Θεραπεία με μινοξιδίλη και DHT blocker

red

New Member
Γεια σας όλους παιδιά
Είμαι ο Τάκης 32 ετών. Αν και είμαι μέλος στο φόρουμ πολύ καιρό και έχω διαβάσει πάρα πολλά θέματα, σήμερα αποφάσισα να κάνω το πρώτο μου ποστ, αφού νομίζω ότι πρέπει να αντιμετωπίσω πλέον σοβαρά το πρόβλημα με την αραίωση των μαλλιών μου. Στη κλίμακα norwood είναι στο 2 όσων αφορά κροτάφους, μπιφτέκι κλπ αλλά με εμφανή αραίωση σε σχέση με παλαιότερα (συγκρίνω τον εαυτό πριν κάποια χρόνια).

Είχα επισκεφτεί πριν 1-2 χρόνια δερματολόγο ο οποίος διέγνωσε ΑΑ. Μου έδωσε μια θεραπεία (τότε δεν ήξερα τι ακριβώς ήταν και περιείχε) και μου είπε ότι πρέπει να την λαμβάνω ισοβίως 2 φορές την ημέρα πρωί-βράδυ. Τελικά η θεραπεία ήταν σκεύασμα που το έφτιαχνε ο φαρμακοποιός και αποτελούνταν από τη λοσιόν Hair Tonic της Biotrin σε συνδυασμό με Hairway minoxidil 5%.

Για να μην πλατειάζω την θεραπεία την σταμάτησα όταν τέλειωσε το σκεύασμα (περίπου στους 2-3 μήνες, δεν θυμάμαι ακριβώς) διότι δεν είδα κάποια διαφορά και ίσως επειδή ένοιωσα ότι το κάνω κάτι χωρίς αντίκρισμα. Από εκείνη τη περίοδο πάντως μου έμεινε και χρησιμοποιώ ακόμα το Hairgen Shampoo (δε μου είπε ο δερματολόγος κάτι για αυτό, απλά μόνος μου θεώρησα ότι θα ήταν προτιμότερο από ένα απλό σαμπουάν) και το Fungoral 2%, το οποίο το χρησιμοποιώ επειδή διάβασα καλά λόγια, και σαν αίσθηση μου αφήνει ένα υγιές τριχωτό. Κατά καιρούς χρησιμοποιώ Becare Revitalizing strong lotion αμπούλες της Everline. Επίσης βάζω το Infra Gel της CHI. Από μικρός λούζομαι με πράσινα σαπούνια ελιάς πρώτα για να φύγει το τζελ, και μετά βάζω το σαμπουάν. Τώρα που το σκέφτομαι τα περισσότερα από αυτά ήταν αμφιβόλου ποιότητας, όχι φυτικά, και μπορεί να έπραττα λάθος όλα αυτά τα χρόνια. Αυτά σας τα λέω για να έχετε μια πιο σφαιρική άποψη για το τι ουσίες δέχονται τα μαλλιά μου.
Μετά από εκείνη τη περίοδο λοιπόν της πρώτης θεραπείας η αραίωση μου είναι πλέον μεγαλύτερη. Όχι σε πολύ μεγάλο βαθμό, άλλα μεγαλύτερη. Έτσι επέστρεψα και εγώ στο διάβασμά για να δω τι μπορεί να γίνει και ψάχνω για θεραπεία.

Αρχικά, κάποια στιγμή και πριν ξεκινήσω, θα επισκεφτώ και πάλι δερματολόγο. Πλέον έχω μεγαλύτερη γνώση και θα μπορώ να κάνω μια κουβέντα μαζί του. Όχι όπως πριν που ο άλλος ότι μου έδωσε το πήρα χωρίς να πω τίποτα. Από εκεί και πέρα, πριν πάω ακόμα σκέφτομαι ποια θα είναι η προτιμότερη θεραπεία που θα πρέπει να αρχίσω να σκέφτομαι, ώστε να μιλήσω μαζί πάνω σε αυτή και να δω τι θα μου πει.

Δεδομένου το ότι το πρόβλημά δεν είναι, σχετικά, πολύ μεγάλο ακόμη, σκέφτομαι να αποφύγω τη λύση της φιναστερίδης. Οπότε πάμε στη λύση της μινοξιδίλης ξανά. Από ότι διάβασα εδώ μέσα η μινοξιδίλη από την Hairway δεν λαμβάνει της καλύτερης εκτίμησης (ούτε και εγώ είδα αποτελέσματα). Με δεδομένο αυτό, ποιες είναι οι άλλες επιλογές που έχω? Μόνο Regaine? Ποια άλλα προϊόντα έχουν μινοξιδίλη 5% και θεωρούνται αποτελεσματικά? Ποια θα είναι η καλύτερη (και πιο φθηνή) επιλογή αν λάβουμε υπόψιν μας ότι (αν όλα πάνε καλά και μείνω ευχαριστημένος) θα πρέπει να την λαμβάνω ισοβίως?

Επίσης από ότι διάβασα εδώ μέσα η μινοξιδίλη από μόνη της δεν κάνει και πολλά πράγματα. Με δεδομένο ότι σε αυτή τη φάση δεν θέλω να πάρω φιναστερίδη, ποια νομίζετε ότι θα είναι η καλύτερη επιλογή για επιφανειακό DHT blocker?

Επίσης, αν και διάβασα για το Revivogen δεν κατάλαβα τι κάνει ακριβώς. Μπορεί να συνδυαστεί με μινοξιδίλη ή είναι διαφορετική θεραπεία που πρέπει να λαμβάνεται μόνη της?

Γενικά, όποιος έχει την ευγενή καλοσύνη ας μου απαντήσει για το προς τα που νομίζει ότι πρέπει να κινηθώ, με δεδομένα τα χαρακτηριστικά που περιέγραψα παραπάνω.

Ελπίζω να μη σας κούρασα με το μεγάλο κείμενο
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
Γεια σου Τάκη και καλώς ήρθες.

Από μινοξιδίλη προτείνω Regaine ή Kirkland αφρό, έχουν καλύτερη απορροφητικότητα από το υγρό. Έχε όμως υπόψη σου όμως ότι δεν θα μπορείς να παίρνεις μινοξιδίλη "ισοβίως" όπως λες, γιατί μετά από κάποια χρόνια θα πέσει απότομα σε αποτελεσματικότητα και θα είναι σαν να βάζεις νερό. Οπότε τότε θα πρέπει είτε να βρεις κάτι άλλο να τη συνδυάσεις ώστε να ανακτήσει δυνάμεις (στην αρχή νομίζαμε ότι το CG210 ήταν το αδερφάκι της αλλά τελικά τζίφος...), είτε να τη διακόψεις προσωρινά για μερικούς μήνες και να την ξαναρχίσεις μετά, χωρίς όμως να έχει πια τη μέγιστη απόδοση που είχε στην αρχή.
 

Briner

Active Member
Το Revivogen μπορεί να συνδυαστεί με μινοξιδίλη, αρκεί να υπάρχει ένα περιθώριο μερικών ωρών μεταξύ τους. Έχει πολύ καλά αποτελέσματα, τουλάχιστον όσον αφορά την τριχόπτωση.
 

red

New Member
Yul Brynner είπε:
Γεια σου Τάκη και καλώς ήρθες.

Από μινοξιδίλη προτείνω Regaine ή Kirkland αφρό, έχουν καλύτερη απορροφητικότητα από το υγρό. Έχε όμως υπόψη σου όμως ότι δεν θα μπορείς να παίρνεις μινοξιδίλη "ισοβίως" όπως λες, γιατί μετά από κάποια χρόνια θα πέσει απότομα σε αποτελεσματικότητα και θα είναι σαν να βάζεις νερό. Οπότε τότε θα πρέπει είτε να βρεις κάτι άλλο να τη συνδυάσεις ώστε να ανακτήσει δυνάμεις (στην αρχή νομίζαμε ότι το CG210 ήταν το αδερφάκι της αλλά τελικά τζίφος...), είτε να τη διακόψεις προσωρινά για μερικούς μήνες και να την ξαναρχίσεις μετά, χωρίς όμως να έχει πια τη μέγιστη απόδοση που είχε στην αρχή.

To Kirkland τι διαφορά έχει με το Regaine? Οτι πεφτει η αποτελεσματικότητα της μινοξιδίλης πρώτη φορά το ακούω. Δε το ήξερα. Οπότε αν συμβεί αυτό τότε τι κάνουμε? Το CG210 τι είναι?

Briner είπε:
Το Revivogen μπορεί να συνδυαστεί με μινοξιδίλη, αρκεί να υπάρχει ένα περιθώριο μερικών ωρών μεταξύ τους. Έχει πολύ καλά αποτελέσματα, τουλάχιστον όσον αφορά την τριχόπτωση.

Αν πρεπει να υπάρχει περιθώριο ωρών μεταξύ των εφαρμογών υπάρχει (για εμένα) πρόβλημα. Χρειάζομαι ένα συνδιασμό (dht blocker + μινοξιδίλη) που να μπορεί να λειτουργεί μαζί, και για λόγους ευκολίας αφού θα πρέπει να γίνει συνήθεια η εφαρμογή τους. Αυτός ο μόνιμος χαρακτήρας όλων των θαραπειών για την τριχόπτωση είναι νομίζω και ο σημαντικότερος λόγος που οι περισσότεροι παραδίδουν τα όπλα αργά ή γρήγορα.

Επίσης διάβασα σήμερα εδώ στο φόρουμ ότι το Revivogen αφήνει τα μαλλία πολύ λαδωμένα. Και αυτό πρόβλημα. Αρα θα πρεπει να αναζητήσω ένα καθαρό blocker που 1) να μην λαδώνει τα μαλλιά και 2) να μπορεί να συνδυαστεί άμεσα και χωρίς προβλήματα με τη μινοξιδίλη. Θελει οργάνωση και πολυ ψάξιμο το θέμα και δεν θέλω να αρχίσω στραβά και να τα παρατήσω αργότερα.
 

kostas

Member
red είπε:
Χρειάζομαι ένα συνδιασμό (dht blocker + μινοξιδίλη) που να μπορεί να λειτουργεί μαζί, και για λόγους ευκολίας αφού θα πρέπει να γίνει συνήθεια η εφαρμογή τους.

Για μένα καλυτέρα να έπαιρνες το lipogaine. Είναι μίγμα με μινοξιδίλη που έχει μέσα DHT blockers και βιταμίνες. Βάζεις 1 ml πρωί βράδυ και από ότι έψαξα στεγνώνει γρήγορα δεν έχει άσχημη μυρωδιά και δεν έχει τους ερεθισμούς που έχει η κλασική μινοξιδίλη (η υγρή όχι ο αφρός).Αν το συνδυάσεις και με το σαμπουάν που βγάζουν νομίζω είναι μια καλή αγωγή και αν τα συνδυάσεις και με ρολλερ ακόμα καλύτερα. Δεν χρησιμοποιώ κάτι από τα δυο έχω 5 χρόνια να βάλω κάτι στο κεφάλι μου τα είχα παρατήσει, αλλά έχει κανένα μηνά που ψάχνω και το σκεφτόμουνα να δοκίμαζα αυτόν το συνδυασμό .

Το revivogen το είχα δοκιμάσει πριν αρκετά χρόνια. Τότε ήταν ένα πορτοκαλί υγρό (δεν ξέρω αν άλλαξε τώρα) που κολλούσε παρά πολύ μύριζε άσχημα και όταν το έβαζα στο κεφάλι φαινόταν πολύ άσχημα. Έπρεπε να το βάζεις και να λούζεσαι μετά από κάποια ώρα. Αν ξεχνιόμουνα και ξάπλωνα έπρεπε να αλλάξω μαξιλαροθήκη. Για έμενα ήταν ότι χειρότερο είχα βάλει στο κεφάλι μου.Πολύ κουραστική αγωγή.
 

red

New Member
kostas είπε:
Για μένα καλυτέρα να έπαιρνες το lipogaine. Είναι μίγμα με μινοξιδίλη που έχει μέσα DHT blockers και βιταμίνες. Βάζεις 1 ml πρωί βράδυ και από ότι έψαξα στεγνώνει γρήγορα δεν έχει άσχημη μυρωδιά και δεν έχει τους ερεθισμούς που έχει η κλασική μινοξιδίλη (η υγρή όχι ο αφρός).Αν το συνδυάσεις και με το σαμπουάν που βγάζουν νομίζω είναι μια καλή αγωγή και αν τα συνδυάσεις και με ρολλερ ακόμα καλύτερα.
Δεν ήξερα ότι υπάρχει σκευασμα με DHT blocker και μινοξιδίλη μαζί. Κάνει όμως δουλειά? Πολύ καλό για να είναι αληθινό μου ακούγεται. Έκανα και ένα search εδώ στο φόρουμ και δεν πολυσυζητιεται. Δεν το χρησιμοποιούν πολλοί ή δεν κάνει δουλειά? Αν διαβάζει κάποιος που έχει εμπειρία από το προϊόν ας μας δώσει τα φώτα του.


kostas είπε:
Το revivogen το είχα δοκιμάσει πριν αρκετά χρόνια. Τότε ήταν ένα πορτοκαλί υγρό (δεν ξέρω αν άλλαξε τώρα) που κολλούσε παρά πολύ μύριζε άσχημα και όταν το έβαζα στο κεφάλι φαινόταν πολύ άσχημα. Έπρεπε να το βάζεις και να λούζεσαι μετά από κάποια ώρα. Αν ξεχνιόμουνα και ξάπλωνα έπρεπε να αλλάξω μαξιλαροθήκη. Για έμενα ήταν ότι χειρότερο είχα βάλει στο κεφάλι μου.Πολύ κουραστική αγωγή.
Εδώ είναι το σημείο κλειδί κατά τη γνώμη μου. Αν, οποιαδήποτε θεραπεία ακολουθεί κανείς, είναι κουραστική, του τρωει πολύ χρόνο και ενέργεια ή/και του δημιουργεί προβλήματα κοινωνικότητας (μυρίζει ή φαινεται άσχημα), τότε η θεραπεία χάνει την ουσία της. Οταν κάνουμε θεραπεία για κάτι που σχετίζεται με εμφάνιση/καλοπισμό την κάνουμε για να μπορούμε να έχουμε την εμφανιση που επιθυμούμε και να αισθανόμαστε εντάξει στον κοινωνικό περίγυρο μας. Αν η ίδια η θεραπεία (η οποία είναι μακροχρόνια ή και μόνιμη) δημιουργεί πρόβλημα στην κοινωνικότητα μας, τότε αυτό που πάμε να ''κερδίσουμε'' το έχουμε, στην ουσία, χάσει.
 

Briner

Active Member
Το Lipogaine το είχα χρησιμοποιήσει εγώ για 6-7 μήνες και το έκοψα γιατί είδα χειροτέρευση. Για ένα διάστημα έβαζα Regain (το πρωί) και Revivogen (το βράδυ). Αργότερα έκοψα εντελώς και τη μινοξιδίλη. Κράτησα μόνο το Revivogen (μια φορά την ημέρα, το βράδυ) το οποίο τουλάχιστον μου σταμάτησε σε πολύ σημαντικό βαθμό την τριχόπτωση. Πάντως, αν αυτό είναι το κυρίως ζητούμενο, το Lipogaine δεν λάδωνε όσο το Revivogen και στέγνωνε πιο γρήγορα.
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Μην κουραζεσαι, καμία μα καμία θεραπεία δεν ειναι απροβλημάτιστη οπως εσύ το εννοείς, το λέω για να μην τρως το χρόνο σου και να μην εχεις αμφιβολίες. Μόνο η φιναστεριδη ικανοποιεί τα κριτήρια που θέτεις αν φυσικά την ανέχεται ο οργανισμός σου.
 

kostas

Member
Επειδή όλο αναφέρετε την λέξη θεραπεία, δεν πιστεύω ότι βάζοντας τα σημερινά τοπικά κάνουμε θεραπεία, αλλά ακλουθούμε κάποια αγωγή προσπαθώντας να περιορίσουμε ή να καθυστερήσουμε το πρόβλημα. Δεν υπάρχει καμία ουσία μέχρι στιγμής που να προσφέρει θεραπεία.
 

red

New Member
Briner είπε:
Το Lipogaine το είχα χρησιμοποιήσει εγώ για 6-7 μήνες και το έκοψα γιατί είδα χειροτέρευση. Για ένα διάστημα έβαζα Regain (το πρωί) και Revivogen (το βράδυ). Αργότερα έκοψα εντελώς και τη μινοξιδίλη. Κράτησα μόνο το Revivogen (μια φορά την ημέρα, το βράδυ) το οποίο τουλάχιστον μου σταμάτησε σε πολύ σημαντικό βαθμό την τριχόπτωση. Πάντως, αν αυτό είναι το κυρίως ζητούμενο, το Lipogaine δεν λάδωνε όσο το Revivogen και στέγνωνε πιο γρήγορα.
Το κυρίως ζητούμενο είναι να σταματήσει η αραίωση των μαλλιών. Κατά δευτερο λόγο, αν θα μπορούσε αυτό να επιτευχθεί χωρίς να μυρίζουν άσχημα ή είναι πολυ λαδωμένα, ακόμη καλύτερα. Πιο πάνω αναφέρθηκε από ένα μέλος ότι αν κοιμόταν μετα την εφαρμογή Revivogen έπρεπε να αλλάξει μαξιλαροθήκη. Και επίσης ότι μυριζε και φαινόταν ασχημα. Πολύ αποτρεπτικά όλα αυτά. Και μιλάμε για μία καθημέρινη διαδικασία. Αν είναι να κάνουμε εφαρμογή και μετά να μην μπορούμε να συνεχίσουμε την ζωή μας κανονικά τότε χάσαμε την ουσία. Δεν γίνεται να ζούμε για να καταπολεμάμε την τριχόπτωση.

Soralteno είπε:
Μην κουραζεσαι, καμία μα καμία θεραπεία δεν ειναι απροβλημάτιστη οπως εσύ το εννοείς, το λέω για να μην τρως το χρόνο σου και να μην εχεις αμφιβολίες. Μόνο η φιναστεριδη ικανοποιεί τα κριτήρια που θέτεις αν φυσικά την ανέχεται ο οργανισμός σου.
Οκ όλα τα πράγματα στην ζωή δεν είναι ευκολα και απροβλημάτιστα αλλά όπως έγραψα και παραπάνω, αμα είναι να γίνουμε σκλάβοι της θεραπείας χανουμε την ουσία. Δεν ξέρω καν αν ανέχεται ο οργανισμός μου τη φιναστερίδη και λέω να την αποφύγω προς το παρόν. Επειδή είμαι ακόμη νέος στο θέμα προσπαθώ να βρώ εκεινο το συνδιασμό αγωγής με τα λιγότερα δυνατά προβλήματα και τη μεγαλύτερο δυνατή ευκολία (είπαμε θα είναι κάτι σχεδόν μόνιμο, αν έχει και μεγάλο βαθμό δυσκολίας και προβλήματα τότε είναι θέμα χρόνου να εγκαταλειφθεί η μάχη).

kostas είπε:
Επειδή όλο αναφέρετε την λέξη θεραπεία, δεν πιστεύω ότι βάζοντας τα σημερινά τοπικά κάνουμε θεραπεία, αλλά ακλουθούμε κάποια αγωγή προσπαθώντας να περιορίσουμε ή να καθυστερήσουμε το πρόβλημα. Δεν υπάρχει καμία ουσία μέχρι στιγμής που να προσφέρει θεραπεία.
Πολύ σωστά. Θεραπεία με την ακριβή έννοια της λέξης δεν υπάρχει για την τριχόπτωση. Καταπολέμιση της υπάρχει.
 

Briner

Active Member
red είπε:
Briner είπε:
Το Lipogaine το είχα χρησιμοποιήσει εγώ για 6-7 μήνες και το έκοψα γιατί είδα χειροτέρευση. Για ένα διάστημα έβαζα Regain (το πρωί) και Revivogen (το βράδυ). Αργότερα έκοψα εντελώς και τη μινοξιδίλη. Κράτησα μόνο το Revivogen (μια φορά την ημέρα, το βράδυ) το οποίο τουλάχιστον μου σταμάτησε σε πολύ σημαντικό βαθμό την τριχόπτωση. Πάντως, αν αυτό είναι το κυρίως ζητούμενο, το Lipogaine δεν λάδωνε όσο το Revivogen και στέγνωνε πιο γρήγορα.
Το κυρίως ζητούμενο είναι να σταματήσει η αραίωση των μαλλιών. Κατά δευτερο λόγο, αν θα μπορούσε αυτό να επιτευχθεί χωρίς να μυρίζουν άσχημα ή είναι πολυ λαδωμένα, ακόμη καλύτερα. Πιο πάνω αναφέρθηκε από ένα μέλος ότι αν κοιμόταν μετα την εφαρμογή Revivogen έπρεπε να αλλάξει μαξιλαροθήκη. Και επίσης ότι μυριζε και φαινόταν ασχημα. Πολύ αποτρεπτικά όλα αυτά. Και μιλάμε για μία καθημέρινη διαδικασία. Αν είναι να κάνουμε εφαρμογή και μετά να μην μπορούμε να συνεχίσουμε την ζωή μας κανονικά τότε χάσαμε την ουσία. Δεν γίνεται να ζούμε για να καταπολεμάμε την τριχόπτωση.
Το Revivogen, τουλάχιστον σε μένα έχει αποδειχθεί πολύ αποτελεσματικό ως προς τον περιορισμό της τριχόπτωσης. Κατά τ' άλλα, νομίζω ότι ο φίλος παραπάνω, υπερβάλλει κάπου. Ποτέ δεν έχω αλλάξει μαξιλαροθήκη λόγω Revivogen και ούτε μου μυρίζει άσχημα. Άσε που η μυρωδιά φεύγει μετά από λίγη ώρα. Στα συν βάλε ότι δεν χρειάζεται να το βάζεις πρωί βράδυ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
εχετε υποψιν και το crinagen http://www.hairlossgr.com/forum/thread-8330.html
εχει τα ιδια συστατικα με το revivogen,ειναι φθηνοτερο και δεν λαδωνει καθολου.
στο θεμα λαδιλα δεν το συναγωνιζεται κανενα τοπικο
 

red

New Member
kapa είπε:
εχετε υποψιν και το crinagen εχει τα ιδια συστατικα με το revivogen,ειναι φθηνοτερο και δεν λαδωνει καθολου. στο θεμα λαδιλα δεν το συναγωνιζεται κανενα τοπικο
Εαν έχει τα ίδια συστατικά με το Revivogen σημαίνει ότι δεν είναι καθαρό DHT blocker, αλλά περιέχει και συστατικά για regrowth σωστα? Μπορεί να συνδιαστεί άμεσα με μινοξιδίλη ή χρειάζεται χρονικό κενό μεταξύ των εφαρμογών όπως και το Revivogen? Επίσης, εαν περιέχει τα ιδια συστατικά, πως γίνεται να μην λαδώνει τα μαλλια? Μηπως δεν έχει την ίδια αποτελεσματικότητα? Και πιο φτηνό και δεν λαδώνει και τα ίδια συστατικά...Πως είναι δυνατόν εαν όλα αυτα ισχύουν να προτιμά κάποιος το Revivogen αντι αυτού?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
red είπε:
kapa είπε:
εχετε υποψιν και το crinagen εχει τα ιδια συστατικα με το revivogen,ειναι φθηνοτερο και δεν λαδωνει καθολου. στο θεμα λαδιλα δεν το συναγωνιζεται κανενα τοπικο
Εαν έχει τα ίδια συστατικά με το Revivogen σημαίνει ότι δεν είναι καθαρό DHT blocker, αλλά περιέχει και συστατικά για regrowth σωστα? Μπορεί να συνδιαστεί άμεσα με μινοξιδίλη ή χρειάζεται χρονικό κενό μεταξύ των εφαρμογών όπως και το Revivogen? Επίσης, εαν περιέχει τα ιδια συστατικά, πως γίνεται να μην λαδώνει τα μαλλια? Μηπως δεν έχει την ίδια αποτελεσματικότητα? Και πιο φτηνό και δεν λαδώνει και τα ίδια συστατικά...Πως είναι δυνατόν εαν όλα αυτα ισχύουν να προτιμά κάποιος το Revivogen αντι αυτού?

δες τα θεματα για τα 2 προιοντα http://www.hairlosstalk.com/interact/showthread.php/3915-Revivogen-vs-Crinagen
http://www.hairlosshelp.com/forums/messageview.cfm?catid=10&threadid=42672
 

red

New Member
kapa είπε:
δες τα θεματα για τα 2 προιοντα http://www.hairlosstalk.com/interact/showthread.php/3915-Revivogen-vs-Crinagen
http://www.hairlosshelp.com/forums/messageview.cfm?catid=10&threadid=42672
Αν πράγματι τα δύο προϊόντα έχουν τα ίδια ακριβως συστατικά τότε ίσως να έχει δίκιο ο τύπος που αναφέρει τα παρακάτω
''What if they have "the same ingredients", but the QUANTITIES of those ingredients are completely different? Suppose, for example, that Revivogen has 20% fatty acids, but Crinagen has only 2% fatty acids? Would you still think that Crinagen was just as good as Revivogen? The devil is in the details, as they say''
Πως μπορούμε να βρούμε το ακριβές ποσοστό των συστατικών στο καθένα ομως, ώστε να κανουμε τη σύγκριση? Επίσης γίνεται και αναφορά για το ''special delivery system'' που αναφέρεται ότι έχει το Revivogen και το κάνει πιο ακριβό. Τι το ιδιαίτερο έχει αυτο το σύστημα και το κανει πιο ακριβό? Οι χρήστες Revivogen ίσως μπορούν να δώσουν απάντηση σε αυτό.

Και κάτι άλλο παιδία. Τελικά ο ψευδαργυρός (Zinc) κάνει καλό ή κακό στην ΑΑ? Γιατί είδα ότι υπάρχει σαν συστατικό σε πολλά προϊόντα για την τριχώπτωση αλλά και σε πολλά σαμπουαν. Τελικά πρεπει κάποιος με ΑΑ να τον αναζητά ή να τον αποφευγει?
Διαβασα καπου στο φορουμ ότι δεν μπορεί να συνδιαστεί με τη μινοξιδίλη. Ισχύει?
 

red

New Member
kapa είπε:
δες τα θεματα για τα 2 προιοντα http://www.hairlosstalk.com/interact/showthread.php/3915-Revivogen-vs-Crinagen
http://www.hairlosshelp.com/forums/messageview.cfm?catid=10&threadid=42672
Αν πράγματι τα δύο προϊόντα έχουν τα ίδια ακριβως συστατικά τότε ίσως να έχει δίκιο ο τύπος που αναφέρει τα παρακάτω
''What if they have "the same ingredients", but the QUANTITIES of those ingredients are completely different? Suppose, for example, that Revivogen has 20% fatty acids, but Crinagen has only 2% fatty acids? Would you still think that Crinagen was just as good as Revivogen? The devil is in the details, as they say''
Πως μπορούμε να βρούμε το ακριβές ποσοστό των συστατικών στο καθένα ομως, ώστε να κανουμε τη σύγκριση? Επίσης γίνεται και αναφορά για το ''special delivery system'' που αναφέρεται ότι έχει το Revivogen και το κάνει πιο ακριβό. Τι το ιδιαίτερο έχει αυτο το σύστημα και το κανει πιο ακριβό? Οι χρήστες Revivogen ίσως μπορούν να δώσουν απάντηση σε αυτό.

Και κάτι άλλο παιδία. Τελικά ο ψευδαργυρός (Zinc) κάνει καλό ή κακό στην ΑΑ? Γιατί είδα ότι υπάρχει σαν συστατικό σε πολλά προϊόντα για την τριχώπτωση αλλά και σε πολλά σαμπουαν. Τελικά πρεπει κάποιος με ΑΑ να τον αναζητά ή να τον αποφευγει?
Διαβασα καπου στο φορουμ ότι δεν μπορεί να συνδιαστεί με τη μινοξιδίλη. Ισχύει?
 

red

New Member
kapa είπε:
δες τα θεματα για τα 2 προιοντα
Αν πράγματι τα δύο προϊόντα έχουν τα ίδια ακριβως συστατικά τότε ίσως να έχει δίκιο ο τύπος που αναφέρει τα παρακάτω
''What if they have "the same ingredients", but the QUANTITIES of those ingredients are completely different? Suppose, for example, that Revivogen has 20% fatty acids, but Crinagen has only 2% fatty acids? Would you still think that Crinagen was just as good as Revivogen? The devil is in the details, as they say''
Πως μπορούμε να βρούμε το ακριβές ποσοστό των συστατικών στο καθένα ομως, ώστε να κανουμε τη σύγκριση? Επίσης γίνεται και αναφορά για το ''special delivery system'' που αναφέρεται ότι έχει το Revivogen και το κάνει πιο ακριβό. Τι το ιδιαίτερο έχει αυτο το σύστημα και το κανει πιο ακριβό? Οι χρήστες Revivogen ίσως μπορούν να δώσουν απάντηση σε αυτό.

Και κάτι άλλο παιδιά. Τελικά ο ψευδάργυρος (Zinc) κάνει καλό ή κακό στην ΑΑ? Γιατί είδα ότι υπάρχει σαν συστατικό σε πολλά προϊόντα για την τριχώπτωση αλλά και σε πολλά σαμπουαν. Τελικά πρεπει κάποιος με ΑΑ να τον αναζητά ή να τον αποφευγει?
Διαβασα καπου στο φορουμ ότι δεν μπορεί να συνδιαστεί με τη μινοξιδίλη. Ισχύει?
 

cool11

Well-Known Member
Σε κατι αναβραζοντα δισκια με βιταμινη c, εχει και zinc λεει.
Βοηθαει ή τιποτε;
 

cool11

Well-Known Member
Το Revivogen, τουλάχιστον σε μένα έχει αποδειχθεί πολύ αποτελεσματικό ως προς τον περιορισμό της τριχόπτωσης. Κατά τ' άλλα, νομίζω ότι ο φίλος παραπάνω, υπερβάλλει κάπου. Ποτέ δεν έχω αλλάξει μαξιλαροθήκη λόγω Revivogen και ούτε μου μυρίζει άσχημα. Άσε που η μυρωδιά φεύγει μετά από λίγη ώρα. Στα συν βάλε ότι δεν χρειάζεται να το βάζεις πρωί βράδυ.
Το Revivogen μπορεί να συνδυαστεί με μινοξιδίλη, αρκεί να υπάρχει ένα περιθώριο μερικών ωρών μεταξύ τους. Έχει πολύ καλά αποτελέσματα, τουλάχιστον όσον αφορά την τριχόπτωση.

Briner αν σου ζητουσα να μου προτεινεις κατι εναλλακτικο στο στυλ του revivogen αλλα να κανει δουλεια,
τι θα μου προτεινες;
 
Μπλουζα