Εποχιακη τριχοπτωση

bob13

Member
καλησπερα παιδια, βλεπω εδω και 2-3 μηνες αρκετες τριχες. Γενικα ειμαι με ψιλοδιαχυτη , αλλα σε σχεση με τον χειμωνα , τα πραματα ειναι χειροτερα. Υπαρχει κατι που μπορω , εστω και προσωρινα να την σταματησω λιγο? Την εποχιακη εννοω. Σας ευχαριστω
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

MariosOik

Active Member
καλησπερα παιδια, βλεπω εδω και 2-3 μηνες αρκετες τριχες. Γενικα ειμαι με ψιλοδιαχυτη , αλλα σε σχεση με τον χειμωνα , τα πραματα ειναι χειροτερα. Υπαρχει κατι που μπορω , εστω και προσωρινα να την σταματησω λιγο? Την εποχιακη εννοω. Σας ευχαριστω
Φίλε μου δυστυχώς αυτή την περίοδο γίνεται χαμός. Πόσες χάνεις ημερησίως, ακολουθείς κάποια θεραπεία?
 

bob13

Member
oxi φιλε, δεν ακολουθω... καλυτερευει η κατασταση μετα την καλοκαιρινη τριχοπτωση ή οτι εχασες εχασες? Επισης τι θεραπεια να ακολουθησω?
 

MariosOik

Active Member
Σίγουρα καλυτερεύει αλλά θα βοηθούσε πρωτίστως αν πεις αριθμό χαμένων τριχών στο περίπου ώστε να δούμε αν κυμαίνεται σε φυσιολογικά επίπεδα.
 

bob13

Member
φιλε δε μπορω να σου πω με σιγουρια. Ξερω εγω? 150-200? Παντως περισσοτερες απο οτι τον χειμωνα νομιζω. Επειδη εχω και μια αραιωση, παρηγγειλα εσπευσμενα ενα τοππικ. Αλλα σκεφτομαι να αρχισω και καμια θεραπεια απο σεπτεμβριο
 

MariosOik

Active Member
φιλε δε μπορω να σου πω με σιγουρια. Ξερω εγω? 150-200? Παντως περισσοτερες απο οτι τον χειμωνα νομιζω. Επειδη εχω και μια αραιωση, παρηγγειλα εσπευσμενα ενα τοππικ. Αλλα σκεφτομαι να αρχισω και καμια θεραπεια απο σεπτεμβριο
Άμα έχεις διάχυτη θα σε βοηθήσει η μινοξιδίλη σίγουρα, το regaine foam 5%. Τι ηλικία έχεις και που εστιάζεται κυρίως το πρόβλημα? Στην διάχυτη η φιναστερίδη μπορεί να σε επαναφέρει μέχρι και 100% αλλά έχει παρενέργειες σε έναν αριθμό χρηστών, οπότε δεν μπορώ εγώ να σου προτείνω να πάρεις ή όχι? Τώρα για μείωση της τριχόπτωσης δοκίμασε κάποιο συμπλήρωμα Ω3 και βιιοτίνη. Επίσης πρόσθεσε ένα καλό σαμπουάν με τοπικό dht blocker(revivogen, biokap) και βάλε στην αγωγή σου 2 φορές την εβδομάδα fungoral shampoo 2%. Σε γενικές γραμμές την άνοιξη και το καλοκαίρι η τριχόπτωση αυξάνεται πάντα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

bob13

Member
ευχαριστω φιλε για τις συμβουλες σου. 30 χρονων ειμαι. Εχω διαχυτη στο πανω μερος του κεφαλιου, αλλα δε φτανει μεχρι πισω στη δοτρια που λεμε. εδω και πολλα χρονια θυμαμαι τον ε;αυτο μου να φαινεται το κρανιο μεσα απο τα μαλλια, αλλα με 4-5 εκατοστα μαλλι, φαινεται κομπλε
 

MariosOik

Active Member
ευχαριστω φιλε για τις συμβουλες σου. 30 χρονων ειμαι. Εχω διαχυτη στο πανω μερος του κεφαλιου, αλλα δε φτανει μεχρι πισω στη δοτρια που λεμε. εδω και πολλα χρονια θυμαμαι τον ε;αυτο μου να φαινεται το κρανιο μεσα απο τα μαλλια, αλλα με 4-5 εκατοστα μαλλι, φαινεται κομπλε
Ξεκίνα μινοξιδίλη, συμπληρώματα και τα σαμπουάν και αν θες ανέβασε και φώτο με την περίπτωση σου σε κάποιο νήμα να σε βοηθήσουν και οι πιο έμπειροι. Για να βλέπεις εσύ τον εαυτό σου καλά, σημαίνει ότι είναι καλύτερα από αυτό που βλέπεις. Και εγώ έχω θέμα αλλά το κάνω 10 φορές μεγαλύτερο. Οι άλλοι δεν δίνουν και πολύ σημασία. Απλώς την μινοξιδίλη αν την ξεκινήσεις την παντρεύεσαι εφόρου ζωής. Αυτό είναι το κακό. Τοπίκ πλέον όλοι βάζουν. Ακόμα και γω που έχω μικρό σχετικά θέμα ακόμα κουμπώνω 2-3 ψεκασμούς για να μην νιώθω αμήχανα. Αν θες κάτι φυσικό τοπικά δοκίμασε δαφνέλαιο ή δεντρολίβανο σε έλαιο 2-3 ώρες πριν λουστείς, κάτι θα σου δώσουν.
 
Μπλουζα