Η 2η fue μου... αυτή τη φορά στην κύπρο!

hater_of_baldness

Active Member
Γεια σας συνοδοιπόροι!

Μπορεί να μη γράφω συχνά αλλά σας παρακολουθώ στενά! Στα 32+ πλέον και 3 χρόνια μετά την πρώτη μου μεταμόσχευση στη DHI ήρθε η ώρα για το επόμενο μου βήμα.

Η 1η μου μεταμόσχευση στη DHI
Μέχρι τα 29 δεν είχα κάνει τίποτα στα μαλλιά μου παρά το γεγονός ότι είχα ΑΑ και από τα 18 άρχισε να με απασχολεί το θέμα. Τελικά τότε αποφάσισα να κάνω την πρώτη μου fue στη DHI στην Αθήνα καθώς και να ξεκινήσω Regaine. Την επέμβαση μου την έκανε ο κ.Παπανικολαου, σχεδόν 2200 grafts, τα περισσότερα στη ζώνη Α και τα υπόλοιπα στη Β. Το αποτέλεσμα αποδεκτό/μέτριο - η κλινική θα έπρεπε να μου προτείνει να ασχοληθούμε μόνο με τη ζώνη Α και να βγάλουμε περισσότερα μοσχευματα ώστε να πετύχουμε καλύτερη πυκνότητα. Σίγουρα πάντως, σε σχέση με πριν η εικόνα μου βελτιώθηκε αισθητά.

Πριν την 1η ΜΜ:
IMG_0281.JPG IMG_0282.JPG

Ακριβως μετά την 1η ΜΜ:
IMG_0283.JPG

Σήμερα, 3 χρόνια μετά την 1η ΜΜ:
IMG_0284.JPG IMG_0285.JPG IMG_0286.JPG IMG_0288.JPG IMG_0293.JPG

Επόμενο βήμα HDC:
Έτσι λοιπόν, καθώς η εικόνα μου σίγουρα επιδέχεται βελτίωση (σημαντική θα έλεγα), αποφάσισα να πάω εκεί που γλυκο-κοίταζα εδώ και πολλά χρόνια: HDC. τα αποτελέσματα που έχουν παρουσιαστεί τόσο εδώ, όσο και σε άλλες ιστοσελίδες, καθώς και κατόπιν συνάντησης με το διευθυντή της κλινικής θεωρώ ότι κάνω μια καλή επιλογή.

Στα μέσα Δεκεμβρίου λοιπόν, θα πετάξω για Κύπρο με σκοπό να φτιάξουμε τη ζώνη Α με 2500-3000 grafts. Έχουμε σκοπό να φτιάξουμε τα πλαϊνά κατεβάζοντας τα λίγο, ενώ το ύψος της κορυφής της hairline θα μείνει αμετάβλητο.

Αυτό που θέλω να πετύχω είναι μια γεμάτη Α ζώνη με καλή κάλυψη, χωρίς υπερβολές με κατεβάσματα hairline. Ουσιαστικά θέλω να ξεμπερδεψω αυτή τη φορά με την μπροστινή Ζώνη, να φτιάξουμε μια δυνατή hairline και να καλύψουμε τα κενά της 1ης ΜΜ. Το υπόλοιπο κεφάλι (πχ crown) θα το κοιτάξω μελλοντικά και ανάλογα με την εξέλιξη της ΑΑ μου. Η δότρια μου είναι αρκετά καλή (μετρήσαμε 90grafts/cm2 πίσω και 80 στα πλαγια), και το σημαντικό για μένα εκτός από το αποτέλεσμα στο χώρο που θα μπουν τα μοσχεύματα, είναι να μπορώ να συνεχίζω να παίρνω με την 1η σκάλα τα γύρω γύρω καθως και να έχω αποθέματα για επόμενη ΜΜ!

Πιστεύω και ελπίζω ότι η επιλογή μου και η στρατηγική μου είναι καλή!

Θα τα λέμε αναλυτικά! :)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ItsAllGone

Active Member
Τα 2200 ηταν λιγα στην πρωτη μεταμοσχευση και δεν επρεπε να επεκταθουν Β ζωνη οπως ειπες.Συμφωνω με τη στρατηγικη σου σε καλη κλινικη πας δοτρια εχεις τελεια ολα καλα φαινονται, ευκολη περιπτωση(αν και θα γινει παρεμβαση σε σημεια με μαλλι ισως), καλη επιτυχια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

aeratos28

Just aeratos
καλή επιτυχία να έχεις φίλε,σιγουρα χρειαζοσουν περισσότερα απο την πρώτη φορά για να κάνεις αυτό που θέλεις.τι τιμή σου έδωσαν ?
 

geroksouras

Active Member
στην θεση σου θα εβαζα 2300 μπροστα και 700 πισω για να δειξει ομοιομορφα ολο το κεφαλι
μπροστα θα φτιαξεις πολυ ,κ συντομα θα σε απασχολει το κενο πισω(θα
κανει ψιλομπαμ) κ θα ξανατρεχεις.
ετσι αν δεν ανοιξει περισσοτερο το crown ξεμπερδεψες
 

geroksouras

Active Member
με 1000-1200 κατεβαζεις hairline 1 ποντο,δεν χρειαζεσαι παρακατω κ τα υπολοιπα 1000-1300
τα ριχνεις Α ζωνη να γεμισεις καλα.βαλε οπωσδηποτε πισω εστω 500
γιατι να χασεις αλλα 2-3 χρονια να περιμενεις για να βαλεις αν μπορεις τωρα
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Δεν τα πηγες και ασχημα στην πρωτη μεταμοσχευση σου παντως.
Φωτο εχεις πριν την επεμβαση της πρωτης?
Good luck!!!
 

hater_of_baldness

Active Member
Τα 2200 ηταν λιγα στην πρωτη μεταμοσχευση και δεν επρεπε να επεκταθουν Β ζωνη οπως ειπες.Συμφωνω με τη στρατηγικη σου σε καλη κλινικη πας δοτρια εχεις τελεια ολα καλα φαινονται, ευκολη περιπτωση(αν και θα γινει παρεμβαση σε σημεια με μαλλι ισως), καλη επιτυχια.

Thank you φίλε μου, μακάρι να πάνε όλα καλά!! :)

καλή επιτυχία να έχεις φίλε,σιγουρα χρειαζοσουν περισσότερα απο την πρώτη φορά για να κάνεις αυτό που θέλεις.τι τιμή σου έδωσαν ?

Σε ευχαριστώ! 2.5€/graft είναι η τιμή.

με 1000-1200 κατεβαζεις hairline 1 ποντο,δεν χρειαζεσαι παρακατω κ τα υπολοιπα 1000-1300
τα ριχνεις Α ζωνη να γεμισεις καλα.βαλε οπωσδηποτε πισω εστω 500
γιατι να χασεις αλλα 2-3 χρονια να περιμενεις για να βαλεις αν μπορεις τωρα

Πρώτη μου προτεραιότητα είναι η Α ζώνη! Από εκεί και πέρα κι εγώ θέλω να πυκνώσω crown έστω 700 grafts γιατί με χαλάει πολύ η αραίωση που έχω εκεί. Θα δείξει ποσα θα χρειαστούμε για μπροστά και πράττουμε αναλόγως. Θα το μιλήσω με το γιατρό το θέμα!

Δεν τα πηγες και ασχημα στην πρωτη μεταμοσχευση σου παντως.
Φωτο εχεις πριν την επεμβαση της πρωτης?
Good luck!!!

Δυστυχώς δεν έχω άλλες φωτογραφίες γιατί έβαζα πάντα τοπικ πριν τη ΜΜ οπότε και να βρω κάποιες δε θα βοηθήσουν. Thank you!!

καλή επιτυχία φίλε μου. Το παλεύεις γερά και σου αξίζει να φτιάξεις κάτι που θα σου αρέσει....

Σε ευχαριστώ πολύ! Μακάρι...

Καλή επιτυχία κ αν μπορείς ανέβασε καμια φωτο απο τη πρώτη μμ με κανονικό μαλλι πριν κ μετα.

Όπως γράφω πάνω δυστυχώς δεν έχω πριν τη ΜΜ χωρίς τοπικ....
 
Τελευταία επεξεργασία:

hater_of_baldness

Active Member
Αντίστροφη μέτρηση καθώς σε λίγες μέρες πετάω για Κύπρο! Έχω αρκετή αγωνία αν και έχω ξαναπεράσει αντίστοιχη διαδικασία, καθώς έχω σημαντικές (και ρεαλιστικές φυσικά) προσδοκίες αυτή τη φορά. Θα σας κρατάω ενήμερους συχνά καθώς θα είμαι μόνος μου στο νησί που σημαίνει ότι το διαδίκτυο θα μου κάνει παρέα αρκετές ώρες την ημέρα!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dimitris50423

Well-Known Member
Καλη επιτυχια και απο μενα. Αν ειναι να βαλεις συνολικα πανω απο 2000 συμφωνω με το geroksoura στο να βαλεις και καποια πισω. Θα ειναι πιο ολοκληρωμενο το αποτελεσμα και θα σε κρατησει περισσοτερα χρονια
 

geroksouras

Active Member
πριν μπεις χειρουργιο,περνα απο τον διπλανο 24ωρο φουρνο κ γεμισε ψυγειο.
για 2 μερες μετα δεν θα μπορεις να βγεις καθολου
καλη επιτυχια,και οταν δεις τον Μαρα, ρωτα τον πως παει το κυνηγι
 

tenten1908

Member
''κατόπιν συνάντησης με το διευθυντή της κλινικής θεωρώ ότι κάνω μια καλή επιλογή''

καλησπέρα και καλή δύναμη. Η συνάντηση με τον Διευθυντή που έγινε?

Ευχαριστώ
 
Μπλουζα