Γιατί οι περισσότερες δίαιτες αποτυγχάνουν;

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
δοκιμασε κανεις την πατεντα του αγγουριου?
εγω προχθες το εκανα μετα απο καιρο...το αποτελεσμα 1,5 κιλο η 1,7 κατω με εμφανη αποτελεσματα στο προσωπο και λιγο στην κοιλια.
κατι ακομα που αξιζει να το γνωριζετε αρκετα χρησιμο....
το ποτο δεν παχαινει....η ποσοτητα φαγητου μετα το ποτο ειναι που μας παχαινει.
αν κατεβασει καποιος 5 μπυρες και μετα απο μια ωρα αφου εχει σταματησει να πινει φαει μονο ενα γυρο δεν θα παρει γραμμαριο...εναν ομως,μετρια ποσοτητα....600 γραμμαρια.
ενω ασχολουμαι 20 χρονια με τις διαιτες φετος εχω ανακαλυψει το 80% των πραγματων που ησχυουν
 

nine

Active Member
δοκιμασε κανεις την πατεντα του αγγουριου?
εγω προχθες το εκανα μετα απο καιρο...το αποτελεσμα 1,5 κιλο η 1,7 κατω με εμφανη αποτελεσματα στο προσωπο και λιγο στην κοιλια.
κατι ακομα που αξιζει να το γνωριζετε αρκετα χρησιμο....
το ποτο δεν παχαινει....η ποσοτητα φαγητου μετα το ποτο ειναι που μας παχαινει.
αν κατεβασει καποιος 5 μπυρες και μετα απο μια ωρα αφου εχει σταματησει να πινει φαει μονο ενα γυρο δεν θα παρει γραμμαριο...εναν ομως,μετρια ποσοτητα....600 γραμμαρια.
ενω ασχολουμαι 20 χρονια με τις διαιτες φετος εχω ανακαλυψει το 80% των πραγματων που ησχυουν

η πατεντα αυτη ειναι με συνοδευτικο το αγγουρι στα γευματα;
η μονο αγγουρι; :p
 

aeratos28

Just aeratos
Εγώ αύριο θα ξεκινησω να το κάνω αυτό με το αγγουρι και είπα πως θα το κάνω για 2 μέρες..σε αυτά είμαι σκληρός πολύ..την αντεχω την πείνα.θα πω τα αποτελεσματα το Σαββατο..
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Εγώ αύριο θα ξεκινησω να το κάνω αυτό με το αγγουρι και είπα πως θα το κάνω για 2 μέρες..σε αυτά είμαι σκληρός πολύ..την αντεχω την πείνα.θα πω τα αποτελεσματα το Σαββατο..
θα ελεγα να το σπασεις στα 2
24 ωρες και μετα απο κανενα 4ημερο ξανα 24 ωρες
προσοχη,μπορει να προκαλεσει υποταση,ζαλαδα...
 

aeratos28

Just aeratos
Λες?θα το προσεξω,θα δω την πρώτη μέρα πως θα είμαι και αν δω τίποτα περίεργο,το σταματάω και το κάνω όπως λες.;)
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Λες?θα το προσεξω,θα δω την πρώτη μέρα πως θα είμαι και αν δω τίποτα περίεργο,το σταματάω και το κάνω όπως λες.;)
ναι ειναι καλυτερα ετσι...ειναι πολυ εντονο,δεν ειναι τοσο απλο σαν το να κατσουμε 24 ωρες χωρις φαγητο.
εγω εχω στα σχεδια να το δοκιμασω και με διπλασια ποσοτητα αγγουρι,δηλαδη ενα ολοκληρο ανα 4 ωρες,υποθετικα παλι θα δουλεψει
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Ή μερίδα φαγητού είναι 400gr αγγούρι κάθε φορά έχεις πει ανά 4 ώρες έτσι?
ναι 400 γραμμαρια ανα 4 ωρες,ειναι μισο μεγαλο αγγουρι,οχι τα τεραστια ομως,μου εχουν τυχει και καποια θηρια που τα εκοβα στα 3
 

aeratos28

Just aeratos
Ναι ξέρω σαν κολοκύθες είναι μερικά..πήγα πήρα κάτι μικρά ,σχεδόν 200 gr το καθένα είναι..αντε να ξεκινησω αύριο γιατί έχω ένα πρήξιμο στη μούρη άστα να πάνε..σα μπουλούκος έχω γίνει..πάντως έχω την πίστη ότι άνετα τις έχω τις 2 μέρες..σκεψου ότι παλιότερα είχα κάνει δίαιτα για μία εβδομάδα συνεχόμενα και ετρωγα κάθε μέρα ένα κιλο σταφύλι μόνο..σταφυλοθεραπεια αν την ξέρεις..με πολύ καλά αποτελεσματα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Ναι ξέρω σαν κολοκύθες είναι μερικά..πήγα πήρα κάτι μικρά ,σχεδόν 200 gr το καθένα είναι..αντε να ξεκινησω αύριο γιατί έχω ένα πρήξιμο στη μούρη άστα να πάνε..σα μπουλούκος έχω γίνει..πάντως έχω την πίστη ότι άνετα τις έχω τις 2 μέρες..σκεψου ότι παλιότερα είχα κάνει δίαιτα για μία εβδομάδα συνεχόμενα και ετρωγα κάθε μέρα ένα κιλο σταφύλι μόνο..σταφυλοθεραπεια αν την ξέρεις..με πολύ καλά αποτελεσματα
θα εκπλαγεις με τα αποτελεσματα στο προσωπο,η αποβολη υγρων φαινεται αμεσα.
ειναι και θεμα υγειας να μην το παρακανουμε,θα δεις οτι ειναι οτι ποιο hardcore εχεις δοκιμασει,πολυ εποδυνο και πολυ αποτελεσματικο,αν εχεις ζυγαρια ηλεκτρονικη ζυγησου να δεις ποσο ακριβως θα χασεις πριν και μετα.
περιμενω feedback:)
 

aeratos28

Just aeratos
Eγινε,θα κάνω ενημέρωση για το αποτέλεσμα.!
θα εκπλαγεις με τα αποτελεσματα στο προσωπο,η αποβολη υγρων φαινεται αμεσα.
ειναι και θεμα υγειας να μην το παρακανουμε,θα δεις οτι ειναι οτι ποιο hardcore εχεις δοκιμασει,πολυ εποδυνο και πολυ αποτελεσματικο,αν εχεις ζυγαρια ηλεκτρονικη ζυγησου να δεις ποσο ακριβως θα χασεις πριν και μετα.
περιμενω feedback:)
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
το συγγεκριμενο το ειχα πει στον soralteno,το δοκιμασε και εχασε 1,7 κιλα σε 24 ωρες με αγγουρι.
με ρωτησε τι συμφωνια εκανα (για πλακα)
 

aeratos28

Just aeratos
Χαχαχα..είναι τρομερό το νούμερο πραγματικά.!ελπίζω και εγώ σε κάτι ανάλογο και αν την παλεψω και πάω και σε 2η μέρα τότε θα ανέβει ακόμα ο αριθμός.!θα δειξει
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Θα συμφωνήσω σε αρκετά με τον kapa και όντως το αγγούρι μαζί με dandelion root σε κάψουλες τα χρησιμοποιώ αρκετά για την κατακράτηση υγρών. Πέρασα αρκετά χρόνια προσπαθώντας να ανεβαίνω σε μυικά κιλά και η συνεχή αυξανόμενη πρόσληψη θερμίδων μακροχρόνια δεν είναι ότι καλύτερο για τον οργανισμό, ειδικά όσο μεγαλώνει κάποιος. (αν συνέχιζα έτσι, ρίσκαρα αρκετά με διαβήτη)
Από προσωπικές εμπειρίες έχοντας δοκιμάσει σχεδόν όλου του τύπου τις διατροφές και παίζοντας για αρκετά χρόνια γύρω από τις 4000 θερμίδες ημερησίως, εδώ και ένα χρόνο έχω σταθεροποιηθεί στις 2400.

Από ένα σημείο και μετά, περίπου μετά τα 36 μου, όλα δούλευαν ανάποδα. Όλο το ορμονικό μου προφίλ το οποίο έλεγχα από τα 30 μου συστηματικά είχε αρχίσει να αποσυντονίζεται με μεγάλες αποκλείσεις μεταξύ των βασικών τιμών.
Αποτέλεσμα αυτών ήταν η θεαματική αύξηση του λιπώδη ιστού όπου μέσα σε 2 χρόνια περίπου είχα φτάσει στο 26%, παρόλο που συνέχιζα διατροφή και γυμναστική.

Για να μην πολυλογώ, για πολλούς λόγους που έχουν να κάνουν με την σημερινή εποχή-καθημερινότητα-ποιότητα τροφών κλπ πιστεύω πως μετά τα 35, λίγο πολύ οι περισσότεροι έχουν θέμα με τις ορμόνες τους κάτι που επιβεβαιώνω και από τους γύρω μου.

Το να λέμε πως μεγάλωσα και πέφτει ο μεταβολισμός μου, δεν θεωρώ πως είναι κάτι που πρέπει να μας επαναπαύει ως κάτι το φυσιολογικό, αλλά ως κάτι που πρέπει να μας προβληματίσει και να μας κινητοποιήσει.

Έχω αρκετούς φίλους και συναδέλφους στην ηλικία μου (41) οι οποίοι έχουν ακριβώς τα ίδια προβλήματα που είχα και εγώ στο παρελθόν (αύξηση βάρους, αποθήκευση λίπους κοιλιά και πρόσωπο) κόπωση, προβλήματα ύπνου, μειωμένο σεξουαλικό ενδιαφέρον, πόνους στις αρθρώσεις κλπ. και αρκετοί το θεωρούν ως επακόλουθο της ηλικίας, αλλά για εμένα είναι επακόλουθο του τρόπου ζωής και της παραίτησης από αρκετά πράγματα που θα έπρεπε να κάνουμε για τον εαυτό μας.
Δεν λέω ότι είναι εύκολο, ούτως η άλλως όλα είναι επιλογές, αλλά έχω καταφέρει να είμαι εδώ και 1 χρόνο, από τον περασμένο Φλεβάρη περίπου, με 6% λίπος, μυικότητα σχεδόν την ίδια ή και καλύτερη από αυτή που είχα στα 25 μου και με πολλά πράγματα που με ταλαιπωρούσαν διορθωμένα.
Φυσικά όλα αυτά δεν έγιναν μόνο με μια απλή διατροφή και μόνο αλλαγή τρόπου και προγράμματος γυμναστικής, αλλά όπως είπα παραπάνω, όλα είναι επιλογές.
 

aeratos28

Just aeratos
oντως τσικνοπέμπτη..χαχαχα ακυρο το αγγουρακι σήμερα..από αύριο καλύτερα.! Ρε συ gomi,6% λίπος?και το διατηρεις συνεχόμενα??μήπως δεν κάνει καλό ρε φίλε..νομίζω ένα ποσοστό στο 12% είναι ιδανικό..με 6% κατεβαίνουν και σε αγώνες κάποιοι,αλλά μόνο για τους αγώνες και μετά ξανα ανεβαίνουν πάλι..δεν ξέρω αλλά μου φαίνεται λιγάκι υπερβολικό το νουμερο.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
oντως τσικνοπέμπτη..χαχαχα ακυρο το αγγουρακι σήμερα..από αύριο καλύτερα.! Ρε συ gomi,6% λίπος?και το διατηρεις συνεχόμενα??μήπως δεν κάνει καλό ρε φίλε..νομίζω ένα ποσοστό στο 12% είναι ιδανικό..με 6% κατεβαίνουν και σε αγώνες κάποιοι,αλλά μόνο για τους αγώνες και μετά ξανα ανεβαίνουν πάλι..δεν ξέρω αλλά μου φαίνεται λιγάκι υπερβολικό το νουμερο.

Τρώω σχεδόν τα πάντα, με πρόγραμμα όμως, πχ σήμερα θα τσακίσω πολύ πράμα και τις επόμενες 3 ημέρες καθαρίζω...κάπως έτσι το πάω, πίνω και τις μπύρες μου και όλα...
Το μόνο αρνητικό στο όλο θέμα, είναι πως ποτέ μου δεν κρύωνα τόσο πολύ όσο φέτος...
 

aeratos28

Just aeratos
Ότι τρως τα πάντα οκ είναι,εγώ για το ποσοστό λίπους σου λέω ότι είναι πάρα πολύ χαμηλό..μακροπρόθεσμα δεν κάνει καλό στην υγεία..νομίζω πρέπει να ανεβεις τουλάχιστον στο 10%..θα σου το πω απλά όπως το λέει και ένας κολλητός ο οποίος κατεβαίνει αρκετά χρόνια σε αγώνες και έχει και πρωταθλήματα ελλαδας αλλά και στο εξωτερικο.ότι είναι κάτω από 10% για περισσότερο καιρό από την προετοιμασία ενός αγώνα(δηλαδή 6 μήνες)είναι αρρώστια..με την έννοια καταστρέφεις τον οργανισμό σου μακροπροθεσμα..πρόσεξε το φίλε gomi..τρώει σάρκα ο οργανισμός σου σιγά σιγά από την ελλειψη σωστού και ποιοτικού λίπους.
 
Μπλουζα