Ελλάδα vs εξωτερικό (για πολλοστή φορά)

dimitris50423

Well-Known Member
Εμενα μου απαντησε χθες ο Ερντο αφου του εστειλα τις φωτο μου.Μου σχεδιασε δυο hairlines μια πρασινη με πιο λιγα grafts και μια μπλε με περισσοτερα.Πιο κατω εγραφε we recommend finasteride, δεν επιβάλλει επομένως.

Βαλε αν θες χαρη να δουμε τι σου προτεινε.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Harris_G

Well-Known Member
Δημητρη αυτες ειναι οι δυο hairlines που μου προτεινε. προτιμω την πρασινη, η αλλη μου φαινεται too much ειδικα πανω απο τα αυτια. Επισης θεωρω οτι πρεπει να παιξω πιο συντηρητικα για να εχω περισσοτερο μοσχευματα σε μια πιθανον δευτερη επεμβαση.
Οι τιμες fixed στα 2,5 επι τα μοσχευματα που μου γραφει φυσικα.
 

Συνημμένα

  • Design.jpg
    Design.jpg
    217.5 KB · Προβολές: 72

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
θα σου πει παρε ποιο μικρη δοση!

Αυτό θα σου πει, μέχρι να μην έχεις. Αν συνεχίσεις και έχεις φυσικά θα σου πει να σταματήσεις. Επειδή βλέπω ότι το συζητάμε ξανά και ξανά. Στην δικιά κου περίπτωση δεν μου επέβαλε τίποτα. Ο λόγος όμως ήταν η ηλικία και η σταθεροποιημένη τριχόπτωση. Όταν είσαι όμως κοντά στα 30, η χρήση φίνας την οποία μπορεί να ανεχτεί ο οργανισμός σου (αν μπορεί) μαζί με μμ, θα σου δώσει ανεξάρτητα του πως θα προχωρήσει η τριχόπτωση ένα προβλέψιμο "εγγυημένο" καλό εως πολύ αποτέλεσμα με διάρκεια. Αλλιώς ρισκάρεις να ξεκινήσεις ένα ταξίδι με αβέβαιη εξέλιξη. Και όταν λέω αβέβαιη δεν εννοώ τέλεια αποτυχία, αλλά ένα πολύ μέτριο αποτέλεσμα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

hijikos

Active Member
Αυτό θα σου πει, μέχρι να μην έχεις. Αν συνεχίσεις και έχεις φυσικά θα σου πει να σταματήσεις. Επειδή βλέπω ότι το συζητάμε ξανά και ξανά. Στην δικιά κου περίπτωση δεν μου επέβαλε τίποτα. Ο λόγος όμως ήταν η ηλικία και η σταθεροποιημένη τριχόπτωση. Όταν είσαι όμως κοντά στα 30, η χρήση φίνας την οποία μπορεί να ανεχτεί ο οργανισμός σου (αν μπορεί) μαζί με μμ, θα σου δώσει ανεξάρτητα του πως θα προχωρήσει η τριχόπτωση ένα προβλέψιμο "εγγυημένο" καλό εως πολύ αποτέλεσμα με διάρκεια. Αλλιώς ρισκάρεις να ξεκινήσεις ένα ταξίδι με αβέβαιη εξέλιξη. Και όταν λέω αβέβαιη δεν εννοώ τέλεια αποτυχία, αλλά ένα πολύ μέτριο αποτέλεσμα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Διαλεγουμε και παιρνουμε ή παμε κοντα στα 40 ή χαπακονομαστε και παμε σε ποιο νεαρη ηλικια.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Διαλεγουμε και παιρνουμε ή παμε κοντα στα 40 ή χαπακονομαστε και παμε σε ποιο νεαρη ηλικια.

Η κανεις στα 30 μια μμ και αν στα 37-40 εχεις ανοιξει πιο πισω κανεις και μια δευτερη συνεδρια και καθαρισες. Χωρις να μπλεξεις με το φαρμακο.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Δημητρη αυτες ειναι οι δυο hairlines που μου προτεινε. προτιμω την πρασινη, η αλλη μου φαινεται too much ειδικα πανω απο τα αυτια. Επισης θεωρω οτι πρεπει να παιξω πιο συντηρητικα για να εχω περισσοτερο μοσχευματα σε μια πιθανον δευτερη επεμβαση.
Οι τιμες fixed στα 2,5 επι τα μοσχευματα που μου γραφει φυσικα.

Εννοειτε οτι καπου στην πρασινη θα παιξεις η αλλη ειναι hairline 16χρονου.
Τι εννοεις πιο συντηρητικα να παιξεις; στον αριθμο των μοσχευματων;
Δεν ειναι κ τραγικα πολλα αυτα που σου ειπε για την πρασινη.
Θα εχεις αρκετο αποθεμα για το μελλον.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Η κανεις στα 30 μια μμ και αν στα 37-40 εχεις ανοιξει πιο πισω κανεις και μια δευτερη συνεδρια και καθαρισες. Χωρις να μπλεξεις με το φαρμακο.

Και αν ανοίξεις στα 32 ή στα 34 και μετά συνεχίζεις και ανοίγεις (ειδικά στο crown) τι κάνεις; Έχεις υπογράψει κάποιο συμβόλαιο με την ΑΓΑ για το πότε θα γίνει και πως θα γίνει; Ας πούμε την αληθεία, απλά ρισκάρεις και αν είσαι τυχερός όλα καλά. Αλλίως υπάρχει και η λύση μια τρίχα εδώ μια τρίχα εκεί για να έχουμε καβάντζα για το μέλλον.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

dimitris50423

Well-Known Member
Και αν ανοίξεις στα 32 ή στα 34 και μετά συνεχίζεις και ανοίγεις (ειδικά στο crown) τι κάνεις; Έχεις υπογράψει κάποιο συμβόλαιο με την ΑΓΑ για το πότε θα γίνει και πως θα γίνει; Ας πούμε την αληθεία, απλά ρισκάρεις και αν είσαι τυχερός όλα καλά. Αλλίως υπάρχει και η λύση μια τρίχα εδώ μια τρίχα εκεί για να έχουμε καβάντζα για το μέλλον.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αν κανεις στα 30 και σε 2-3 χρονια θες παλι μμ εκει δυσκολευει η κατασταση.
Η παιρνεις φινα μετα και κρατας το αποτελεσμα με τη δευτερη η αρχιζεις τα τοπικ για καμουφλαρισμα στα επομενα ανοιγματα.
Αυτο θα εκανα εγω.
Ναι την πρωτη φορα ρισκαρω βαζοντας μονο μινοξιδιλη για συντηρηση την οποια τη βαρεθηκα και την ξεχναω.
Ολα αυτα εξαρτωνται απο το πως το σκεφτεται ο καθενας. Δεν θεωρω οτι υπαρχει κανονας στο ποτε θα παρεις φαρμακο. Και ολες οι κινησεις ειτε παρεις ειτε οχι εμπεριεχουν ρισκο.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Και μην ξεχνάμε ότι υπάρχει και μια σεβαστή μερίδα που κάνει ή σκέφτεται να κάνει μμ στα 26 και στα 27...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

hijikos

Active Member
Υπουλω πραγμα η Α.Α ...........
Ας ελπισουμε σε καποια χρονια να βγει κατι καλο (σε θεραπεια) τουλαχιστον να κρατησουμε αυτα που θα μεινουν..
 

Harris_G

Well-Known Member
Εννοειτε οτι καπου στην πρασινη θα παιξεις η αλλη ειναι hairline 16χρονου.
Τι εννοεις πιο συντηρητικα να παιξεις; στον αριθμο των μοσχευματων;
Δεν ειναι κ τραγικα πολλα αυτα που σου ειπε για την πρασινη.
Θα εχεις αρκετο αποθεμα για το μελλον.
Δημητρη συντηρητικα εννοω την πρασινη, η αλλη οπως λες ειναι too much..Το θεμα ειναι να γινεις οπως ησουν παλια, οχι να βαλεις μαλλι εκει που δεν ειχες ουτε στα νιατα σου
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dimitris50423

Well-Known Member
Δημητρη συντηρητικα εννοω την πρασινη, η αλλη οπως λες ειναι too much..Το θεμα ειναι να γινεις οπως ησουν παλια, οχι να βαλεις μαλλι εκει που δεν ειχες ουτε στα νιατα σου

συμφωνω απολυτα. αυτο ειναι το ζητουμενο και το ιδανικο. οσο πιο κοντα στη φυσικη σου hairline γινει η νεα τοσο το καλυτερο.
 

athenian

Well-Known Member
Και αν ανοίξεις στα 32 ή στα 34 και μετά συνεχίζεις και ανοίγεις (ειδικά στο crown) τι κάνεις; Έχεις υπογράψει κάποιο συμβόλαιο με την ΑΓΑ για το πότε θα γίνει και πως θα γίνει; Ας πούμε την αληθεία, απλά ρισκάρεις και αν είσαι τυχερός όλα καλά. Αλλίως υπάρχει και η λύση μια τρίχα εδώ μια τρίχα εκεί για να έχουμε καβάντζα για το μέλλον.
Γιαυτο ειμαι υπερ των μικρων συνεδριων με εμφαση στην πυκνωση,μαξιμουμ 1500 μοσχευματα,εκτος πια αν μιλαμε για τελειως γυμνα σημεια.Βεβαια και η πυκνωση ειναι ρισκο αλλα...
 

dimitris50423

Well-Known Member
Γιαυτο ειμαι υπερ των μικρων συνεδριων με εμφαση στην πυκνωση,μαξιμουμ 1500 μοσχευματα,εκτος πια αν μιλαμε για τελειως γυμνα σημεια.Βεβαια και η πυκνωση ειναι ρισκο αλλα...

athenian θα πας για μια τετοια συνεδρια σαν συμπληρωματικη. οταν εισαι nw3 προς 4 τι να σου κανουν τα 1500 μοσχευματα. οπως ειπες για γυμνα σημεια θελει αρκετα μοσχευματα. αλλιως καταληγεις μια τριχα εδω μια εκει οπως λεει κ ο cvial.
μετα απο μια συνεδρια σαν πρωτη μμ με αρκετα μοσχευματα αν επιχειρουσα πυκνωση και εγω θα προτιμουσα μικρη συνεδρια. πχ αν στο μελλον ξανακανω θα μπω και στην πρωτη αλλα δεν θα το παρακανω.
 

naruto

Well-Known Member
Δημητρη ανοιγμα με ανοιγμα εχει διαφορα ομως,δεν ειναι το ιδιο.
Το να ανοιξεις εσυ τωρα πχ στο κραουν δεν εγινε και τιποτα,φυσιολογικη εικονα θα εχεις.
Αν κανω εγω ομως ή ο hijikos μμ σε κροταφους,και μετα ανοιξει το τσουλουφι τοτε?Τοτε θα ειμαστε σα καραγκιοζηδες με πυκνους κροταφους και αραιο τσουλουφι
 

dimitris50423

Well-Known Member
Δημητρη ανοιγμα με ανοιγμα εχει διαφορα ομως,δεν ειναι το ιδιο.
Το να ανοιξεις εσυ τωρα πχ στο κραουν δεν εγινε και τιποτα,φυσιολογικη εικονα θα εχεις.
Αν κανω εγω ομως ή ο hijikos μμ σε κροταφους,και μετα ανοιξει το τσουλουφι τοτε?Τοτε θα ειμαστε σα καραγκιοζηδες με πυκνους κροταφους και αραιο τσουλουφι

Εννοειτε αυτο. Για αυτο λεμε οτι μονο αν διαβασει καποιος το φορουμ αρκετα μπορει να κανει πλανο και απο μονος του.
Αν εχεις κροταφους μονο η περιμενεις να δεις τι θα γινει και με το τσουλουφι η τους φτιαχνεις και κρατας το αποτελεσμα με οποια θεραπεια μπορεις καποια χρονια εχοντας στο μυαλο οτι στο μελλον θα κανεις και μια διορθωτικη.
Αν εχεις παρθενο κεφαλι απο θεραπειες στο τσουλουφι που λες και μονο η μινοξιδιλη 5-6 χρονια θα στο κρατησει.
Θελει πλανο αναλογα την αραιωση του καθενος.
Εγω αν ανοιξω θα ανοιξω πισω απο τα μεταμοσχευμενα. Οταν γινει θα το κρατησω μεχρι να αρχισει να φαινεται και να ανοιξει τοσο ωστε με μια συνεδρια ακομη στην ahc με καμια 2500-2700 να γεμισει αυτο το κενο και να μπω με καμια 1000-1200 grafts και στην πρωτη. Αν παει η φυτρωση οπως πηγε στην πρωτη το μαλλι θα ειναι καλυτερο και απο τωρα. Αυτο ειναι το δικο μου πλανο.
Αν βιαστω να το κανω με το που δω μισο εκατοστο κενο μετα θα πρεπει να ξανατρεχω σε 2 χρονια. Η επιπλεον αραιωση για να μπω πρεπει να ειναι τοση ωστε μπαινοντας και μπροστα να πιασουν τοπο τα νεα μοσχευματα
 
Τελευταία επεξεργασία:

naruto

Well-Known Member
Εννοειτε αυτο. Για αυτο λεμε οτι μονο αν διαβασει καποιος το φορουμ αρκετα μπορει να κανει πλανο και απο μονος του.
Αν εχεις κροταφους μονο η περιμενεις να δεις τι θα γινει και με το τσουλουφι η τους φτιαχνεις και κρατας το αποτελεσμα με οποια θεραπεια μπορεις καποια χρονια εχοντας στο μυαλο οτι στο μελλον θα κανεις και μια διορθωτικη.
Αν εχεις παρθενο κεφαλι απο θεραπειες στο τσουλουφι που λες και μονο η μινοξιδιλη 5-6 χρονια θα στο κρατησει.
Θελει πλανο αναλογα την αραιωση του καθενος.
Εγω αν ανοιξω θα ανοιξω πισω απο τα μεταμοσχευμενα. Οταν γινει θα το κρατησω μεχρι να αρχισει να φαινεται και να ανοιξει τοσο ωστε με μια συνεδρια ακομη στην ahc με καμια 2500-2700 να γεμισει αυτο το κενο και να μπω με καμια 1000-1200 grafts και στην πρωτη. Αν παει η φυτρωση οπως πηγε στην πρωτη το μαλλι θα ειναι καλυτερο και απο τωρα. Αυτο ειναι το δικο μου πλανο.
Εσυ ειχες γαιδουρινη υπομονη και περιμενες να αδειασεις τελειως μπροστα για να πας με μια να τα φτιαξεις ολα.
Εγω δεν κρατιεμε ομως,τους αραιωμενους μου κροταφους βλεπω και κοπαναω το κεφαλι μου στο τοιχο απο τα νευρα μου :p.

Αν καταλαβα καλα το πλανο σου ειναι την επομενη φορα που θα χρειαστει να επεμβεις για πισω να ριξεις και μπροστα για πυκνωση.Θα χτυπησεις 4000+ grafts δηλαδη.Αν ολα πανε καλα θα εισαι παρα παρα πολυ καλος
 

dimitris50423

Well-Known Member
Οχι δεν ειχα γαιδουρινη υπομονη. Απλα δεν εμπιστευομουν τα αποτελεσματα των κλινικων απο φωτο που εβλεπα. Πιστευα οτι ειναι ψευτικα και ηθελα να δω πραγματικο περιστατικο. Ετυχε και το ειδα στα 30 μου και ετσι εκανα.
Ακριβως αυτο ειναι το πλανο. 2300 gr απο την πρωτη + καμια 2500 gr δευτερη= 4800 grafts τα οποια θα μου εξασφαλισουν πιστευω μπολικο μαλλι. Συν οτι θα εχω και ακομη καβατζα στη δοτρια. Ποτε δεν ξερεις. ;) Κοντα στα 40 θα κανω φραντζες ενω στα 25 ειχα καραφλα.
 

hijikos

Active Member
Δημητρη ανοιγμα με ανοιγμα εχει διαφορα ομως,δεν ειναι το ιδιο.
Το να ανοιξεις εσυ τωρα πχ στο κραουν δεν εγινε και τιποτα,φυσιολογικη εικονα θα εχεις.
Αν κανω εγω ομως ή ο hijikos μμ σε κροταφους,και μετα ανοιξει το τσουλουφι τοτε?Τοτε θα ειμαστε σα καραγκιοζηδες με πυκνους κροταφους και αραιο τσουλουφι
Γιαυτο naruto υπομονη μεχρι να πατησουμε τα 40 με θεραπειες lite και μετα ειδομεν.
 

koumparos

Well-Known Member
Πολυ ρεαλιστικο το πλανο σου.Μπροστα γιατι να επεμβεις ξανα?Σου λειπει ενα κλικ φυσικοτητα και πυκνοτητα αλλα εαν περιμενεις να αραιωσεις πισω απο την πρωτη μμ θα σου χρειαστουν τα μοσχευματα
 
Μπλουζα