Η ιδανικη μεταμοσχευση για ψηλο norwood

Panos1982

Well-Known Member
Αυτο που με φοβιζει ειναι η εξελιξη που μπορει να εχει η τριχπτωση χωρις την χρηση φαρμακων ...αλλα απογοητευομαι με τις θεραπειες ,οπως ολοι φανταζομαι και ακομη δεν εχω ουτε καν χρησιμοποιησει μινοξ απλα λιγο δαφνελαιο..και κανω detumescense αν γνωριζεις τι ειναι, γιατι δεν ξερω μου εχει καρφωθει στο κεφαλι πως βοηθα...

Εμενα δε με φοβιζει, ειμαι σιγουρος για το πως θα εξελιχθει...θα παει nw6.
Αυτο δε σημαινει οτι θα παρω φαρμακα. κι αν παρω δε θα ειναι αυτα που περνουν σημερα, ειμαι αντιθετος με αυτα.
Αν μπορεις κ αντεχεις να βαζεις καθημερινα τοπικα βαλε, εγω απλα δεν αντεχω με ταλαιπωρει πολυ η διαδικασια.
Τα σημερινα φαρμακα (χαπιου) αλλαζουν τις ορμονες, το προβλημα δεν ειναι οι ορμονες ομως, το προβλημα ειναι οτι καποιοι θυλακες εμφανιζουν ευαισθησια σε αυτες ενω καποιοι αλλοι οχι. Υπαρχει συνεπως διαφορα στους θυλακες της σταθερης τριχοφυιας με τους θυλακες του πανω μερους που πλητονται απο ΑΑ. Αν βρουν μεσω αναλυσης DNA τα στοιχεια που διαφερουν και "διορθωσουν" τους θυλακες τοτε θα την κανω αυτη τη θεραπεια. Η θεραπεια χαπιου που υπαρχει σημερα με μεταμορφωνει σε κατι που δεν ειμαι οποτε αποριπτεται.

Σε αλλο νημα που σχολιασες πως μπορω να κανω κανονικα πρωτα fue και υστερα strip και να μην χασω πολυτιμα grafts με ανακουφισε γιατι ναι θελω να εχω τα πλαινα κοντα και αν πχ το νοργουντ μεχρι μια ηλικια παραμενει μικρο ισως να μην ασχοληθω με στριπ...Για fue θα ηθελα πολυ Λορενζο αλλα δεν νομιζω να μπορω να αντεξω το οικονομικο γιαυτο και ο Ερντογαν ειναι σχεδον μονοδρομος για fue και αντιστοιχα η Χατινγκεν για στριπ γιατι χασσονας και αμερικα πολλα τα λεφτα..

Μπορεις να το κανεις ναι, μπορεις φυε κ μετα στριπ αν χρειαστει.
Τωρα για το ποιον γιατρο θα επιλεξεις οσοι ειπες ειναι καλοι κ υπαρχουν κι αλλοι αρκετοι αυτο δεν ειναι προβλημα, θα το βρεις το balance που πρεπει αναμεσα στη σχεση τιμης - ποιοτητας.

Το προβλημα ειναι ο φοβος για το μεγαλο νοργουντ γιατι υπαρχει στην οικογενεια..Και προσπαθω να κρατηθω καμποσα χρονια ακομα να δω πως θα παει ,εχω σκεφτει πολλες φορες να ξεκινησω φινα αφου επισκεφτω γιατρο και να παιρνω ισως πολυ χαμηλη δοση για να βοηθησει οπως μπορει και να βρω και καποια εναλλακτικη θεραπεια επικουρικα ,γενικα να κανω οτι καλυτερο τωρα που ειμαι νεος.Οπως ειπα κ πριν στα 60 αν φτασω δεν νομιζω να με απασχολει τοσο..

Να κανεις μμ οταν πλεον δεν αισθανεσαι καθολου καλα με την εμφανιση σου και νοιωθεις οτι αυτο σου δημιουργει εντονο πλεον προβλημα στη καθημερινοτητα και δεν παει αλλο. Οχι πιο πριν (με το παραμικρο δλδ) αλλα ουτε και να περιμενεις πιο μετα...δεν υπαρχει λογος να περιμενεις να αδειασεις και να "δυσφορεις" καθημερινα τωρα που εισαι νεος εφ οσων υπαρχει τροπος να το διορθωσεις και αντ αυτου να εχεις μαλλι σε πιο μεγαλες ηλικιες που οντως θα ειναι πιο βατο το να μην εισαι fullhead. Στα 50 και τα 60 παλι θα σε ενδιαφερει εξ ισου η εμφανιση σου και το μαλλι σου αλλα θα ειναι πιο ευκολο ψυχολογικα να εχεις μια αραιωσουλα εκεινη την περιοδο παρα τωρα σε μικροτερη ηλικια. Αν και δε ξερω ουτε την ηλικια σου ουτε την αραιωση που εχεις αλλα αυτο ειναι γενικος κανονας. Οσο για τη θεραπεια χαπιου ειπα και πιο πανω οτι προσωπικα ειμαι αντιθετος τερμα. Αυτο ειναι προσωπικη επιλογη του καθενος, δε μπορω να σε αποτρεψω ουτε εσενα ουτε κανεναν μπορει και να σε βοηθησει πολυ χωρις καποια ιδαιτερη επιβαρυνση.

Αν θυμαμαι καλα διεκοψες την φινα γτ τελικα σου εβγαλε παρενεργειες , παρολα αυτα απο προσφατη φωτο σου στο νημα βλεπω οτι οπως και σχολιαζουν και αλλα παιδια εχεις αρκετα αργη αα και ισως να μην φτασεις 6αρι οπως λες..Αν εχεις ορεξη κανε μια ανανεωση ειναι πολυτιμες από παιδια με τη ν επειρια σου για το φορουμ..

Την εκοψα οπως ειπα κ πιο πανω ναι.
Δεν εχω και τοσο αργη ΑΑ, αλλα ουτε πολυ γρηγορη, πιστευω οτι ο ρυθμος που μου πεφτουν τα μαλλια ειναι λιγο πιο γρηγορος απ το μεσο ορο. ΑΝ ας πουμε σημερα δεν ειχα κανει καθολου μμ δε θα μπορουσα να εχω μαλλι...θα το ξυριζα.
Στεκομαι επειδη μπροστα εχω κανει μμ και πισω βαζω dermatch, και υπαρχει αραιωση και στο middle απλα
"καλυπτεται".
Γενικα εχω χασει πολλα μαλλια απο το 2009 που ειχα κανει την πρωτη μμ, αλλα εξ αιτιας της μπορω και στεκομαι ακομα καλα,
δε το μετανιωσα δευτερολεπτο που την εκανα, αξιζε το καθε ευρω.
Ανανεωση δε θα κανω γιατι δε νομιζω οτι υπαρχει λογος, οτι ηταν να δειξω απ την μμ που εκανα το πριν και το μετα το εχω δειξει.
Θα κανω ισως νημα στην δευτερη επεμβαση που θα κανω στον ερντο αλλα δεν ειμαι και σιγουρος ακομα θα δουμε...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

naruto

Well-Known Member
Εμενα δε με φοβιζει, ειμαι σιγουρος για το πως θα εξελιχθει...θα παει nw6.
Αυτο δε σημαινει οτι θα παρω φαρμακα. κι αν παρω δε θα ειναι αυτα που περνουν σημερα, ειμαι αντιθετος με αυτα.
Αν μπορεις κ αντεχεις να βαζεις καθημερινα τοπικα βαλε, εγω απλα δεν αντεχω με ταλαιπωρει πολυ η διαδικασια.
Τα σημερινα φαρμακα (χαπιου) αλλαζουν τις ορμονες, το προβλημα δεν ειναι οι ορμονες ομως, το προβλημα ειναι οτι καποιοι θυλακες εμφανιζουν ευαισθησια σε αυτες ενω καποιοι αλλοι οχι. Υπαρχει συνεπως διαφορα στους θυλακες της σταθερης τριχοφυιας με τους θυλακες του πανω μερους που πλητονται απο ΑΑ. Αν βρουν μεσω αναλυσης DNA τα στοιχεια που διαφερουν και "διορθωσουν" τους θυλακες τοτε θα την κανω αυτη τη θεραπεια. Η θεραπεια χαπιου που υπαρχει σημερα με μεταμορφωνει σε κατι που δεν ειμαι οποτε αποριπτεται.



Μπορεις να το κανεις ναι, μπορεις φυε κ μετα στριπ αν χρειαστει.
Τωρα για το ποιον γιατρο θα επιλεξεις οσοι ειπες ειναι καλοι κ υπαρχουν κι αλλοι αρκετοι αυτο δεν ειναι προβλημα, θα το βρεις το balance που πρεπει αναμεσα στη σχεση τιμης - ποιοτητας.



Να κανεις μμ οταν πλεον δεν αισθανεσαι καθολου καλα με την εμφανιση σου και νοιωθεις οτι αυτο σου δημιουργει εντονο πλεον προβλημα στη καθημερινοτητα και δεν παει αλλο. Οχι πιο πριν (με το παραμικρο δλδ) αλλα ουτε και να περιμενεις πιο μετα...δεν υπαρχει λογος να περιμενεις να αδειασεις και να "δυσφορεις" καθημερινα τωρα που εισαι νεος εφ οσων υπαρχει τροπος να το διορθωσεις και αντ αυτου να εχεις μαλλι σε πιο μεγαλες ηλικιες που οντως θα ειναι πιο βατο το να μην εισαι fullhead. Στα 50 και τα 60 παλι θα σε ενδιαφερει εξ ισου η εμφανιση σου και το μαλλι σου αλλα θα ειναι πιο ευκολο ψυχολογικα να εχεις μια αραιωσουλα εκεινη την περιοδο παρα τωρα σε μικροτερη ηλικια. Αν και δε ξερω ουτε την ηλικια σου ουτε την αραιωση που εχεις αλλα αυτο ειναι γενικος κανονας. Οσο για τη θεραπεια χαπιου ειπα και πιο πανω οτι προσωπικα ειμαι αντιθετος τερμα. Αυτο ειναι προσωπικη επιλογη του καθενος, δε μπορω να σε αποτρεψω ουτε εσενα ουτε κανεναν μπορει και να σε βοηθησει πολυ χωρις καποια ιδαιτερη επιβαρυνση.



Την εκοψα οπως ειπα κ πιο πανω ναι.
Δεν εχω και τοσο αργη ΑΑ, αλλα ουτε πολυ γρηγορη, πιστευω οτι ο ρυθμος που μου πεφτουν τα μαλλια ειναι λιγο πιο γρηγορος απ το μεσο ορο. ΑΝ ας πουμε σημερα δεν ειχα κανει καθολου μμ δε θα μπορουσα να εχω μαλλι...θα το ξυριζα.
Στεκομαι επειδη μπροστα εχω κανει μμ και πισω βαζω dermatch, και υπαρχει αραιωση και στο middle απλα
"καλυπτεται".
Γενικα εχω χασει πολλα μαλλια απο το 2009 που ειχα κανει την πρωτη μμ, αλλα εξ αιτιας της μπορω και στεκομαι ακομα καλα,
δε το μετανιωσα δευτερολεπτο που την εκανα, αξιζε το καθε ευρω.
Ανανεωση δε θα κανω γιατι δε νομιζω οτι υπαρχει λογος, οτι ηταν να δειξω απ την μμ που εκανα το πριν και το μετα το εχω δειξει.
Θα κανω ισως νημα στην δευτερη επεμβαση που θα κανω στον ερντο αλλα δεν ειμαι και σιγουρος ακομα θα δουμε...
Kαλησπερα φιλε Πανο .
Το εχω ξεψαχνισει το θεμα σου και ταυτιζομαι σε πολλα με την περιπτωση σου.Ειμαι 27-28,οπως και εσυ οταν εκανες την μμ,
και ΑΝ δεν εκανα θεραπεια θα ημουν 3-3Α οπως ησουν και εσυ(μην ρωτατε πως το ξερω,το ξερω με απειρη βεβαιοτητα) και παω και εγω για 5 ισως και 6.
Πολλες φορες σκεφτομαι να κοψω μαχαιρι τις θεραπειες,να πεσει οτι ειναι να πεσει και να αδειασει το μπροστα μερος,να κανω μια βαρβατη μεταμοσχευση 3000-3500 grafts και να το φτιαξω με μονιμα μαλλια,και οχι ''δανεικα''(των θεραπειων).
Και το middle-crown να τα παιξω με minox μονο οσο μπορεσω,μιας και εκει ποιανει κ καλυτερα η minox.Προς το παρων βεβαια middle-crown εχουν μαμισια πυκνοτητα,δεν εχουν επηρεαστει καθολου.
Πως σου φαινετε αυτο το σχεδιο,δοκιμο?

Τωρα εσυ ανετος εισαι,εχεις κερδισει το ματς απο τα αποδυτηρια.Με 7000+ ακομα δοτρια,και 65μ τριχα κανεις οτι μα οτι γουσταρεις.
 

giannis1991

Well-Known Member
@Panos1982 πιστεψε με δεν αδειαζεις γρηγορα φιλε...μια χαρα εισαι αν αναλογιστεις οτι χανεις μαλλια σχεδον 15 χρονια...ειδα συμμαθητη μου προσφατα που αδειασε σε πραγματικα 2-3 χρονια ενω ηγταν φουλ οπως και πολλους αλλους...δυστυχως αυτοι που καραφλιαζουν παρα πολυ αργα( οπως ο πατερας μου-17 χρονων με ανοιχτους κροταφους και στα 58 pattern 6αρι αλλα με πολλες τριχες σε pattern 4αρι ή μενουν μονιμα nw2 οπως παπαμιχαηλ,αλεξανδρακης κτλπ ειναι ελαχιστοι...
να επιμεινω ομως στο θεμα μας...το nw7 εγω το υπολογιζω οπως στην εικονα...ετσι οπως μου το περιεγραψες με αριθμους ανεβηκα λιγο σε νουμερο αλλα και παλι οσα λετε ειναι νομιζω λιγο υπερβολικα...στην φωτο το nw7 θα πρεπει να του παρεις ολο το μαλλι που φαινεται με στριπ...και αν το πεταξεις τοτε καθαρισε απο ολα τα μαλλια...!!!!!!!
 

Συνημμένα

  • norwoodscale.gif
    norwoodscale.gif
    30.4 KB · Προβολές: 47

Panos1982

Well-Known Member
Kαλησπερα φιλε Πανο .

Πολλες φορες σκεφτομαι να κοψω μαχαιρι τις θεραπειες,να πεσει οτι ειναι να πεσει και να αδειασει το μπροστα μερος,να κανω μια βαρβατη μεταμοσχευση 3000-3500 grafts και να το φτιαξω με μονιμα μαλλια,και οχι ''δανεικα''(των θεραπειων).
Και το middle-crown να τα παιξω με minox μονο οσο μπορεσω,μιας και εκει ποιανει κ καλυτερα η minox.Προς το παρων βεβαια middle-crown εχουν μαμισια πυκνοτητα,δεν εχουν επηρεαστει καθολου.
Πως σου φαινετε αυτο το σχεδιο,δοκιμο?

Τωρα εσυ ανετος εισαι,εχεις κερδισει το ματς απο τα αποδυτηρια.Με 7000+ ακομα δοτρια,και 65μ τριχα κανεις οτι μα οτι γουσταρεις.

Καλησπερα :)

Καταρχην ανετος δεν ειμαι...απλα ειμαι καλα !!

Οσο γι αυτα που ρωτας αν κανεις χρηση τοπικων τα οποια σε 3-4 χρονια φθηνουν αποδοσης συνηθως ( δε ξερω ποσα χρονια κανεις )
αν ομως σε κρατανε προτεινω να συνεχισεις ετσι μεχρις οτου να μην μπορουν να σε διατηρησουν αλλο και αρχιζει και σου χαλαει η εικονα και τοτε να προβεις σε μμ.
Αφου το διατηρεις δεν υπαρχει λογος να βιαζεσαι, ξερω οτι ειναι ταλαιπωρια κτλπ η καθημερινη χρηση τους και θες να γλυτωσεις σε καταλαβαινω, αλλα αφου λες οτι θες να συνεχισεις με μινοξ σε middle και crown τοτε συνεχισε και μπροστα.
Αυτη ειναι η γνωμη μου, και οσο περιμενεις ειναι και καλυτερα για να βλεπεις κ την εξελιξη και το πως θα κινηθεις ισως κανεις μια καλυτερη επεμβαση και πιο μεγαλη που θα δωσει γενικοτερη καλυψη και σε middle αν χρειαστει σε 3-5 χρονια παρα να κανεις μια μονο μπροστα αυριο μεθαυριο και μετα να χρειαστεις παλι. Με αυτο το σκεπιτκο σου λεω να συνεχισεις ετσι οσο δουλευουν τα τοπικα.
 

Panos1982

Well-Known Member
@Panos1982 πιστεψε με δεν αδειαζεις γρηγορα φιλε...μια χαρα εισαι αν αναλογιστεις οτι χανεις μαλλια σχεδον 15 χρονια...ειδα συμμαθητη μου προσφατα που αδειασε σε πραγματικα 2-3 χρονια ενω ηγταν φουλ οπως και πολλους αλλους...
να επιμεινω ομως στο θεμα μας...το nw7 εγω το υπολογιζω οπως στην εικονα...ετσι οπως μου το περιεγραψες με αριθμους ανεβηκα λιγο σε νουμερο αλλα και παλι οσα λετε ειναι νομιζω λιγο υπερβολικα...στην φωτο το nw7 θα πρεπει να του παρεις ολο το μαλλι που φαινεται με στριπ...και αν το πεταξεις τοτε καθαρισε απο ολα τα μαλλια...!!!!!!!

Γιαννη , μια χαρα δεν ειμαι σου εχω δειξει και φωτο προσφατα και εχεις δει τι γινεται χωρις dermatch, φαντασου και χωρις τα 3200 μπροστα... θα ημουν nw4 στη φωτο που ανεβασες με τις σκαλες nw.
Αυτο στα 35 δε το λες και αργο....ουτε και γρηγορο βεβαια αλλα καπου στη μεση κ ισως λιγο χειροτερα.
Γιατι ρωτας τοσο για το 7αρι ?
πιστευεις οτι θα πας 7 ? ειανι δυσκολο το 7αρι, πολυ δυσκολο....
ειτε 8κ βγαλεις ειτε 9κ ειτε 10κ ειτε 11κ δε φτανουν....ειλικρινα δε φτανουν !!!
Φτανουν μονο αν βαλεις μπροστα και middle μονο, και το κροουν το αφησεις κενο ομως.
θα μαζεψεις το κροουν εξωτερικα (δλδ θα σηκωσεις λιγο πλαινα και λιγο στη πισω μερια να μικρυνει το "μπιφτεκι" αλλα θα πρεπει να αφησεις ενα κενο μπιφτεκι που δε θα βαλεις καθολου μαλλι για να μπορεσεις να καλυψεις καπως καλυτερα το υπολοιπο κεφαλι.
Δεν υπαρχει τροπος να καλυφθει ενα nw7 ακομα....ειναι τεραστια η εκταση
εκτος αν το πας με tattoo ημιμονιμο κι αν κατσει και βγει καλο και ταιριαζει καλως....

Για οποιον ειναι νεος και πιστευει οτι θα παει για 7 μπορει να ξεκινησει να κανει μμ απο τωρα και θα μπορει να εχει καλυψη μεχρις οτου βρισκεται η αραιωση σε nw6. Το 6αρι καλυπτεται, ειδικα αν κανει mix στριπ κ φυε καλυπτεται αρκετα καλα, και μεχρι να προχωρησει στο 7αρι πιστευω θα εχει βγει σιγουρα στη φορα και η κλωνοποιηση θυλακιων και θα το αποφυγει το run out....
Πιστευω οτι το αργοτερο σε 10-15 χρονια θα εχει βγει η κλωνοποιηση στην αγορα.
Για την οριστικη θεραπεια ουτε σε 50 δε το βλεπω....
 

naruto

Well-Known Member
Καλησπερα :)

Καταρχην ανετος δεν ειμαι...απλα ειμαι καλα !!

Οσο γι αυτα που ρωτας αν κανεις χρηση τοπικων τα οποια σε 3-4 χρονια φθηνουν αποδοσης συνηθως ( δε ξερω ποσα χρονια κανεις )
αν ομως σε κρατανε προτεινω να συνεχισεις ετσι μεχρις οτου να μην μπορουν να σε διατηρησουν αλλο και αρχιζει και σου χαλαει η εικονα και τοτε να προβεις σε μμ.
Αφου το διατηρεις δεν υπαρχει λογος να βιαζεσαι, ξερω οτι ειναι ταλαιπωρια κτλπ η καθημερινη χρηση τους και θες να γλυτωσεις σε καταλαβαινω, αλλα αφου λες οτι θες να συνεχισεις με μινοξ σε middle και crown τοτε συνεχισε και μπροστα.
Αυτη ειναι η γνωμη μου, και οσο περιμενεις ειναι και καλυτερα για να βλεπεις κ την εξελιξη και το πως θα κινηθεις ισως κανεις μια καλυτερη επεμβαση και πιο μεγαλη που θα δωσει γενικοτερη καλυψη και σε middle αν χρειαστει σε 3-5 χρονια παρα να κανεις μια μονο μπροστα αυριο μεθαυριο και μετα να χρειαστεις παλι. Με αυτο το σκεπιτκο σου λεω να συνεχισεις ετσι οσο δουλευουν τα τοπικα.
Kαι μινοξ και φινα παιρνω,σχεδον 10 μηνες.Και με κρατανε σε ενα ανεκτο επιπεδο σαν διαχυτο NW3.Με το styling που κανω στο μαλλι πετυχω πολυ καλα καμουφλαζ,πολυ δυσκολο να καταλαβει καποιος οτι εχω αραιωση στους κροταφους,το υπολοιπο ειναι τουμπανο ακομα ετσι και αλλιως.
Το θεμα ομως ειναι πως δεν ειναι και για μενα το καλυτερο μου να παιρνω ορμονικα χαπια και ας μην μου βγαζουν παρενεργειες.Για αυτο στριφογυριζει η ιδεα να κοψω θεραπειες,υπομονη 1-2 χρονακια να αδειασουν κροταφοι-forelock, να τα φτιαξω με μια καλη μεταμοσχευση μονιμα.Και τα πισω ας παρουν το δρομο τους.Θα τα παιζω με minox,κανα concealer ισως και 1-2 μεταμοσχευσεις ακομα οποτε ερθει η ωρα.
Το ολο σχεδιο ειναι για να γλυτωσω την φινα δηλαδη...
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Επειδή έχουμε μια τάση να υποεκτιμουμε τα graft που χρειάζονται για ένα πραγματικά πολύ καλό αποτέλεσμα, θεωρώ ότι για να κατέβεις μια σκάλα NW θες 2500-3000g και αναφέρομαι πάντα σε μέσα χαρακτηριστικά χωρίς να υπολογίζω τα graft που υπάρχουν στην υπό κάλυψη περιοχή. Με αυτή την παραδοχή το NW5 για να γίνει 2 θέλει 7500-9000g κάτι που είναι απόλυτα εφικτό με FUE αλά Ερντο, Strip ή και συνδυασμό αυτών. Από εκεί και πέρα μιλάμε για 10-12Κ για 6αρι και 12.5-15Κ για 7αρι. Το 6αρι μόνο με πολύ καλή τρίχα και καλά χαρακτηριστικά (κοντραστ,κλπ) μπορεί να πάρει ένα μέτριο προς καλό αποτέλεσμα ενώ το 7αρι απλά το ξεχνάει και συμβιβάζεται με ένα ομοιογενές κοντό και αραιό μαλλί στην καλύτερη των περιπτώσεων.

Όλα τα ανωτέρω προϋποθέτουν τοπ γιατρό φυσικά.

Επίσης επειδή θα απογοητεύσω πολλούς με τους αριθμούς που παραθέτω θα πω ότι στους παραπάνω αριθμούς έχουν συνυπολογιστεί και το ποσοστό των transections κατά την εξαγωγή, μια πολύ μικρή απώλεια φύτρωσης (λιγότερο από 5%) και τα αναπόφευκτα telogen graft που υπάρχουν σε κάθε κεφάλι.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

Gzisis69

Member
κανεναν δεν απογοητευεις κανεναν και καλα κανεις και τα λες οπως ειναι και ισως και οχι τοσο αυστηρα οπως θα επρεπε. οταν υπαρχει μεταμοσχευση 2-3000 στους κροταφους και μονο για μια οντως καλη πυκνοτητα καταλαβαινει κανεις οτι αν ας πουμε εχει καποιος 12000 αποθεμα δοτριας( ισως πολυ για καποιους) το πολυ που μπορει να γεμισει αξιοπρεπως ειναι ενα μπροστα μερος η ενα κροουν. και αναφερομαι σε καταστασεις που να μην βαζει ο αλλος και τοπικ κλπ. την μεταμοσχευση την κανει καποιος για να ξενοιασει απο φαρμακα και τοπικα..
 

leas

Well-Known Member
Εμενα δε με φοβιζει, ειμαι σιγουρος για το πως θα εξελιχθει...θα παει nw6.
Αυτο δε σημαινει οτι θα παρω φαρμακα. κι αν παρω δε θα ειναι αυτα που περνουν σημερα, ειμαι αντιθετος με αυτα.
Αν μπορεις κ αντεχεις να βαζεις καθημερινα τοπικα βαλε, εγω απλα δεν αντεχω με ταλαιπωρει πολυ η διαδικασια.
Τα σημερινα φαρμακα (χαπιου) αλλαζουν τις ορμονες, το προβλημα δεν ειναι οι ορμονες ομως, το προβλημα ειναι οτι καποιοι θυλακες εμφανιζουν ευαισθησια σε αυτες ενω καποιοι αλλοι οχι. Υπαρχει συνεπως διαφορα στους θυλακες της σταθερης τριχοφυιας με τους θυλακες του πανω μερους που πλητονται απο ΑΑ. Αν βρουν μεσω αναλυσης DNA τα στοιχεια που διαφερουν και "διορθωσουν" τους θυλακες τοτε θα την κανω αυτη τη θεραπεια. Η θεραπεια χαπιου που υπαρχει σημερα με μεταμορφωνει σε κατι που δεν ειμαι οποτε αποριπτεται.



Μπορεις να το κανεις ναι, μπορεις φυε κ μετα στριπ αν χρειαστει.
Τωρα για το ποιον γιατρο θα επιλεξεις οσοι ειπες ειναι καλοι κ υπαρχουν κι αλλοι αρκετοι αυτο δεν ειναι προβλημα, θα το βρεις το balance που πρεπει αναμεσα στη σχεση τιμης - ποιοτητας.



Να κανεις μμ οταν πλεον δεν αισθανεσαι καθολου καλα με την εμφανιση σου και νοιωθεις οτι αυτο σου δημιουργει εντονο πλεον προβλημα στη καθημερινοτητα και δεν παει αλλο. Οχι πιο πριν (με το παραμικρο δλδ) αλλα ουτε και να περιμενεις πιο μετα...δεν υπαρχει λογος να περιμενεις να αδειασεις και να "δυσφορεις" καθημερινα τωρα που εισαι νεος εφ οσων υπαρχει τροπος να το διορθωσεις και αντ αυτου να εχεις μαλλι σε πιο μεγαλες ηλικιες που οντως θα ειναι πιο βατο το να μην εισαι fullhead. Στα 50 και τα 60 παλι θα σε ενδιαφερει εξ ισου η εμφανιση σου και το μαλλι σου αλλα θα ειναι πιο ευκολο ψυχολογικα να εχεις μια αραιωσουλα εκεινη την περιοδο παρα τωρα σε μικροτερη ηλικια. Αν και δε ξερω ουτε την ηλικια σου ουτε την αραιωση που εχεις αλλα αυτο ειναι γενικος κανονας. Οσο για τη θεραπεια χαπιου ειπα και πιο πανω οτι προσωπικα ειμαι αντιθετος τερμα. Αυτο ειναι προσωπικη επιλογη του καθενος, δε μπορω να σε αποτρεψω ουτε εσενα ουτε κανεναν μπορει και να σε βοηθησει πολυ χωρις καποια ιδαιτερη επιβαρυνση.



Την εκοψα οπως ειπα κ πιο πανω ναι.
Δεν εχω και τοσο αργη ΑΑ, αλλα ουτε πολυ γρηγορη, πιστευω οτι ο ρυθμος που μου πεφτουν τα μαλλια ειναι λιγο πιο γρηγορος απ το μεσο ορο. ΑΝ ας πουμε σημερα δεν ειχα κανει καθολου μμ δε θα μπορουσα να εχω μαλλι...θα το ξυριζα.
Στεκομαι επειδη μπροστα εχω κανει μμ και πισω βαζω dermatch, και υπαρχει αραιωση και στο middle απλα
"καλυπτεται".
Γενικα εχω χασει πολλα μαλλια απο το 2009 που ειχα κανει την πρωτη μμ, αλλα εξ αιτιας της μπορω και στεκομαι ακομα καλα,
δε το μετανιωσα δευτερολεπτο που την εκανα, αξιζε το καθε ευρω.
Ανανεωση δε θα κανω γιατι δε νομιζω οτι υπαρχει λογος, οτι ηταν να δειξω απ την μμ που εκανα το πριν και το μετα το εχω δειξει.
Θα κανω ισως νημα στην δευτερη επεμβαση που θα κανω στον ερντο αλλα δεν ειμαι και σιγουρος ακομα θα δουμε...



Πανο ναι εχεις δικιο απλα με τις διαθεσιμες θεραπειες αυτην την στιγμη δεν υπαρχει κατι αλλο..,οταν εισαι νεος και δεν ξερεις πως θα παει το πραγμα και εχεις ηδη θεμα απο 26 πχ που κλεινω σε μισο χρονο σε πιανει μια απελπισια ...γιατι στην τελικη δεν εχω την οικονομικη ευχερεια να κοπαναω μμ στους κορυφαιους μεχρι να φτασω 60 για να εχω μια κομπλε εικονα πχ για την παρτυ μου(που θα το προσπαθησω ομως)...Τα νεα φαρμακα τα περιμενω πως και πως διαβαζω ξενα φορουμ οταν εχω χρονο καιγομαι και παρακολουθω να δω πια θεραπεια για συντηρηση θα βγει "να σωσει το τομαρι μας"

Στην πορεια αν προκυψουν δεδομενα καλυτερα απο αλλους γιατρους(οικονομικο -ποιοτητα) ναι θα παιξει αλλαγη σχεδιου αλλα με το διαβασμα που εχω ριξει αυτην την στιγμη νομιζω ειμαι για fue ερντογαν ,strip hattingen

Οσον αφορα το θεμα ποσο με ενοχλει, ειμαι σε οριακη φαση καποιες μερες δεν παει αλλο καποιες μερες λεω κραταω απλα το εχω πει αρκετες φορες εχω το κυριως θεμα σε hairline και φορελοκ που απο αυτα που διαβαζω και απο cvial ειναι ολο το ιλουζιον του μπροστινου τμηματος ,,οσο να ναι με χαλαει..αλλα προσπαθω να μην κανω βιαστικες κινησεις..

Νομιζω τωρα πρεπει να εισαι 34, για αυτην την ηλικια εχοντας κανει μια μμ πολυ επιτυχημενη ομως εισαι μια χαρα γτ δεν σου χαλαει την ψυχολογια και μεγαλωνεις , οταν αποφασισεις να πας για δευτερη θα κερδισεις παλι αρκετο χρονο και θα εισαι τουμπανο μετα ποτε δεν ξερεις μπορει να αλλαξουν τα δεδομενα και να μεινεις εκει χαρουμενος παντως εισαι μια χαρα.,και εχεις κοψει και το φαρμακι..

Για την ενημερωση κατανοητο απλα θα βλεπαμε την εξελιξη εστω της αα, τεσπα οταν και αν χρειστει που ευχομαι μακαρι οχι να πας σε δευτερη στον τουρκο κανε αυτην την πολυποθετη για το φορουμ παρουσιαση απο αυτον που δεν υπαρχει εδω μεσα.. Εχεις βοηθησει πολυ και σου ευχομαι τα καλυτερα οπως και σε ολα τα παιδια.,
 

leas

Well-Known Member
Επειδή έχουμε μια τάση να υποεκτιμουμε τα graft που χρειάζονται για ένα πραγματικά πολύ καλό αποτέλεσμα, θεωρώ ότι για να κατέβεις μια σκάλα NW θες 2500-3000g και αναφέρομαι πάντα σε μέσα χαρακτηριστικά χωρίς να υπολογίζω τα graft που υπάρχουν στην υπό κάλυψη περιοχή. Με αυτή την παραδοχή το NW5 για να γίνει 2 θέλει 7500-9000g κάτι που είναι απόλυτα εφικτό με FUE αλά Ερντο, Strip ή και συνδυασμό αυτών. Από εκεί και πέρα μιλάμε για 10-12Κ για 6αρι και 12.5-15Κ για 7αρι. Το 6αρι μόνο με πολύ καλή τρίχα και καλά χαρακτηριστικά (κοντραστ,κλπ) μπορεί να πάρει ένα μέτριο προς καλό αποτέλεσμα ενώ το 7αρι απλά το ξεχνάει και συμβιβάζεται με ένα ομοιογενές κοντό και αραιό μαλλί στην καλύτερη των περιπτώσεων.

Όλα τα ανωτέρω προϋποθέτουν τοπ γιατρό φυσικά.

Επίσης επειδή θα απογοητεύσω πολλούς με τους αριθμούς που παραθέτω θα πω ότι στους παραπάνω αριθμούς έχουν συνυπολογιστεί και το ποσοστό των transections κατά την εξαγωγή, μια πολύ μικρή απώλεια φύτρωσης (λιγότερο από 5%) και τα αναπόφευκτα telogen graft που υπάρχουν σε κάθε κεφάλι.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Καλησπερα cvial , απο τα οσα παρατηρεις αλλα και μιας και εχεις ριξει μελετη στο θεμα, το νοργουντ 7 πιστευεις οτι οταν καποιος ειναι να ακολουθησει αυτο το μοτιβο αλλα μια σχετικα επιθετικη κατασταση που βλεπουμε ανθρωπους με γυαλισμενο το σκαλπ τους σε ολη αυτην την περιοχη και με μικρη πια δοτρια ,, αυτο εχεις παρατηρησει-πιστευεις οτι εκδηλωνεται απο σχετικα μικρη ηλικια, δηλαδη φαινεται απο νωρις η καταληξη.,Δεν λεω πω ενας που στα που 30 εχει την αραιωσουλα δεν μπορει πχ να φτασει νορ7 στα 80 αλλα τοτε ,οκ τι να πω ελπιζω να ειμαι χαλαρος αν φτασω με κανα μπερε και ουζακι στον καφενε..

Δηλαδη πιστευεις πως αυτο το επιθετικο 7 που βλεπουμε σε ανθρωπους μεγαλης ηλικιας εχει φανει απο μικρη ηλικια σχετικα ή απλα καθε περιπτωση μπορει να εξελιχθει πραγματικα οπως να ναι και πχ καποιος να αδειασει σε τετοιο βαθμο σε μια ηλικια απο τα 35 μεχρι τα 50 ..Εχω απλα αυθαιρετα παρατηρησει και κατηγοριοποιησει στο μυαλο μου καπως, πως κατι νοργουντ αρκετα γυαλισμενα αλλα και μεγαλα, η κατασταση τους προεκειψε απο αρκετα επιθετικη αα , σε αρκετα μικρη ηλικια αλλα και συντομο διαστημα που αδειασαν ...Το ξερω οτι ειναι καπως χαζη ερωτηση..
 
Τελευταία επεξεργασία:

tasos33

Well-Known Member
Όλα αυτά που ρωτας είναι σχετικά, στον καθένα εξελίσσεται διαφορετικά. Μπορεί να είσαι nw 3 στα 30 να πας 5 στα 50 και 7 στα 70.
Τώρα αν βλεπεις 7αρη στα 35 εννοείται πως έχει επίθετικη τριχόπτωση.


Καλησπερα cvial , απο τα οσα παρατηρεις αλλα και μιας και εχεις ριξει μελετη στο θεμα, το νοργουντ 7 πιστευεις οτι οταν καποιος ειναι να ακολουθησει αυτο το μοτιβο αλλα μια σχετικα επιθετικη κατασταση που βλεπουμε ανθρωπους με γυαλισμενο το σκαλπ τους σε ολη αυτην την περιοχη και με μικρη πια δοτρια ,, αυτο εχεις παρατηρησει-πιστευεις οτι εκδηλωνεται απο σχετικα μικρη ηλικια, δηλαδη φαινεται απο νωρις η καταληξη.,Δεν λεω πω ενας που στα που 30 εχει την αραιωσουλα δεν μπορει πχ να φτασει νορ7 στα 80 αλλα τοτε ,οκ τι να πω ελπιζω να ειμαι χαλαρος αν φτασω με κανα μπερε και ουζακι στον καφενε..

Δηλαδη πιστευεις πως αυτο το επιθετικο 7 που βλεπουμε σε ανθρωπους μεγαλης ηλικιας εχει φανη απο μικρη ηλικια σχετικα ή απλα καθε περιπτωση μπορει να εξελιχθει πραγματικα οπως να ναι και πχ καποιος να αδειασει σε τετοιο βαθμο σε μια ηλικια απο τα 35 μεχρι τα 50 ..Εχω απλα αυθαιρετα παρατηρησει και κατηγοριοποιησει στο μυαλο μου καπως, πως κατι νοργουντ αρκετα γυαλισμενα αλλα και μεγαλα, η κατασταση τους προεκειψε απο αρκετα επιθετικη αα , σε αρκετα μικρη ηλικια αλλα και συντομο διαστημα που αδειασαν ...Το ξερω οτι ειναι καπως χαζη ερωτηση..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

leas

Well-Known Member
Όλα αυτά που ρωτας είναι σχετικά, στον καθένα εξελίσσεται διαφορετικά. Μπορεί να είσαι nw 3 στα 30 να πας 5 στα 50 και 7 στα 70.
Τώρα αν βλεπεις 7αρη στα 35 εννοείται πως έχει επίθετικη τριχόπτωση.


αυτο τασο εναι "διαχειρισημο" γιατι αν μεχρι τα 50 εισαι 5αρι με μμ μεχρι εκεινη την ηλικια θα εχεις με το σκεπτικο μου παντα σωσει τα νιατα σου, απο αυτο που μας τρωει ...μετα τα 50 δεν λεω σε καμια περιπτωση πως δεν σε ενοχλει αλλα για μενα ξεκαθαρα οχι οπως στα 20-40 (πολυσυζητημενο θεμα..)

απλα αυτα τα νοργουντ 7 στα 30 που δεν ειναι διαχειρισημα τα βλεπω και προσπαθω να βρω ποτε εξελιχθηκε η αα τοσο γρηγορα, αν φανηκε απο νωρις κλπ ..


Ενα παραδειγμα μεγαλου νοργουντ αυτος τι ειναι 6 η 7??παντως για το μεγεθος του προβληματος και οπως παρουσιαζεται στις φωτο ειναι πολυ τιμιο αποτελεσμα και αν εχει ορεξη για στρπ πχ και μουσι νομιζω θα γινει πολυ δυνατο...https://www.hairlossexperiences.com/forum4/9498.html
 

tasos33

Well-Known Member
Μάλλον εξαρης είναι, έχει αλλά 2000 ακόμα να βάλει πίσω κ θα γίνει καινούργιος, πρεπε ι βέβαια να συνυπολογίσουμε το καλό contrast τρίχας και δέρματος, την καλη διάμετρο τρίχας( 50) , τον καλο λογο και την τόποθετηση των graft με το KEEP.

Στα μείον η χαμηλά σχετικα πυκνότητα της δοτριας στα 70 graft, φαντασου να είχε 90graft..θα είχε διαθέσιμα αλλά 2000 σύνολο 4000 ακόμα, παπάδες θα έκανε ο τούρκος.
 

Gzisis69

Member
αυτος εχει παρομοιου βαθμου αραιωση μ εμενα στην ιδια ηλικια. δεν ειμαι και παρα πολυ σιγουρος κατα ποσο θα με ικανοποιουσε ενα τετοιο αποτελεσμα παντως.. σαν μαλλι κουκλας μου μοιαζει.. η αραιωση γινεται τοσο εντονη σε τετοιες ηλικιες η αν καποιος μεσα σ ενα καλοκαιρι πχ κανει μια ραγδαια τριχοπτωση και μετα σε αλλους 3-4 μηνες τα χασει ολα η αν οπως εγω εχει το πακετακι γονιδια αγχος εναρξη απο τα 17 διαχυτης..
 

Συνημμένα

  • IMG_2772.JPG
    IMG_2772.JPG
    286.5 KB · Προβολές: 47
  • IMG_2796.JPG
    IMG_2796.JPG
    249.5 KB · Προβολές: 50

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μάλλον εξαρης είναι, έχει αλλά 2000 ακόμα να βάλει πίσω κ θα γίνει καινούργιος, πρεπε ι βέβαια να συνυπολογίσουμε το καλό contrast τρίχας και δέρματος, την καλη διάμετρο τρίχας( 50) , τον καλο λογο και την τόποθετηση των graft με το KEEP.

Στα μείον η χαμηλά σχετικα πυκνότητα της δοτριας στα 70 graft, φαντασου να είχε 90graft..θα είχε διαθέσιμα αλλά 2000 σύνολο 4000 ακόμα, παπάδες θα έκανε ο τούρκος.

Όχι και καλή 50, η νορμαλ είναι 55, λεπτή είναι.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

pithikas

Well-Known Member
Καλησπερα cvial , απο τα οσα παρατηρεις αλλα και μιας και εχεις ριξει μελετη στο θεμα, το νοργουντ 7 πιστευεις οτι οταν καποιος ειναι να ακολουθησει αυτο το μοτιβο αλλα μια σχετικα επιθετικη κατασταση που βλεπουμε ανθρωπους με γυαλισμενο το σκαλπ τους σε ολη αυτην την περιοχη και με μικρη πια δοτρια ,, αυτο εχεις παρατηρησει-πιστευεις οτι εκδηλωνεται απο σχετικα μικρη ηλικια, δηλαδη φαινεται απο νωρις η καταληξη.,Δεν λεω πω ενας που στα που 30 εχει την αραιωσουλα δεν μπορει πχ να φτασει νορ7 στα 80 αλλα τοτε ,οκ τι να πω ελπιζω να ειμαι χαλαρος αν φτασω με κανα μπερε και ουζακι στον καφενε..

Δηλαδη πιστευεις πως αυτο το επιθετικο 7 που βλεπουμε σε ανθρωπους μεγαλης ηλικιας εχει φανει απο μικρη ηλικια σχετικα ή απλα καθε περιπτωση μπορει να εξελιχθει πραγματικα οπως να ναι και πχ καποιος να αδειασει σε τετοιο βαθμο σε μια ηλικια απο τα 35 μεχρι τα 50 ..Εχω απλα αυθαιρετα παρατηρησει και κατηγοριοποιησει στο μυαλο μου καπως, πως κατι νοργουντ αρκετα γυαλισμενα αλλα και μεγαλα, η κατασταση τους προεκειψε απο αρκετα επιθετικη αα , σε αρκετα μικρη ηλικια αλλα και συντομο διαστημα που αδειασαν ...Το ξερω οτι ειναι καπως χαζη ερωτηση..
Aπό πολύ μικρές ηλικίες θα γυαλίσουν αυτοί.19-30. Έχεις δίκιο.
 

Stripar

Established Member
Ενα παραδειγμα μεγαλου νοργουντ αυτος τι ειναι 6 η 7??παντως για το μεγεθος του προβληματος και οπως παρουσιαζεται στις φωτο ειναι πολυ τιμιο αποτελεσμα και αν εχει ορεξη για στρπ πχ και μουσι νομιζω θα γινει πολυ δυνατο...https://www.hairlossexperiences.com/forum4/9498.html

OPERATION DETAILS: 5012 grafts FUE extracted by manual punch, diameters 0.7mm.
Vs
Ελλάδα & Κύπρο 1.0 - 1.2mm
 

Panos1982

Well-Known Member
Kαι μινοξ και φινα παιρνω,σχεδον 10 μηνες.Και με κρατανε σε ενα ανεκτο επιπεδο σαν διαχυτο NW3.Με το styling που κανω στο μαλλι πετυχω πολυ καλα καμουφλαζ,πολυ δυσκολο να καταλαβει καποιος οτι εχω αραιωση στους κροταφους,το υπολοιπο ειναι τουμπανο ακομα ετσι και αλλιως.
Το θεμα ομως ειναι πως δεν ειναι και για μενα το καλυτερο μου να παιρνω ορμονικα χαπια και ας μην μου βγαζουν παρενεργειες.Για αυτο στριφογυριζει η ιδεα να κοψω θεραπειες,υπομονη 1-2 χρονακια να αδειασουν κροταφοι-forelock, να τα φτιαξω με μια καλη μεταμοσχευση μονιμα.Και τα πισω ας παρουν το δρομο τους.Θα τα παιζω με minox,κανα concealer ισως και 1-2 μεταμοσχευσεις ακομα οποτε ερθει η ωρα.
Το ολο σχεδιο ειναι για να γλυτωσω την φινα δηλαδη...

Το σχεδιο που λες ειναι αυτο που ακολουθησα κι εγω, αν εχεις οπως λες ιδιο pattern με το δικο μου,
οποτε σιγουρα θα το προτεινα μιας και ειναι οτι εκανα και ο ιδιος :)
Ωστοσο αν η φινα δε σου βγαζει καθολου παρενεργειες θα μπορουσες να την συνεχισεις λιγο ακομα να δεις πως θα παει κι αν σου βγαλει εννοειται την κοβεις... ( κι εμενα στο 10μηνο δε μου ειχε βγαλει ακομα τπτ )
Αν δε θες απο αποψη ιδεολογικη να περνεις το φαρμακο εχεις παντα την δυνατοτητα να κανεις αυτο που λες κ που εκανα κι εγω.
Δε μπορω να σου προτεινω κατι , ειναι επιλογη σου το τι θα κανεις...
καλη επιτυχια παντος οτι κι αν διαλεξεις, και θεωρω θα την εχεις ;)
 

Panos1982

Well-Known Member
Τα νεα φαρμακα τα περιμενω πως και πως διαβαζω ξενα φορουμ οταν εχω χρονο καιγομαι και παρακολουθω να δω πια θεραπεια για συντηρηση θα βγει "να σωσει το τομαρι μας"

Μην ελπιζεις και πολυ εκει, αργει πολυ ακομα μεχρι να βγει κατι πραγματικα καλο....

Στην πορεια αν προκυψουν δεδομενα καλυτερα απο αλλους γιατρους(οικονομικο -ποιοτητα) ναι θα παιξει αλλαγη σχεδιου αλλα με το διαβασμα που εχω ριξει αυτην την στιγμη νομιζω ειμαι για fue ερντογαν ,strip hattingen

Εχω κανει consultation και στις δυο κλινικες. Δεν εχεις να φοβασαι τπτ σε καμμια απ τις δυο....
Ειναι πολυ πιο luxury η τουρκικη, και πολυ πιο απλη η Ελβετικη σαν κλινικη.ειναι ενα απλο καθημερινο κτηριο, που πληρει βεβαια στο χωρο της επεμβασης ολα τα προτυπα κανονικα.
Ο ελβετος γιατρος πολυ ωραια τυπαρα τον συμπαθησα παρα πολυ, δε θα μπορουσα να πω το ιδιο και για τον τουρκο,
αλλα σαν επαγγελματιες ειναι και οι δυο δυνατοι.

Νομιζω τωρα πρεπει να εισαι 34, για αυτην την ηλικια εχοντας κανει μια μμ πολυ επιτυχημενη ομως εισαι μια χαρα γτ δεν σου χαλαει την ψυχολογια και μεγαλωνεις , οταν αποφασισεις να πας για δευτερη θα κερδισεις παλι αρκετο χρονο και θα εισαι τουμπανο μετα ποτε δεν ξερεις μπορει να αλλαξουν τα δεδομενα και να μεινεις εκει χαρουμενος παντως εισαι μια χαρα.,και εχεις κοψει και το φαρμακι..
Για την ενημερωση κατανοητο απλα θα βλεπαμε την εξελιξη εστω της αα, τεσπα οταν και αν χρειστει που ευχομαι μακαρι οχι να πας σε δευτερη στον τουρκο κανε αυτην την πολυποθετη για το φορουμ παρουσιαση απο αυτον που δεν υπαρχει εδω μεσα.. Εχεις βοηθησει πολυ και σου ευχομαι τα καλυτερα οπως και σε ολα τα παιδια.

34 ειμαι ακομα και τον Νοεμβρη παω 35,
Τοτε εχω κλεισει και το χειρουργειο μου στον τουρκο.
Θα ανεβασω φωτο τοτε ισως αφου δεν το εχει κανει κανεις με τον συγκεκριμενο....
αλλα χωρις πολλα πολλα....μονο τα αναγκαια, να ειναι κ πιο ευαναγνωστο.
 
Μπλουζα