Γενικές απορίες για μεταμόσχευση(ελλάδα)

naruto

Well-Known Member
Εμενα μου κανει εντυπωση που λες πως προτιμας το Norwood 5 απο το Νοrwood 2.Αν ειναι ετσι παρε μια ξυριστικη μηχανη,ξυρισε ολο το πανω μερος και ασε τα πισω και πλαινα,και ετοιμο το Norwood 5.Problem solved.

Mπορεις να μετρησεις με ενα χαρακα το εμβαδον της επιφανειας που θες να καλυψεις,να το πολλαπλασιασεις με 50-55 grafts τουλαχιστον μιας και μιλαμε για hairline και και θα ξερεις προσσεγγιστικα ποσα θα χρειαστεις.Βεβαια σε καμμια ελληνικη κλινικη δεν πετυχαινουν τετοια πυκνοτητα...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aeratos28

Just aeratos
Για να πετύχουν την πυκνότητα αυτή naruto,χρειάζονται 2 επεμβάσεις εδώ ελλαδα ενώ έξω αν πάει και εκεί καλά με την πρώτη επέμβαση την εχεις την πυκνότητα..του τα είπα και στην προηγούμενη σελίδα..τώρα φίλε mallick κοίτα να δεις..αν είναι τόσο δυνατά τα μαλλιά σου και βάλεις αυτά που λες να βάλεις,η αντίθεση που θα κάνουν μεταξύ τους,θα είναι τόσο εμφανής που θα λες πως είναι σαν να μην έκανες τίποτα..ξαναλεω όμως πώς αν δεν βάλεις φωτό να δούμε γιατί μιλάμε,όλα αυτά είναι απλά εικασιες και τίποτα άλλο..βάλε φωτό χωρίς να φαίνεται το πρόσωπο σου..από φρύδια και πάνω να φαίνεσαι..μάτια και κάτω σβηστα με τη ζωγραφική στο pc.
 

tasos33

Well-Known Member
Το forum είναι για να το διαβαζεις με ευλάβεια και αφού το διαβάσεις με ευλάβεια ,να αναβάσεις φωτογραφιες και αφού ανεβασεις φωτογραφιες θα σου πούμε την γνώμη μας και αν θες την ακούς,αυτή είναι η σειρα,δε ρωταμε τα ίδια και τα ίδια για να μη γινόμαστε κουραστικοι διότι αν δεν υπηρχαν μέλη όπως ο αερατος μάλλον κανεις δε θα στα έλεγε ξανά και ξανά,αρα ανεβαζεις φωτο και μπαίνουμε στη σωστη σειρα ,με το συμπαθειο αδερφε
μπορει να ΓΙΝΟΜΑΙ ΚΟΤΥΡΑΣΤΙΚΟΣ βεβαια αλλα γι αυτό θεωρω είναι το forum
 

Mallick

Member
Ευχαριστω για τις απαντησεις. Φυσικα και δε προτιμω no5 απλα θα το ειχα παρει αποφαση τοτε και θα ελεγα αφου τα εχασα ξουρα και ότι βγει, ενώ αν είναι καποιος με no2 λες γιατι ρε γαμωτο ισα ισα να μου ψιλοκαταστρεψει τη hairline δε το αποφασίζεις για ξουρα και ότι τελος ηταν το τυχερο μου να καραφλιάσω, με no2 το παλευεις συνεχως με θεραπείες ενώ με νο5 κλπ δεν εχεις και πολλες επιλογες εκτος και αν εχεις ετοιμα ζεστα 10 χιλιαρικα(αγοράζεις αμαξι) να πας εξω να γινει σωστη δουλεια. Οσον αφορα το να διαβασει κανεις ευλαβικα το φορουμ συμφωνω απλα και παλι δυσκολευεται κανεις να καταληξει με ασφαλεια καπου, παράδειγμα διαβαζεις το νημα με τη μεταμοσχευση του Δημητρη λες τελεια πολύ καλη δουλεια σουπερ τιμη αν αποφασισω παω εκει, διαβαζεις μετα και το νημα του Ακη και λες ωπα κατσε και καπου δυσκολευεσαι να βγαλεις ακρη ειδικα στη περιπτωαση που παρακολουθείς απλα σαν επισκεπτης όπως εκανα πριν γινω μελος. Η αληθεια είναι πως ένα νέο μελος εχει στο νου του περισσοτερο να ρωτησει ατομα που βρίσκονται χρονια στο φορουμ και εχουν μεγαλυτερη εμπειρια και γνωσεις και να παρει ετοιμη την τροφη, λαθος σωστο αυτό κυριως γινεται. Θα προσπαθήσω να βρω φωτογραφικη μηχανή της προκοπης τις επομενες μερες να ανεβασω καμια φωτο, αλλα μπορει να κανω και καμια επισκεψη στις δυο γνωστες κλινικες να παρω μια γνωμη, δικαιο εχει ο Δημητρης που λεει ότι εφόσον μπλέκεις με μεταμοσχευση η το λυνεις το θεμα οριστικα η μη πας καθολου αλλα θα κανω αυτό με το εμβαδο που λεει ο Naruto πρωτα να είμαι πιο ενημερωμένος γιατι το τι θα χρειαστω διοτι το εχω καπως διαφορετικο στο μυαλο μου διοτι προτιμω no1 παρα no o στα 36 δηλαδή να καλυψω καπως μικροτερη επιφανεια. Ιδωμεν
 

nine

Active Member
Διαφωνώ.....το Norwood 0 είναι τελείως αντιαισθητικο για άντρες πόσο μάλλον στα 40.
Τις παρακάτω hairline εγω προσωπικά τις θεωρώ γελοίεςΠροβολή συνημμένου 13716Προβολή συνημμένου 13717

Διαφωνω τελειως.
Norwood 0 δηλαδη σχεδον ιδια παιδικη hairline στα 40+ σε κανει μικροτερο
Ποσο μαλλον οταν εισαι 20αρης και εχεις αδειους κροταφους.
Τα αλλα norwood 1.5, 2 ειναι καπως ωραια μονο οταν ειναι full πυκνο το μαλλι δηλαδη η 1η ζωνη που ξεκιναει το μαλλι να ειναι βουρτσα. Οταν εχει αρχισει και λεπταινει η τριχα στην ζωνη που ξεκιναει η hairline αστο...
 

Utopia

Active Member
Διαφωνω τελειως.
Norwood 0 δηλαδη σχεδον ιδια παιδικη hairline στα 40+ σε κανει μικροτερο
Ποσο μαλλον οταν εισαι 20αρης και εχεις αδειους κροταφους.
Τα αλλα norwood 1.5, 2 ειναι καπως ωραια μονο οταν ειναι full πυκνο το μαλλι δηλαδη η 1η ζωνη που ξεκιναει το μαλλι να ειναι βουρτσα. Οταν εχει αρχισει και λεπταινει η τριχα στην ζωνη που ξεκιναει η hairline αστο...
Κατ' εμέ και οι δύο λάθος είστε...!!!
Το Norwood πρέπει να συμβαδίζει με την ηλικία. NW 1 στα 18-25, 1,5 μέχρι τα 30 και μετά στα @@@@ σου, 2-3 στα 40 μια χαρά είναι, δεν θα πας να το παίξεις κλαρινογαμπρός στα 40....!!!:D

Του Gerrard η hairline είναι αντιαισθητική συμφωνώ και του Daniel Craig μάπα είναι εκτός και αν είσαι 45+,αν και νομίζω ότι κάτι έχει κάνει, ενδέχεται και περούκα να είναι.

Εμένα αυτή η hairline μου αρέσει...
v1.cjs0NDcwNjtqOzE3MTkwOzEyMDA7MzAwOzI2Nw
 

aeratos28

Just aeratos
Όπως το ειπες utopia.κατ εσε.!γνώμες είναι αυτές..μπορεί να σου πει κάποιος πως αυτό που σου αρέσει εσένα είναι πολύ λάθος..γιατί πάει να θυμησει κόμη δρακουλα ο τυπος..τριγωνική hairline με τεζα μητερους κροτάφους..αισχος.!το τι έχει στο μυαλό του ο καθένας για το καλύτερο είναι υπομενικο..του craig είναι ένα πολύ αποδεκτό και άκρως φυσιολογικό μαλλί..κανείς δεν μπορεί να πει απολύτως τίποτα για το μαλλί του..αν ο καθένας κάτσει και πει τι του αρέσει θα έχουμε παρα πολλές διαφορετικές γνώμες..για το αποδεκτό μιλαμε
 

P70

Active Member
Mallik καλωσηρθες. Γενικα αν αφιερωσεις λιγες ωρες μπορεις να βρεις αρκετες πληροφοριες στο φορουμ.
Αν θες γνωμες για την περιπτωση σου συγκεκριμενα, πρεπει να ανεβασεις φωτο. Αποτυχιες και επιτυχιες εχουν ολες οι κλινικες, οποτε μην κολλας σε ακη και δημητρη. Ξεκινας απο το τι σκεπτικο εχεις πχ πας για μια μονο επεμβαση και οτι γινει εγινε ή εχεις σκοπο να προσθετεις οσο σου φευγουν; ποσα λεφτα διαθετεις; αν πας κυπρο και εξωτερικο, για μια επεμβαση περιπου 2000 με 2500 graft να υπολογιζεις μινιμουμ 5000. Η κυπρος για μενα εχει καποια εντυπωσιακα αποτεσματα, αλλα με χρηση φινας παντα (που δεν ξερω αν διατιθεσαι να παρεις) οπως και καποιοι γνωστοι γιατροι εξω. Ελλαδα η dhi ειναι ακριβη για αυτα που προσφερει (γνωμη μου - θα πηγαινα σιγουρα εξωτερικο αντι για εδω με αυτα τα λεφτα) και ο Βεκρης που εχει την πιο προσιτη τιμη, με θεματακια και αυτος (νοσηλευτριες για επεμβαση, δοτρια που δεν επιτρεπει πολυ κοντο κουρεμα και "ρισκαρεις" μοσχευματα για μελοντικη δευτερη μ.μ. (αν θες). Διαβασε παραπανω και ανοιξε θεμα με φωτο να παρεις γνωμες.
 

aeratos28

Just aeratos
P70 όλους τους άλλους τους θαβεις,μιλάς για φινα στους κύπριους,μιλάς για dhi ότι η τιμή που δουλεύουν είναι τιμές εξωτερικού και προτιμότερο είναι να πάει έξω κάποιος γιατί το ίδιο θα του βγει..ενώ δεν ισχύει σε καμία περίπτωση..οι τιμές είναι παραπλήσιες με βεκρή,και σε χειρουργει και γιατρος,..(βαγγελης,3700grafts,5000€ και η επεμβαση απο τον παπανικολαου)και για τον βεκρή μιλάς απλα για θεματακια..μόνο και μονο αυτό το νοσηλεύτριες που λες,έπρεπε να ξέρεις ότι είναι το μεγαλύτερο μείον της κλινικης..αρα το κοστος του ειναι τεραστιο με αυτα που σου προσφερει μια νοσηλευτρια.όσο για τη δοτρια ,το θέμα δεν είναι ότι δεν σου επιτρέπει κοντό κούρεμα απλά,αλλά ότι ο τρόπος αυτός είναι μόνο και μόνο προς ευκολία των νοσηλευτριών εκεί..οπότε κανε επαναφορα στην αντικειμενικότητα φίλε καταρχήν και μετά δες την κουβέντα για να καταλάβεις τι λέμε.δεν μιλάμε τώρα για κλινικές..αυτό είναι δική του επιλογή..αλλά για το πόσα grafts χρειαζεται
 

tasos33

Well-Known Member
Εννοείται πως κόλλας σε περιπτωσεις όπως του Άκη η του bruno διότι τέτοια σφάλματα δεν αποτελούν τυχαία γεγονότα αλλά φυσικά αποτελεσματα λανθασμένων τακτικών... Με το να προσπερναμε τέτοια περιστατικά απενοχοποιουμε τις λάθος τακτικές της οποίας κλινικής και τα νέα μελη παρασυρονται, αντιθέτως πρεπει να τα υπερτονιζουμε ώστε το μέλος να έχει πλήρη επιγνωση ..
Mallik καλωσηρθες. Γενικα αν αφιερωσεις λιγες ωρες μπορεις να βρεις αρκετες πληροφοριες στο φορουμ.
Αν θες γνωμες για την περιπτωση σου συγκεκριμενα, πρεπει να ανεβασεις φωτο. Αποτυχιες και επιτυχιες εχουν ολες οι κλινικες, οποτε μην κολλας σε ακη και δημητρη.
 

P70

Active Member
Εννοείται πως κόλλας σε περιπτωσεις όπως του Άκη η του bruno διότι τέτοια σφάλματα δεν αποτελούν τυχαία γεγονότα αλλά φυσικά αποτελεσματα λανθασμένων τακτικών... Με το να προσπερναμε τέτοια περιστατικά απενοχοποιουμε τις λάθος τακτικές της οποίας κλινικής και τα νέα μελη παρασυρονται, αντιθέτως πρεπει να τα υπερτονιζουμε ώστε το μέλος να έχει πλήρη επιγνωση ..

Γιατι τοτε δεν αναφερεις και του Μπουκλα για την Κυπρο; Και αν φανταστω οτι το αποτελεσμα του Bruno ειναι «αποτυχια» ε τι να πω. Αλλο το θεμα με την δοτρια - τετραγωνο αν εισαι κουρεμενος στα 3 χιλιοστα και αλλο να πεις οτι εβαλα 2000 και φυτρωσαν 500.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tasos33

Well-Known Member
Θελω να μου βρεις εναν εδω μεσα που υπερασπιστηκε τον Γεωργιου στην περιπτωση του boukla,ουτε καν o dance που ειναι και εμμισθος, γι αυτο δεν αναφερω τον μπουκλα και αναφερω εσενα διοτι απλωνεται πεπλο προστασιας στα ξεφτιλικια της κλινικης του Βεκρη
Γιατι τοτε δεν αναφερεις και του Μπουκλα για την Κυπρο; Και αν φανταστω οτι το αποτελεσμα του Bruno ειναι «αποτυχια» ε τι να πω. Αλλο το θεμα με την δοτρια - τετραγωνο αν εισαι κουρεμενος στα 3 χιλιοστα και αλλο να πεις οτι εβαλα 2000 και φυτρωσαν 500.
 

P70

Active Member
Δεν τον υπερασπιζομαι, ομως για ονομα του Θεου να ειναι αποτυχια το αποτελεσμα του Bruno.
Τα «ξεφτυλικια» ας βγει να τα μαζεψει η ιδια η κλινικη αν θελει, δεν με απασχολει αυτο.
Τα κακως κειμενα τα εχουμε πει, ομως δεν θεωρειται αποτυχια.
Οποιος και να κουρευτει ξυρισμενα απο την κλινικη Β. θα φαινεται,και εγω το ιδιο και ο Δημητρης το ιδιο ειμαι σιγουρος.
 

tasos33

Well-Known Member
δεν ειπα οτι του bruno απετυχε, εστιαζω στο θεμα της δοτριας και την διαχειρηση της,το οποιο ειναι πολυ σοβαρο
 
  • Like
Reactions: P70
Μπλουζα