Θεραπεία με λέιζερ (lllt: low level laser therapy)

Briner

Active Member
Έχει δοκιμάσει κάποιος και είχε αποτελέσματα σε βάθος χρόνου;

Να πω την αλήθεια, δεν την είχα δει με καλό μάτι, όταν πρωτοδιάβασα γι' αυτήν. Εκ των υστέρων, βλέπω ότι υπό κάποιες συνθήκες και προϋποθέσεις βοηθάει κάπως, σε άλλους λιγότερο, σε άλλους περισσότερο και σε άλλους καθόλου. Απ' όσο έχω διαβάσει, η LLLT έχει την έγκριση του FDA. Βεβαίως, η τιμή των περισσότερων συσκευών λέιζερ είναι απαγορευτική για τους περισσότερους (το ίδιο και οι συνεδρίες με γιατρό), αλλά έχουν βγει και πιο οικονομικές λύσεις στα 100€-150€, που ίσως αξίζουν μια προσπάθεια.

Με λίγα λόγια, ψήνομαι να πάρω μια χτένα λέιζερ όταν μπορέσω. :)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

sadel

Active Member
Πες στον κ. Β. οτι θελουμε να δουμε αποτελεσματα απο μεγαλη μεταμοσχευση του και ας αφησει τις βουρτσες και τις π....
 

Briner

Active Member
Δεν καταλαβαίνω για τι πράγμα μιλάς. Δεν έχω κάνει μεταμόσχευση, ούτε τον Β(εκρή; ) γνωρίζω. Εγώ μια ερώτηση έκανα.
 

crossfire

Well-Known Member
Έχει δοκιμάσει κάποιος και είχε αποτελέσματα σε βάθος χρόνου;

Να πω την αλήθεια, δεν την είχα δει με καλό μάτι, όταν πρωτοδιάβασα γι' αυτήν. Εκ των υστέρων, βλέπω ότι υπό κάποιες συνθήκες και προϋποθέσεις βοηθάει κάπως, σε άλλους λιγότερο, σε άλλους περισσότερο και σε άλλους καθόλου. Απ' όσο έχω διαβάσει, η LLLT έχει την έγκριση του FDA. Βεβαίως, η τιμή των περισσότερων συσκευών λέιζερ είναι απαγορευτική για τους περισσότερους (το ίδιο και οι συνεδρίες με γιατρό), αλλά έχουν βγει και πιο οικονομικές λύσεις στα 100€-150€, που ίσως αξίζουν μια προσπάθεια.

Με λίγα λόγια, ψήνομαι να πάρω μια χτένα λέιζερ όταν μπορέσω. :)

Γνώμη μου χάσιμο χρόνου και χρήματος.
Βέβαια αν διαβάσεις το αντίστοιχο νήμα στο φόρουμ ,θα δεις κάποιες τεκμηριωμένες απόψεις των παιδιών και ειδικά του GOMI που ισχυρίζονται ότι υπό προϋποθέσεις ίσως κάνουν κάτι.

Είχα πάρει μία το 2007 γύρω στα 450 ευρώ αν θυμάμαι καλά τότε.... μπορεί και παραπάνω .
Την πεταξα μετά από 7 με 8 μήνες..... δεν είδα τίποτα.....άσε που μου έφυγε το χέρι να την κραταω.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Oι περισσότερες συσκευές, ειδικά οι φθηνές είναι για πέταμα, παίζουν πολλά ρολο που τα έχουμε αναλύσει σε διάφορα θέματα. Αν το κόστος για αξιοπρεπή συσκευή ήταν εφικτό θα είχαμε συζητήσει εκτενέστερα, αλλά σε τέτοιες τιμές που κυμαίνονται (περίπου στα 800-900) δεν αξίζει να το προσπαθήσει κανείς.
Ο μηχανισμός που αναφέρεται εδώ κάνει τη διαφορά από συσκευή σε συσκευή
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4126803/
 

Mallick

Member
Καλησπέρα το λειζερ είναι μια από τις σκεψεις μου αλλα γενικα υπαρχει συγχυση ωε προς ποια αποτελέσματα μπορει να περιμενει κανεις. Πχ ένα ακριβο και καλο laser θα μπορουσε να ψιλοδιορθωσει κανενα κροταφο και να σουλουπωσει καμια harline? ρωταω για να ξερουμε γιατι μιλαμε
 
Μπλουζα