Θεραπεια α.α

karol

Member
Ducray creastim lotion, pharmecort cut sol 0.1%, formula helsin activator lotion 1 αυτη τη θεραπεια μου εδωσε η.δερματολογος μαζι με μινοξιδιλη!! Γνωριζει καποιος την αποτελεσματικοτητα της?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nine

Active Member
Ducray ειχα χρησιμοποιησει το καλοκαιρι lotion παρομοια με πεπτιδια. Ηταν για αντρικη τριχοπτωση υποτιθεται.
Δεν βοηθησε καθολου.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ducray creastim lotion, pharmecort cut sol 0.1%, formula helsin activator lotion 1 αυτη τη θεραπεια μου εδωσε η.δερματολογος μαζι με μινοξιδιλη!! Γνωριζει καποιος την αποτελεσματικοτητα της?

Αν τελικά πρόκειται για ΑΓΑ, είναι καλός συνδυασμός για να βοηθήσει στην τριχοφυΐα. Ούτως ή άλλως δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα, τουλάχιστον από τα εγκεκριμένα. Απλά τα κορτικοειδή δεν είναι για πολύ και σε συνδυασμό με μινοξιδίλη, σε περίπτωση που η διάγνωση (ΑΓΑ) ήταν λανθασμένη, θα σου κάνουν τα πράγματα χειρότερα και αυτό γιατί ο συνδυασμός αυτών των δυο καταστρέφει το κολλαγόνο.
Το καταλαβαίνω πως πελαγώνεις με διάφορες απόψεις που θα σου πούμε, αλλά δεν γίνεται να υπάρχει μια και μόνο προσέγγιση για όλες τις περιπτώσεις τριχόπτωσης και δυστυχώς αυτό πολύ λίγοι δερματολόγοι το έχουν κατανοήσει.
Από τα όσα αναφέρεις στο προηγούμενο θέμα, με την αγωγή που ακολουθούσες τα τελευταία χρόνια, υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να έχει προχωρήσει σε ΑΓΑ η όλη κατάσταση και σε συνδυασμό με την διάγνωση του γιατρού, αναγκαστικά θα ρισκάρεις. Απλά η φότο που είχες ανεβάσει δεν ταίριαζε σε όλα αυτά γι αυτό και οι αντικρουόμενες απόψεις.
Τέσπα, ρισκάρεις λοιπόν και ότι βγει. Αν θες, φρόντισε να παίρνεις τουλάχιστον 2γρ. βιταμίνης C την ημέρα και ένα συμπλήρωμα μετάλλων ώστε να μειώνουν την φθορά στο δέρμα σου σε ότι αφορά την ελαστίνη που είναι απαραίτητη και για τον κύκλο των μαλλιών.
Διάφορες μάσκες με έλαια (ενυδατικές κρέμες με σάλιο σαλιγκαριού, πεπτίδια χαλκού) 2 φορές την εβδομάδα επίσης βοηθάνε στο να μένει το δέρμα σου ενυδατωμένο, αλλά εσείς οι γυναίκες που έχετε μακρύ μαλλί είναι πολύ μπελαλίδικο μετά να φεύγει με το λούσιμο, οπότε θα το κρίνεις εσύ αυτό.
 

karol

Member
Αν τελικά πρόκειται για ΑΓΑ, είναι καλός συνδυασμός για να βοηθήσει στην τριχοφυΐα. Ούτως ή άλλως δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα, τουλάχιστον από τα εγκεκριμένα. Απλά τα κορτικοειδή δεν είναι για πολύ και σε συνδυασμό με μινοξιδίλη, σε περίπτωση που η διάγνωση (ΑΓΑ) ήταν λανθασμένη, θα σου κάνουν τα πράγματα χειρότερα και αυτό γιατί ο συνδυασμός αυτών των δυο καταστρέφει το κολλαγόνο.
Το καταλαβαίνω πως πελαγώνεις με διάφορες απόψεις που θα σου πούμε, αλλά δεν γίνεται να υπάρχει μια και μόνο προσέγγιση για όλες τις περιπτώσεις τριχόπτωσης και δυστυχώς αυτό πολύ λίγοι δερματολόγοι το έχουν κατανοήσει.
Από τα όσα αναφέρεις στο προηγούμενο θέμα, με την αγωγή που ακολουθούσες τα τελευταία χρόνια, υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να έχει προχωρήσει σε ΑΓΑ η όλη κατάσταση και σε συνδυασμό με την διάγνωση του γιατρού, αναγκαστικά θα ρισκάρεις. Απλά η φότο που είχες ανεβάσει δεν ταίριαζε σε όλα αυτά γι αυτό και οι αντικρουόμενες απόψεις.
Τέσπα, ρισκάρεις λοιπόν και ότι βγει. Αν θες, φρόντισε να παίρνεις τουλάχιστον 2γρ. βιταμίνης C την ημέρα και ένα συμπλήρωμα μετάλλων ώστε να μειώνουν την φθορά στο δέρμα σου σε ότι αφορά την ελαστίνη που είναι απαραίτητη και για τον κύκλο των μαλλιών.
Διάφορες μάσκες με έλαια (ενυδατικές κρέμες με σάλιο σαλιγκαριού, πεπτίδια χαλκού) 2 φορές την εβδομάδα επίσης βοηθάνε στο να μένει το δέρμα σου ενυδατωμένο, αλλά εσείς οι γυναίκες που έχετε μακρύ μαλλί είναι πολύ μπελαλίδικο μετά να φεύγει με το λούσιμο, οπότε θα το κρίνεις εσύ αυτό.
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!! Μς.τρομαξες λιγο

δεν θελβ να.καταστρεψω το.δερμα μου..παιρνω της solgar ενα καινουριο που διαφημιζουνν που.εχει ψευδαργηρο μεσα!! Τι να κανω για το κολαγονο δεν ξερω..παντως εχθες το εβαλα πρωτη φορα ...και κοιμηθηκα 12 ωρες και ξυπνησα με μαυρους κυκλους και νιωθω κουρασμενη και χαλια...να φταιει η κορτιζονη?
 

karol

Member
Μπoρεις.σε.παρακαλω να μου προτεινεις καποια μασκα να βαζω που να μην προκαλει τριχοπτωση γιατι τις φοβαμαι τις.μασκες? Μα υποτιθεται αυτη εχει δει πολλες περιπτωσεις δεν μπορει να καταλαβει αν οντως εχω αγα...εγω γι αυτο πηγα στην συγκεκριμενη γτ θεωρειται πολυ καλη στο τομεα αυτο!!! GΟΜΙ οταν λες να το.χειροτερεψει. δηλαδη μπορει να χασω και αλλα μαλλια επειδη μου κατεστρεψε το κολλαγονο και την ελαστινη? 1 Μιση μηνα μου ειπε να το βαζω....
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
@karol δεν ήθελα να σε τρομάξω, αλλά ανέκαθεν θεωρούσα λάθος το να μην έχουμε την παραμικρή ιδέα για το πως δρουν τα όσα χρησιμοποιούμε. Με το να γνωρίζεις πράγματα μπορείς να κρίνεις στην πορεία και η ίδια αν αυτό που εφαρμόζεις δουλεύει ή όχι καθώς και αν τελικά σου κάνει ζημιά.
H μινοξιδίλη εμποδίζει την δράση ενός ενζύμου που λέγεται lysyl hydroxylase το οποίο δρα στην σύνθεση κολλαγόνου. Σε περιπτώσεις ΑΓΑ όπου υπάρχει περιθυλακική ίνωση, αρχικά είναι ευεργετικό δίνοντας χώρο στο θύλακα να αναπτυχθεί σε πιο ευνοϊκές συνθήκες, αλλά στην πορεία η δράση αυτή έχει πολλά ερωτηματικά.
Αν τώρα δεν υπάρχει περίπτωση ΑΓΑ, δεν βρίσκω κάτι το θετικό σε αυτό τουλάχιστον τον μηχανισμό.
Η γιατρός πολύ σωστά σου πρότεινε 1,5 μήνα χρήσης λόγω του pharmecort γιατί σε μακροχρόνια χρήση (6mhno και πάνω) λεπταίνει το δέρμα. Οπότε μην σε ανησυχεί αυτό.
Οι μαύροι κύκλοι είναι χαρακτηριστικό της μινοξιδίλης μιας και γύρω από τα μάτια μας έχουμε την λεπτότερη επιδερμίδα απ οπουδήποτε αλλού στο σώμα μας και τα συμπτώματα της φαίνονται άμεσα.
Αν την βάζεις βράδυ πριν τον ύπνο, άλλαξε και βάζε την κατά την διάρκεια της ημέρας και αύξησε όσο μπορείς την κατανάλωση νερού.

Τα τοπικά που χρησιμοποιώ εγώ για ενυδάτωση και την ελαστίνη είναι 2.

-Αλόη με CoQ10 + creatine το ένα (είναι λιπαρό και θέλει λούσιμο μετά από 4 ώρες) Αφήνει το δέρμα ιδιαίτερα μαλακό.
-Egcg +guava+rosemary+menthol+evening primrose+lavender+zinc gluconate (Σε σπρευ, δεν είναι λιπαρό) Είναι πολύ ισχυρό αντιοξειδωτικό.

Αυτά τα παίρνω ξεχωριστά και τα φτιάχνω εγώ. Φαντάζομαι είναι δύσκολο να μπεις σε τέτοια διαδικασία.

Επίσης το all time classic dermaroller 0.5mm

Από έλαια καλά είναι black cumin, blackcurrant, pumpkin, tamanu, pine που επίσης φαντάζομαι είναι δύσκολο να προμηθευτείς, αλλά όπως σου είπα θα έχεις θέμα με το να τα ξεβγάλεις. (Το ξέρω από την γυναίκα μου)
Δεν ξέρω σε τι έχεις πρόσβαση...
 

nine

Active Member
@karol

Επίσης το all time classic dermaroller 0.5mm

Από έλαια καλά είναι black cumin, blackcurrant, pumpkin, tamanu, pine που επίσης φαντάζομαι είναι δύσκολο να προμηθευτείς, αλλά όπως σου είπα θα έχεις θέμα με το να τα ξεβγάλεις. (Το ξέρω από την γυναίκα μου)
Δεν ξέρω σε τι έχεις πρόσβαση...

Αυτα τα ελαια που λες ειναι για regrowth η για καλη κατασταση του δερματος; Δεν τα εχω ακουσει ξανα.
Αυτα που γνωριζω ειναι jojoba, rosemary, lavender, castor.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αυτα τα ελαια που λες ειναι για regrowth η για καλη κατασταση του δερματος;
Δύσκολο να υπάρξει το πρώτο δίχως το δεύτερο, αλλά όπως και να χει, σχεδόν τίποτα δεν δουλεύει μόνο του. Θέλει να το παλεύεις από αρκετές πλευρές...
Το black cumin θεωρώ πως είναι από τα καλύτερα έλαια για τοπική χρήση στο θέμα μαλλί...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nine

Active Member
Δύσκολο να υπάρξει το πρώτο δίχως το δεύτερο, αλλά όπως και να χει, σχεδόν τίποτα δεν δουλεύει μόνο του. Θέλει να το παλεύεις από αρκετές πλευρές...
Το black cumin θεωρώ πως είναι από τα καλύτερα έλαια για τοπική χρήση στο θέμα μαλλί...

αν και βγαινω offtopic καλο δερμα νομιζω δεν σημαινει οτι θα δω νεες τριχες τουλαχιστον σε μενα.
παραδειγμα ο κροταφος ειναι γυαλι με αχρωμα τριχακια και το δερμα δεν εχει κατι.
ισα ισα που γινεται χειροτερο με τον καιρο λογω roller που κανω :p
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
αν και βγαινω offtopic καλο δερμα νομιζω δεν σημαινει οτι θα δω νεες τριχες τουλαχιστον σε μενα.
παραδειγμα ο κροταφος ειναι γυαλι με αχρωμα τριχακια και το δερμα δεν εχει κατι.
ισα ισα που γινεται χειροτερο με τον καιρο λογω roller που κανω :p

Αυτό που βλέπεις είναι η επιφάνεια (πορτοκαλί χρώμα). Ο θύλακας αναπτύσσεται κάθετα με ενεργοποίηση (πάχυνση) της ζώνης που λέγεται dermal-epidermal junction και βρίσκεται ανάμεσα στην επιδερμίδα και στο δέρμα (σκούρο χρώμα στο βίντεο), σπρώχνοντας-παραμερίζοντας μέρη του συνδετικού ιστού.
Η περιοχή που φαίνεται με ροζ χρώμα είναι αυτή που με τον καιρό σκληραίνει, χάνοντας την ελαστικότητά της και ο θύλακας πλέον δεν μπορεί να αναπτυχθεί εφόσον αυτή η περιοχή δεν του επιτρέπει την δίοδο . Όσο πιο βαθιά μπορεί να εισχωρεί ο θύλακας κατά την αναγενή φάση, τόσο καλύτερη είναι η ποιότητα και το πάχος της τρίχας καθώς όλα τα απαραίτητα συστατικά τα παίρνει από την βάση του, στο λιπώδη ιστό όπου βρίσκονται και οι περισσότεροι αυξητικοί παράγοντες.



Αιτίες που κάνουν την ΑΓΑ μη αναστρέψιμη είναι το πλήρες remodeling αυτής της περιοχής με αποτέλεσμα μειωμένη κυκλοφορία αίματος, μειωμένη ή και πολλές φορές πλήρη απουσία της ανανέωσης των κυττάρων της επιδερμίδας, πολλαπλασιασμό βακτηρίων που παγιδεύονται σε ινώδη ιστούς όπου το λεμφικό σύστημα αποκτά μειωμένη δράση, διόγκωση των σμηγματογόνων αδένων, φλεγμονή κ.α. καθώς και συμμετοχή (σπατάλη) κυττάρων του θύλακα στον μηχανισμό αυτό.
Αυτά δεν τα λέω εγώ, έχουν επισημανθεί με διάφορες επιστημονικές μελέτες που η καθεμία εστιάζει σε διαφορετικά επίπεδα.
Παράγοντες που συντελούν σε όλα αυτά, είναι το σύνολο ορμονικών διαταραχών με πρωτοπόρους το ratio ανδρογόνων - οιστρογόνων μέσω ενεργοποίησης αντίστοιχων ενζύμων και παραγόντων όπως ο tgf-beta, οξειδωτικό στρες, Ros, κληρονομικοί τύποι κολλαγόνου, διατροφή, εξωτερικοί παράγοντες όπως πχ η ηλιακή ακτινοβολία κ.α. Ουσιαστικά δηλαδή, αν είναι γραπτό να σου κάτσει, θα σου κάτσει.
Το να προσπαθεί κάποιος να αλλάξει όλο αυτό το πράγμα σε ένα προχωρημένο στάδιο ΑΓΑ με 1-2 τοπικά, φαντάζει αστείο, γι αυτό και τίποτα δεν αποδίδει.
Αν το προλάβεις σε αρχικά στάδια, απλά το καθυστερείς, ενώ θέλει προσπάθεια από πολλές πλευρές, που αρκετές φορές έχουμε αναρωτηθεί αν τελικά αξίζει τον κόπο, λόγω του ότι είναι πολυέξοδο, παρενέργειες ανάλογα την προσέγγιση, χρονοβόρο μέσα στην καθημερινότητα και ταυτόχρονα ψυχοφθόρο, ενώ το αποτέλεσμα παραμένει φτωχό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nine

Active Member
Αυτό που βλέπεις είναι η επιφάνεια (πορτοκαλί χρώμα). Ο θύλακας αναπτύσσεται κάθετα με ενεργοποίηση (πάχυνση) της ζώνης που λέγεται dermal-epidermal junction και βρίσκεται ανάμεσα στην επιδερμίδα και στο δέρμα (σκούρο χρώμα στο βίντεο), σπρώχνοντας-παραμερίζοντας μέρη του συνδετικού ιστού.
Η περιοχή που φαίνεται με ροζ χρώμα είναι αυτή που με τον καιρό σκληραίνει, χάνοντας την ελαστικότητά της και ο θύλακας πλέον δεν μπορεί να αναπτυχθεί εφόσον αυτή η περιοχή δεν του επιτρέπει την δίοδο . Όσο πιο βαθιά μπορεί να εισχωρεί ο θύλακας κατά την αναγενή φάση, τόσο καλύτερη είναι η ποιότητα και το πάχος της τρίχας καθώς όλα τα απαραίτητα συστατικά τα παίρνει από την βάση του, στο λιπώδη ιστό όπου βρίσκονται και οι περισσότεροι αυξητικοί παράγοντες.


πιστευεις αυτη η κατασταση ειναι ανατρεψιμη πριν γινει "γυαλι" το δερμα η μετα;
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
πιστευεις αυτη η κατασταση ειναι ανατρεψιμη πριν γινει "γυαλι" το δερμα η μετα;

Ότι ζημιά προλαβαίνει και γίνεται δεν επιδιορθώνεται, αλλά μπορεί να επιβραδύνει αρκετά με διάφορα πράγματα, τουλάχιστον στην θεωρία.
Επειδή υπάρχουν πάρα πολλά κοινά χαρακτηριστικά με παθήσεις όπως το σκληρόδερμα και το λεμφοίδημα, αν ποτέ υπάρξει αποτελεσματική θεραπεία γι αυτά, μπορεί να βοηθήσει αρκετά και στο μαλλί. Προς το παρόν είναι αθεράπευτα.
 

karol

Member
Ρε παιδια δεν μπορει να μην σταματαει η τριχοπτωση...οκ απο τις 200 ποθ εχανα αντε να χανω.100 αλλα ειναι πολυ μαλλι...δηλαδη αυτη.η.μινοξιδιλη δεν δουλευει μς τιποτα πια?εγω περυσι τετοια.εποζη με μινοξ δεν εχανα τριχα...και στο λουσιμο 2-4 τι αλλαξε πια τοσσο πολυ ? Το την σταματησα αποτομα εχει να.κανει με την τωρινη τριχοπτωση?
 

karol

Member
@karol δεν ήθελα να σε τρομάξω, αλλά ανέκαθεν θεωρούσα λάθος το να μην έχουμε την παραμικρή ιδέα για το πως δρουν τα όσα χρησιμοποιούμε. Με το να γνωρίζεις πράγματα μπορείς να κρίνεις στην πορεία και η ίδια αν αυτό που εφαρμόζεις δουλεύει ή όχι καθώς και αν τελικά σου κάνει ζημιά.
H μινοξιδίλη εμποδίζει την δράση ενός ενζύμου που λέγεται lysyl hydroxylase το οποίο δρα στην σύνθεση κολλαγόνου. Σε περιπτώσεις ΑΓΑ όπου υπάρχει περιθυλακική ίνωση, αρχικά είναι ευεργετικό δίνοντας χώρο στο θύλακα να αναπτυχθεί σε πιο ευνοϊκές συνθήκες, αλλά στην πορεία η δράση αυτή έχει πολλά ερωτηματικά.
Αν τώρα δεν υπάρχει περίπτωση ΑΓΑ, δεν βρίσκω κάτι το θετικό σε αυτό τουλάχιστον τον μηχανισμό.
Η γιατρός πολύ σωστά σου πρότεινε 1,5 μήνα χρήσης λόγω του pharmecort γιατί σε μακροχρόνια χρήση (6mhno και πάνω) λεπταίνει το δέρμα. Οπότε μην σε ανησυχεί αυτό.
Οι μαύροι κύκλοι είναι χαρακτηριστικό της μινοξιδίλης μιας και γύρω από τα μάτια μας έχουμε την λεπτότερη επιδερμίδα απ οπουδήποτε αλλού στο σώμα μας και τα συμπτώματα της φαίνονται άμεσα.
Αν την βάζεις βράδυ πριν τον ύπνο, άλλαξε και βάζε την κατά την διάρκεια της ημέρας και αύξησε όσο μπορείς την κατανάλωση νερού.

Τα τοπικά που χρησιμοποιώ εγώ για ενυδάτωση και την ελαστίνη είναι 2.

-Αλόη με CoQ10 + creatine το ένα (είναι λιπαρό και θέλει λούσιμο μετά από 4 ώρες) Αφήνει το δέρμα ιδιαίτερα μαλακό.
-Egcg +guava+rosemary+menthol+evening primrose+lavender+zinc gluconate (Σε σπρευ, δεν είναι λιπαρό) Είναι πολύ ισχυρό αντιοξειδωτικό.

Αυτά τα παίρνω ξεχωριστά και τα φτιάχνω εγώ. Φαντάζομαι είναι δύσκολο να μπεις σε τέτοια διαδικασία.

Επίσης το all time classic dermaroller 0.5mm

Από έλαια καλά είναι black cumin, blackcurrant, pumpkin, tamanu, pine που επίσης φαντάζομαι είναι δύσκολο να προμηθευτείς, αλλά όπως σου είπα θα έχεις θέμα με το να τα ξεβγάλεις. (Το ξέρω από την γυναίκα μου)
Δεν ξέρω σε τι έχεις πρόσβαση...
Gomi μου ζητησες φοτος να δεις καλυτερα το πως ειναι τα μαλλια μου τωρα ....οριστε... 20161104_172135.jpg 20161104_172527.jpg
 

karol

Member
Τα χω αλουστα 2 μερεςστις φοτος....υποθετικα αυτα στα πλαινα ειναι φυτρες...το θεμα ειναι πως φυτρες βγαζω μονο εκει οχι σε ολο τοκεφαλι απ οπου χανω τριχες
 

nine

Active Member
Μακαρι να ειχαμε ολοι οι αντρες εδω μεσα το μαλλι σου :p
εμενα μια χαρα μου φαινεται η χωριστρα. δεν ξερω πως ησουν και πριν
ψαξε στο google να δεις photo με γυναικια τριχοπτωση που εχουν ανοιξει hairline και scalp
απο τριχοπτωση πως τα πας;
 

karol

Member
Μακαρι να ειχαμε ολοι οι αντρες εδω μεσα το μαλλι σου :p
εμενα μια χαρα μου φαινεται η χωριστρα. δεν ξερω πως ησουν και πριν
ψαξε στο google να δεις photo με γυναικια τριχοπτωση που εχουν ανοιξει hairline και scalp
απο τριχοπτωση πως τα πας;
Με ολα οσα βαζω στο μαλλι μου μινοξιδιληκαι την θεραπεια που εχω γραψει στο ποστ πανω πανω δεν αλλαζει κατι....μπορει την μια μερα να χασω λιγοτερες την επομενη οσες δεν εχασα τη προηγουμενη...δεν εχει να κανει...ομως πως γινεται να εχω μαλλι ακομα απορω αφου ειναι ασταματητη εδω και 6 μηνες....εσυ πως πας?
 
Μπλουζα