Εξετάσεις αίματος...απορίες!

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πριν μια εβδομάδα έκανα ξανα TSH και έχω 3.9.
Ο ενδοκρινολόγος μου είπε πως αφού έχει καθοδική τάση (ας είναι στο όριο) δεν μου δίνει χάπια.Επανεξέταση σε 6 μήνες και βλέπουμε....

@GOMI δεν έχω σταματήσει τις complex B 100 της Solgar.Διάβασα όμως πως είναι αρκετά επικίνδυνες (επηρεασμένος και από πρόσφατο περιστατικό στην οικογένεια) για ανάπτυξη καρκίνου ειδικά η B 12 και το Φολλικό οξύ.
Υπάρχει κάποιο "safe" ....complex B να προτείνεις ;

Βασικά υπάρχει και κάτι που να μην αναφέρουν πως μπορεί να προκαλέσει καρκίνο? Ακόμα και το νερό που πίνουμε είναι επικίνδυνο έτσι όπως το έχουν κάνει. Τέσπα, το μόνο που θέλει προσοχή είναι η μορφή του φυλλικού οξέος.
Eγώ παίρνω αυτές, αλλά δεν ξέρω αν μπορείς να τις βρεις Ελλάδα
http://eu.iherb.com/jarrow-formulas-b-right-100-capsules/110?rcode=GED260
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

erwinor

Member
Βασικά υπάρχει και κάτι που να μην αναφέρουν πως μπορεί να προκαλέσει καρκίνο? Ακόμα και το νερό που πίνουμε είναι επικίνδυνο έτσι όπως το έχουν κάνει. Τέσπα, το μόνο που θέλει προσοχή είναι η μορφή του φυλλικού οξέος.
Eγώ παίρνω αυτές, αλλά δεν ξέρω αν μπορείς να τις βρεις Ελλάδα
http://eu.iherb.com/jarrow-formulas-b-right-100-capsules/110?rcode=GED260

Ελλάδα βρίσκω μόνο αυτές οι οποίες περιέχουν σχεδόν ίδιες ποσότητες και αντί Folic Acid...Folate που είναι πιο καλό από όσα διάβασα.

Ρίξε μια ματιά σε παρακαλώ ,μια που έχεις τόσες γνώσεις ,και πές μου αν αξίζουν σε σχέση με της Solgar 100/100.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι για πιο λόγο περιέχουν πολλαπλάσιες ποσότητες απο τις συνιστώμενες.Δλδ η Solgar πχ περιέχει 100mg B1 ( 6667 % DV) ενώ ο οργανισμός χρειάζεται πολύ λιγότερο ποσοστό....Η Jarrow 25mg (1670%)
 
Τελευταία επεξεργασία:

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Η jarrow είναι πολύ πιο ισορροπημένη και καλύτερης μορφής βιταμινών, (πχ Β12). Αν δεν έχεις άλλη επιλογή, της solgar να τις κάνεις κύκλο, δηλαδή διακοπή αντίστοιχη με όσο καιρό τις παίρνεις.
Οι συνιστώμενες ποσότητες είναι συντήρησης, όταν έχεις έλλειψη χρειάζεται πολύ παραπάνω. Σε εμένα πχ η Β12 με 1000mg δεν ανεβαίνει, φτάνω στα 5000mg για να την πάω εκεί που θέλω. (παίρνω έξτρα)
Οι βιταμίνες Β είναι υδατοδιάλυτες οπότε οτιδήποτε περισσεύει φεύγει μέσω των ούρων, που συνήθως βγαίνουν φωσφοριζέ.
 

erwinor

Member
Η jarrow είναι πολύ πιο ισορροπημένη και καλύτερης μορφής βιταμινών, (πχ Β12). Αν δεν έχεις άλλη επιλογή, της solgar να τις κάνεις κύκλο, δηλαδή διακοπή αντίστοιχη με όσο καιρό τις παίρνεις.
Οι συνιστώμενες ποσότητες είναι συντήρησης, όταν έχεις έλλειψη χρειάζεται πολύ παραπάνω. Σε εμένα πχ η Β12 με 1000mg δεν ανεβαίνει, φτάνω στα 5000mg για να την πάω εκεί που θέλω. (παίρνω έξτρα)
Οι βιταμίνες Β είναι υδατοδιάλυτες οπότε οτιδήποτε περισσεύει φεύγει μέσω των ούρων, που συνήθως βγαίνουν φωσφοριζέ.

Κατάλαβα.......τις παιρνω περίπου 2 μήνες.Αν πάρω τις Jarrow μπορώ να τις αρχίσω αμέσως ή πρέπει να περιμένω 2 μήνες;

Γενικά όσο παίρνουμε βιταμίνες άλλο τόσο πρέπει να είναι και η διακοπή τους;
Ισχύει το ίδιο και για τα ιχθυέλαια;

Σε ευχαριστώ πολύ ;)
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Κατάλαβα.......τις παιρνω περίπου 2 μήνες.Αν πάρω τις Jarrow μπορώ να τις αρχίσω αμέσως ή πρέπει να περιμένω 2 μήνες;

Γενικά όσο παίρνουμε βιταμίνες άλλο τόσο πρέπει να είναι και η διακοπή τους;
Ισχύει το ίδιο και για τα ιχθυέλαια;

Σε ευχαριστώ πολύ ;)

Άσε κανένα 20 ήμερο πριν πάρεις τις jarrow.
Aν παίρνεις πολύ παραπάνω από τις συνιστώμενες δόσεις καλό είναι να κάνεις κύκλους, εκτός αν έχεις εντοπίσει κάποια συγκεκριμένη έλλειψη και παίρνεις μέχρι να φτάσει εκεί που θες. Μετά κάνεις συντήρηση.
Τα ιχθυέλαια αν είναι καλής ποιότητας, μόνο καλό κάνουν...
 

erwinor

Member
@GOMI Σε ευχαριστω παρα πολύ ,μου έλυσες πολλές απορίες.
Τωρα παίρνω της Health aid ( ελπίζω να είναι καλά ,από όσο διάβασα πολλοί τα παίρνουν στο forum)όμως σκέφτομαι για το DHA 500 της Now foods ή το MAX DHA της Jarrow
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
@GOMI Σε ευχαριστω παρα πολύ ,μου έλυσες πολλές απορίες.
Τωρα παίρνω της Health aid ( ελπίζω να είναι καλά ,από όσο διάβασα πολλοί τα παίρνουν στο forum)όμως σκέφτομαι για το DHA 500 της Now foods ή το MAX DHA της Jarrow

Κοίτα να είναι μοριακά απεσταγμένα ή εναλλακτικά από καλαμάρι...
 

nine

Active Member
Πριν μια εβδομάδα έκανα ξανα TSH και έχω 3.9.
Ο ενδοκρινολόγος μου είπε πως αφού έχει καθοδική τάση (ας είναι στο όριο) δεν μου δίνει χάπια.Επανεξέταση σε 6 μήνες και βλέπουμε....

και μενα στην επανεξεταση 1-2 εβδομαδες μετα η tsh ειχε καθοδικη ταση.
αλλαξες τιποτα σε αυτο το διαστημα;
 

erwinor

Member
Κοίτα να είναι μοριακά απεσταγμένα ή εναλλακτικά από καλαμάρι...

1) Και τα δύο γραφουν πως είναι μοριακα απεσταγμένα....να τους πιστέψω ή είναι μούφα;

2) Επίσης το ένα έχει EPA/DHA 250/500 και το άλλο 100/560....πoιο να προτιμήσω;

3) Μάλλον θα παραγγείλω από iherb (από όσο έχω δει το προτιμάς όπως και πολλοί λόγω τιμών) μήπως ξέρεις μέχρι ποιο ποσό δεν περνάει από τελωνείο;
;)
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
1) Και τα δύο γραφουν πως είναι μοριακα απεσταγμένα....να τους πιστέψω ή είναι μούφα;

2) Επίσης το ένα έχει EPA/DHA 250/500 και το άλλο 100/560....πoιο να προτιμήσω;

3) Μάλλον θα παραγγείλω από iherb (από όσο έχω δει το προτιμάς όπως και πολλοί λόγω τιμών) μήπως ξέρεις μέχρι ποιο ποσό δεν περνάει από τελωνείο;
;)

To 250/500 πάρε. Το iherb πριν ολοκληρώσεις την παραγγελία σου υπολογίζει το βάρος και το συνολικό ποσό ώστε να μην έχει προβλήματα στο τελωνείο. Αν ξεφύγεις, δεν σε αφήνει να την ολοκληρώσεις.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Μπλουζα