Εξασθένηση δράσης Minoxidil

nikolakis

Well-Known Member
Έχει ποτε κανεις δοκιμάσει να προσθέσει σκόνη φιναστεριδης τρίβοντας φυσικά τα χάπια μεσα σε διάλυμα μινοξιδινης; Αν ναι κάνει κάτι ; Υπάρχει κάποιος που το έχει επιχειρήσει ;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

FreeThinker

Well-Known Member
Έχει ποτε κανεις δοκιμάσει να προσθέσει σκόνη φιναστεριδης τρίβοντας φυσικά τα χάπια μεσα σε διάλυμα μινοξιδινης; Αν ναι κάνει κάτι ; Υπάρχει κάποιος που το έχει επιχειρήσει ;

η φιναστεριδη σε τοπικη μορφη δε κανει δουλεια. αυτο επειδη μονο απο το στομα μπορει να περασει η καταλληλη ποσοτητα στο αιμα για να λειτουργησει. εχει αποφανθει το φορουμ σε αυτο το πορισμα καιρο τωρα...
 

sven

Active Member
Μου είχε δώσει παλιότερα ένας δερματολόγος συνταγή για μινοξ με κορτιζόνη μέσα . Φυσικά δεν είναι για μακροχρόνια χρήση αλλα κάτι θα κάνει , δεν την έχω την συνταγή πλέον , έχει περάσει αρκετός καιρός , αν την έχει κάποιος ας μας πει τις ποσότητες.
 

mikipitri

Member
Η φτιαχτή μινοξ που είπα πιο πάνω περιέχει και κορτιζόνη (propiosalic) αλλά παρόλα αυτά δεν βλέπω να κάνει κάτι...
 

FreeThinker

Well-Known Member
Μετα απο τρια χρονια αποφασισα να ξαναξεκινησω τη χρηση μινοξ. Χρησιμοποιω εδω και 20 ημερες φτιαχτη μινοξ 10% απο φαρμακοποιο. Ενω παλια με επιανε κατευθειαν, τωρα ειναι σαν να βαζω νερακι στο κεφαλι μου. Εχω γεμισει τριχες στα φρυδια και στα αυτια, εκτος απο το κεφαλι. Ουτε χνουδακι δεν βλεπω... Υποψην οτι ειμαι πλεον 41 και εχω διαχυτη αραιωση.
Λετε να φταιει η ηλικια; Ή ειναι μικρο το διαστημα των 20 ημερων για να βγαλω συμπερασματα;;

και εισαι λιγο μπαρμπας με το συμπαθειο για να περιμενεις σοβαρα αποτελεσματα, αλλα και 20 ημερες ειναι ελαχιστος χρονος για να αποφανθεις. Εχουμε πει, 3-4 μηνες
 

mikipitri

Member
και εισαι λιγο μπαρμπας με το συμπαθειο για να περιμενεις σοβαρα αποτελεσματα, αλλα και 20 ημερες ειναι ελαχιστος χρονος για να αποφανθεις. Εχουμε πει, 3-4 μηνες
Καλως το νιανιαρο!!! ;-)
Εκει που εισαι ημουν κι εκει που ειμαι θα 'σαι... Προσεχε, μη λες μεγαλα λογια!!!
Πληροφοριακα, (για τους υπολοιπους που ενδιαφερονται) μεχρι τα 38-39 δουλευε μια χαρα η μινοξ. Και εχω περιπτωση απο γνωστο 45αρη οπου επισης δουλεψε και απο nw 3v πηγε 3 προς 2!!!
Οποτε FreeThinker, αν μπορεις να προσφερεις κατι ουσιαστικο στη συζητηση καλο ειναι να συμμετασχεις, διαφορετικα υπαρχουν κι αλλα πραγματα να ασχοληθεις...
Φιλικα παντα...
 

FreeThinker

Well-Known Member
Καλως το νιανιαρο!!! ;-)
Εκει που εισαι ημουν κι εκει που ειμαι θα 'σαι... Προσεχε, μη λες μεγαλα λογια!!!
Πληροφοριακα, (για τους υπολοιπους που ενδιαφερονται) μεχρι τα 38-39 δουλευε μια χαρα η μινοξ. Και εχω περιπτωση απο γνωστο 45αρη οπου επισης δουλεψε και απο nw 3v πηγε 3 προς 2!!!
Οποτε FreeThinker, αν μπορεις να προσφερεις κατι ουσιαστικο στη συζητηση καλο ειναι να συμμετασχεις, διαφορετικα υπαρχουν κι αλλα πραγματα να ασχοληθεις...
Φιλικα παντα...

Νομιζω οτι σου απαντησα ξεκαθαρα στην ερωτηση σου, αλλα εσυ εμεινες στο πρωτο σκελος της απαντησης μου, το οποιο επισης εχει βαση. Ξαναδιαβασε την. Επιπλεον οι εξαιρεσεις ειναι η επιβεβαιωση του κανονα ως γνωστον. Δεν ειπα οτι δε θα δεις επανεκφυση, ειπα να μην περιμενεις κατι θεαματικο ειδικα λογω της ηλικιας σου.

Οσον αφορα το ποιος προσεφερει κατι ουσιαστικο, εγω ενημερωσα για την περιεκτικοτητα της λοσιον μου, οπως εχω κανει και σε αλλα νηματα στο φορουμ και επιπλεον σου απαντησα. Εσυ απο την αλλη, δε νομιζω οτι προσφερεις τιποτα το ουσιαστικο οταν αναρωτιεσαι γιατι δεν βλεπεις αποτελεσματα με τη μινοξιδιλη στις 20 μερες χρησης οταν ειναι χιλιοειπωμενο οτι χρειαζεται τουλαχιστον διμηνο τριμηνο για να κρινεις.

Επισης φιλικα
 

mikipitri

Member
Οι απαντησεις με χαρακτηρισμους τυπου "μπαρμπα" ειναι το λιγοτερο αγενεις και φυσικα δεν προσφερουν κατι ουσιαστικο!!!
Δεν θα καθησω να αναμετρηθω μαζι σου στο ποιος προσφερει ή οχι... Χανει το νοημα το νημα με αυτο τον τροπο. Οτι γνωριζει ο καθενας ή οτι εχει διαβασει ο καθενας καλο ειναι να το παραθετει με ευγενεια.
Εξαλλου συμμετεχουμε σε ενα φορουμ εκφραζοντας πιθανες αποριες και προσπαθουμε να αντιμετωπισουμε ενα κοινο προβλημα ανταλλασσοντας εμπειριες και διαφορες αποψεις και οχι με προσωπικες αντιπαραθεσεις ή αγενη σχολια...

Φιλικα...και παμε παρακατω γιατι θα βαρεθουν και οσοι διαβαζουν και περιμενουν να βγει κατι απο τη συζητηση!!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

pithikas

Well-Known Member
Έχει ποτε κανεις δοκιμάσει να προσθέσει σκόνη φιναστεριδης τρίβοντας φυσικά τα χάπια μεσα σε διάλυμα μινοξιδινης; Αν ναι κάνει κάτι ; Υπάρχει κάποιος που το έχει επιχειρήσει ;
Θα δουλέψει, αλλά δεν αποφεύγεις τα σαιντς, οπότε ένα και το ίδιο είναι.
 

Utopia

Active Member
Κάντε τη δουλειά τουλάχιστον σωστά... Άμα θέλετε ισχυρό blocker βάλτε τοπική φλουταμίδη. Δεν γνωρίζω για sides όμως...
 

FreeThinker

Well-Known Member
Οι απαντησεις με χαρακτηρισμους τυπου "μπαρμπα" ειναι το λιγοτερο αγενεις και φυσικα δεν προσφερουν κατι ουσιαστικο!!!
Δεν θα καθησω να αναμετρηθω μαζι σου στο ποιος προσφερει ή οχι... Χανει το νοημα το νημα με αυτο τον τροπο. Οτι γνωριζει ο καθενας ή οτι εχει διαβασει ο καθενας καλο ειναι να το παραθετει με ευγενεια.
Εξαλλου συμμετεχουμε σε ενα φορουμ εκφραζοντας πιθανες αποριες και προσπαθουμε να αντιμετωπισουμε ενα κοινο προβλημα ανταλλασσοντας εμπειριες και διαφορες αποψεις και οχι με προσωπικες αντιπαραθεσεις ή αγενη σχολια...

Φιλικα...και παμε παρακατω γιατι θα βαρεθουν και οσοι διαβαζουν και περιμενουν να βγει κατι απο τη συζητηση!!!

Δε γινεται να παρεξηγιεσαι σ ενα ανωνυμο φορουμ και μαλιστα οχι με προσβολες. Ενα πειραχτικο σχολιο ηταν. Αμα σε πειραζει τοσο, εχεις λιγο κομπλεξ... Σου ειπα με το συμπαθειο αλλωστε. Και συ ανταπεδωσες με το νιανιαρο οποτε εχεις χασει οποιο λιγο δικιο μπορει να ειχες.

Τεσπα. Αφου εισαι τοσο ευαισθητος θα το χω υποψη μου! Ας το αφησουμε λοιπον
 
Μπλουζα