Δίαιτες...

Άκης

Administrator
Έχει κάνει κανείς δίαιτα με επιτυχία;

Από την μία μας λένε δίαιτα σε χαμηλά λιπαρά, από την άλλη ο Atkins λέει δίαιτα σε χαμηλούς υδατάνθρακες, από την άλλη μας λένε σε χαμηλές θερμίδες, από την άλλη σε υψηλά επίπεδα πρωτεΐνης (1,5-1,8γρ x το βάρος σου την ημέρα).

Παλιά ίσχυε αυτό με τις θερμίδες. Λιγότερες από όσες καις. Μετά είχε βγει έρευνα που έλεγε ότι τα λιπαρά κάνουν την ζημιά. Μετά βγήκε ο Atkins και είπε ότι οι υδατάνθρακες κάνουν την διαφορά και μάλιστα έλεγε στο βιβλίο του ότι οι ερευνητές και διατροφολόγοι στην Αμερική επανεξετάζουν την δίαιτα του. Μετά βγήκαν και είπαν ότι η μειωμένη λήψη υδατανθράκων κάνει ζημιά μακροχρόνια κλπ άλλαζαν δηλαδή κάθε λίγο.

Βγήκε τώρα μία νέα έρευνα που λέει το εξής, ότι δίαιτα και να κάνεις, δεν παίζει ρόλο, αρκεί (το κλασικό) να παίρνεις λιγότερες θερμίδες από όσες καις.

:mad: :mad: :mad:
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Ntia

New Member
Απ: Δίαιτες...

Παιδιά,

Η σωστή δίαιτα είναι να τρως από όλα με προσοχή όμως. Σας μιλώ εκ πείρας που σαν γυναίκα υποτίθεται ότι χάνω βάρος και δυσκολότερα... Η καλύτερη δίαιτα που έχω κάνει, ήταν όταν έτρωγα λίγο απ' όλα, μεγάλο ρόλο θέλει η ποσότητα του λαδιού και πιστέψτέ με δεν κάνει μεγάλη διαφορά στο φαγητό, να φανταστείτε μία φορά την εβδομάδα έτρωγα και σουβλάκια ή πίτσα (ε, εντάξει 2 κομμάτια όχι περισσότερο!). Επίσης είχε μία φορά την εβδομάδα και ένα γλυκό μέχρι 350 θερμίδες... Εκείνη τη περίοδο έπαιρνα και αντισσυληπτικά και ορμόνες που δεν είναι ότι καλύτερο και έχασα 8 κιλά σε 3 μήνες πάνω κάτω (και με αρκετές παρασπονδίες!)...

Πιο παλιά, μικρότερη, είχα κάνει και τη δίαιτα των θερμίδων... Δλδ έπαιρνα την ημέρα όσες θερμίδες έπρεπε για να χάνω βάρος, αλλά όμως επέλεγα ότι ήθελα στο θέμα φαί. Π.χ. αν έπρεπε να λαμβάνω 1.200 θερμίδες ημερησίως εγώ με μία σοκολάτα, ένα τοστ, ένα χυμό και κάτι ακόμα τις συμπλήρωνα. Ναι μεν χάνεις βάρος αλλά δεν το χάνεις σωστά, ούτε ο οργανισμός παίρνει τη σωστή ποσότητα από θρεπτικά συστατικά ημερησίως.

Για μένα η καλύτερη λύση είναι να πάει κανείς σε ένα διατροφολόγο και να του δώσει μία σωστή κατεύθυνση... Από εκεί και πέρα αν το θέλει κανείς πραγματικά γιατί νομίζω αυτό είναι που μετρά, να το πάρει ουσιαστικά απόφαση, τότε μπορεί μέσα σε 2 μήνες να χάσει γύρω στα 8 κιλά χωρίς μεγάλες στερήσεις.

Αν προσθέσουμε και το περπάτημα ή καλύτερα γυμναστήριο 3 φορές τη βδομάδα και αρκετό νερό, είναι σίγουρο ότι μέσα σε 2 μήνες τα αποτελέσματα θα είναι πολύ καλά.

Να προσθέσω και κάτι ακόμα. Ένα σημαντικό όφελος της δίαιτας με σωστή διατροφή και γυμναστική έχει ως εξής: Mπορεί να χάσεις για παράδειγμα 4 κιλά σε ένα μήνα αλλά σίγουρα οι πόντοι θα είναι πολύ περισσότεροι και το βάρος που θα έχεις χάσει θα έχει χαθεί σωστά και δεν έχεις χάσει από τους μυς ή υγρά όπως γίνεται συνήθως... Ενώ κάνοντας δίαιτα αλλά τρώγοντας γενικά και αόριστα ή κάνοντας μόνοφαγία όπως κάνουν κάποιοι, ναι μεν θα χάσει κανείς βάρος αλλά δεν θα το χάσει σωστά και πιστεύω ότι τα αποτελέσματα δεν είναι και τόσο εμφανή. Τα κιλά που χάνεις με σωστό τρόπο φαίνονται περίσσότερο... Το λέω εκ πείρας!!!

Αυτή είναι η γνώμη μου και πιστεψτέ με μου είναι πολύ δύσκολο γιατί παρασύρομαι εύκολα!
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Δίαιτες...

πραγματικά,
δίαιτα χωρίς άσκηση είναι χαμένος χρόνος και κόπος

αν δεν αλλάξει ο μεταβολισμός (με μέτρια άσκηση) αυτών που τρώμε και δεν προσέχουμε την ποιότητα και τις ώρες πρωινού/μεσημεριανού/απογευματινού/βραδινού(νωρίτερα από την 22:00 ώρα),δύσκολα θα πετύχουμε "ιδανικό" βάρος
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Δίαιτες...

Απο δίαιτες τολμώ να πω ότι έχω δοκιμάσει σχεδόν όλες. Τα καλύτερα αποτελέσματα, τα είχα από μια παραλλαγή της δίαιτας atkins, την οποία κατά καιρούς κάνω ακόμα.
Βέβαια την συνδυάζω με κολύμβηση που σίγουρα βοηθάει.
Τα αποτελέσματα που αναφέρω δεν έχουν να κάνουν τόσο με χάσιμο κιλών, όσο με απώλεια λίπους και πόντων από την μέση με αποτέλεσμα το σώμα να δείχνει πιο γραμμωμένο εφόσον φυσικά συνδυάζεται με αθλητική δραστηριότητα.
 

EMA

New Member
Απ: Δίαιτες...

ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ.ΑΛΛΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΑΓΧΟΣ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΕΙΤΕ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΣΟΥ ΞΥΠΝΗΣΕ ΣΤΡΑΒΑ ΕΙΤΑΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΕΝΙΚΑ ΠΟΥ ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΥΧΑΙΑ!! ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΕΛΑ ΝΑ ΔΕΙΣ!ΘΑ ΚΑΤΣΕΙΣ ΤΟΤΕ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΤΗ ΣΑΛΑΤΑ ΜΑΡΟΥΛΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΩΤΕΙΝΗ ΣΟΥ Η ΘΑ ΠΕΙΣ ΑΙ ΣΙΧΤΙΡΙ ΟΛΟΙ? ΤΩΡΑ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ Η ΠΕΙΝΑ ΑΥΤΗ ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ ΣΕ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΑΣΤΑΘΕΙΑ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΤΗΣΕΙ ΤΟ ΔΙΑΚΟΠΤΗ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΑ ΑΜΕΤΟΧΟΣ? ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ?
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Δίαιτες...

τα περνάμε καθημερινά ΌΛΟΙ...

κανένας δεν ζει όπως θα'θελε,κανέναν δεν αφήνουν ήσυχο και κανείς δεν βοηθά...

δεν είμαστε ρομαντικοί - ιδεολόγοι και ρεαλιστές είμαστε,και πρέπει να διατηρήσουμε ψυχική και σωματική υγεία για να παλέψουμε το οτιδήποτε ...

το κλάμα στέγνωσε,άρα ΤΏΡΑ πρέπει αποφασιστικά να πάρουμε τα πράγματα στα χέρια μας ...

THINK PINK AND DREAM - κάθε νέα μέρα κάν'τε κάτι θετικό για εσάς (ψυχολογικά,διαιτολογικά)
 

Ntia

New Member
Απ: Δίαιτες...

Συμφώνώ σε όλα...

Γι' αυτό και λέω ότι η σωστή δίαιτα είναι απ' όλα με μέτρο. Ποτέ δεν μπόρεσα να τηρήσω για καιρό μια δίαιτα μόνο με ψητά και σαλάτες, γιατί πολύ απλά σαν μέλος μιας οικογένειας ζήλευα και πάντα ξέφευγα μόλις έβλεπα το φαγητό των άλλων. Εντάξει, δεν λέω να τρώμε μουσακάδες και δεν ξέρω κι εγώ τι. Αλλά μπορούμε τις περισσότερες φορές ν' ακολουθούμε το πρόγραμμα του σπιτιού. Η προσοχή πρέπει να είναι στο λάδι, το οποίο κάνει πολύ καλό αλλά βάζοντας όσο πρέπει.

Κι εγώ έχω τρελά νεύρα αυτή τη περίοδο και όχι μόνο, μου τη σπάει η δουλειά ακόμα και το σπίτι, οι φίλοι... Όλο το χειμώνα προσπαθώ να τηρήσω ένα πρόγραμμα που ξέρω ποιό είναι το σωστό. Δυστυχώς το φαγητό καλύπτει τα συναισθηματικά κενά, αυτό είναι γεγονός...

Δεν ξέρω, νομίζω ότι τελικά η απόφαση πρέπει να επιβληθεί από τον ίδιο τον εαυτό μας...
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Δίαιτες...

Γι' αυτό και λέω ότι η σωστή δίαιτα είναι απ' όλα με μέτρο. Ποτέ δεν μπόρεσα να τηρήσω για καιρό μια δίαιτα μόνο με ψητά και σαλάτες, γιατί πολύ απλά σαν μέλος μιας οικογένειας ζήλευα και πάντα ξέφευγα μόλις έβλεπα το φαγητό των άλλων. Εντάξει, δεν λέω να τρώμε μουσακάδες και δεν ξέρω κι εγώ τι. Αλλά μπορούμε τις περισσότερες φορές ν' ακολουθούμε το πρόγραμμα του σπιτιού. Η προσοχή πρέπει να είναι στο λάδι, το οποίο κάνει πολύ καλό αλλά βάζοντας όσο πρέπει.

Υπάρχουν πολύ καλοί τύποι δίαιτας, που γίνονται με χρονικό όριο 2 μηνών, με πολύ καλά αποτελέσματα και κυρίως, ποοοοολύ λάδι...και γενικότερα καλά λιπαρά. Απλά σ αυτού του τύπου την δίαιτα προσέχεις τους υδατάνθρακες.

Δυστυχώς το φαγητό καλύπτει τα συναισθηματικά κενά, αυτό είναι γεγονός...

Η ταπεινή μου γνώμη είναι πως, άν κάποιος βλέπει το φαγήτο σαν ευχαρίστηση, και όχι σαν ανάγκη, τότε δύσκολα θα μπορέσει να φθάσει τους όποιους στόχους του.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Δίαιτες...

οι υδατανδρακες ειναι το καυσιμο του οργανισμου μας
μας δινουν ενεργεια οταν δεν εχουμε αρκετη ποσοτητα τοτε νοιωθουμε κουρασμενοι

οταν καποις παρει απο την διατροφη του παραδειγμα τυχαιο 500 γ υδατανθρακες και καθολη την διαρκεια την ημερας καψει τους 350 οι υπολοιποι γινονται στον οργανισμο λιπος

οταν λοιπον καποιος δεν εχει καταναλωσει αρκετους υδατανθρακες η καλυτερα οσους υδατανθρακες πηρε απο την τροφη του αν λοιπον αυτους τους υδατανθρακες με την ασκηση του εκαψε ενας οργανισμος επομενη πηγη για να μπορεσει να συνεχισει ο ανθρωπος τις δραστηριοτητες του ειναι το λιπος

προσεξτε ομως μην φτανετε στα ακρα

Με τις θερμιδες πως την παταν ολοι νομιζοντας οτι μειωνοντας δραματικα τις θερμιδες θα χασει καποιος κιλα
Αμμμμμμ γελιετε στην αρχη ναι μπορει να χασει μερικα
αλλα τις πεζει οι ΘΕΡΜΙΔΕΣ συσχετιζονται με τον μεταβολισμο του σωματος μας οποτε αν καποιος πεσει κατω απο 1000 θερμιδες περιπου τοτε ο μεταβολισμος του αθρωπου επιβραδυνετε με αποτελεσμα να κανει αργες καυσεις
και ως αποτελεσμα στην διαιτα να μεινει στασιμο

για να κανει καποιος διαιτα δεν χρειαζετε ακροτητες παρα μονο ασκηση και σωστη διατροφη

οσο για τις πρωτεινες το ποσοστο 1.5 με 2γραμμαρια ανα κιλο βαρους δεν ειναι σωστο
δεν χρειαζεται τοσο ο οργανισμος αν δεν ασκηται περιπου τοσο χρειαζετε ενας ανθρωπος ο οποιος ασκητε στο γυμναστηριο .....


αυτη ειναι η γνωμη μου και ελπιζω να βοηθησα
 

Άκης

Administrator
Απ: Δίαιτες...

Αυτό με τις θερμίδες και σε εμένα δεν κάθεται καλά.
Γιατί θα χάσεις και πολύτιμο μυικό ιστό, αν δεν παίρνεις τα απαραίτητα.
Επίσης, στην αρχή κάθε δίαιτας χάνεις υγρά, οπότε λανθασμένα πιστεύουν ότι χάνεις κιλά μερικοί που τις κάνουν.
Ένα άλλο με τον οργανισμό είναι όπως λες και εσύ Παναγιώτη, οι αργές καύσεις.
Όταν ο οργανισμός δέχεται λίγη τροφή, αυτόματα προσαρμόζει τις ανάγκες του σε αυτήν την ποσότητα, ρίχνοντας το επίπεδο του μεταβολισμού.
Όταν όμως για χ λόγω ξαναρχίσει κανείς να τρώει, ο οργανισμός θα μείνει στο ίδιο σημείο, με αποτέλεσμα να μην τα καίει ο οργανισμός τα παραπάνω που τρωμε και να τα αποθηκεύει κατευθείαν. Γι'αυτό και τα παίρνουν τα κιλά πίσω αμέσως όσοι κάνουν δίαιτα αστραπή...
Το καλό είναι να τρώμε 5-6 φορές την ημέρα, πρωινό, δεκατιανό, μεσημεριανό, απόγευμα, βράδυ και (μερικοί body builders ή ξενύχτηδες) πολύ βράδυ ;)
 

saggel

New Member
Απ: Δίαιτες...

Από το Νοέμβρη πηγαίνω σε διατροφολόγο και έχω χάσει σχεδόν 20 κιλά!
Υπάρχει περίπτωση η τριχόπτωσή μου να οφείλετε σε αυτό;
Να σας πώ ότι ο διατροφολόγος μου είναι πολύ καλός και η διατροφή πολύ σωστή!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Δίαιτες...

έχει γίνει λόγος για εξαντλητικές δίαιτες,φτωχές σε βασικά συστατικά και συνδυασμό με τριχόπτωση...
η τριχόπτωση είναι έντονη και διάχυτη,καθώς υπάρχουν και πολλά άλλα συμπτώματα-αδυναμία,κακή τροφική νυχιών,μυικοί πόνοι και ζάλη

βέβαια αυτό είναι στα όρια της ασθένειας - συνεχείς αναποτελεσματικές περίοδοι δίαιτας,άγχος και κακός προγραμματισμός φαγητού(λίγα,φτωχά γεύματα καθημερινά)
σε μία εξέταση αίματος βρίσκονται πολλές "πειραγμένες" τιμές

υποτίθεται ότι σε αυτή την περίπτωση,τα αποτελέσματα έρχονται με την κανονική διατροφή και συμπληρώματα βιταμινών και διατροφής
 

saggel

New Member
Απ: Δίαιτες...

Σπύρος είπε:
έχει γίνει λόγος για εξαντλητικές δίαιτες,φτωχές σε βασικά συστατικά και συνδυασμό με τριχόπτωση...
η τριχόπτωση είναι έντονη και διάχυτη,καθώς υπάρχουν και πολλά άλλα συμπτώματα-αδυναμία,κακή τροφική νυχιών,μυικοί πόνοι και ζάλη

βέβαια αυτό είναι στα όρια της ασθένειας - συνεχείς αναποτελεσματικές περίοδοι δίαιτας,άγχος και κακός προγραμματισμός φαγητού(λίγα,φτωχά γεύματα καθημερινά)
σε μία εξέταση αίματος βρίσκονται πολλές "πειραγμένες" τιμές

υποτίθεται ότι σε αυτή την περίπτωση,τα αποτελέσματα έρχονται με την κανονική διατροφή και συμπληρώματα βιταμινών και διατροφής

Συνδιασμός επομένως δίαιτας με άγχος μπορεί να δικαιολογήσει την έντονη τριχόπτωση που παρουσιάστηκε από το πουθενά;
Τα regrowth μπορούν να δράσουν στις περιπτώσεις αυτές;
Τα DHT blockers εχουν νόημα σε αυτές τις περιπτώσεις;
 

Teri

New Member
Απ: Δίαιτες...

saggel είπε:
[quote author=Σπύρος link=topic=559.msg8516#msg8516 date=1236630171]
έχει γίνει λόγος για εξαντλητικές δίαιτες,φτωχές σε βασικά συστατικά και συνδυασμό με τριχόπτωση...
η τριχόπτωση είναι έντονη και διάχυτη,καθώς υπάρχουν και πολλά άλλα συμπτώματα-αδυναμία,κακή τροφική νυχιών,μυικοί πόνοι και ζάλη

βέβαια αυτό είναι στα όρια της ασθένειας - συνεχείς αναποτελεσματικές περίοδοι δίαιτας,άγχος και κακός προγραμματισμός φαγητού(λίγα,φτωχά γεύματα καθημερινά)
σε μία εξέταση αίματος βρίσκονται πολλές "πειραγμένες" τιμές

υποτίθεται ότι σε αυτή την περίπτωση,τα αποτελέσματα έρχονται με την κανονική διατροφή και συμπληρώματα βιταμινών και διατροφής



Συνδιασμός επομένως δίαιτας με άγχος μπορεί να δικαιολογήσει την έντονη τριχόπτωση που παρουσιάστηκε από το πουθενά;
Τα regrowth μπορούν να δράσουν στις περιπτώσεις αυτές;
Τα DHT blockers εχουν νόημα σε αυτές τις περιπτώσεις;
[/quote]

Saggel αν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό που θα σου πω..

Γυμνάζομαι σχεδόν καθημερινά έχω ύψος 1.86 και είμαι 85 κιλά και προσέχω αρκετά την διατροφή μου. Πριν 1-1,5 χρόνο περίπου με είχε πιάσει μία μανία-βλακεία να χάσω κιλά. Δεν έτρωγα βράδυ, κάνα κράκερς τα πρωινά και τέτοιες χαζομάρες. Ε, λοιπόν παρατήρησα χάσιμο μαλλιών στα μπροστινά μου απο αυτό. Το είδα με τα μάτια μου. Γιατί πολύ απλά όχι μόνο δεν έτρωγα πλήρες γεύμα αλλά ούτε καν αυτά που έπρεπε ημερισιώς!!

A ναι, είμαι και αγχώδης και δούλευα και σε δουλειά με πολύ πίεση τότε και "έδεσε το γλυκό"..
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Δίαιτες...

saggel είπε:
Συνδιασμός επομένως δίαιτας με άγχος μπορεί να δικαιολογήσει την έντονη τριχόπτωση που παρουσιάστηκε από το πουθενά;
Τα regrowth μπορούν να δράσουν στις περιπτώσεις αυτές;
Τα DHT blockers εχουν νόημα σε αυτές τις περιπτώσεις;
saggel η τριχόπτωση σου άρχισε με την δίαιτα και το άγχος,απότομα και διάχυτα σε όλο το κεφάλι - δεν ήταν σταδιακό και σε συγκεκριμένες περιοχές;
 

Joda

Member
Απ: Δίαιτες...

εγω πιστευω οτι οταν εισαι σε νεαρη ηλικια διατροφη και τριχοπτωση δεν εχουν καποια σχεση γιατι ο οργανισμος δεν εχει δυσλειτουργειες οπως στις μεγαλες ηλικιες.τωρα αν καποιος πχ γυμναζεται και θελει να γινει φετες εκει παιζει ρολο για τελειο αποτελεσμα αλλα στην τριχοπτωση και σε αυτες τις ηλικιες δεν νομιζω να κανει τπτ η διατροφη εφοσον βεβαια εχεις μια κανονικη διατροφη.ενταξει αμα τρως μονο πιτσες οι πιτες ε λογικο ειναι να παρουσιασεις καπου καποιο προβλημα.
 

saggel

New Member
Απ: Δίαιτες...

Η περίοδος του μεγάλου άγχους και της διατροφής μπορώ να πώ ότι συμπύπτει με την έναρξη της τριχόπτωσης περίπου!
Άγχος και διατροφή ξεκίνησαν το Νοέμβρη και χάνω έντονα μαλλιά από το τέλος Γενάρη! Όμως έχασα πάρα πολλά μαλλιά σε πολύ λίγο χρονικό διάστημα και αυτό με άγχωσε ακόμα περισσότερο!
Η τριχόπτωση μου είναι σε όλο το κεφάλι, ναι, και άρχισε απότομα και πολύ έντονα!
Ποτέ μέχρι τώρα δεν είχα πρόβλημα και υπενθυμίζω ότι είναι 27 ετών!

Σπύρος είπε:
[quote author=saggel link=topic=559.msg8517#msg8517 date=1236631480]
Συνδιασμός επομένως δίαιτας με άγχος μπορεί να δικαιολογήσει την έντονη τριχόπτωση που παρουσιάστηκε από το πουθενά;
Τα regrowth μπορούν να δράσουν στις περιπτώσεις αυτές;
Τα DHT blockers εχουν νόημα σε αυτές τις περιπτώσεις;
saggel η τριχόπτωση σου άρχισε με την δίαιτα και το άγχος,απότομα και διάχυτα σε όλο το κεφάλι - δεν ήταν σταδιακό και σε συγκεκριμένες περιοχές;

[/quote]
 
Μπλουζα