντως το regain μονο προβλήματα μου δημιούργησε: αυξημένη πίεση,
Θυλακιτηδα μετα απο χρόνια χρήση, και τα μαλλιά μου άντε να άντεξαν για 3-4 χρόνια. Δεν ξερω πως θα ηταν αν δεν το έβαζα, αλλα αν ξανα ειχα την επιλογή δεν θα το έβαζα ποτέ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

pithikas

Well-Known Member
Εμένα με έριξε στα ναρκωτικά...Δε νομίζω πως φταίει το ριγκέιν αλλά μπορεί κάποιος που το έχει ψάξει περισσότερο να στο τεκμηριώσει.
 

Tschris

New Member
Εδω μεσα διάβασα σε ενα καρο post οτι προκαλεί θυλακιτιδα η μυνοξιδιλη άρα δεν εχω καμια άλλη εξιγηση το regain μάλλον την έκανε τη ζημιά. Δεν ξερω καν σε το γιατρό να παω πλέον.
 

Tschris

New Member
Δεν μπορω να καταλάβω την ειρωνία σου. Αν το έχεις βαλει και δεν έχεις κάποιο πρόβλημα χαίρομαι και εύχομαι να μη σου βγάλει.

Εμένα με εχει ταλαιπωρήσει (ίσως και να μη φταιει αυτό, απλα με το που το σταμάτησα ξεκίνησαν ολα).

Αν και κάποιος άλλος εχει ανάλογο πρόβλημα με θυλακιτιδα και βρήκε λυση θα εκτιμούσα να το μοιραστεί. Οι ειρωνίες καλο θα ηταν να έλειπαν αλλα δεν μπορεις να κάνεις κατι γιαυτό οπότε δεν θα ασχοληθώ άλλο με ανούσια σχόλια.
 

mikegad

Well-Known Member
Βασικα καμια ειρωνια δεν υπαρχει απο μερος μου..
Συμπονετικο ηταν αυτο που εγραψα με μια δοση χιουμορ στο τελος.
Αν το πηρες σαν ειρωνια σορρυ....τι να πω
 

FreeThinker

Well-Known Member
Βαζεις 18 χρονια regaine δηλαδη? Λες τα πρωτα χρονια εβαζες τη λοσιον μετα το γυρισες στον αφρο οταν πρωτοβγηκε. Ο αφρος ηρθε στην ελλαδα το 2012 καπου, προσφατα δηλαδη. Μηπως ηθελες να γραψεις οτι εισαι 25 χρονων?
 

Tschris

New Member
@nikolakis: δεν εχω παει δεν μένω Ελλάδα απο το 2009. Οταν έρθω τα χριστουγεννα ίσως πρεπει να παω ομως.

@FreeThinker: περιπου τόσα χρονια ναι. με ενα διάλυμα στα πρώτα χρονια που έπαιρνα το χάπι μονο. Φίναστεριδη άνα θυμάμαι καλά. Η οποία με φόβιζε λόγω παρενεργειών και το γύρισα παλι σε regain. Τέλος τον αφρό τον έβαζα λίγα χρόνια απο οταν κυκλοφόρησε εδω που μένω.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Tschris

New Member
Ο γιατρός μου, μου είπε οτι η μινοξ ανεβάζει την πίεση. Εγω παρατήρησα οτι απο 13.5 σταθερά η μεγαλη και 8.5 η μικρή τόσα χρονια έπεσα στο 11-11.5 και 8.5-8 χωρις μινοξ.

Το θέμα μου δεν ειναι η πίεση ομως αλλα η θυλακιτιδα απο σταφυλόκοκκο.
 

FreeThinker

Well-Known Member
Ο γιατρός μου, μου είπε οτι η μινοξ ανεβάζει την πίεση. Εγω παρατήρησα οτι απο 13.5 σταθερά η μεγαλη και 8.5 η μικρή τόσα χρονια έπεσα στο 11-11.5 και 8.5-8 χωρις μινοξ.

Το θέμα μου δεν ειναι η πίεση ομως αλλα η θυλακιτιδα απο σταφυλόκοκκο.

Η μινοξιδιλη ειναι αντιυπερτασικο φαρμακο. Αυτο σημαινει οτι δημιουργηθηκε αρχικα για να ριχνει την υψηλη πιεση. Οποτε ο γιατρος σου κανει λαθος γενικα μιλωντας. Ειδικα, σε σενα, ισως κατι αλλο σου προκαλουσε την υπερταση.
 

Dynamics

Active Member
Η πιεση σου ειναι σχετικα σε νορμαλ επιπεδα!απο 14 και πανω εχεις θεμα...εως 14 εισαι καλα!στα λεει ατομο που ειχε 16 πιεση σε φαση ηρεμιας...η πιεση ειναι αλλο προβλημα που δεν εχει να κανει με την μινοξ,,,
 
Μπλουζα