Γυμναστικη και πρωτεινη.. ποιά και απο που..??

Reve

Active Member
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη. Ελπίζω όλοι παιδιά να είστε καλά μιας και έχω αρκετό καιρό να μπω. Περνάω στο θέμα μου. Έχω ξεκινήσει εδώ και 1 χρόνο εντατικά γυμναστήριο μιας και με της ΑΑ δεν βλέπω χαΐρι. Σκέφτομαι να πάρω πρωτεΐνη για αύξηση όγκου και μάζας μιας και το σώμα μου παρά την γυμναστική και την ήδη διατροφή που κάνω αλλάζει δύσκολα. Είμαι 1.85 και 85 κιλά. Έχω φτιάξει ένα πρόγραμμα διατροφής το οποίο καθημερινά μέσα στην εβδομάδα που παρέχει περίπου 110 γρ πρωτεΐνη, όμως γνωρίζω ότι η πρωτεΐνη για αύξηση όγκου πρέπει αν είναι περίπου 2*το σωματικό σου βάρος. Δηλαδή στην περίπτωση μου περίπου 2*85=170 γρ. Οπότε και θεωρώ ότι πρέπει να πάρω το συμπλήρωμα. Τώρα, τα ερωτήματα...

1) Γνωρίζετε κάποιο έμπιστο site που μπορώ να αγοράσω? το οποίο site να έχει και προσφορές? Το λέω γιατί ήδη με βγαίνει ο κούκος αηδόνι με την διατροφή που κάνω οπότε ψάχνω ποιοτική πρωτεΐνη σε προσφορές.
2) Γνωρίζετε ποιο είδος είναι το καλύτερο? Πχ whey? (όχι ότι ξέρω και άλλη)
3) Το ποσοστό αύξησης μάζας είναι 2 όπως το υπολόγισα πιο πάνω ή λιγότερο?
4) Υπάρχουν παρενέργειες??

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aeratos28

Just aeratos
και γιατί δεν αυξανεις την πρωτεινη μέσω της διατροφης και θες να πάρεις συμπλήρωμα?απλά πρόσθεσε ένα γεύμα ακομα
 

mikegad

Well-Known Member
1)Πάρε αυτήν από myprotein.Σε καλύτερη τιμή δεν πρόκειται να βρεις
Παίζουν συχνά εκπτώσεις και κωδικοί και πάει ακόμα φθηνότερα.

2)Στο επίπεδο σου πρωτείνη ορού γάλακτος χρειάζεσαι (whey δηλαδή) τίποτα άλλο.

3)Το ποσοστό που λες χοντρικά στο 2 είναι αλλά μην φανταστείς πως άμα πέσεις ή ανέβεις λίγο θα δεις καμιά διαφορά.

4)Αν δεν έχεις παρενέργειες από το γάλα (αλλεργία κλπ) δεν θα έχεις ούτε από την πρωτείνη
 

Reve

Active Member
Mike απο αυτο το site προσπαθησα 2 φορες να πληρωσω μεσω paypal και δεν μπορω. Συνεχως μου ακυρωνει την παραγελια!υπαρχει καποιο αλλο παρομοιο?
 

mikegad

Well-Known Member
Υπαρχει και το bulk powders που ειναι ο μεγαλος ανταγωνιστης του my protein.Και κει παιζουν παντα κωδικοι εκπτωσεις οποτε ψαξου.

Παντως δες μηπως εχει ληξη η καρτα που εχεις συνδεση στο paypal γιατι μου κανει εντυπωση που δεν μπορεις.Αρχες Σεπτεμβρη που ειχα παραγγηλει απο myprotein μια χαρα πληρωσα με paypal.
Εν αναγκη αν εχεις χρεωστικη τραπεζας πληρωσε κατευθειαν με αυτη.Το καταστημα ειναι κολλοσος και κατι παραπανω απο αξιοπιστο.Επιμενω με αυτο το καταστημα γιατι τωρα που αλλαξε ο τροπος που τα στελνουν ,η παραγγελια ερχεται σφαιρα απο Αγγλια ,σε πολλους γινεται παραδοση σε λιγοτερο απο 24 ωρες.
 

Socratis

Active Member
Mike απο αυτο το site προσπαθησα 2 φορες να πληρωσω μεσω paypal και δεν μπορω. Συνεχως μου ακυρωνει την παραγελια!υπαρχει καποιο αλλο παρομοιο?
Ξεφτιλα τιμη και καλη προτεινη αλλα δεν πινεται[δεν μαρεσει η γευση της.
Εγχ χρονια παιρνω της dymatize.Αλλα τα 2200 πανε 52 ευρω
 

mikegad

Well-Known Member
Ξεφτιλα τιμη και καλη προτεινη αλλα δεν πινεται[δεν μαρεσει η γευση της.
Εγχ χρονια παιρνω της dymatize.Αλλα τα 2200 πανε 52 ευρω
Παράξενο, γενικότερα (εκτός από 2-3 γεύσεις) έχω ακούσει τα καλύτερα...
Εγώ παίρνω την άγευστη πάντα γιατί έχει παραπάνω περιεκτικότητα σε πρωτεΐνη και είναι και φθηνότερη και δεν έχω θέμα...αλλά εγώ δεν έχω και γενικότερα θέμα με τις γεύσεις
Καλή εναλλακτική είναι η άγευστη και παίρνεις και από τα flavordrops που έχουν και προσθέτεις μερικές σταγόνες.Πρώτη φορά πήρα πριν λίγο καιρό γεύση φράουλα και με 2-3 σταγόνες γίνεται το γιαούρτη κόλαση
 

Orionas

Member
Η πρωτεινη δεν θα σε "φουσκώσει" απλώς θα συμπληρώνει τη καθημερινή σου πρόσληψη σε πρωτεϊνη. 'Ογκο θα παρεις με σωστή διατροφή και προπόνηση. 2 gr ανά κιλό σωματικού βάρους είναι υπερβολή. Αν θέλεις πρήξιμο και αύξηση μυικής δύναμης πάρε μία μονοϋδρική κρεατίνη. Εκεί θα πάρεις όγκο. Επίσης υπάρχει μια καλή συνταγή για σπιτικό ρόφημα όγκου αν σε ενδιαφέρει. Με συστατικά που μπορείς να βρεις σε κάθε σπίτι.

Τώρα για πρωτεϊνες. Δεν έχουν καμία παρενέργεια (άλλωστε από το γάλα προέρχονται) αλλά να προσέξεις να πάρεις μία που να μην έχει παραπανίσια και πρόσθετα μέσα. Αν δε σε ενδιαφέρει η γεύση και θέλεις μία καθαρή θα σου πρότεινα την Ελληνικότατη wheypro που προέρχεται από αιγοπρόβειο γάλα. Μακράν ότι πιο αγνό μπορείς να δοκιμάσεις. Και πολύ καλύτερη από βιολογικής άποψης από τις αγελαδινές.

Αν θες καλή γεύση πάρε της myprotein. Παραγγελία από το site τους και σε 2-3 μέρες το πολύ είναι στη πόρτα σου. Έχει άπειρες γεύσεις να διαλέξεις. Αν αποφασίσεις για myprotein υπάρχουν και κάποιοι εκπτωτικοί κωδικοί που ισχύουν πάντα. Θα σου βγει αρκετά φτηνή.

Μια τρίτη που έχω δοκιμάσει και είναι καλή είναι η iso touch 86 με στέβια. Έχει δυνατές γεύσεις. Αλλά είναι ακριβότερη.
 

dk1984

Member
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη. Ελπίζω όλοι παιδιά να είστε καλά μιας και έχω αρκετό καιρό να μπω. Περνάω στο θέμα μου. Έχω ξεκινήσει εδώ και 1 χρόνο εντατικά γυμναστήριο μιας και με της ΑΑ δεν βλέπω χαΐρι. Σκέφτομαι να πάρω πρωτεΐνη για αύξηση όγκου και μάζας μιας και το σώμα μου παρά την γυμναστική και την ήδη διατροφή που κάνω αλλάζει δύσκολα. Είμαι 1.85 και 85 κιλά. Έχω φτιάξει ένα πρόγραμμα διατροφής το οποίο καθημερινά μέσα στην εβδομάδα που παρέχει περίπου 110 γρ πρωτεΐνη, όμως γνωρίζω ότι η πρωτεΐνη για αύξηση όγκου πρέπει αν είναι περίπου 2*το σωματικό σου βάρος. Δηλαδή στην περίπτωση μου περίπου 2*85=170 γρ. Οπότε και θεωρώ ότι πρέπει να πάρω το συμπλήρωμα. Τώρα, τα ερωτήματα...

1) Γνωρίζετε κάποιο έμπιστο site που μπορώ να αγοράσω? το οποίο site να έχει και προσφορές? Το λέω γιατί ήδη με βγαίνει ο κούκος αηδόνι με την διατροφή που κάνω οπότε ψάχνω ποιοτική πρωτεΐνη σε προσφορές.
2) Γνωρίζετε ποιο είδος είναι το καλύτερο? Πχ whey? (όχι ότι ξέρω και άλλη)
3) Το ποσοστό αύξησης μάζας είναι 2 όπως το υπολόγισα πιο πάνω ή λιγότερο?
4) Υπάρχουν παρενέργειες??

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!!
αν θες διαβασε και αυτα τα αποτελεσματα απο τα τεστ που εγιναν https://labdoor.com/rankings/protein τη my protein βγαζει μια απο τις καλυτερες αλλα δεν την εχω δοκιμασει ποτε
 

Reve

Active Member
Καλησπέρα παιδιά και ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δεν ξέρω τι φταίει με το site myprotein αλλά μέσω paypal δεν μπορώ να αγοράσω ενώ χθές αγόρασα κανονικά κάτι άσχετο με το paypal όπότε το να έχει λήξει η κάρτα το θεωρώ απίθανο. Πάτησα και τα στοιχεία για άμεση πληρωμή από την χρεωστική μου κάρτα χθες το απόγευμα αλλά μέχρι σήμερα τίποτα. Ούτε η παραγγελία προχώρησε ούτε μου χρέωσαν την κίνηση στην κάρτα. Μου φαίνεται η alpha bank ψιλομαλ*****ται. Ξέρετε τι μπορεί να φταίει? Να ψαχτώ με bulk powder???
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Reve

Active Member
Α για την κορ λες. Τα ιδια με σταθερη κατασταση. Πιο πολυ για οικονομικους λογους την κραταω. Ακομα το πρωτο μπουκαλι εχω φαντασου. Αλλα δεν εδωσε τιποτα παραπανω. Ισως βοηθησε σε συντηρηση. Παλευω με τοπικ κ γυμναστικη αν κ το κοβω για κανα τατοου γτ με μμ δεν θα δω αποτελεσμα. Παω για μεγαλο nw. Για την πρωτεινη τι λετε?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Socratis

Active Member
Οπως τα λεει ο φιλος ειναι.Η πρωτεινη δεν θα σε φουσκωσει.Ουτε η κρεατινη [5 γραμμαρια δεν ειναι τιποτα την ημερα ,λιγα νερακια θα κρατησει και αυτο ηταν].Η πρωτεινη ειναι αυτο που λεει.Συμπληρωμα διατροφης ,και αν εχεις τα φραγκα παρτην.Απλα η myprotein δεν μαρεσε ως προς την γευση ,αν δοκιμασει dymitize elite h muscle farm θα δεις γευσαρα λες και πινεις καουτονικ.
Μια καλη προτεινη φαινεται στο ποσο ευκολα διασπατε στο σεικερι[μην αφηνει μαλακιουλες μεσα ],και αν δεν ειναι iso και εχει πολυ αφρο μακρια.
 

Orionas

Member
Οπως τα λεει ο φιλος ειναι.Η πρωτεινη δεν θα σε φουσκωσει.Ουτε η κρεατινη [5 γραμμαρια δεν ειναι τιποτα την ημερα ,λιγα νερακια θα κρατησει και αυτο ηταν].Η πρωτεινη ειναι αυτο που λεει.Συμπληρωμα διατροφης ,και αν εχεις τα φραγκα παρτην.Απλα η myprotein δεν μαρεσε ως προς την γευση ,αν δοκιμασει dymitize elite h muscle farm θα δεις γευσαρα λες και πινεις καουτονικ.
Μια καλη προτεινη φαινεται στο ποσο ευκολα διασπατε στο σεικερι[μην αφηνει μαλακιουλες μεσα ],και αν δεν ειναι iso και εχει πολυ αφρο μακρια.
Κοίτα, αν δεν έχεις ξαναχρησιμοποιήσει κρεατίνη θα δεις μεγάλη διαφορά μέσα σε ένα μήνα. Τους περισσότερους τους πιάνουν τα 5 gr. Άλλοι θέλουν περισσότερα. Αλλά ένα πρήξιμο θα το δει σίγουρα. Εγώ με 5 gr καθημερινή χρήση ανέβασα πολύ τις επαναλήψεις. Μετά τη σταματάς, φεύγει το νερό αλλά σου μένουν τα αποτελέσματα. Και μετά από καιρό τη ξαναπαίρνεις.

Όσο για τη myprotein, εχει πολλές γεύσεις. Σε γενικές γραμμές καλές αλλά στις 30+ γεύσεις που έχει ε δε θα πίνονται κι όλες..
Όταν ξεκίνησα και εγώ έψαχνα τη σούπερ ντούπερ γεύση. Τώρα καταναλώνω άγευστη, χωρίς πρόσθετα.

Πάντως τη πρωτεϊνη δε τη διαλέγεις ποιοτικά από τη γεύση της. Αυτές που έχουν γεύση milkshake έχουν ένα κάρο χημικά, πρόσθετα και επικίνδυνα γλυκαντικά μέσα. Καθόλου ασφαλές για μια whey που τη χρησιμοποιείς καθημερινά..
 

andy.k

Active member
Φιλε, καποιος που δε γυμναζονταν και ξεκιναει βαρη, μπορει πολυ ευκολα να αυξησει το μυικο του ιστο, εφοσον τρωει παραπανω απο οσο καιει. Μιλαμε για σωστες τροφες παντα. Αυτος ο ρυθμος αυξησης της μυικης μαζας ομως πεφτει κατα πολυ σε ηδη δουλεμενα σωματα. Δλδ αν τον πρωτο χρονο παρεις 6 μυικα κιλα, το δευτερο θα παρεις 2-3 κ μετα 1 κλπ...Και φυσικα οσο πιο μικρος ασχοληθει καποιος τοσο πιο ευκολα θα παρει μυικα κιλα. Για να βαλεις μυικη μαζα, δε θελεις μονο πρωτεινη, φυσικα χρειαζεσαι περιπου 120-140 gr/ ημερα για τα κιλα σου(κανονικα πρεπει να υπολογιζεις τα μυικα κιλα, αν ψαχνεσαι με συντελεστες κλπ)αλλα θελεις σιγουρα περισεια ενεργειας(θερμιδων) , δλδ φουλ υδατανθρακα σωστο(πατατες ρυζια βρωμη ). 150 gr πρωτεινη εχουν 600θερμιδες κ εσυ πρεπει για να βαλεις κιλα(που φυσικα θα μπουν και μυικα αλλα κ κιλα λιπους, εκτος αν αρχισεις το τρυπημα) θελεις πανω απο 3000-3500θερμιδες τη μερα κ λιγα λεω. Σχεδον οι 2500 πρεπει να ειναι υδατανθρακας.Χωρις γλυκα φυσικα κ χωρις σαβουρες πατατακια κλπ. Αρα μη κοιτας μονο την πρωτεινη, που γνωμη μου ειναι πως ευκολα φτανεις τα 120-140gr τη μερα(παραπανω μη το πας, γτ κανονικα υπολογιζεται η συνολικη πρωτεινη, ακομα κ απο ρυζι, βρωμη κλπ, οχι μονο η ζωικη), αλλα κοιτα παραλληλα να φτανεις αυτο τον αριθμο θερμιδων που σου ανεφερα παραπανω, ανελλιπως, χωρις παρασπονδιες και σαβουριες στον υδατανθρακα. Θελει αρκετη επιμονη φυσικα. Παντως το myprotein, τα στελνει πλεον ολα με DHL express και ερχονται σε 1-2 μερες σπιτι. Πιο γρηγορα απο το να τα παραγγειλεις κ απο Ελλαδα ακομα.Οικονομικα κ για να κανεις αυτο που θελεις, παρε αγευστη οπως ειπαν τα παιδια παραπανω. Αν τη χτυπησεις με γαλα μπανανα γιαουρτι στο μπλεντερ ειναι σα να πινεις smoothie.
 

FreeThinker

Well-Known Member
Γεια σας και καλή χρονιά! Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει για συμπληρώματα γυμναστικής και συγκεκριμένα αυτά που προκαλούν αύξηση τεστοστερόνης , αν προκαλούν και τριχόπτωση παράλληλα.
https://www.prozis.com/gr/el/ronnie-cole/testogen-xr-240g

ναι αν εχεις προδιαθεση θα γινεις γλομπος
 

Socratis

Active Member
Δεν θα παθεις τιποτα ,αν και τσαμπα τα λεφτα ,ειναι πολυ λιγη η τεστο που δινει για να δεις κατι.Μην το συγκρινεις με ενεσιμα που κανουν καποιοι και γινονται σαν μπαλονια. Για πριν την προπονηση ειναι αυτο ,πιες κανα καφε ρε φιλε,τσαμπα λεφτα ειναι ,εκτος και αν εισαι προχωρημενος φουλ και θες κατι παραπανω.
 

tasos33

Well-Known Member
Έχουμε ξανασυζητησει το θέμα πρωτεινη,δε ία σου πω ποια να αγοράσει αλλά και βαση έρευνας και δοκιμής στο φόρουμ απο μέλη πχ.kapa,tasos33 η concetrade πρωτεινη βοηθά και θετικά και στην τριχοπτωση..

..αν μπορεί ο kapa να επιβεβαιώσει αν ηταν η concetrade η η isolated
 
Μπλουζα