Εξετασεις και εναρξη θεραπειας

bob13

Member
καλησπερα παιδια, εδω και 2 μηνες βλεπω το πανω μερος του κεφαλιου να αραιωνει σε σημειο να πρεπει να τα χτενιζω λιγο στα πλαγια. Παντα ειχα τετοιο μαλλι , αλλα τελευταια παραγινε. Το θεμα ειναι οτι τριχοπτωση εντονη δεν εχω. Ειδικα πο τοτε που πηρα το dercos neogenic της vichy σπανια βλεπω τριχες.
Ολο αυτο με κανει να σκεφτω αρχικα μηπως φταιει τιποτα αλλο, γιατι απο διατροφη δεν ειμαι και πολυ καλα ,
Επισης κατι αλλο που με βαζει σε σκεψεις ειναι το γεγονος οτι κρυωνουν τα ακρα πολυ ευκολα και σκεφτομαι οτι μπορει να μην αιματωνονται καλα. Ισως να ναι και υποθυρεοειδισμος...
Οι ερωτησεις μου σε σας ειναι.
Τι εξετασεις να παω να κανω για να εντοπισω αν εχω καποιο προβλημα διατροφικο(βιταμινες και τετοια) ή ορμονικο?
Μπορω να παρω ετσι χωρις συνταγη γιατρου καποιο συμπληρωμα για να πειραματιστω? πχ ω3 λιπαρα ας πουμε?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

mikegad

Well-Known Member
Ρε συ σιγά να μην θες συνταγή γιατρού για να πάρεις ω3...
Σε λίγο θα ρωτάμε τους γιατρούς αν κάνει να τρώμε και ψάρι
 

mikegad

Well-Known Member
Παλιά έπαιρνα αυτά
Πλέον ω3 παίρνω που και που γιατί βοηθάνε της αρθρώσεις στα βάρη που κάνω και όχι για το μαλλί.
Από iherb πάλι ,κάποια άλλα πολύ φθηνότερα.
Για τα άλλα που λες , τι να σου πω...
Ο υποθυροειδισμός ναι μπορεί να προκαλέσει τριχόπτωση ,αλλά να το συμπεραίνεις μόνο επειδή κρυώνουν τα άκρα σου ακούγεται κάπως..
Κάνε γενικές εξετάσεις και ορμονολογικές βέβαια αν το θες.Δεν χάνεις τίποτα ,ίσα ίσα καλό είναι.

Με την διατροφή μπορεί να δεις διαφορά στην ποιότητα της τρίχας αλλά σε βάθος χρόνου.Αν είναι χάλια καλό είναι να την φτιάξεις πάντως για πολλούς λόγους και όχι μόνο για το μαλλί
 

dimitris50423

Well-Known Member
Φιλε κανε ενα γενικο check up αν εχεις καιρο να κανεις εξετασεις να εχει σιγουρα μεσα γεν αιματος, σιδηρο, b12, φυλλικο οξυ. Μπορεις να κανεις και φερριτινη που ειναι οι αποθηκες του σιδηρου. Πιο πολυ αν εχεις χαμηλο αιματοκριτη.
Κανε και μια TSH την βασικη εξεταση για το θυροειδη προληπτικα.
 

nikolakis

Well-Known Member
Δεν ξερω ποτε κανένας να καράφλιασε μόνιμα απο έλλειψη σιδήρου βιταμινών ή θυρεοειδικα προβλήματα. Ο λόγος ειναι παντα ένας κ δεν καταπολεμείται ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!! ΑΓΑ μας ΑΓΑμησες:(
 

nikolakis

Well-Known Member
Ειναι κλασικό επακόλουθο της ΑΓΑ η λέπτυνση της τρίχας , ειναι αυτο που επιφέρει κ την αραιωση. Οσο για τη τριχόπτωση τι να σου πω; ο πεθερός μου ειναι 7αρι κ ποτε μου λεει δεν έβλεπε να του πέφτει τρίχα κ έμεινε καραφλός απο τα 25 του.
οκ, απλα δεν βλεπω να εχω τριχοπτωση, αλλα βλεπω ταυτοχρονα αραιωση ή αδυνατισμα της τριχας μου. Ειναι πολυ λεπτη.
Φωτος εχω δω : http://www.hairlossgr.com/threads/Καινουριος-στο-φορουμ-αραια-μαλλια.10135/
 

bob13

Member
αν δειξουν καλες οι εξετασεις, τι θεραπεια μου προτεινετε μετα? Η μινοξιδιλη θα κανει δουλεια?
 
Μπλουζα