ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΦΙΝΑ

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Σημερα πηγα σε ενα δερματολογο ο οποιος πραγματικα μου εκανε φοβερη εντυπωση για τις γνωσεις του πανω στην τριχοπτωση , μου ανελυσε τον κυκλο ζωης της τριχας συζητασαμε για διαφορα θεματα πανω στην τριχοπτωση μου εκανε τριχοριζογραμμα μου μετρησε το σμηγμα στο κεφαλι και τελος μου χορηγησε ΦΙΝΑ(1mg) αφου τον ρωτησα διαφορα θεματα μου ειπε οτι η ποσοτητα 1mg είναι ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΣΦΑΛΗΣ να μη δινω βαση σε ερευνες διοτι κατα πασα πιθανοτητα οφειλονται σε δοσολογιες >=5mg.Τον ρωτησα αν πρεπει να κανω τπτ εξετασεις αιματος να δω αν όλα βαίνουν καλως και μου ειπε οτι κατι τετοιο δε χρειαζεται και το μονο που μου ειπε να προσεξω ήταν οτι αν θελω να τεκνοποιησω να τη σταματησω ενα 3μηνο πριν κ αυτο διοτι η σπερματογενεση διαρκει 72 μέρες έτσι λοιπον για να μην υπαρχει προβλημα.Επίσης μου τόνισε οτι δε θα εχω προβλημα με τι λιμπιντο σε καμια περιπτωση στη συγκεκριμενη δοσολογια...ουτε προβλημα στυσης μονο καποια αραιωση στο σπερμα μικρη που θα επανελθει μετα απο λιγο!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

show_palmettos

New Member
Απ: ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΦΙΝΑ

οταν ξαναπας να τον ρωτησεις....η φιναστεριδη συρρικνωνει τον προστατη αδενα? και να τον ρωτησεις...η φιναστεριδη κανει ζημια στον αξονα τον γονατροπιδων και να τον ρωτησεις η φιναστεριδη επηρεαζει τις ορμονες ? και αν σου απαντησει και σε αυτα οχι τοτε καλο θα ειναι να τη λαμβανουμε απ το στομα και να περναει σε ολο μας το σωμα...καλυτερα κανε τοπικη χρηση της φινας....βεβαια οτι θεωρεις εσυ και ο γιατρος σου καλυτερο για εσενα να κανεις αλλα λεω κι εγω την αποψη μου δεν ειναι αναγκη να συμφωνησεις μαζι μου
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΦΙΝΑ

τι διαολο.......μηπως ο δερματολογος ειναι fun του www.hairlossgr.com η μου φαινεται??
γιατι ακριβως τα ιδια ομως εχουν ειπωθει εδω μεσα ;D
 

genesis

New Member
Απ: ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΦΙΝΑ

show_palmettos είπε:
οταν ξαναπας να τον ρωτησεις....η φιναστεριδη συρρικνωνει τον προστατη αδενα? και να τον ρωτησεις...η φιναστεριδη κανει ζημια στον αξονα τον γονατροπιδων και να τον ρωτησεις η φιναστεριδη επηρεαζει τις ορμονες ? και αν σου απαντησει και σε αυτα οχι τοτε καλο θα ειναι να τη λαμβανουμε απ το στομα και να περναει σε ολο μας το σωμα...καλυτερα κανε τοπικη χρηση της φινας....βεβαια οτι θεωρεις εσυ και ο γιατρος σου καλυτερο για εσενα να κανεις αλλα λεω κι εγω την αποψη μου δεν ειναι αναγκη να συμφωνησεις μαζι μου

να υποθεσω φιλε show εκτός ότι γνωρίζεις και έχεις ψαξει όλες τι παραπάνω ερωτήσεις που αναφερεις, έχεις ψάξει και ξέρεις και ότι η τοπικη φινα δεν εχει τόσα sides όσο η oral. σωστα?
 

NoMoreLoss

New Member
Απ: ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΦΙΝΑ

Γιώργο είναι αλήθεια αραιωμένο σπέρμα είχα και εγώ με λήψη φίνας αλλά φοβήθηκα και την σταμάτησα αλλά τώρα έχω αρχίσει και ψήνομαι πάλι
 
Απ: ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΦΙΝΑ

μου εγραψε συνταγη για παρασκευη φινα απο φαρμακειο , μου ειπε να ξεκινησω και να με ξαναδει σε ενα 3μηνο-4μηνο να τα ξαναπουμε...οπως ειπα τον ρωτησα αν χρειαζεται να κανω τπτ περαιτερω εξετασεις κλπ κλπ και μου οτι δε χρειαζεται!Μου τονισε οτι η συγκεκριμενη δοσολογια ειναι απολυτα ασφαλεις!Μαλιστα μου ελεγε οτι στο εξωτερικο χορηγουν και 1,5-2mg πλεον χωρις προβλημα! Γενικα παντως αυτα που μου ελεγε εστεκαν με αυτα που λεμε εδω μεσα.Για τη σμηγρ.δερματιδια μου προτεινε εναλλαξ 3 σαμπουαν...
 

dim74

Member
Απ: ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΦΙΝΑ

αυτο δεν θελει συνταγη ουτε ολα τα φαρμακεια κανουν αυτη την δουλεια.θα ελεγα λιγα ιδιως στην επαρχια.αν καποιος δεν μπορει μονος να κοβει το Proscar και βρει φαρμακειο να κανει αυτη την δουλεια βασικο ειναι να μην τον χρεωνει τον κουκο αιδονι...16 ευρω κανει το προσκαρ και αν το γραψεις σε βιβλιαριο 4 ευρω και περνας με ενα κουτι 14 επι 5=70 μερες!αντε να δουμε ποσο χρεωνουν το κοψιμο!και προσοχη απο την αλλη αν παρολα αυτα το κανετε ετσι να μην φτιαχνετε πολλες καψουλες(πανω απο 2-3 μηνες γιατι οπου ρωτησα μου ειπαν πως η σκονη οταν μεινει τοσο καιρο τριμμενη μεσα στην καψουλα χανει την δραστικοτητα της...
 

show_palmettos

New Member
Απ: ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΦΙΝΑ

genesis..δεν ξερω αν η τοπικη φινα εχει τις ιδιες παρενεργειες..παντως σιγουρα παει τοπικα και οχι σε ολο το σωμα οπως η απτο στομα φινα....τεσπα...τοπικα βαζω κατι χειροτερο απο φινα...avodart μαζι με aldactone αλλα τουλαχιστον οχι με οινοπνευμα αλλα με αλοη μονο :D
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

genesis

New Member
Απ: ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΦΙΝΑ

show_palmettos είπε:
genesis..δεν ξερω αν η τοπικη φινα εχει τις ιδιες παρενεργειες..παντως σιγουρα παει τοπικα και οχι σε ολο το σωμα οπως η απτο στομα φινα....τεσπα...τοπικα βαζω κατι χειροτερο απο φινα...avodart μαζι με aldactone αλλα τουλαχιστον οχι με οινοπνευμα αλλα με αλοη μονο :D

1. αν εχεις την εντυπωση οτι η φινα (σωστά διαλυμενη και με καταληλο οδηγο) πηγαινει τοπικα και δεν απορροφαται, απλα κανεις λαθος.
2. τι εννοεις χωρις οινοπνευμα? πως εχεις διαλυσει το aldactone?
3. δεν πιστευω να νομιζεις οτι και η ντουτα παει τοπικα... σε διαβεβαιωνω οτι απορροφαται στηματικοτατα και κυκλοφορει απο το κεφαλι μεχρι τις πατουσες.
 

Hopefull

New Member
Απ: ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΦΙΝΑ

show_palmettos είπε:
genesis..δεν ξερω αν η τοπικη φινα εχει τις ιδιες παρενεργειες..παντως σιγουρα παει τοπικα και οχι σε ολο το σωμα οπως η απτο στομα φινα....τεσπα...τοπικα βαζω κατι χειροτερο απο φινα...avodart μαζι με aldactone αλλα τουλαχιστον οχι με οινοπνευμα αλλα με αλοη μονο :D

Βρε συ show που το ξερεις οτι παει μονο τοπικα και οχι σε ολο το σωμα? Εδω υπαρχει προειδοποιηση στο κουτι οτι οι εγγυες γυναικες δε πρεπει να ακουμπανε σπασμενες ταμπλετες φιναστεριδης για να μη δημιουργησει προβλημα στα γεννητικα οργανα του μωρου αν ειναι αγορι.

Σιγουρα θα εχει λιγοτερα side με τοπικα απο οτι το χαπι αλλα αναλογα παντα και με το τι vehicle χρησιμοποιεις και ποσο περναει μεσα στο circulation
 

genesis

New Member
Απ: ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΦΙΝΑ

hopefull είπε:
[quote author=show_palmettos link=topic=1555.msg26759#msg26759 date=1266615409]
genesis..δεν ξερω αν η τοπικη φινα εχει τις ιδιες παρενεργειες..παντως σιγουρα παει τοπικα και οχι σε ολο το σωμα οπως η απτο στομα φινα....τεσπα...τοπικα βαζω κατι χειροτερο απο φινα...avodart μαζι με aldactone αλλα τουλαχιστον οχι με οινοπνευμα αλλα με αλοη μονο :D

Βρε συ show που το ξερεις οτι παει μονο τοπικα και οχι σε ολο το σωμα? Εδω υπαρχει προειδοποιηση στο κουτι οτι οι εγγυες γυναικες δε πρεπει να ακουμπανε σπασμενες ταμπλετες φιναστεριδης για να μη δημιουργησει προβλημα στα γεννητικα οργανα του μωρου αν ειναι αγορι.

Σιγουρα θα εχει λιγοτερα side με τοπικα απο οτι το χαπι αλλα αναλογα παντα και με το τι vehicle χρησιμοποιεις και ποσο περναει μεσα στο circulation
[/quote]

αυτο που θες να πεις, προφανως, είναι ``λιγότερες πιθανότητες για sides`` και όχι ``λιγοτερα sides``. προσωπικα δε νομιζω οτι ειναι έτσι. αλλα, ξαναλεω, προσωπικη εκτιμηση.
 

show_palmettos

New Member
Απ: ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΦΙΝΑ

BHTA σιτοστερολη παιρνω μεσω του ιπποφαους....το παλμετο αν εχει πολλα λιπαρα εχει κι αυτο πολυ σιτοστερολη...θα θελα αν υπαρχει σκευασμα με φυτοστερολες να παρω γιατι κανει δουλεια μειωνοντας την dht

οσο για τη λοσιον...αυτην βαζω
LOTION.jpg
 

genesis

New Member
Απ: ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΦΙΝΑ

δεν φαινεται η λοσιον. εξηγησε μας τι ειναι. και πες μου πως βαζεις το aldactone? υπαρχει σε αυτη τη λοσιον? βασικα με μπερδεψες...
 

show_palmettos

New Member
Απ: ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΦΙΝΑ

φτιαχτή σε φαρμακειο λοσιον ειναι...ιδιοκατασκευη πες την...οτι συνδυασμο θελει ο καθενας κανει...το χαρτακι που ειναι κολλημενο στο μπουκαλι γραφει LOT. ALOE VERA 99% AVODART 0.5mg No 12 και ALDACTONE 100mg No 12
αυτος που εφτιαξε το double Α δεν εβαλε οινοπνευμα μεσα! οι γυναικες εχουνε δει αποτελεσμα με σπιρονολακτονη απο το στομα....εγω βαζω σπιρο τοπικα η οποια ειναι συνεργικη με τοπικη ντουταστεριδη η οποια καλυπτει και τους δυο τυπους..ο καθενας επιλεγει την αγωγη του...αλλος μπορει να θεωρει καλυτερο την φινα απτο στομα και τοπικα να το πηγαινει αλλιως το θεμα
 

genesis

New Member
Απ: ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΦΙΝΑ

δεν μπορω να καταλαβω ΠΩΣ εχουν διαλυθει τα aldactone στο μειγμα... αν ξερεις πες μας.
 

show_palmettos

New Member
Απ: ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΦΙΝΑ

Ο φαρμακοποιος τα διελυσε..φαρμακοποιος δεν ειμαι! διηθημενη ειναι και η ντουτα και η σπιρο....τωρα κατα τη διαρκεια της χημικης μιξης δεν ημουνα παροντας..λες να εβαλε αλλα υλικα? :mad:
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα