Γιατί οι περισσότερες δίαιτες αποτυγχάνουν;

mikegad

Well-Known Member
Ρε mikegad αν προσεξες μιλάμε για δίαιτα ημέρας άντε 2..ποιος είπε να ζήσεις με 450θερμιδες μόνιμα??για μία με δύο μέρες μπορείς άνετα να ζήσεις με αυτή την ενέργεια.η είσαι στην κατηγορία φτερού η οχι
Επειδή πριν είπες πως με τα γεύματα των 400γραμαρίων πέρασες 3ήμερο....λέω αυτός αν τρώει κάνα 3 κίλο την μέρα θα το πάει για μήνα :)

Anyway προσωπικά το θεωρώ λάθος τακτική...πλήρη έλλειψη βιταμινών και ο καταβολισμός να δουλεύει στο φουλ
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Επειδή πριν είπες πως με τα γεύματα των 400γραμαρίων πέρασες 3ήμερο....λέω αυτός αν τρώει κάνα 3 κίλο την μέρα θα το πάει για μήνα :)

Anyway προσωπικά το θεωρώ λάθος τακτική...πλήρη έλλειψη βιταμινών και ο καταβολισμός να δουλεύει στο φουλ
και εγω συμφωνω...ειναι πληρης η ελειψη θρεπτικων συσταστικων και ο καταβολισμος χτυπαει κοκκινο.
το αγγουρι δεν εχει τιποτα απο θρεπτικα συστατικα....μονο διουρητικα εχει
 

aeratos28

Just aeratos
Συμφωνω και με mike και με kapa..έτσι είναι όντως.. 0 θρεπτικά συστατικά..όμως για 2 μέρες maximum δεν πιστεύω πως θα έχει κάποιος ιδιαίτερο πρόβλημα..
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν έχει τύχει να το κάνω ολοήμερο, αλλά πάντα μετά το μεσημέρι και για την υπόλοιπη ημέρα με κατανάλωση μόνο αγγούρι + dandelion root και το αποτέλεσμα είναι εξίσου εντυπωσιακό. Επειδή ποτέ δεν ρισκάρω καταβολισμό μυικού ιστού, το συνδυάζω με bcaa+hmb.
Ένα καλοκαιρινό τρικ είναι μετά 3 ημέρες με τον παραπάνω συνδυασμό, την επόμενη αυξάνεις πάρα πολύ το νάτριο και βγαίνεις παραλία με τρελά πρηξίματα, καθώς η άμεση κατακράτηση γίνεται κυρίως στους μυες..:p:p
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
πατηστε μια παυση με το αγγουρι...εννοω μην το κανετε σκετο αγγουρι...
ο κολλητος μου μου βαζει χερι για την μεθοδο,ειναι αυτος που μου ειπε για το αγγουρι,ο οποιος δεν ειναι οποιος και οποιος...
εχει 20+ χρονια με το body building και με την διατροφη,ο ανθρωπος εχει γινει γκουρου στο θεμα της διατροφης,οχι στην θεωρια αλλα στην πραξη...
εχει ενδιασμους για την πτωση της ινσουλινης που προκαλει.
εγω δοκιμαζω κατι αλλο...αγγουρι με φαγητο
 

tasos33

Well-Known Member
Αυτο ήθελα να γράψω εδώ και καιρό αλλά το ξεχνούσα,ΑΓΓΟΥΡΙ ΜΕ ΦΑΓΗΤΟ, ίσως να είναι ένας λόγος που το καλοκαίρι στεγνωνω ενω τρώω κανονικά όπως το χειμωνα,τρώω κάθε μέρα δυο αγγούρια και ίσως να παιζει τον ρολο του,το δοκιμασα καο αυτές τις μέρες και νομίζω δούλεψε και έτσι,ίσως όχι τόσο όσο αν έτρωγα μονο αγγουρι
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
καλησπερα-καλημερα:)
εχω να αναφερω μια αποτυχια και μια επιτυχια,σε γενικες γραμμες φερνω καλα νεα...
ξεκιναω με την αποτυχια για να μεινει η γλυκα στο τελος.
απετυχε ο συνδιασμος αγγουρι μαζι με φαγητο.
παμε στην επιτυχια...
πετυχε ο συνδιασμος ενα πιατο φαγητο την ημερα και 4 γευματα που αποτελουνται απο 2 αυγα βραστα ολοκληρα συν μισο αγγουρι.
αναλυτικα θα περιγραψω ολη την ημερα....
πρωι 7 η ωρα 2 φραπεδες μετριους.
9 η ωρα 2 αυγα ολοκληρα βραστα συν μισο αγγουρι.
12 η 1 η ωρα ενα πιατο φασολακια χωρις ψωμι περιπου 500 γραμμαρια.
νανακια για μεσημερι.
2 η ωρα 2 φραπεδες μετριοι.
4 η ωρα 2 αυγα συν μισο αγγουρι.
9 η ωρα 2 αυγα συν μισο αγγουρι.
12 η ωρα 2 αυγα συν μισο αγγουρι.
ο κοπος στην πεινα ειναι 3 φορες λιγοτερος σε σχεση με σκετο αγγουρι
αποτελεσμα 1,5 κιλο κατω σε 24 ωρες
 

aeratos28

Just aeratos
Kapa για μία μέρα είναι και αυτή έτσι.?πάντως πολλά τα αυγά ρε συ.εγώ τα αυγά ολόκληρα με τον κρόκο τα φοβαμαι..το ασπράδι μόνο είναι οκ,αλλά ολόκληρα ρε συ δεν ξέρω..νομίζω δεν θα το έκανα..επίσης οι φραπεδες διπλοί θα σε τιναξουν ρε μαν..χαχα easy με τους φραπεδες.!παρόλα αυτά δυνατό αποτέλεσμα το 1.5 κιλό..καλή επίσης είναι και μία άλλη περίεργη δίαιτα..δεν την προτείνω σε κανέναν βέβαια,απλα την αναφέρω..εγώ την είχα κάνει παλιότερα για μία εβδομάδα και είχα χάσει ακριβώς 10 κιλά.ανά 2.5 ώρες ετρωγα μία μπανάνα και επινα μισό ποτήρι γάλα 0%..πείνα δεν είχα καθόλου,ούτε ζαλάδες ούτε τίποτα.βέβαια και αυτή είναι σκληρή για τον οργανισμό πιστεύω
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Kapa για μία μέρα είναι και αυτή έτσι.?πάντως πολλά τα αυγά ρε συ.εγώ τα αυγά ολόκληρα με τον κρόκο τα φοβαμαι..το ασπράδι μόνο είναι οκ,αλλά ολόκληρα ρε συ δεν ξέρω..νομίζω δεν θα το έκανα..επίσης οι φραπεδες διπλοί θα σε τιναξουν ρε μαν..χαχα easy με τους φραπεδες.!παρόλα αυτά δυνατό αποτέλεσμα το 1.5 κιλό..καλή επίσης είναι και μία άλλη περίεργη δίαιτα..δεν την προτείνω σε κανέναν βέβαια,απλα την αναφέρω..εγώ την είχα κάνει παλιότερα για μία εβδομάδα και είχα χάσει ακριβώς 10 κιλά.ανά 2.5 ώρες ετρωγα μία μπανάνα και επινα μισό ποτήρι γάλα 0%..πείνα δεν είχα καθόλου,ούτε ζαλάδες ούτε τίποτα.βέβαια και αυτή είναι σκληρή για τον οργανισμό πιστεύω
με αυτην τωρα εχω κατασταλαξει.ειναι ασφαλης για το σωμα που τρεφεται κανονικα πλεον,και απο βιταμινες και απο υδατανθρακες και απο ολα τα αμινοξεα,δεν θα το κανω και εφ ορου ζωης,δηλαδη οχι συνεχομενα ...
θα χασω 10 κιλακια και στοπ,μετα απλα θα κανω συντηρηση στο αποτελεσμα που σημαινει μονο μια μερα στην εβδομαδα θα την κανω.
το καλο της ειναι οτι εχει την ιδια αποδοση με σκετο αγγουρι χωρις να πεθαινεις και της πεινας,υπαρχει η πεινα αλλα ειναι 3 φορες λιγοτερη σε σχεση με σκετο αγγουρι.
οι φραπεδες ειναι πονεμενη ιστορια,πινω πανω απο 10 χρονια αυτην την ποσοτητα και δεν με ποιανει τιποτα λιγοτερο,για καλο μου δεν με πειραζουν στο στομαχι οπως κανουν σε πολυ κοσμο:rolleyes:
 

aeratos28

Just aeratos
Θα το κάνεις καθημερινά μέχρι να χάσεις τα 10 κιλά??δεν είναι πολλά όμως τα 8 ολόκληρα αυγά κάθε μέρα?? Αν ήταν μόνο ασπράδι όπως είπα πριν θα έλεγα οκ,αλλά τώρα κάπως μου φαίνεται.!όσο για τον φραπέ,τυχερός είσαι..εγώ αν πιω φραπέ έστω και έναν τρέχω σφαίρα για τουαλέτα.
με αυτην τωρα εχω κατασταλαξει.ειναι ασφαλης για το σωμα που τρεφεται κανονικα πλεον,και απο βιταμινες και απο υδατανθρακες και απο ολα τα αμινοξεα,δεν θα το κανω και εφ ορου ζωης,δηλαδη οχι συνεχομενα ...
θα χασω 10 κιλακια και στοπ,μετα απλα θα κανω συντηρηση στο αποτελεσμα που σημαινει μονο μια μερα στην εβδομαδα θα την κανω.
το καλο της ειναι οτι εχει την ιδια αποδοση με σκετο αγγουρι χωρις να πεθαινεις και της πεινας,υπαρχει η πεινα αλλα ειναι 3 φορες λιγοτερη σε σχεση με σκετο αγγουρι.
οι φραπεδες ειναι πονεμενη ιστορια,πινω πανω απο 10 χρονια αυτην την ποσοτητα και δεν με ποιανει τιποτα λιγοτερο,για καλο μου δεν με πειραζουν στο στομαχι οπως κανουν σε πολυ κοσμο:rolleyes:
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Θα το κάνεις καθημερινά μέχρι να χάσεις τα 10 κιλά??δεν είναι πολλά όμως τα 8 ολόκληρα αυγά κάθε μέρα?? Αν ήταν μόνο ασπράδι όπως είπα πριν θα έλεγα οκ,αλλά τώρα κάπως μου φαίνεται.!όσο για τον φραπέ,τυχερός είσαι..εγώ αν πιω φραπέ έστω και έναν τρέχω σφαίρα για τουαλέτα.
8 αυγα την ημερα δεν ειναι τιποτα μπροστα στα φαγητα που τρωω καθημερινα,η διατροφη μου γενικα ειναι χαλια αλλα νοστιμη,μαζι πανε αυτα:D
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aeratos28

Just aeratos
Ξέρω ,έχω δει ότι τρως full πιτογυρα κτλ σχεδόν σε καθημερινή βάση.!όντως χάλια,όντως όμως και νόστιμη.!;).. λέω να δοκιμασω για μία εβδομάδα σχεδόν το ίδιο..απλά στα 8 αυγά να είναι τα 2 ολόκληρα και τα άλλα 6 μόνο ασπραδι
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Ξέρω ,έχω δει ότι τρως full πιτογυρα κτλ σχεδόν σε καθημερινή βάση.!όντως χάλια,όντως όμως και νόστιμη.!;).. λέω να δοκιμασω για μία εβδομάδα σχεδόν το ίδιο..απλά στα 8 αυγά να είναι τα 2 ολόκληρα και τα άλλα 6 μόνο ασπραδι
Αξιζει εστω και για δοκιμη.ειναι πολυ αποδοτικο....εγω περιμενα μισο κιλο στο 24ωρο αλλα επεσα εξω.
Πες μας αποτελεσματα
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
καλησπερα-καλημερα:)
εχω να αναφερω μια αποτυχια και μια επιτυχια,σε γενικες γραμμες φερνω καλα νεα...
ξεκιναω με την αποτυχια για να μεινει η γλυκα στο τελος.
απετυχε ο συνδιασμος αγγουρι μαζι με φαγητο.
παμε στην επιτυχια...
πετυχε ο συνδιασμος ενα πιατο φαγητο την ημερα και 4 γευματα που αποτελουνται απο 2 αυγα βραστα ολοκληρα συν μισο αγγουρι.
αναλυτικα θα περιγραψω ολη την ημερα....
πρωι 7 η ωρα 2 φραπεδες μετριους.
9 η ωρα 2 αυγα ολοκληρα βραστα συν μισο αγγουρι.
12 η 1 η ωρα ενα πιατο φασολακια χωρις ψωμι περιπου 500 γραμμαρια.
νανακια για μεσημερι.
2 η ωρα 2 φραπεδες μετριοι.
4 η ωρα 2 αυγα συν μισο αγγουρι.
9 η ωρα 2 αυγα συν μισο αγγουρι.
12 η ωρα 2 αυγα συν μισο αγγουρι.
ο κοπος στην πεινα ειναι 3 φορες λιγοτερος σε σχεση με σκετο αγγουρι
αποτελεσμα 1,5 κιλο κατω σε 24 ωρες
το προβλημα και εδω οπως και με το σκετο αγγουρι ειναι οτι το σωμα πλεον χανει μονο τα πρωτα 1,5 κιλα και μετα στοπ.
η διαφορα με πριν 3 χρονια ειναι οτι τοτε θα το εκανα 10 μερες συνεχομενα και θα εχανα 10 κιλα.
οποιος μπορει βαλτε κανενα χερακι....τι φταιει στα γεροντοπαχια?
εχει γινει το αδυνατισμα μαραθωνιος χωρις τερμα
 

le2der

Active Member
το προβλημα και εδω οπως και με το σκετο αγγουρι ειναι οτι το σωμα πλεον χανει μονο τα πρωτα 1,5 κιλα και μετα στοπ.
η διαφορα με πριν 3 χρονια ειναι οτι τοτε θα το εκανα 10 μερες συνεχομενα και θα εχανα 10 κιλα.
οποιος μπορει βαλτε κανενα χερακι....τι φταιει στα γεροντοπαχια?
εχει γινει το αδυνατισμα μαραθωνιος χωρις τερμα
ο μεταβολισμός παίρνει την κατιούσα για αυτό δεν χάνεις εύκολα. Χωρις γυμναστική ωστε να αυξήσεις τον μεταβολισμό και τις κάψεις δεν πρόκειται να χασεις βάρος
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
το προβλημα και εδω οπως και με το σκετο αγγουρι ειναι οτι το σωμα πλεον χανει μονο τα πρωτα 1,5 κιλα και μετα στοπ.
η διαφορα με πριν 3 χρονια ειναι οτι τοτε θα το εκανα 10 μερες συνεχομενα και θα εχανα 10 κιλα.
οποιος μπορει βαλτε κανενα χερακι....τι φταιει στα γεροντοπαχια?
εχει γινει το αδυνατισμα μαραθωνιος χωρις τερμα
run.jpg

Μόνο έτσι...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
τρωω μπουλινκ απο το σωμα μου...
παντα στην ζωη μου ημουν σπριντερ και τωρα πρεπει να γινω μαραθωνιος.
κυριολεκτικα και μεταφορικα
θα ξανα ξεκινησω γυμναστικη...ακομα δεν εχω κατσταλαξει στο ειδος
 

le2der

Active Member
αν θες εχω να προτείνω κατι απλό, επειδή φαντάζομαι οτι δεν θα έχεις και παρα πολύ χρόνο μπορείς να αγοράσεις ενα σχοινάκι το οποίο να το χρησιμοποιήσεις και στο σπίτι σου. Μέτα με ενα μονόζυγο και κάμψεις. Με αυτά τα απλά θα δεις διαφορά
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
αν θες εχω να προτείνω κατι απλό, επειδή φαντάζομαι οτι δεν θα έχεις και παρα πολύ χρόνο μπορείς να αγοράσεις ενα σχοινάκι το οποίο να το χρησιμοποιήσεις και στο σπίτι σου. Μέτα με ενα μονόζυγο και κάμψεις. Με αυτά τα απλά θα δεις διαφορά
Αυτο ειναι το καλυτερο για αεροβικη στο σπιτι.το εκανα στο παρελθον.
Πηγαινα και 15 χρονια καρατε μια φορα και εναν καιρο
 

le2der

Active Member
30s ειμαι εγώ καππα .... τις αλλαγές στη σωμματοδομή έχω αρχίσει και τις βλέπω!!! Κοπιάζω πλέον ποιο πολύ για να επανέλθω σε μια καλή φυσική κατάσταση.
 
Μπλουζα