Γνώμες, απόψεις και συμβουλές για μμ

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

pfpf

New Member
Νομίζω ότι δε θέλω ψυχολογικά, δε μπορώ οικονομικά και δεν πρέπει να κάνω πάνω από 2μμ.
 

giannis1991

Well-Known Member
εγω επιμενω...το σημειο που λετε στο κροουν και εγω το ειδα αλλα παιδια ειναι 40 χρονων...ποσο ακομα να εξαπλωθει η αραιωση???ναι οκ μπορει και να εξαπλωθει αλλα σιγουρα οι πιοθανοτητες ειναι με το μερος του...και δεν αναφερθηκατε σε κατι πολυ πολυ βασικο...τα ψηλα πλαινα του...τεραστιο συν αυτο το γεγονος...βλεπε περιπτωση κανακη...
τα πλαινα για μενα ειναι ενα απο τα βασικοτερα για λογους που εχουν αναλυθει πολλες φορες...αλλα οπως και να εχει καλα κανουν κανουν και τα παιδια που εφιστουν προσοχη γιατι πρεπει ολα να υπολογιζονται σοβαρα...
 

giannis1991

Well-Known Member
δεν υπαρχει προβλημα αν πεις για hdc gianni. αν προτεινεις καμια ahc η λιγοτερο dhi εκει θολωνουν καποιοι ακομη και αν το υπονοεις.
για συγκεκριμενες κλινικες ειναι λογικο να τις προτεινει καποιος ενω για αλλες απαγορευεται.
ετσι καταντησαμε να φοβομαστε να μιλησουμε για τις προτιμησεις μας λογω καποιων που θεωρουν τους εατους τους αυθεντιες.

@giannis1991 συγκεκριμένα άτομα έχουν χαρακτηριστεί και όχι στο άσχετο , άν είσαι αρκετό καιρό εδώ και καθημερινά ίσως να είχες καταλάβει.
Και μήν κοιτάς , ακόμα και την τοποθέτησή σου την χρησιμοποιούν για να "θολωσουν" τα νερά , ρίχνοντας το μπαλάκι αλλού...

φιλε Δημητρη και εγω παντως για Ελλαδα ειμαι πολυ αρνητικος και καχυποπτος και θελω να δω πολλα αποτελεσματα απο πολλα παιδια για να αλλαξω γνωμη...μεχρι τοτε μακρια...η μονη βελτιωση ειναι οτι δεν σου αφηνουν τομες 2 εκατοστων πλεον και ψιλοεχουν μετριοτατα αποτελεσματα σαν μεσο ορο...
στριπαρ παρακολουθω παρα πολυ το φορουμ και καποιες φορες και στο παρελθον με καποιους ημουν παραπανω καχυποπτος απο οσο θα επρεπε...για αυτο το λεω...επισης ο βασικοτερος λογος που το εγραψα ειναι γιατι στα Χριστουγεννα με βλεπω για χειρουργειο προς Κυπρο μερια και δεν θελω να συνδεθω με κατι αλλο...
 

giannis1991

Well-Known Member
Νομίζω ότι δε θέλω ψυχολογικά, δε μπορώ οικονομικά και δεν πρέπει να κάνω πάνω από 2μμ.

δε θα ψρειαστεις παραπανω απο 2...με 3000 μπροστα θα εχεις γεμισει φουλ....μετα απλα δεν πρεπει να βιαστεις παρα πολυ για το πισω αν ποτε θες να το καλυψεις,για να δεις αν θα σου φυγουν και καποια μαμα μαλλια που εχεις μπροστα...οποτε τοτε να κανεις το πισω και καποιες μικροδιορθωσεις μπροστα...παντως ευχομαι να ειχα το pattern σου...
 

dimitris50423

Well-Known Member
Gianni δικαιωμα σου να εισαι αρνητικος και να το λες. Εχουμε περιστατικα απο ολες τις κλινικες και παρακολουθουμε την πορεια τους.
Ολοι κρινονται απο τα αποτελεσματα. Προς οφελος ολων ειτε σκεφτονται να κανουν Ελλαδα ειτε εξωτερικο ειναι να υπαρχει προοδος στις ελληνικες κλινικες. Ετσι θα αναγκαστουν και οι εξω να συμπιεσουν λιγο τις τιμες τους.
 

John1924

Active Member
Γιατί τι θα πάθει το δέρμα??τίποτα δεν παθαίνει.
Mε όλο το σεβασμό, αυτο που λες Αεράτε ειναι εντελώς λάθος. Φυσικά και υπάρχουν επιπτώσεις στο δέρμα μετά από κάθε μμ. Οι οποίες είναι σωρευτικές ανάλογα με τον αριθμό των επεμβάσεων. Για το λόγο αυτο γίνονται προσπάθειες ώστε η μεταμόσχευση να γίνει όσο το δυνατον λιγότερο επεμβατική. Αν εχεις χρόνο, διάθεση και γνωρίζεις καλά αγγλικά, σου παραθέτω το παρακάτω λινκ: https://www.researchgate.net/public..._in_follicular_unit_extraction_FUE_harvesting
 

koumparos

Well-Known Member
Οι τιμες εξω δεν προκειται να συμπιεστουν διοτι οι πελατες που επιλεγουν τους τοπ γιατρους δεν θα μειωθουν ποτε.Η ζητηση για τους κορυφαιους θα ειναι παντα μεγαλη και δεν εχουν κανενα λογο πλεον να κατεβασουν τιμες.Φτασαμε στο σημειο το κοστος εδω να πλησιαζει τιμες κυπρου με μετριες πυκνοτητες και καταλαβενεται για ποιους αναφερομαι.Πως λοιπον να εχουμε την προσδοκια ο κυπριος πχ να κατεβασει τιμες με πυκνοτητες ενα κλικ κατω απο τους τοπ?
 

tasos33

Well-Known Member
οι κυπριοι αργα η γρηγορα θα κατεβασουν τιμες, ο Γεωργιου ειναι στα 2 και η hdc στα 2,5.
δε θα αργησει η ωρα μιας και το ελληνικο πελατολογιο για τις κυπριακες ειναι μεγαλο.

Οταν εδραιωθει αυτο απλα οι ελληνικες αν δεν προοδευσουν αισθητα θα το γυρισουν σε bottox



Οι τιμες εξω δεν προκειται να συμπιεστουν διοτι οι πελατες που επιλεγουν τους τοπ γιατρους δεν θα μειωθουν ποτε.Η ζητηση για τους κορυφαιους θα ειναι παντα μεγαλη και δεν εχουν κανενα λογο πλεον να κατεβασουν τιμες.Φτασαμε στο σημειο το κοστος εδω να πλησιαζει τιμες κυπρου με μετριες πυκνοτητες και καταλαβενεται για ποιους αναφερομαι.Πως λοιπον να εχουμε την προσδοκια ο κυπριος πχ να κατεβασει τιμες με πυκνοτητες ενα κλικ κατω απο τους τοπ?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aeratos28

Just aeratos
Φιλε john1924 κοίτα να δεις..δεν λέω ότι το μόνο σωστό είναι να κάνεις μικρές και πολλές συνεδρίες και ότι μόνο έτσι πρέπει να γίνεται..παραδειγμα,δεν λέω αν χρειάζεσαι 3000-3500grafts α+β ζωνη,να το κάνεις σε 5 επεμβασεις..αυτο σιγουρα δεν θα έιναι καλό για κανεναν..ουτε για το δέρμα ούτε για τον ασθενη..μπορεις ομως να το σπάσεις τουλάχιστον σε 2 επεμβασεις..παλιότερα μέλη θα θυμούνται την κουβέντα που είχε μέλος του φορουμ με τον Μάρα ,ο οποίος Μάρας είχε πει μονος του,πως όσο μικρότερες συνεδρίες γίνονται, τόσο μικρότερες ως μηδαμινές απώλειες υπάρχουν,δεν ζοριζονται καταστάσεις έτσι,ούτε για το δέρμα ούτε για τπτ..βέβαια και ο χρόνος αποκατάστασης του ασθενή σε όλα τα επίπεδα μηδενίζεται σχεδόν..αλλά το να πηγαίνεις σε ένα σημείο που θέλει 3000 grafts και να τα βάζεις με την μια και να έχει και επιτυχία είναι η εξέλιξη της μεταμόσχευσης που έχει γίνει γιατί δεν έχει κανείς πελατης την διαθεση-υπομονη-χρονο να ξαναμπεί πάλι για 2η φορά τουλάχιστον για χειρουργείο..κανείς δεν το θέλει..οποτε εργαζόμαστε για όσο το δυνατό τέλειο αποτέλεσμα σε μια επεμβαση..λόγια ενός παρα πολύ καλού γιατρού που δουλεύει υψηλές πυκνότητες..οποιο παλιό μέλος θυμάται αυτήν την κουβέντα που είχε ο Μάρας με δικό μας μέλος,ας πει το όνομα του μέλους γιατί αλήθεια δεν το θυμάμαι.
Mε όλο το σεβασμό, αυτο που λες Αεράτε ειναι εντελώς λάθος. Φυσικά και υπάρχουν επιπτώσεις στο δέρμα μετά από κάθε μμ. Οι οποίες είναι σωρευτικές ανάλογα με τον αριθμό των επεμβάσεων. Για το λόγο αυτο γίνονται προσπάθειες ώστε η μεταμόσχευση να γίνει όσο το δυνατον λιγότερο επεμβατική. Αν εχεις χρόνο, διάθεση και γνωρίζεις καλά αγγλικά, σου παραθέτω το παρακάτω λινκ: https://www.researchgate.net/public..._in_follicular_unit_extraction_FUE_harvesting
 

John1924

Active Member
Φιλε john1924 κοίτα να δεις..δεν λέω ότι το μόνο σωστό είναι να κάνεις μικρές και πολλές συνεδρίες και ότι μόνο έτσι πρέπει να γίνεται..παραδειγμα,δεν λέω αν χρειάζεσαι 3000-3500grafts α+β ζωνη,να το κάνεις σε 5 επεμβασεις..αυτο σιγουρα δεν θα έιναι καλό για κανεναν..ουτε για το δέρμα ούτε για τον ασθενη..μπορεις ομως να το σπάσεις τουλάχιστον σε 2 επεμβασεις..παλιότερα μέλη θα θυμούνται την κουβέντα που είχε μέλος του φορουμ με τον Μάρα ,ο οποίος Μάρας είχε πει μονος του,πως όσο μικρότερες συνεδρίες γίνονται, τόσο μικρότερες ως μηδαμινές απώλειες υπάρχουν,δεν ζοριζονται καταστάσεις έτσι,ούτε για το δέρμα ούτε για τπτ..βέβαια και ο χρόνος αποκατάστασης του ασθενή σε όλα τα επίπεδα μηδενίζεται σχεδόν..αλλά το να πηγαίνεις σε ένα σημείο που θέλει 3000 grafts και να τα βάζεις με την μια και να έχει και επιτυχία είναι η εξέλιξη της μεταμόσχευσης που έχει γίνει γιατί δεν έχει κανείς πελατης την διαθεση-υπομονη-χρονο να ξαναμπεί πάλι για 2η φορά τουλάχιστον για χειρουργείο..κανείς δεν το θέλει..οποτε εργαζόμαστε για όσο το δυνατό τέλειο αποτέλεσμα σε μια επεμβαση..λόγια ενός παρα πολύ καλού γιατρού που δουλεύει υψηλές πυκνότητες..οποιο παλιό μέλος θυμάται αυτήν την κουβέντα που είχε ο Μάρας με δικό μας μέλος,ας πει το όνομα του μέλους γιατί αλήθεια δεν το θυμάμαι.

Φίλε Αεράτε. Φυσικά και δεν πρόκειται να αμφισβητήσω το γιατρό Μάρα. Ως ειδικός στον τομέα του (και μάλιστα καταξιωμένος) είναι απόλυτα φυσιολογικό η άποψη του να έχει μεγαλύτερη βαρύτητα από του καθενός από εμάς που ασχολούμαστε με τον τομέα της μ.μ. «ερασιτεχνικά». Ειδικά σε σχέση με εμένα που ξεκίνησα την ενασχόληση μου μόλις πριν μερικούς μήνες. Αυτό που εγώ ισχυρίζομαι (και σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει) είναι ότι η μ.μ. είναι μια ολόκληρη επεμβατική διαδικασία και μάλιστα ιδιαίτερα επιβαρυντική για τον οργανισμό. Όσοι μιλούν για ευχάριστες εμπειρίες κλπ. εξυπηρετούν άλλους σκοπούς. Λαμβάνεις φάρμακα, νάρκωση, τραυματίζεις το σώμα σου, υποβάλλεσαι σε μεγάλες δόσεις στρες, ο οργανισμός γενικώς καταπονείται και βιολογικά και ψυχολογικά. Συν το γεγονός της μετεγχειρητικής ταλαιπωρίας. Φυσικό επακόλουθο είναι και για το δέρμα να καταπονείται σημαντικά. Συμφωνώ ότι τα μικρά sessions είναι πιο safe για την επιτυχία της επέμβασης. Τοποθετώντας λιγότερα γκραφτς σε μεγαλυτερο εμβαδό, τους δίνεις τη δυνατότητα να αιματώνονται καλύτερα, να «δέσουν» και να αναπτυχθούν. Επίσης μπορείς να δεις την εξέλιξη της πρώτης επέμβασης και αναλόγως να κινηθείς και να διορθώσεις, εάν χρειάζεται, στη δεύτερη. Όμως αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι για τον οργανισμό (άρα και για το δέρμα) είναι προτιμότερο να υποστεί μια φορά την όλη διαδικασία (ή εν πάση περιπτώσει όσο το δυνατόν λιγότερες) παρά επαναλαμβανόμενες. Και μάλιστα όσο μεγαλύτερη η ηλικία του υποβαλλόμενου σε μ.μ τόσο δυσκολότερα και βραδύτερα επουλώνονται τα τραύματα.

Ο «ασθενής» πάντως είναι αυτός που θέτει τις προτεραιότητες του και καλείται τελικώς να επιλέξει.
 

Panos1982

Well-Known Member
...και δεν αναφερθηκατε σε κατι πολυ πολυ βασικο...τα ψηλα πλαινα του...τεραστιο συν αυτο το γεγονος...

Δε λες τιποτα Γιαννη ,
εκτος απ τα πλαινα τεραστιο ρολο παιζουν και το σχημα των κροταφων στη δημιουργια της hairline.
εμενα π.χ δεν κλεινει η χερλαιν με τιποτα εξ αιτιας των πολυ ανοιχτων κροταφων ενω σε αλλους κλεινει για πλακα αν τα πλαινα δεν εχουν υποχωρησει κι ας φτανει πανω η ραφλα μεχρι το middle...
Το ιδιο και τρεις χειροτερο αν κατεβουν πολυ τα πλαινα....δε θα μαζευεται με τιποτα.
Καλες οι μεταμοσχευσεις αλλα αν δε βοηθανε και λιγο τα μαμα μαλλια με τη διαμορφωση που εχουν δεν ειναι ευκολα τα πραγματα....
 

Tsek

Well-Known Member
Όσο υπάρχει η τακτική να μπαίνει ένα μέλος και αμέσως να τον πανικοβάλουμε με ποστς του στυλ, "τρέχα Κύπρο να σωθείς", η Κύπρος θα κρατά τις τιμές τις ψηλά και οι Ελληνικές κλινικές θα ακολουθούν παρα πόδας τις υψηλές τιμές της Κύπρου εις βάρος όλων μας. Τέλος.
 

dimitris50423

Well-Known Member
οι κυπριοι αργα η γρηγορα θα κατεβασουν τιμες, ο Γεωργιου ειναι στα 2 και η hdc στα 2,5.
δε θα αργησει η ωρα μιας και το ελληνικο πελατολογιο για τις κυπριακες ειναι μεγαλο.

Οταν εδραιωθει αυτο απλα οι ελληνικες αν δεν προοδευσουν αισθητα θα το γυρισουν σε bottox

Τασο εδω δουλευουν τα medi j και τα laserl cl η ahc και η dhi δεν θα δουλεψουν?
βλεπω την αλλη απο medi j στο εψιλον μερα παρα μερα βγαινει και λεει οτι της κατεβει στο κεφαλι. οτι δεν φαινεται καθολου οτι η διαδικασια τελειωνει σε 2-2,5 ωρες και δειχνει φωτογραφια με photoshop που κανει μπαμ οτι ειναι ψευτικη με σβησμενο το μαλλι πανω στο πριν και κανονικα στο μετα.
και ομως ο κοσμος παει και εκει και δουλευουν και αυτοι. αντε πες μου σε 2 ωρες τι θα προλαβουν να του κανουν.
εγω πιστευω οτι ολοι δουλευουν και γενικα οι μεταμοσχευσεις τα τελευταια χρονια εχουν αυξηθει και δεν ειναι πλεον ταμπου το να κανει καποιος μμ.
 

tasos33

Well-Known Member
Δημητρη προσωπικά κλινικές τύπου medi zenes kai pedi havanes ουτε που τις υπολόγιζω. Την σήμερον ημερα σε αυτήν την χώρα τα περισσότερα περιστατικά τα αναλαμβάνει η dhi και h ahc.
Κάτι θα κανουν και οι άλλοι , εννοείται, αλλά το βαρος το έχουν αυτές οι δύο.



Τασο εδω δουλευουν τα medi j και τα laserl cl η ahc και η dhi δεν θα δουλεψουν?
βλεπω την αλλη απο medi j στο εψιλον μερα παρα μερα βγαινει και λεει οτι της κατεβει στο κεφαλι. οτι δεν φαινεται καθολου οτι η διαδικασια τελειωνει σε 2-2,5 ωρες και δειχνει φωτογραφια με photoshop που κανει μπαμ οτι ειναι ψευτικη με σβησμενο το μαλλι πανω στο πριν και κανονικα στο μετα.
και ομως ο κοσμος παει και εκει και δουλευουν και αυτοι. αντε πες μου σε 2 ωρες τι θα προλαβουν να του κανουν.
εγω πιστευω οτι ολοι δουλευουν και γενικα οι μεταμοσχευσεις τα τελευταια χρονια εχουν αυξηθει και δεν ειναι πλεον ταμπου το να κανει καποιος μμ.
 

pfpf

New Member
Πράγματι στην 2η φωτογραφία φαίνεται η αραίωση στο crown να προχωράει προς τα κάτω. Δεν ξέρω πως θα συνεχίσει και αν θα σταθεροποιηθεί. Mπράβο σας που το παρατηρήσατε.

Μέχρι τώρα κρατάω ότι πράγματι θα χρειαστώ 2 ξεχωριστές μμ.
-Στην 1η μμ (μάλλον διήμερη) θα φτιάξω Α και Β ζώνη με 3000(?)grafts και
-στη 2η μμ το crown με τουλάχιστον 2000grafts.

Θα επανέλθω με φωτο από τη δότρια όπως μου ζητήσατε.

Καλησπέρα σε όλους,

Κουρεύτηκα και έβγαλα νέες φωτογραφίες από τη δότρια. Υπόψη ότι κουρεύτηκα με μηχανή στη 2η σκάλα.
 

Συνημμένα

  • 12 - Αντίγραφο.jpg
    12 - Αντίγραφο.jpg
    311.4 KB · Προβολές: 70
  • 11 - Αντίγραφο.jpg
    11 - Αντίγραφο.jpg
    187.7 KB · Προβολές: 65
  • 10 - Αντίγραφο.jpg
    10 - Αντίγραφο.jpg
    250.6 KB · Προβολές: 67
  • 8 - Αντίγραφο.jpg
    8 - Αντίγραφο.jpg
    187 KB · Προβολές: 64

kolias

Active Member
οταν ενα κεφαλι εχει αραιωσει παντα θα υπαρχει ενα ερωτηματικο και καπου θα υποβοσκει μια παγιδα, σιγουρο δεν ειναι τιποτα.... αλλα αυτη τη φορα μην κανεις πισω στην αποφαση. Προχωρα και οτι ειναι να γινει θα γινει.
 

kolias

Active Member
στην Τουρκια εχω την εντυπωση οτι δουλευουν πολυ καλα περιπτωσεις σαν την δικη σου αν σε παιρνει μην το πολυσκεφτεσαι
 
Μπλουζα