Ελλάδα vs εξωτερικό (για πολλοστή φορά)

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

leas

Well-Known Member
Είναι κοινά αποδεκτό στον χώρο των μτχ ότι μία μέση δότρια είναι 7.000-8000grafts
Υπάρχουν δότριες με 5.000-6.000grafts - Poor donors
Ενώ υπάρχουν και δότριες με 9.000-11.000grafts - Good donors

Ενώ ο κανόνας στην Fue είναι να μήν κάνεις Harvesting πάνω απο το 50% της αρχικής πυνκνότητας της δότριας Lifetime

Συνήθως το νούμερο των grafts που μπορούμε να πάρουμε απο 1+1 strip είναι 6.000-7000grafts και με Fue άλλα 1000-2000grafts στις απείρακτες περιοχές
κρατόντας τον κανόνα του 50% , συνεπώς 10-15% αύξηση της δότριας by the book.

Τώρα ότι θα υπάρχουν ασθενείς με μεγαλύτερες δότριες ή που δέν θα έχουν πρόβλημα να υπερβούν τον κανόνα του 50% ή που να επεκταθεί η ζώνη εξαγωγής της Fue σε μή Safe zone...σίγουρα θα υπάρχουν!.

Όμως όταν μιλάμε για δεδομένα, μιλάμε πάντα για τον μέσο όρο και όχι για τις εξαιρέσεις & σίγουρα δέν μπορούμε να κάνουμε τις εξαιρέσεις κανόνα!.

Τώρα πώς ο H&W μπορεί να ανεβάζει το νούμερο τόσο ψιλά , έχει υποθεί πολλάκις.

Σίγουρα είναι ένας πολύ καλός γιατρός , πρωτοπόρος στην Strip και κοινά γνωστό και αποδεκτό risk taker.

Τα κασκαντεριλίκια των γιατρών στα strip και τις νεκρώσεις , συνήθως συμβαίνουν όταν ξεφύγεις απο τους κανόνες του Μ.Ο

Βλέπε για παράδειγμα τον Τσάκαλο (για τα πολύ παλιά μέλη που θυμούνται) που έπαθε νέκρωση στον HASSON & WONG !!!



Φίλε στριπαρ κάπου παλιά είχε πάρει το μάτι μου την αναφορά αυτήν για την " έξτρα τεχνική" του χασονα, αν και δεν την θυμάμαι..
Αυτο που θα ήθελα να σε ρωτήσω είναι αν πιστευεις πως η κλινική hattingen μπορεί να κάνει πάνω κάτω το ίδιο... γιατι και αυτοί κάνουν πολύ μεγάλα στριπ..
Γενικότερα στο θέμα κλινικών και γιατρών έχεις παρα πολλές γνώσεις νομιζω και θα ήθελα ένα σχολιο για την κλινικη αυτή απο σενα..
 

karol

Member
Ναι karol τον ξερουμε. Πουλαει τοπικ. Για μμ αφησε το καλυτερα.
ναι αλλα εχω δει video με ασθενη του και ειχε πολυ καλα αποτελεσματα!!! και γτ διαφημιζοντε τοσσο αν ειναι κομπογιανιτες?


 
Τελευταία επεξεργασία:

koumparos

Well-Known Member
Eιναι αληθεια οτι ο συγκεκριμενος σε αυτα που λεει φενεται σοβαρος και καταρτισμενος.Επισης και σε καποια παιδια που πηγαν για ραντεβου και μας εγραψαν τι τους ειπε σε αρκετα δεν ελεγε αρλουμπες.Το μονο που με ξενιζει εμενα ειναι οτι προωθει περισσοτερο την strip την ωρα που η fue φενεται ποιο συχρονη χωρις ουλες και μαλιστα την προτιμουν ολλο και περισσότεροι γιατροι παγκοσμιος.Mακαρι τα επομενα χρονια να δουμε καλα αποτελεσματα και απο αυτον,να δουμε πως δουλευει στην εξαγωγη(σημαντικο) και να αποτελεσει μια σοβαρη και ολοκληρωμενη επιλογη απο ελλαδα
 

koumparos

Well-Known Member
Επισης εαν διαβαζει ο cvial να μας πει τη γνωμη του σε κατι που λεει ο συγκεκριμενος γιατρος σε ερωτηση ασθενη για το αν θα χρειαστει 2 μμ στο μελον και του απανταει ο γιατρος οτι με βαση τη δοτρια που ειδε μαλον δεν θα χρειαστει.Αυτο με κουφανε λιγο να πω την αληθεια.

https://www.youtube.com/channel/UCzNWaHV4I35ydy_tJqr67SA

στο 2:00 το λεει
 

karol

Member
Επισης εαν διαβαζει ο cvial να μας πει τη γνωμη του σε κατι που λεει ο συγκεκριμενος γιατρος σε ερωτηση ασθενη για το αν θα χρειαστει 2 μμ στο μελον και του απανταει ο γιατρος οτι με βαση τη δοτρια που ειδε μαλον δεν θα χρειαστει.Αυτο με κουφανε λιγο να πω την αληθεια.

https://www.youtube.com/channel/UCzNWaHV4I35ydy_tJqr67SA

στο 2:00 το λεει
σε κουφανε προς το καλο η προς το κακο? το ιατρειο του ειναι μαρουσι εκει μενω! το σκεφτομαι πολυ σοβαρα να παω να σηζητησω μαζι του~!
 

karol

Member
επισης ας μην του βαζουμε ολους στο ιδιο καλουπι επειδη ειναι ελληνες !!! εγω θεωρω οτι σιγουρα εστω και ενας στην ελλαδα θα υπαρχει που να κανει καλη δουλεια
 

aeratos28

Just aeratos
Έτσι ντε.!πες τα φίλη..σχεδόν όλοι μόλις ακούνε για Ελλαδα αρχίζουν τα μακρια απο εδώ κτλ κτλ..
επισης ας μην του βαζουμε ολους στο ιδιο καλουπι επειδη ειναι ελληνες !!! εγω θεωρω οτι σιγουρα εστω και ενας στην ελλαδα θα υπαρχει που να κανει καλη δουλεια
 

naruto

Well-Known Member
υπαρχουν και στην Ελλαδα καλοι γιατροι σιγουρα
αναλογα τι απαιτησεις εχει ο καθενας.
εγω ας πουμε που παω για NW5+ σε βαθος χρονου και εχω αρρωστια με τα μαλλια μου,το απλα καλως δεν μου φθανει.Καθε graft πρεπει να αξιοποιηθει στον μεγιστο βαθμο.Ενας απλα καλος γιατρος αυτο δεν το κανει.Οποτε εξωτερικο με κλειστα ματια
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

koumparos

Well-Known Member
Με κουφανε διοτι η αα δεν μπορει να προβλεφθει σε καμια περιπτωση και δεν ειχα ξανακουσει οτι η δοτρια μπορει να δειξει το μελον.
@Καλο ειναι να μην ενθουσιαζεσαι και εαν δεν δεις αποτελεσματα σε βαθος χρονου μην εμπιστευτεις κανεναν.Η δοτρια δεν ειναι απειρη και καθε λαθος πληρωνεται.
Θετικο οτι κανει μετρηση στην δοτρια και απο τι ακουσα στα βιντεακια του ειναι πολυ προσεχτικος σε περιπτωσεις πυκνωσης οπου ειναι γνωστο οτι το shockloss παραμονευει.
Δεν ξερω μακαρι να δουμε αποτελεσματα του στο φορουμ ωστε να σχηματισουμε καλυτερη αποψη στο μελον για τη δουλεια του.
 

Stripar

Established Member
Φίλε στριπαρ κάπου παλιά είχε πάρει το μάτι μου την αναφορά αυτήν για την " έξτρα τεχνική" του χασονα, αν και δεν την θυμάμαι..
Αυτο που θα ήθελα να σε ρωτήσω είναι αν πιστευεις πως η κλινική hattingen μπορεί να κάνει πάνω κάτω το ίδιο... γιατι και αυτοί κάνουν πολύ μεγάλα στριπ..
Γενικότερα στο θέμα κλινικών και γιατρών έχεις παρα πολλές γνώσεις νομιζω και θα ήθελα ένα σχολιο για την κλινικη αυτή απο σενα..
Οπως έχω πει και στο παρελθόν, η συγκεκριμένη κλινική είναι από τις καλύτερες στην Ευρώπη και ειδικά στην Fut
Οι τιμές τους άν και Ελβετία αρκετά ανταγωνιστικές
 

Stripar

Established Member
Eιναι αληθεια οτι ο συγκεκριμενος σε αυτα που λεει φενεται σοβαρος και καταρτισμενος.
Ο άνθρωπος είναι κομπογιαννίτης!
Όσοι ασχολόνται σοβαρά με το χώρο και έχουν δεί αρκετά περιστατικά από κοντά , ξέρουν ότι σε καμία περίπτωση δεν επουλώνεται έτσι η λήπτρια στην 4 ημέρα , όπως υπερτονίζει στο βίντεο.

Ομως η μάζα εύκολα θα το πιστέψει...
 

athenian

Well-Known Member
Όταν αναφερόμαστε στην σύγκριση μεταξύ κλινικών της χώρας μας και του εξωτερικού νομίζω αδικούμε τις εγχώριες κλινικές γιατί είναι σαν να συγκρίνουμε την εθνική ελλάδος μπάσκετ για παράδειγμα με την μεικτή κόσμου.Λογικό λοιπόν να είναι καλύτερη επιλογή έτσι αόριστα το εξωτερικό,καθώς μπορείς να επιλέξεις απο Κύπρο μέχρι Αμερική.
Το θέμα είναι να συγκρίνουμε τις ελληνικές κλινικές όχι με τις κορυφαίες παγκοσμίως αλλά με αυτές που έχουν ανάλογες τιμές.
 

tasos33

Well-Known Member
Το νήμα αυτό υα έχει νοημε σε δέκα χρόνια,τοτε που και οι ελληνικές ίσως να δίνουν αποτελεσματα εφάμιλλα του εξωτερικού.

Στη παρούσα φαση οι τιμες στην Ελλάδα είναι αυτές γιατί οι κλινικές γνωρίζουν πως ο κανόνας είναι να δίνουν μέτρια αποτελςσματα.,αν έδιναν στη παρούσα φαση αποτελεσματα γνωστών κλινικών εξωτερικού οι τιμες τους θα ηταν διφορετικες




Όταν αναφερόμαστε στην σύγκριση μεταξύ κλινικών της χώρας μας και του εξωτερικού νομίζω αδικούμε τις εγχώριες κλινικές γιατί είναι σαν να συγκρίνουμε την εθνική ελλάδος μπάσκετ για παράδειγμα με την μεικτή κόσμου.Λογικό λοιπόν να είναι καλύτερη επιλογή έτσι αόριστα το εξωτερικό,καθώς μπορείς να επιλέξεις απο Κύπρο μέχρι Αμερική.
Το θέμα είναι να συγκρίνουμε τις ελληνικές κλινικές όχι με τις κορυφαίες παγκοσμίως αλλά με αυτές που έχουν ανάλογες τιμές.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Επισης εαν διαβαζει ο cvial να μας πει τη γνωμη του σε κατι που λεει ο συγκεκριμενος γιατρος σε ερωτηση ασθενη για το αν θα χρειαστει 2 μμ στο μελον και του απανταει ο γιατρος οτι με βαση τη δοτρια που ειδε μαλον δεν θα χρειαστει.Αυτο με κουφανε λιγο να πω την αληθεια.

Όντως δεν έχει νόημα αυτή η δήλωση. Αυτό όμως που μου έκανε πολυ αρνητική εντύπωση είναι ότι την 4η μέρα ακουμπάει τα graft με γυμνά χέρια κάτι που απαγορεύεται αυστηρά για να μην μολυνθεί η περιοχή. Ακόμα και αν το κάνει για λόγους καλύτερης παρουσίασης του βίντεο θα το καταλάβαινα μόνο αν τόνιζε ρητά τη σημασία του να μην ακουμπάμε με γυμνά χέρια την περιοχή τις πρώτες 10 μέρες παρα μόνο κατά το λούσιμο. Αντί αυτού λέει ότι δεν χρειάζεται καμμία προσοχή δείχνοντας κάτι που είναι λάθος.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Οι τιμες στην Ελλαδα για τις μμ εγω πιστευω οτι ειναι εκει που ειναι γιατι απευθυνονται κυριως στους Ελληνες που εδω και αρκετα χρονια τα οικονομικα μας ειναι περιορισμενα.
Επισης για αυτο το λογο d*i και βεκρ*ς εχουν κοσμο που ερχεται απο εξωτερικο και βρισκουν ευκαρια για φθηνη μμ.
Πιο σωστο θα ηταν νομιζω να βλεπουμε την καθε κλινικη σε συγκριση με το συνολο των κλινικων Ελλαδας και εξωτερικου και που βρισκεται. Οποιον και να συγκρινεις με τους 2-3 τοπ παγκοσμιως δεν θα ειναι καλος.
 

piros75

Well-Known Member
Τον Αναστασάκη τον είχα δει και εγώ. Έχει λέγειν και επιστημονοσύνη, αλλά με χάλασε λίγο το γεγονός ότι έδινε την εντύπωση ότι αυτός είναι και κανένας άλλος και ότι επέμενε για ΣΤΡΙΠ.
 
Μπλουζα