Γνωσεις περι dna εξετασεων

Eltherion

Member
Καλησπερα σας,εχω ακουσει απο διαφορες κλινικες για καποιες εξετασεις,ενα πακετο εξετασεων θα ελεγα τις αποκαλουμενες εξατασεις dna τριχωτου...οι οποιες "δειχνουν" με πολυ καλα αποτελεσματα κιολας (οπως λενε)σε τι ποιοτητα βρισκονται τα μαλλια μας,τι κληρονομικη προδιαθεση υπαρχει καθως κατα ποσο συμβαλει το οξειδωτικό στρες στο τριχωτο της κεφαλης κλπ κλπ ωστε να δωθει η κατάλληλη θεραπεια για τον καθενα ξεχωριστα...θεωρειτε πως αξιζει τον κοπο καποιος να προβει σε αυτες τις εξετασεις,η ειναι απλα πεταμενα λεφτα?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nine

Active Member
για πια κλινικη λες;
δεν εχω ακουσει κατι για dna. μονο οτι μπορουν να σε εξετασουν και να δουν ποιες τριχες θα πεσουν αμεσα απο την ποιοτητα που εχουν. κατι που κανει και ενας εμπειρος δερματολογος που γνωριζει απο αα.
 

mikegad

Well-Known Member
Όταν έκανα την μμ μου στην dhi μου πήραν 2 graft για εξέταση dna.Υπέγραψα κιόλας πως δέχομαι να τους τα παραχωρήσω για εξέταση.
Από ότι ξέρω είναι μια έρευνα που κάνουν σε συνεργασία με το Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο, αλλά πρέπει να είναι σε ερευνητικό επίπεδο ακόμα.Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι από τότε
 

tasos33

Well-Known Member
Σου ανέφεραν καποιο αποτέλεσμα?
Όταν έκανα την μμ μου στην dhi μου πήραν 2 graft για εξέταση dna.Υπέγραψα κιόλας πως δέχομαι να τους τα παραχωρήσω για εξέταση.
Από ότι ξέρω είναι μια έρευνα που κάνουν σε συνεργασία με το Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο, αλλά πρέπει να είναι σε ερευνητικό επίπεδο ακόμα.Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι από τότε
 

Eltherion

Member
Όταν έκανα την μμ μου στην dhi μου πήραν 2 graft για εξέταση dna.Υπέγραψα κιόλας πως δέχομαι να τους τα παραχωρήσω για εξέταση.
Από ότι ξέρω είναι μια έρευνα που κάνουν σε συνεργασία με το Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο, αλλά πρέπει να είναι σε ερευνητικό επίπεδο ακόμα.Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι από τότε
Για αυτη την ερευνα λεω απο την συγκεκριμενη κλινικη που την κανουν σε συνεργασια με το πανεπιστημιο...
 

mikegad

Well-Known Member
Το είχα γράψει και στο νήμα της μεταμόσχευσης μου
Την δεύτερή μέρα με ρώτησαν αν δέχομαι να πάρουν 2 μονότριχα grafts για DNA test.Είναι μια έρευνα που κάνει η DΗΙ σε συνεργασία Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο για τον συσχετισμό οξειδωτικού στρες και τριχοπτώσεις ,λεπτομέρειες δεν ξέρω link εδώ (mods αν απαγορεύτε το συγκεκριμένο λινκ ,ενημερώστε με να το αφαιρέσω ή κάντε το μόνοι σας). Εγώ δέχτηκα και με πίκρα αποχαιρέτησα τα 2 υπερπολύτιμα αυτά grafts.Στο τέλος της διαδικασίες υπέγραψα κιόλας πως τα παραχωρώ.

Σου ανέφεραν καποιο αποτέλεσμα?
Τάσο δεν μου έχουν πει κάτι.
Έχω την εντύπωση (όπως λέω και πριν) πως είναι σε ερευνητικό επίπεδο ακόμα και πώς όσοι δεχόμαστε κατά την μμ να δώσουμε grafts είναι για να πειραματιστούν πάνω σε αυτό.Σαν "πειραματόζωα" ένα πράγμα :)
Μπορεί και να λέω μπούρδες βέβαια ή να το έχουν προχωρήσει και να ισχύει αυτό που λέει o topik starter.
Αν έχω στο μέλλον κάποια ενημέρωση απ την κλινική θα το μεταφέρω στο forum
 

Eltherion

Member
Σου ανέφεραν καποιο αποτέλεσμα?
Μου ειπαν οτι η συγκεκριμενη ερευνα δειχνει αρκετα πραγματα
Το είχα γράψει και στο νήμα της μεταμόσχευσης μου



Τάσο δεν μου έχουν πει κάτι.
Έχω την εντύπωση (όπως λέω και πριν) πως είναι σε ερευνητικό επίπεδο ακόμα και πώς όσοι δεχόμαστε κατά την μμ να δώσουμε grafts είναι για να πειραματιστούν πάνω σε αυτό.Σαν "πειραματόζωα" ένα πράγμα :)
Μπορεί και να λέω μπούρδες βέβαια ή να το έχουν προχωρήσει και να ισχύει αυτό που λέει o topik starter.
Αν έχω στο μέλλον κάποια ενημέρωση απ την κλινική θα το μεταφέρω στο forum
Φιλε μου,μου ειπαν πως γινεται η συγκεκριμενη εξεταση και εννοειται πως υπαρχουν απαντησεις,διαφορετικα ποιος ο λογος της συγκεκριμενης εξετασης?...οπως ισχυριζονται μπορει να δειξει μεχρι κατα ποσο οφειλεται και το οξειδωτικο στρες σε θεματα τριχοπτωσης κλπ κλπ,σκεφτομαι να προβω στην συγκεκριμενη εξεταση,αν κ μου φαινεται λιγο κοροιδια...εν παση περιπτωση θα υπαξει ενημερωση!
 

mikegad

Well-Known Member
Φιλε μου,μου ειπαν πως γινεται η συγκεκριμενη εξεταση και εννοειται πως υπαρχουν απαντησεις,διαφορετικα ποιος ο λογος της συγκεκριμενης εξετασης?...οπως ισχυριζονται μπορει να δειξει μεχρι κατα ποσο οφειλεται και το οξειδωτικο στρες σε θεματα τριχοπτωσης κλπ κλπ,σκεφτομαι να προβω στην συγκεκριμενη εξεταση,αν κ μου φαινεται λιγο κοροιδια...εν παση περιπτωση θα υπαξει ενημερωση!

Eltherion λέω τι έγινε την εποχή που έκανα την μμ ,τώρα δεν ξέρω τι γίνεται.

Αυτά που βρίσκω απ το site της dhi τώρα που το είδα είναι ΑΥΤΟ το δημοσίευμα λίγο πριν κάνω την μμ και ΑΥΤΟ το δημοσίευμα μετά την μμ μου.
Επομένως ενημέρωσε μας αν το κάνεις
 

Eltherion

Member
Eltherion λέω τι έγινε την εποχή που έκανα την μμ ,τώρα δεν ξέρω τι γίνεται.

Αυτά που βρίσκω απ το site της dhi τώρα που το είδα είναι ΑΥΤΟ το δημοσίευμα λίγο πριν κάνω την μμ και ΑΥΤΟ το δημοσίευμα μετά την μμ μου.
Επομένως ενημέρωσε μας αν το κάνεις
Ακριβως η ιδια διαδικασια που ειπες και εσυ ηταν τελικα...οντως παιρνουν 1 τριχα απ την δοτρια κ μια απ την ληπτρια και βλεπουν αν υπαρχει αλλοιωση στο dna του τριχοθυλακιου...2 βδομαδες η αναμονη για απαντησεις...
 

mikegad

Well-Known Member
Πόσο πλήρωσες;
Σε μένα απλά τα πήραν δεν με ενημέρωσαν για κάτι
Όταν πάρεις τα αποτελέσματα δώσε λεπτομέρειες
 
Μπλουζα