Ερευνα για μεταμόσχευση

leas

Well-Known Member
Δεν το ήξερα ,να σου μιλάμε και στον πληθυντικό κιολας




Ρε συ αερατε δεν νομιζω κανεις να θελει να του απευθυνεσαι στον πληθυντικο.Αλλα μαλλον εσυ εχεις το προβλημα .Οταν δεν μπορεις να συνειδητοποιησεις πως υπαρχει και ευγενικος τροπος να παραθεσεις την δικη σου αποψη με επιχειρηματα ειδικα σε ενα φορουμ που πραγματευεται την καραφλα...Το οτι διαφωνεις και θεωρεις οτι αλλος λεει αρλουμπες μπορεις και ΠΡΕΠΕΙ να το αποδειξεις ειδικα εδω μεσα με αναφορες και παραπομπες ,χωρις να γινεσαι μονιμως απολυτος και εριστικος.Το να απαντας ευγενικα δεν θα κοψει καθολου απο την ειλικρινεια σου ουτε θα σε κανει καμια κυριουλα.,
Αντιθετα θα βοηθησει ολους μας να μαθουμε τι πραγματικα ισχυει..
Φιλικα..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

koumparos

Well-Known Member
Ειναι κριμα να πεταξεις λεφτα σε αυτους την ωρα που μπορεις να πας με 2ε στο γεωργιου η με κατι παραπανω στην hdc και να παρεις πραγματικη πυκνοτητα και φυσικοτητα και οχι να αναγκαζεσαι να αφηνεις 1 μετρο μαλι για να λες οτι εχεις πυκνοτητα στη hairline.
@Για τον δημητρη νομιζω οτι ανετα προσεγγισε ενα 40ρι αλλα λογω χοντρης και σπαστης τριχας φενεται σαν να εβαλε 50 ανα τετρ.εκατ.Καποιος αλλος με διαφορετικα χαρακτηριστικα τριχας θα ειχε αλλη εικονα.
 

aeratos28

Just aeratos
Επειδή και εμένα μου μιλάνε με τον ίδιο τρόπο σχεδον όλοι εδώ και εγώ αυτή την συμπεριφορά και αντιμετώπιση εχω..άσχετα ότι απλά γελάω με την όλη κατάσταση..ποτέ δεν πήρα στα σοβαρά καμία περίπτωση τσακωμού η ότι άλλο..όσο για αυτό που λες,δεν είπα ότι λέει αρλουμπες..είπα ότι δεν γίνεται να λες ότι για να έχεις 56grafts φυτρωμενα με 95% επιτυχία στη φυτρωση,θα πρέπει να φυτέψεις 70grafts..αυτό λέει ο φίλος..εγώ δεν έχω να αποδείξω τπτ.ερωτηση εκανα πως εξηγεί τότε τη φυτρωση ας πουμε του cvial ,που δείχνει κάθε graft και είπε πως γίνονται σφάλματα στις μετρήσεις και μετά άρχισε να λέει ότι προσπαθώ να τον βγάλω λάθος κτλ..ας αποδείξει αυτός ,αυτό που λεει..εγω απλα διαφωνω..επειδη διαφωνω ΠΡΕΠΕΙ όπως λες εγώ να λογοδοτησω??ας αποδείξει αυτός αυτό που λέει και αν είναι σωστό,θα πω μπράβο δεν το ήξερα αυτο,εμαθα και κάτι καινούριο..αν πω ο γάιδαρος πετάει και πεις εσύ όχι,θα πρέπει εσύ να αποδείξεις ότι δεν πετάει και όχι εγώ που το είπα??μπερδεύεσαι leas ..anyway το τι μπορώ να συνειδητοποιησω και τι όχι,δεν μπορείς να το ξέρεις εσύ και ούτε έχεις δικαίωμα να το κρίνεις και θα σε παρακαλέσω να μην το ξανακανεις..αν δεν σου αρέσει,κανε ignore και τέλος η φαση..δεν δέχομαι από κανέναν ασυναρτησίες ολη την ώρα να λενε έχεις πρόβλημα κτλ..εκεί συμφωνειτε όλοι,αν απαντήσω σε αυτά που γράφετε όμως ,αμέσως εχεις προβλημα δεν μπορείς να συνειδητοποιήσεις κτλ..αν το κατάλαβες και ο δικός σου τροπος δεν ήταν καθόλου ευγενικός..με φρού φρου που λέμε φαίνεται κάπως ευγενικός γιατί δεν τα είπες χύμα οπως μιλάω εγώ..αλλά η ουσία είναι η ίδια όμως..νομίζω δεν χρειαζόταν να κάνεις τον δικηγόρο κανενος και πρόσεχε λιγακι τι λες..τα έχεις πρόβλημα κτλ που λες δεν χρειάζονται..να αρχίσω και εγώ να λέω σε όλους και σε εσενα ότι έχουν πρόβλημα αντίληψης τότε..ας σταματήσει εδώ να τελειωνουμε
Ρε συ αερατε δεν νομιζω κανεις να θελει να του απευθυνεσαι στον πληθυντικο.Αλλα μαλλον εσυ εχεις το προβλημα .Οταν δεν μπορεις να συνειδητοποιησεις πως υπαρχει και ευγενικος τροπος να παραθεσεις την δικη σου αποψη με επιχειρηματα ειδικα σε ενα φορουμ που πραγματευεται την καραφλα...Το οτι διαφωνεις και θεωρεις οτι αλλος λεει αρλουμπες μπορεις και ΠΡΕΠΕΙ να το αποδειξεις ειδικα εδω μεσα με αναφορες και παραπομπες ,χωρις να γινεσαι μονιμως απολυτος και εριστικος.Το να απαντας ευγενικα δεν θα κοψει καθολου απο την ειλικρινεια σου ουτε θα σε κανει καμια κυριουλα.,
Αντιθετα θα βοηθησει ολους μας να μαθουμε τι πραγματικα ισχυει..
Φιλικα..
 

Tsek

Well-Known Member
Εννοείς να είναι άδειος τελείως μπροστά και να του στήσουν εξ αρχής hairline έτσι; Ρωτάω επειδή τα γράφεις τελείως ισσοπεδοτικά.
Καλημερα Piros. Ευχαριστω για την ανταποκριση. Θα ηθελες να κανεις ενα update (στο νημα σου φυσικα) με την τρεχουσα κατασταση. Δηλαδη θα ηθελα να δω τι σημαινει πρακτικα 27grafts/cm2.

Επισης, θα ηθελα να δω αν καποιο απο τα παιδια εδω εχει πετυχει 35grafts/cm2..
Νομιζω ο @dimitris50423 εχει φτασει αυτην την πυκνοτητα; Αλλα με πολλες ευνοικες συνθηκες υπερ του (σπαστη τριχα, salt n pepper look) που θεωρητικα δειχνει πιο πλουσιο το αποτελεσμα απο οτι αυτο θα εδειχνε πχ σε εμενα.
Θυμαστε εσεις καποιον αλλον με 35grafts/cm2.
 

makis25

Well-Known Member
Mogan , σκεφτηκα κατι και ηθελα να στο πω . Οχι πως θελω να κανω τον δικηγορο της dhi ,αλλα βαζοντας στην ακρη τα χρηματα που ζητουν και την τακτικη να μιλουν με τριχες , μιας και εισαι 33 nw3-4 διχως καποια φαρμακευτικη παρεμβαση . Σκεφτηκες το ενδεχομενο πως θα πρεπει να κινηθείς αρκετα συντηρητικά ? Δηλαδη ,αν σε δεκα χρονια εισαι Nw5 - 6, με υψηλη πυκνοτητα μπροστα , τι θα περισσέψει για τη μεση και πισω? . Νομιζω κανεις δε μπορει να προβλεψει με ακριβεια πως θα εξελιχθει η αλωπεκια . Μηπως θα πρεπει να εχεις στο νου σου και ενα πιο συντηρητικό σεναριο μεταμοσχευσης , οπως αυτο της dhi . οχι απαραιτητα να την κανεις τη μεταμοσχευση εκει , αλλα τον αριθμο των μοσχευματων .
 

Mogan

Active Member
Εννοείς να είναι άδειος τελείως μπροστά και να του στήσουν εξ αρχής hairline έτσι; Ρωτάω επειδή τα γράφεις τελείως ισσοπεδοτικά.

Καλησπερα @Tsek.
Αυτο που ζητω ειναι αν μπορειτε να θυμηθειτε καποιο μελος του φορουμ που να εχει κανει μμ σε ζωνη Α και να κατεληξε με 35μοσχ/εκ2. Δλδ οπως το λες, να ειναι τελειως αδειος μπροστα και να στησουν hairline απο την αρχη.

Σκοπος μου ειναι να δω πως φαινεται αυτο το αποτελεσμα.
Θυμομουν πως ο Dimitris ειχε τετοια πυκνοτητα, αλλη η φυση της τριχας του ευνοει σημαντικα την εικονα του προς οφελος του.
Οποτε αν υπηρχε και καποιο αλλο παραδειγμα με διαφορετικα χαρακτηριστικα θα ηταν επιθυμητο να το δω.

Γιατι ομως ισοπεδοτικα;
Κατι εχω παρεξηγησει/παρανοησει;
 

Mogan

Active Member
Mogan , σκεφτηκα κατι και ηθελα να στο πω . Οχι πως θελω να κανω τον δικηγορο της dhi ,αλλα βαζοντας στην ακρη τα χρηματα που ζητουν και την τακτικη να μιλουν με τριχες , μιας και εισαι 33 nw3-4 διχως καποια φαρμακευτικη παρεμβαση . Σκεφτηκες το ενδεχομενο πως θα πρεπει να κινηθείς αρκετα συντηρητικά ? Δηλαδη ,αν σε δεκα χρονια εισαι Nw5 - 6, με υψηλη πυκνοτητα μπροστα , τι θα περισσέψει για τη μεση και πισω? . Νομιζω κανεις δε μπορει να προβλεψει με ακριβεια πως θα εξελιχθει η αλωπεκια . Μηπως θα πρεπει να εχεις στο νου σου και ενα πιο συντηρητικό σεναριο μεταμοσχευσης , οπως αυτο της dhi . οχι απαραιτητα να την κανεις τη μεταμοσχευση εκει , αλλα τον αριθμο των μοσχευματων .

makis η μετρηση της δοτριας λεει οτι εχω πανω απο 11000 τριχες διαθεσιμες. Το μεγιστο που λεμε με DHI ειναι για 5000 τριχες. Διαθεσιμες αλλες 6000 τουλαχιστον.
Αλλα ρε συ η βιτρινα ειναι που μετραει.
 

dimitris50423

Well-Known Member
η δικη μου γνωμη εφοσον εχεις μια φυσιολογικη δοτρια περιπου 5500-6000 μοσχευματα ειναι να φτιαξεις κανονικα το μπροστα. οχι συντηρητικα. αυτο σημαινει κατι κοντα στα 3000 μοσχευματα. ολη η βιτρινα οπως ειπες και εσυ ειναι η περιοχη που σου λειπουν τα μαλλια.
τι να το κανεις να βαλεις λιγα και να μιαζεις σαν μαδημενος και να εχεις 1000 μοσχευματα παραπανω στη δοτρια για το αν θα αραιωσεις.
μετα απο χρονια αν αραιωσεις και πισω βαλε οτι σου εμεινε στη δοτρια και παλι για την ηληκια θα εισαι πολυ καλυτερος απο τους περισσοτερους.
εγω αν δεν αραιωσω πιο πισω τα επομενα 3-4 χρονια μπορει να παω να ριξω αλλα 1500 αναμεσα και αν υπαρχει κανενα κενο στη συνδεση με τα μαμα μαλλια και δεν θα ξαναασχοληθω. αν φυτρωσουν ολα θα γινω σαν αυτον στη φωτογραφια σου Mogan. :D
 

Tsek

Well-Known Member
Πες τα ρε Δημήτρη γιατί ώρες ώρες σκέφτομαι μήπως είμαι εγώ λάθος. Είναι δηλαδή κάποιος 33-35 ετών και λίγο πολύ έχει δείξει που βαδίζει.
Πόσο λογικό είναι μείνει άλλα 10 χρόνια ψιλοκαραφλός μήπως και αδειάσει παραπάνω στα 45 του;;
Η δεκαετία των 30 που είναι νέος και βγαίνει και θα παντρευτεί δεν τον νοιάζει να είναι ωραίος;; Δεν λέμε για υπερβολές αλλά όχι και να χάνουμε τα χρόνια μας . Κρατάμε μιά λογική καβάτζα για μικροδιόρθωση στο μέλλον και χαιρόμαστε το φούλ λουκ τώρα.
 

Mogan

Active Member
Guys αυτη ακριβως ειναι και η δικη μου προσεγγιση. Εγω αποζητω το μεγιστο της βιτρινας και το θελω και σημερα. Οχι λιγο σημερα και λιγο ξανα του χρονου. Νομιζω και εγω πως με 2500-3000 grafts στο συνολο των 55-60τμ2 του μετωπου θα ειμαι ΟΚ.

Απλα η κουβεντα ειναι με 35grafts/cm2 τι αποτελεσμα αγοραζω; θα ηθελα να το δω. Το νουμερο σκετο δε μου λεει κατι. Δεν το νιωθω. Δεν το καταλαβαινω. Την εικονα καταλαβαινω. Μια εικονα χιλιες λεξεις δε με λεμε; και ακομα δεν εχω βρει ρε γαμωτο μια εικονα ενος να εχει κανει μμ με σχηματισμο hairline (κατα προτιμηση στο τυπο της τριχας μου), ωστε να μπορεσω να καταλαβω τι σημαινει 35,40,45 grafts/cm2 !
 

Tsek

Well-Known Member
Φίλε εδώ είμαστε για να σε βοηθήσουμε σε κάποιες αποροίες σου πόσα πρέπει να βάλεις , ποιούς γιατρούς να δείς κλπ, όχι να μπαίνεις να ζητάς κατα παραγγελία φωτογραφίες και να ψάχνουμε απο άλλα νήματα να στις βρούμε εμείς.
Εγώ σε αυτό το τρυπάκι δεν μπαίνω και δεν γίνεται πρακτικά σε κάθε έναν που μπαίνει να κάνει ερώτηση να κάνουμε έρευνα στα μέτρα του.
Στην τελική, ζήτα απο τις κλινικές που σε ενδιαφέρουν να σου δείξουν αυτές και να σου κάνουν και ένα προσχέδιο. Καλή συνέχεια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tasos33

Well-Known Member
Δε γίνεται αυτό που ζητάς, κάθε κεφάλι είναι διαφορετικό, δυο κεφάλια με 35 graft ,το ενα μπορεί να δείχνει μια καλη πυκνότητα και το άλλο πιο αραιό. Δε παίζει ρολο μονο ο αρiθμος των graft αλλά και το πάχος της τρίχας, ο λογος των graft, η αντίθεση τρίχας δέρματος.




Ειναι κριμα να πεταξεις λεφτα σε αυτους την ωρα που μπορεις να πας με 2ε στο γεωργιου η με κατι παραπανω στην hdc και να παρεις πραγματικη πυκνοτητα και φυσικοτητα και οχι να αναγκαζεσαι να αφηνεις 1 μετρο μαλι για να λες οτι εχεις πυκνοτητα στη hairline.
@Για τον δημητρη νομιζω οτι ανετα προσεγγι
Guys αυτη ακριβως ειναι και η δικη μου προσεγγιση. Εγω αποζητω το μεγιστο της βιτρινας και το θελω και σημερα. Οχι λιγο σημερα και λιγο ξανα του χρονου. Νομιζω και εγω πως με 2500-3000 grafts στο συνολο των 55-60τμ2 του μετωπου θα ειμαι ΟΚ.

Απλα η κουβεντα ειναι με 35grafts/cm2 τι αποτελεσμα αγοραζω; θα ηθελα να το δω. Το νουμερο σκετο δε μου λεει κατι. Δεν το νιωθω. Δεν το καταλαβαινω. Την εικονα καταλαβαινω. Μια εικονα χιλιες λεξεις δε με λεμε; και ακομα δεν εχω βρει ρε γαμωτο μια εικονα ενος να εχει κανει μμ με σχηματισμο hairline (κατα προτιμηση στο τυπο της τριχας μου), ωστε να μπορεσω να καταλαβω τι σημαινει 35,40,45 grafts/cm2 !
 

koumparos

Well-Known Member
Η βιτρινα σου θελει τουλαχιστον 2500 και ξεκινα θεραπεια.Οι πισω ζωνες αποδυναμωνονται με βαση τις φωτο που εβαλες.Με μια καλη θεραπεια θα ξαναμπεις για μμ μπορει και μετα απο 10 χρονια χρονος τεραστιος.Με βαση τα χρηματα που διαθετεις εχεις 2 επιλογες.Γεωργιου η βεκρης.Ζυγιζεις και αποφασιζεις.Δεν υπαρχει κατι αλλο να σκεφτεις.
 

Mogan

Active Member
Φίλε εδώ είμαστε για να σε βοηθήσουμε σε κάποιες αποροίες σου πόσα πρέπει να βάλεις , ποιούς γιατρούς να δείς κλπ, όχι να μπαίνεις να ζητάς κατα παραγγελία φωτογραφίες και να ψάχνουμε απο άλλα νήματα να στις βρούμε εμείς.
Εγώ σε αυτό το τρυπάκι δεν μπαίνω και δεν γίνεται πρακτικά σε κάθε έναν που μπαίνει να κάνει ερώτηση να κάνουμε έρευνα στα μέτρα του.
Στην τελική, ζήτα απο τις κλινικές που σε ενδιαφέρουν να σου δείξουν αυτές και να σου κάνουν και ένα προσχέδιο. Καλή συνέχεια.

@Tsek , κατανοητο αυτο που λες. Ο λογος που το ζητησα ειναι γιατι εγω ειμαι νεος εδω και μεσα σε 3-4 βδομαδες εχω διαβασει πλεον χιλιαδες posts και οπως καταλαβαινεις η πληροφορια που εχω λαβει ειναι χαοτικη. Εξαιρετικα σημαντικη αλλα εχω λιγο χαθει. Φυσικα καποιες περιπτωσεις τις θυμαμαι. Καποιες τις εχω μπερδεψει μεταξυ τους. Θεωρω με καταλαβαινεις. Απο την αλλη τα πιο παλια μελη αυτην την πληροφορια την εχουν παρει σε βαθος χρονου και η καθε περιπτωση ειναι πιο ξεκαθαρη στο μυαλο τους. Αυτος ηταν ο λογος που ζητησα τη βοηθεια σας.

Αυτη ειναι και η φιλοσοφια της κοινοτητας των forums. Επουδενι δεν απαιτω απο εσενα και απο κανεναν να κανει αυτο που εγω ζητω. Δεν ειναι κανεις υποχρεωμενος και ηδη εκτιμω το γεγονος πως καποιοι απο εσας ηδη εχετε ανταποκριθει στις οποιες ζητησεις μου.

Απο την αλλη θεωρω κι εγω πως, αν οχι ηδη, αλλα στη συνεχεια θα εχω να μοιραστω μαζι σας και εγω χρηστικη πληροφορια προς οφελος τριτων.
 

Mogan

Active Member
Καλησπέρα σας.

Η μεταμόσχευση έγινε στην DHI και ολοκληρώθηκε σημερα.
Σημαντικό ρόλο στην επιλογή μου έπαιξε η άμεση ανταπόκριση και το ενδιαφέρον που ένδειξαν για την περίπτωση μου το Διοικητικο προσωπικό (κ. Στάθης και κ. Γεωργαλής) , αλλά και ο γιατρός που με ανέλαβε κ. Ηλίας Ευαγγελάτος. Η διάθεση τους να με ακούσουν και η προσέγγιση τους μου φάνηκε πολύ σωστή και ένιωσα οτι σε εμένα ταίριαζε. Ένιωσα οτι μιλάω με ανθρώπους ίδιας ιδιοσυγκρασίας με εμένα και αυτό με έκανε να αισθανομαι ασφαλής. Ο δε κ. Ευαγγελάτος μου ανέλυσε σε βάθος την περίπτωση μου και την προσέγγιση που θα εφάρμοζε σε περίπτωση που με αναλάμβανε εκείνος.

Στη συνέχεια ο κ. Στάθης με ενημέρωσε πως τον τελικό γιατρό θα τον αποφασίσει εκεινος. Εγώ αρχικά είχα ζητήσει τον Παπανικολάου. Μου επιβεβαίωσε πως είναι ενας εκ των ΤΟΡ της κλινικής, αλλά για την περίπτωση τη δική μου και την ιδιαιτερότητα της θα επέλεγε εκείνος τον κατάλληλο, τον πιο ταιριαστό.

Τελικά η παρουσία του κ. Ευαγγελάτου δεν ήταν τυχαία και ήταν εκείνος ο οποίος ανέλαβε την μεταμόσχευση.

Τα της μεταμόσχευσης θα τα βρείτε στο νημα ΕΔΩ
 
Τελευταία επεξεργασία:

piros75

Well-Known Member
Ο Ευαγγελάτος έκανε και τον Raphael2012, ο οποίος είχε πολύ καλό αποτέλεσμα συνεπώς για αρχή φαίνεται πως έκανες καλή επιλογή. Το αποτέλεσμα θα δείξει.
 

Mogan

Active Member
Παντως αν αληθευει πως η κλινικη εχει περισσοτερους απο 25 ενεργους γιατρους, τοτε στο φορουμ μαθαινονται λιγοτερο απο το 10% των περιπτωσεων τους.

Ο δε Ευαγγελατος μου ειπε οτι κανει 15 περιστατικα το μηνα κατα μεσο ορο. Ανω των 150 το χρονο.

Ευχομαι και για μενα να πανε ολα καλα.
 

koumparos

Well-Known Member
Ο Ευαγγελάτος έκανε και τον Raphael2012, ο οποίος είχε πολύ καλό αποτέλεσμα συνεπώς για αρχή φαίνεται πως έκανες καλή επιλογή. Το αποτέλεσμα θα δείξει.
Με συχωρεις αλλα το καλο αποτελεσμα που το ειδες?Το κενο πισω απο τη hairline το παρατηρησες?Και μαλιστα σε σοβαρο σημειο που παιζει σημαντικο ρολο στο illusion.Απετυχαν 2 φορες να πυκνωσουν το συγκεκριμενο σημειο.Το αποτελεσμα το κρινω ημιτελες και πρεπει οπωςδηποτε να πυκνωσει την συγκεκριμενη περιοχη διοτι κανει μπαμ και δινει την αισθηση οτι καραφλιαζει.
 
Μπλουζα