Γυμναστική και τριχόπτωση

iliana

Member
Καλησπέρα παιδιά! Έκανα αναζήτηση για το θέμα "γυμναστική- τριχόπτωση" αλλά δε βρήκα κάτι, αν υπάρχει ήδη στείλτε μου αν μπορείτε το link και διαγράψτε μου το thread για να μην υπάρχει εις διπλούν.. Η απορία μου είναι αν υπάρχει κάποια συσχέτιση μεταξύ γυμναστικής και τριχόπτωσης.. Τις τελευταίες 2-3 εβδομάδες δεν γυμναζόμουν καθόλου επειδή έκανε εγχείρηση η μητέρα μου και ήμουν συνέχεια νοσοκομείο-σπίτι-δουλειά και δεν είχα χρόνο. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι η τριχόπτωσή μου μειώθηκε κατά πολύ και τώρα που ξαναξεκίνησα σαν να έγινε πιο αδύναμη και λεπτή η τρίχα και αυξήθηκε κάπως η τριχόπτωση.. Μήπως επηρρεάζει η γυμναστική την τριχόπτωση; Πχ αυξάνει ή μειώνει κάποιες ορμόνες, ή χάνονται ουσίες απ' τον οργανισμό ή στρεσσάρεται οργανισμός κλπ κλπ;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nine

Active Member
Η γνωμη μου ειναι πως η τριχοπτωση δεν εχει να κανει με την γυμναστικη.
Ακομη και καποιος να κανει χρηση αας (αναβολικων) που θα πειραξει τα ανδρογονα αν δεν εχει το γονιδιο θα ειναι μια χαρα στο θεμα μαλλι και με παραπανω ανδρογονα στο αιμα.
 

iliana

Member
Η γνωμη μου ειναι πως η τριχοπτωση δεν εχει να κανει με την γυμναστικη.
Ακομη και καποιος να κανει χρηση αας (αναβολικων) που θα πειραξει τα ανδρογονα αν δεν εχει το γονιδιο θα ειναι μια χαρα στο θεμα μαλλι και με παραπανω ανδρογονα στο αιμα.
Με την τεστοστερόνη τι παίζει; Έχει κανέναν ρόλο ή άσχετο;
 

erwinor

Member
Παίζει ρόλο ώς εξής.....
Η διυδροτεστοστερόνη (DHT) είναι ισχυρό ανδρογόνο που παράγεται κυρίως από την περιφερική μετατροπή της τεστοστερόνης (μέσω του ενζύμου 5α-αναγωγάση) .

Το θέμα δεν είναι τόσο το πόση DHT έχεις αλλά πόσο εππιρεπής είναι τα τριχοθυλάκια σε αυτήν.
 
Η γνωμη μου ειναι πως η τριχοπτωση δεν εχει να κανει με την γυμναστικη.
Ακομη και καποιος να κανει χρηση αας (αναβολικων) που θα πειραξει τα ανδρογονα αν δεν εχει το γονιδιο θα ειναι μια χαρα στο θεμα μαλλι και με παραπανω ανδρογονα στο αιμα.
Ναι αλλα αν εχεις το γονιδιο και δεν προκαλεις την τυχη σου τοτε θα καθηστερισεις την τριχοπτωση σωστα?
 

nine

Active Member
Ναι αλλα αν εχεις το γονιδιο και δεν προκαλεις την τυχη σου τοτε θα καθηστερισεις την τριχοπτωση σωστα?

οχι, εγω νομιζω οτι ειναι να χαθει, θα χαθει.

Στα 17-19 που εκανα φανατικα γυμναστηριο με full συμπληρωματα, διπλες προπονησεις εβαζα και μετα την προπονηση υψηλου γλυκαιμικου δεικτη υδατανθρακες για spike insulin που λενε ειναι κακο για την αα να το κανεις αυτος αλλα παρολα αυτα το μαλλι ηταν βουρτσα χωρις καθολου τριχοπτωση.
 
οχι, εγω νομιζω οτι ειναι να χαθει, θα χαθει.

Στα 17-19 που εκανα φανατικα γυμναστηριο με full συμπληρωματα, διπλες προπονησεις εβαζα και μετα την προπονηση υψηλου γλυκαιμικου δεικτη υδατανθρακες για spike insulin που λενε ειναι κακο για την αα να το κανεις αυτος αλλα παρολα αυτα το μαλλι ηταν βουρτσα χωρις καθολου τριχοπτωση.
αν εχεις τριχοπτωση οκ ,αν δεν εχεις ομως ?
 
αν εχεις τριχοπτωση οκ ,αν δεν εχεις ομως ?
ενταξει κοιτα,ουτε και εγω πιστευω οτιη γυμναστικη προκαλει τριχοπτωση,αν ομως παιρνεις αναβολικα τοτε πολυ πιθανος να παθεις,επισης πιστευω οτι αν δεν γυμναζεσαι καθημερινα και δεν τρως καλα τοτε το μαλλι σου θα αποδυναμωθει σε ολη την εκταση του κεφαλιου ομως,οχι στους κροταφους.Εγω πχ μια περιοδο που εχασα αποτομα βαρος και δεν ετρωγα πολυ κρεας το μαλλι μου ειχε λεπτινει,οταν αρχισα να τρωω παλι κρεας,γαλα,αυγα το μαλλι μου πυκνωσε
 

nine

Active Member
ενταξει κοιτα,ουτε και εγω πιστευω οτιη γυμναστικη προκαλει τριχοπτωση,αν ομως παιρνεις αναβολικα τοτε πολυ πιθανος να παθεις,επισης πιστευω οτι αν δεν γυμναζεσαι καθημερινα και δεν τρως καλα τοτε το μαλλι σου θα αποδυναμωθει σε ολη την εκταση του κεφαλιου ομως,οχι στους κροταφους.Εγω πχ μια περιοδο που εχασα αποτομα βαρος και δεν ετρωγα πολυ κρεας το μαλλι μου ειχε λεπτινει,οταν αρχισα να τρωω παλι κρεας,γαλα,αυγα το μαλλι μου πυκνωσε

συμφωνω αλλα σε τετοιες περιπτωσεις με τριχοπτωση η αραιωση ο θυλακας ξαναβγαζει χοντρη ντριχα και θα επανελθεις αργα η γρηγορα. στην αα που ειναι κληρονομικη αλλαζουν ολα αυτα
 
Μπλουζα