Η σειρά μου .

anargiros88

Well-Known Member
Καλησπέρα και από μένα . Είμαι ο Ανάργυρος 28 ετών και θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας σχετικά με την περίπτωση μου . Πριν από όλα να πω ένα μεγάλο μεγάλο μπράβο στα μέλη που ασχολούνται με το φόρουμ και βοηθάνε δίνοντας χρήσιμες πληροφορίες και συμβουλές .
Η τριχόπτωση άρχισε στα 18 και όσο περνούσε ο καιρός το πράμα χειροτέρευε . Για δυο χρόνια και κάτι από τον αυγουστο του 13 μέχρι και τον μαρτιο του 16 το πάλευα με το μαγικό big 3 και στην αρχη τα αποτελέσματα ήταν θεαματικά . Στην συνέχεια κάτι << κλάταρε >> και άρχισα να χάνω έδαφος όποτε ένα ωραίο πρωινό έκοψα μαχαίρι την φιδαστερινη και συνέχισα με regaine και προσθεσα και revivogen . Αυτό για δυο μήνες μόνο και πλέον εδώ και 9 μήνες περίπου συνεχίζω regaine μια φορά την ήμερα . Επόμενο βήμα αν αξίζει τον κόπο η μεταμόσχευση . Ευχαριστώ προκαταβολικα για τις συμβουλές - γνώμες .
 

Συνημμένα

  • 1.1.jpg
    1.1.jpg
    619.7 KB · Προβολές: 244
  • 1.2.jpg
    1.2.jpg
    1 MB · Προβολές: 237
  • 1.3.jpg
    1.3.jpg
    815.4 KB · Προβολές: 259
  • 1.4.jpg
    1.4.jpg
    986.1 KB · Προβολές: 227
  • 1.5.jpg
    1.5.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 215

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

mikegad

Well-Known Member
Φίλε μου αυτό που πρέπει να κάνεις άμεσα είναι πολύ κοντό κούρεμα (ή και ξύρισμα) και θα δείξει πολύ πιο όμορφο το κεφάλι σου.
 

ANAR

Well-Known Member
Εισαι ιδια περιπτωση με εμενα φιλε...πρεπει να κινηθείς για 3 μεταμοσχεύσεις...για αρχη πρεπει να εκτιμηθεί η δοτρια σου και κινηθείς αναλογος.
 

tol

Well-Known Member
Φιλε μου, εισαι αρκετα δυσκολη περιπτωση για μεταμοσχευση. Αρκετα μεγαλη εκταση για καλυψη (ληπτρια περιοχη).

Για να επιτευχθει ενα αξιοπρεπες αποτελεσμα πρεπει να κανεις δυο μεταμοσχευσεις, τουλαχιστον 2500 grafts η καθε μια (συνολικα πανω απο 5000 grafts). Στην πρωτη να επικεντρωθεις Α και ελαχιστα Β ζωνη, ενω στη δευτερη (μετα απο ενα χρονο) να καλυψεις Γ ζωνη και crown.

Δυο μεταμοσχευσεις σημαινουν μεγαλο οικονομικο κοστος (ειδικα, αν γινουν στο εξωτερικο, πραγμα που θα συνιστουσα, γιατι η περιπτωση σου απαιτει πολυ καλους γιατρους), κουραγιο και υπομονη.

Αν λοιπον διαθετεις αρκετα χρηματα και υπομονη, τοτε προχωρα, "κρατωντας ομως μικρο καλαθι". Ο πηχυς προσδοκιων πρεπει να ειναι χαμηλα.

Διαφορετικα, μην ασχολεισαι καθολου με το θεμα των μεταμοσχευσεων. Προσπαθησε να δεις με αλλο ματι τη ζωη. Μια αλλαγη βιοθεωριας, οσο δυσκολο και να ακουγεται (ολοι μας εχουμε δυσαρεστες εμπειριες στο θεμα αυτο) θα σε βοηθουσε ψυχολογικα.

Ισως ειναι προτιμοτερο, λοιπον, να αποδεχθεις την τωρινη σου εικονα (το ξυρισμενο look μπορει να ειναι καλυτερο), να αναδειξεις αλλα σημεια της εξωτερικης σου εμφανισης (η συστηματικη ενασχοληση με βαρη θα βελτιωσει το σωμα σου) και σε τελικη αναλυση σκεψου οτι "δεν κανουν οι τριχες τον ανθρωπο".

Σου ευχομαι, οποιο δρομο και αν επιλεξεις, τα καλυτερα και να μπορεσεις να χαρεις τη ζωη σου με τα αγαπημενα σου προσωπα.
 

ItsAllGone

Active Member
Παλεψε το αν εχεις τα χρηματα νεος ανθρωπος εισαι ακομα.Δεν φαινεται πολυ καλη η δοτρια σου αν και καλυτερα να μην μιλαμε χωρις μετρηση.Εχεις ενα πολυ μεγαλο θετικο,δεν εχεις κανει αλλη μεταμοσχευση οποτε εχεις ολη τη δοτρια διαθεσημη και εχεις μεγαλη flexibilitty στο πως θα κινηθεις και θα σχεδιασεις τις μεταμοσχευσεις (θες τουλαχιστον 2 αναλογα τη θα επιλεξεις).
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Λοιπον για ηρεμηστε ολοι λιγακι.
Αν δεν ειχα κανει μεταμοσχευση στα 33 ετων τωρα στα 38 θα ημουν στην ιδια κατασταση σχεδον με τον φιλο anargiro88.
Aν εχει δοτρια μπορει με 3500 gtafts για αρχη σε hairline a'b' ζωνη και με φυτρωση 95% να παρει ενα πολυ καλο αποτελεσμα και να αλλαξει η εικονα του παρα πολυ.
Μας μενει να δουμε δοτρια να αξιολογιθει και να μην παει σε μπακαλικο.Αυτα.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Για ριξτε ενα ματι.
Φαντασου πριν 5 χρονια ημουν ετσι.Απο τοτε ως τωρα σιγουρα εχασα και αλλα μαμα μαλλια και περασαν 5 χρονια.
Φαντασου να μην εκανα πως θα ημουν τωρα.


01.JPG
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Βεβαια εσυ εισαι 28 και εγω ημουν 33,αυτο σημαινει οτι πας για καθαρος φαλακρας εως 33.
 

sven

Active Member
Αν παει δηλαδή το παλικάρι και βάλει όσα έβαλες και εσύ , θα πάρει το αποτέλεσμα που πήρες εσύ? Αν πείς ναι εδώ γελάνε.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Συμφωνω σε αρκετα απο αυτα που διαβασα και εγω. Νομιζω οτι αν μπορουσες να το αποδεχτεις και να μην ασχοληθεις δεν θα εκανες ουτε τη θεραπεια τα προηγουμενα χρονια.
Το pattern ειναι λιγο περιεργο. Τα μαλλια που εχεις μπροστα βγηκαν απο τη θεραπεια που εκανες η δεν επεσαν ποτε;
Εισαι μονο 28 χρονων και η δικη μου γνωμη ειναι οτι αξιζει να το παλεψεις. Εχει παει μεχρι πισω η αραιωση σου και δεν εχεις να φοβηθεις ασχημη εξελιξη στο μελλον. Μικρη επιπλεον αραιωση με σωστο styling θα καλυπτεται.
2 συνεδριες απαραιτητες οπου και να κανεις με οσο το δυνατον πιο πολλα μοσχευματα 5000 και πανω. Μπορεις να κανεις μια αρχικα α, β ζωνη και στη 2η πισω και καμια διορθωση μεσα στην πρωτη αν χρειαστει.
Οσο περισσοτερα μοσχευματα βαλεις τοσο καλυτερα.
 

nine

Active Member
Εφοσον αν καταλαβα καλα επερνες φιναστεριδη με θεαματικα αποτελεσματα εχασες ξαφνικα εδαφoς σε ολες τις ζωνες και οταν την εκοψες εγιναν χειροτερα τα πραγματα;

αν μπορεσει να σε ξανακατεβασει norwood το συγκεκριμενο φαρμακο, σου δυναμωσει οτι μαλλι εχεις και παρεις μια ωραια πυκνοτητα απο μμ τοτε πιστευω αξιζει να το παλεψεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

naruto

Well-Known Member
φιλε πηγαινε κανε μια εκτιμηση δοτριας σε μια σοβαρη κλινικη και μετα βλεπεις αν αξιζει να ασχοληθεις ή οχι.Απο τις φωτογραφιες δεν καταλαβαινουμε την ποιοτητα της δοτριας.Μπορει να εισαι απο τους τυχερους και να εχεις διαθεσημα πχ 7000g+.Τοτε ναι αξιζει να ασχοληθεις ...αν εχεις και καλο διαθεσημο μπατζετ εννοειτε πως αξιζει
 

koumparos

Well-Known Member
Εισαι δυσκολη περιπτωση, πας για 3 + μεταμοσχευσεις για να παρεις ενα συνολικα αποδεκτο αποτελεσμα και δεν ξερω εαν εχεις και την καταληλη δοτρια-τριχα για να μπεις σε μια τετοια διαδικασια.
 

anargiros88

Well-Known Member
Τα μπροστινα δεν επεσαν ποτε . Αυτη τη στιγμη ειμαι οπως ημουνα πριν αρχισω τη θεραπεία . Η φιδαστερινη μαζι με τη μινοξ τον πρωτο χρονο εκαναν τρομερη δουλεια . Μετα ομως αρχισε ξανα η απωλεια αργα μεν σταθερα δε . Αυτος ηταν και ο λογος που την εκοψα μαχαιρι. Θα ανεβασω αυριο αυριο φωτο απο δοτρια με καλυτερη αναλυση . Σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον και άμεσες απαντησεις
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Αν παει δηλαδή το παλικάρι και βάλει όσα έβαλες και εσύ , θα πάρει το αποτέλεσμα που πήρες εσύ? Αν πείς ναι εδώ γελάνε.

Οχι φυσικα , Μπορει να παρει ακομη καλυτερο αποτελεσμα απο το δικο μου εφοσον επιλεξει καλη κλινικη.
Τι νομιζεις ειναι το δικο μου αποτελεσμα κανα θεαματικο?
 

nine

Active Member
Οχι φυσικα , Μπορει να παρει ακομη καλυτερο αποτελεσμα απο το δικο μου εφοσον επιλεξει καλη κλινικη.
Τι νομιζεις ειναι το δικο μου αποτελεσμα κανα θεαματικο?

για πλακα το λες; απο οτι θυμαμαι στο hairline ειναι θεαματικο το αποτελεσμα σε σημειο να δινεις αρκετα styling στο μαλλι σου και να τα φτιαχνεις οπως θες.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Γιατι να μην παρει το αναλογο αποτελεσμα με εμενα ακομη και καλυτερο εφοσον βαλει 3400 grafts στα ιδια σημεια που εβαλα εγω? Τοσο εξωπραγματικο το βλεπετε εφοσον εχει και καταλληλη δοτρια?
Λογικο ειναι να παρει και χειροτερο αποτελεσμα αν παει d*i που δεν το εχει σε πυκνοτητα.
Εχω μια καλη hairline δε λεω αλλα στις πισω ζωνες δεν ειμαι και μοκετα..


Page1.jpg
 

sven

Active Member
Απλά λέμε χωρις να ξέρουμε πόσα μπορούν να παρθούν απο την δότρια, τι μέσο όρο τριχών θα έχει απο τα θυλάκια της δότριας και ποιότητα τρίχας.

Δηλαδή αν βάλει όσα έβαλες θα γίνει όπως εσύ;

Eσύ είσαι το πετυχημένο αποτέλεσμα, ο μέσος όρος τςν μεταμοσχέυσεων δεν ειναι αυτό το αποτέλεσμα, είναι πιο μέτριο. Του το υπογράφεις οτι αξίζει;
 
Τελευταία επεξεργασία:

tol

Well-Known Member
Φιλε Γιαννη, μαλλον κανεις λανθασμενη εκτιμηση.

Δεν υπαρχει καμια περιπτωση ο φιλος Αναργυρος να εχει αναλογο αποτελεσμα με το δικο σου για πολλους λογους.

Αρχικα η κατασταση της Γ και Δ ζωνης ειναι χειροτερη απο τη δικη σου. Αρα, δε θα εχει καμια απολυτως βοηθεια/καλυψη απο τα πισω μαλλια. Αν δε βαλει και καποια grafts πισω, θα φαινεται ενα εντελως αφυσικο αποτελεσμα (σχετικη πυκνοτητα Α ζωνη, γυαλι πισω ζωνες).

Επειτα οι φωτογραφιες που εβαλες σε αντιπαραβολη, εχουν μια τεραστια διαφορα. Συγκεκριμενα.........πεντε χρονια. Ο φιλος Αναργυρος ειναι 28, ενω εσυ ησουν 35. Οπως ειναι γνωστο 5 χρονια σε θεματα τριχοπτωσης, ισως, ειναι μια αιωνιοτητα. Οι πιθανοτητες να φθασει συντομα σε norwood 6-7 ο φιλος ειναι αυξημενες.

Επιπλεον, εσυ εκανες χρηση φιναστεριδης που μπορει να φρεναρε την εξελιξη της τριχοπτωσης και να μη γυαλιζε το κρανιο στις πισω ζωνες, δινοντας καλυτερη εικονα στο αποτελεσμα της μεταμοσχευσης. Για να σε προλαβω (μαλλον θα ισχυριστεις οτι η φινα δεν ειχε αποτελεσματα σε σενα), μπορει η φινα να μη σου εδωσε νεα μαλλια, αλλα να σε βοηθησε να διατηρησεις τα ηδη υπαρχοντα. Το οτι τη σταματησες και δεν ειδες καμια διαφορα, ισως, δε σημαινει πως δε σε βοηθησε καθολου.

Τελος κανεις και χρηση τοπικ. Φαντασου, αν ο φιλος δε θελει να μπει σε αυτη τη διαδικασια καθημερινα, ποσο ασχημο θα δειχνει ενα κεφαλι με εντελως αδειες Γ και Δ ζωνες.

Επομενως, για να εχει ο φιλος μια αξιοπρεπη εικονα, πρεπει να διαθετει μεγαλο κομποδεμα και να εχει γαϊδουρινη υπομονη τα επομενα 3 χρονια με απανωτες μεταμοσχευσεις.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Απλά λέμε χωρις να ξέρουμε πόσα μπορούν να παρθούν απο την δότρια, τι μέσο όρο τριχών θα έχει απο τα θυλάκια της δότριας και ποιότητα τρίχας.

Δηλαδή αν βάλει όσα έβαλες θα γίνει όπως εσύ;

Eσύ είσαι το πετυχημένο αποτέλεσμα, ο μέσος όρος τςν μεταμοσχέυσεων δεν ειναι αυτό το αποτέλεσμα, είναι πιο μέτριο. Του το υπογράφεις οτι αξίζει;

Φιλε sven πσραπανω αναφερα και την δοτρια,τι μπορει να δωσει,πρεπει να κοιταξει αυτο πρωτα.
Δευτερον και εγω δεν εχω τοσο καλη τριχα,ο δημητρης και ο cvial εχουν την καταλληλη για να καταλαβεις,
Τριτον. Δεν υπογραψα τιποτα ,ειπα μπορει να εχει το ιδιο,μπορει χειροτερο ,μπορει καλυτερο.
Δεν μπορω να καταλαβω ,εχεις μια συνηθεια να διαβαζεις τι γραφω αλλα παντα να μου αλλοιωνεις τα λογια.
 
Μπλουζα