Γυμναστική με βάρη και τριχόπτωση

athenian

Well-Known Member
Ξεκίνησα εδώ και 2 μήνες περίπου, έκανα και πριν μερικά χρόνια, γυμναστική με βάρη. Έχω παρατηρήσει μία έντονη αραίωση στα σημεία που ήδη ήταν αραιά τα μαλλιά και κυρίως στο crown.
Εικάζω ότι επειδή η γυμναστική, κυρίως η αναεροβια, αυξάνει την τεστοστερόνη έχει αντίκτυπο και στα μαλλιά. Έχετε προσωπικές εμπειρίες επί του θέματος;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nine

Active Member
Ατιμη αα τα ανδρογονα και οι ορμονες στον καθενα δρουν διαφορετικα.

Αρχικα να πω στα 17-22 οταν ημουν εκανα σοβαρη προπονηση με βαρη με διπλες προπονησεις και ηταν τεζα το μαλλι.
Τωρα στα 25 εχω υπογοναδισμο, προβλημα με την τεστο που εχει βγει σε αρκετες αιματολογικες εξετασεις μη φυσιολογικη κατω του 200 σε καποιες μετρησεις που στην ηλικια μου επρεπε να ηταν 600 τουλαχισττον.

Εχω κατεβει 1μιση norwood αρκετα συντομα με diffuse thinning και το μαλλι ειναι πιο χαλια απο ποτε. Λογικα θα ηταν φυσιολογικη εξελιση της αα. Η αυξημενη τεστο δεν εχει καμια σημασια κατα την γνωμη μου.

Δεν βγαζεις ακρη. Αν ηταν το προβλημα θα χαναμε ολοι μαλλι στις μικροτερες ηλικιες που η τεστο ειναι στο pick. Εδω βλεπεις 30αρηδες και τους ξεκιναει η αα και εχουν σιγουρα μικροτερη τεστο απο τους πιτσιρικαδες.
 
Μπλουζα