Γενικές απορίες για μεταμόσχευση(ελλάδα)

Mallick

Member
Καλησπέρα και από εμενα. Νεος στην παρεα του hairloss αν και το παρακολουθώ αρκετα χρονια σαν επισκεπτης. Δε ξερω αν πρεπει να χαρω η μαλλον να λυπηθω που τα τελευταια 2-3 χρονια το θεμα της μεταμόσχευσης μονοπωλεί το ενδιαφερον σε σχεση με τις γνωστες θεραπείες όπως big3 και άλλες εναλλακτικες-δοκιμαστικες. Θελω να ρωτησω σχετικα με τη μεταμοσχευση και συγκεκριμένα οσον αφορα τις δυο γνωστες εταιριες στην Ελλαδα καθως του εξωτερικου είναι δυστυχως με τη σημερινη οικονομικη κατασταση απλησίαστες για τους περισσοτερους. 1. Με μεταμοσχευση fue σε μια από τις δυο γνωστες εταιριες στην Ελλαδα με nordwood 2 (πιθανος κίνδυνος εξαπλωσης, μπορει και όχι βεβαια) η δοτρια σε τι κατασταση παραμενει? Δηλαδη αν προχωρησει το φαινομενο με μεταμοσχευση εδώ, την ολικη ξουρα την ξεχνα οριστικα κανεις διοτι με ξυρισμενο μαλλι θα φαινεται ασχημη η περιοχη εξαγωγης των μοσχευμάτων η όχι? 2. Η μεταμοσχευση ανεξάρτητος nordwood μπορει υπο προϋποθέσεις να οδηγησει σε αντιμετωπιση του φαινομενου η συνηθως αν ξεκινησει μεταμοσχευση καποιος ανεξαρτητου nordwood είναι περισσοτερο με φαυλος κυκλος παρα το τελος. Φυσικα η μεταμοσχευση δεν σταματα την εξελιξη του φαινομενου αλλα η ερωτηση είναι καπως γενικη, θελοντας να πω πως αν είναι να δωσει κανεις 2 με 3 χιλιαρικα (για Ελλαδα μιλω) και κανει μια τρυπα στο νερο και μπει σε ένα τετοιο φαυλο κυκλο μηπως καλυτερα ξουρα? Οι ερωτήσεις εχουν να κανουν με τις δυο γνωστες ελληνικες εταιριες. Και ένα τριτο που ηθελα να ρωτησω είναι το εξης. Ας πουμε ότι κανει καποιος μεταμοσχευση για Ελλαδα μιλω στα τριαντα του, δεν εχει περαιτέρω εξελιξη το φαινομενο όλα σχετικα καλα. Μετα από 20 χρονια στα 50 του πως θα φαινονται τα μεταμοσχευμενα μαλλια, σε ξενα site που το εψαξα υποστηριζουν αρκετοι ότι θα φαινονται μια αηδια κλπ. Ας μας διαφωτίσουν όσοι εχουν κανει και υποθετω θα κουβεντιασαν και υατο το θεμα με το γιατρο
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

naruto

Well-Known Member
1)Eξαρτατε απο ποσα μοσχευματα θα παρεις,αν παρθουν με σωστη τακτικη κ οχι ταρζανιες τυπου τετραγωνα,το μεγεθος του εργαλειου εξαγωγης.Ακομα απο οργανισμο σε οργανισμο διαφερει αυτο.Σε αλλους φαινετε πιο ευκολα σε αλλους πιο δυσκολα.
Ενα παιδι στο φορουμ που ειχε κανει αρκετα μεγαλη μεταμοσχευση 3000+ grafts τα πηρε ολα ξουρα μετα απο λιγους μηνες και δεν φαινοταν κατι ιδιαιτερο

2)Μονο τα γονιδια σου το ξερουν αυτο.Μερικοι χανουν καποια μαλλια στα 30-35 κ μενουν στασιμοι για πολλα χροννια ή ακομα και για παντα.Οι περισσοτεροι ομως οταν ξεκινουν να χανουν μαλλια δεν σταματουν ποτε μεχρι να τα χασουν ολα.Για αυτο υπαρχουν οι θεραπειες.Για να θωρακισεις κ επιμηκυνεις το αποτελεσμα μιας καλης μεταμοσχευσης

3)Κ τα μεταμοσχευμενα μαλλια ειναι και θα συνεχισουν να αναπτυσοντε για παντα.Πριν 20-25 χροννια τα εργαλεια που χρησιμοποιουσαν ηταν αρχαια με αποτελεσμα αφυσικα αποτελεσματα.Πλεον εχει αλλαξει αυτο
 

Mallick

Member
1)Eξαρτατε απο ποσα μοσχευματα θα παρεις,αν παρθουν με σωστη τακτικη κ οχι ταρζανιες τυπου τετραγωνα,το μεγεθος του εργαλειου εξαγωγης.Ακομα απο οργανισμο σε οργανισμο διαφερει αυτο.Σε αλλους φαινετε πιο ευκολα σε αλλους πιο δυσκολα.
Ενα παιδι στο φορουμ που ειχε κανει αρκετα μεγαλη μεταμοσχευση 3000+ grafts τα πηρε ολα ξουρα μετα απο λιγους μηνες και δεν φαινοταν κατι ιδιαιτερο

2)Μονο τα γονιδια σου το ξερουν αυτο.Μερικοι χανουν καποια μαλλια στα 30-35 κ μενουν στασιμοι για πολλα χροννια ή ακομα και για παντα.Οι περισσοτεροι ομως οταν ξεκινουν να χανουν μαλλια δεν σταματουν ποτε μεχρι να τα χασουν ολα.Για αυτο υπαρχουν οι θεραπειες.Για να θωρακισεις κ επιμηκυνεις το αποτελεσμα μιας καλης μεταμοσχευσης

3)Κ τα μεταμοσχευμενα μαλλια ειναι και θα συνεχισουν να αναπτυσοντε για παντα.Πριν 20-25 χροννια τα εργαλεια που χρησιμοποιουσαν ηταν αρχαια με αποτελεσμα αφυσικα αποτελεσματα.Πλεον εχει αλλαξει αυτο
 

Mallick

Member
Σε ευχαριστω πολύ για την απαντηση, γενικα την ψαχνω την δουλεια ημουν χρηστης minox αρκετα χρονια κλασσικο nordwood 2 χωρις επιθετικη τριχοπτωση με minox ημουν σε καλο επιπεδο το ειχα φτασει με την επανεκφυση tης περιπου no 1.5. Me την παυση μινοξιδιλης εδώ και δυο χρονια εφτασα σταδιακα παλι σε nordwood 2 χωρις θεραπεια. Το σκέφτομαι για μεταμοσχευση Ελλαδα με 1.100 μοσχεύματα περιπου να φτασω nordwood 1 περιπου. Αυτος είναι ο στοχος, αλλα δε ξερω αν αξιζει να μπω στη διαδικασια η να το παλεψω με άλλες θεραπείες regrowth. Το θετικο είναι ότι δεν υπαρχει επθετικη τριχοπτωση λογικα, με ανησυχουσαν τα παραπανω ερωτήματα και το shockloss ισως καθως το κεντρο όπως και σε κάθε no2 είναι δυνατο. Το περιεργο στην υποθεση μου είναι ότι εχω ακριβως την ιδια τριχοπτωση με κοντινούς συγγενείς οι οποιοι όμως το ιδιο nordwood με εμενα αρχισαν να το εμφανιζουν μετα τα 47 ενώ εγω ξεκινησα από τα 23 και σε κατι μηνες εφτασα αμεσως no2 οπου παραμενω ακριβως ετσι στα 36 μου. Αν ημουν από no4 και πανω δε θα σκεφτομουν πλεον καμια θεραπεια ουτε καν μεταμοσχευση διοτι δεν διαθέτω το αναλογο μπατζετ, θα ειχα παει ξουρα κατευθείαν και ότι γινοταν. Ισως πιο εμπειρα μελη να μπορουν να πουνε τη γνωμη τους για το τι θα κανανε. Γνωρίζω πως μπορει να πει κανει κλαινε οι χηρες κλαινε και οι παντρεμένες αλλα παρακαλω να μη το παρει καποιο μελος ετσι, διοτι πολλες φορες τα μεσοβέζικα πχ no2 μπορει να είναι και χειροτερα από τα ολικα η τα καθολου(nordwood 0)
 

spass

Active Member
καλησπερα και καλως ηρθες.αν θες βαλε καμια φωτο για να υπαρχει μια ποιο ολοκληρωμενη εικονα και κατ επεκτασιν συμβουλη
 

crossfire

Well-Known Member
Σε ευχαριστω πολύ για την απαντηση, γενικα την ψαχνω την δουλεια ημουν χρηστης minox αρκετα χρονια κλασσικο nordwood 2 χωρις επιθετικη τριχοπτωση με minox ημουν σε καλο επιπεδο το ειχα φτασει με την επανεκφυση tης περιπου no 1.5. Me την παυση μινοξιδιλης εδώ και δυο χρονια εφτασα σταδιακα παλι σε nordwood 2 χωρις θεραπεια. Το σκέφτομαι για μεταμοσχευση Ελλαδα με 1.100 μοσχεύματα περιπου να φτασω nordwood 1 περιπου. Αυτος είναι ο στοχος, αλλα δε ξερω αν αξιζει να μπω στη διαδικασια η να το παλεψω με άλλες θεραπείες regrowth. Το θετικο είναι ότι δεν υπαρχει επθετικη τριχοπτωση λογικα, με ανησυχουσαν τα παραπανω ερωτήματα και το shockloss ισως καθως το κεντρο όπως και σε κάθε no2 είναι δυνατο. Το περιεργο στην υποθεση μου είναι ότι εχω ακριβως την ιδια τριχοπτωση με κοντινούς συγγενείς οι οποιοι όμως το ιδιο nordwood με εμενα αρχισαν να το εμφανιζουν μετα τα 47 ενώ εγω ξεκινησα από τα 23 και σε κατι μηνες εφτασα αμεσως no2 οπου παραμενω ακριβως ετσι στα 36 μου. Αν ημουν από no4 και πανω δε θα σκεφτομουν πλεον καμια θεραπεια ουτε καν μεταμοσχευση διοτι δεν διαθέτω το αναλογο μπατζετ, θα ειχα παει ξουρα κατευθείαν και ότι γινοταν. Ισως πιο εμπειρα μελη να μπορουν να πουνε τη γνωμη τους για το τι θα κανανε. Γνωρίζω πως μπορει να πει κανει κλαινε οι χηρες κλαινε και οι παντρεμένες αλλα παρακαλω να μη το παρει καποιο μελος ετσι, διοτι πολλες φορες τα μεσοβέζικα πχ no2 μπορει να είναι και χειροτερα από τα ολικα η τα καθολου(nordwood 0)

Norwood 2 για τον άντρα είναι σαν Norwood 0.
Το Norwood 1 ειναι για γυναίκες.
 

crossfire

Well-Known Member
αυτα τα λεμε μεταξυ μας εμεις που καραφλιαζουμε δεν νομιζω να χαλαγε κανεναν στα 40 να ειναι norwood 0

Διαφωνώ.....το Norwood 0 είναι τελείως αντιαισθητικο για άντρες πόσο μάλλον στα 40.
Τις παρακάτω hairline εγω προσωπικά τις θεωρώ γελοίες image.jpeg image.jpeg
 

gang

Member
γουστα ειναι αυτα, βεβαια τα παραδειγματα που εβαλες στο norwood 0 δεν ειναι τα καταλληλα αλλα οκ(βλεπε κλουνε'ι',ντεπ κλπ)απο την αλλη ειδικα του ντανιλε γκρεγκ την χερλαιν την βρισκω χαλια την απο κατω για την ηληκια του την βλεπω μια χαρα, αλλα και παλι γουστα ειναι αυτα
 

Mallick

Member
Oντως του craig είναι χαλια, από την άλλη το γραφω και παραπανω τα μεσοβέζικα πχ no2 h 3 είναι χειροτερα από τα πολύ ν05 και πανω η τα καθολου no o. Γουστα είναι αυτά. Οσον αφορα το shock loss αν δε μπουνε μοσχεύματα καθολου σε περιοχες με τριχοπτωση μεν αλλα ελαχιστη η ανουσια και μπουνε μονο στα γυμνα σημεια τα οποια απεχουν 1-2 χιλιοστα από τα βαρβατα μαλλια υπαρχει κίνδυνος shock loss η όχι?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aeratos28

Just aeratos
Φίλε mallick γεια σου καταρχήν.διαβάζω το 1ο μνμ σου και μπερδευομαι..λες ότι παρακολουθείς το φόρουμ χρόνια σαν επισκέπτης ,αλλά οι ερωτήσεις σου δείχνουν σαν να μην έχεις καμιά σχέση με το θέμα.το σημαντικό αν θες να σου πούμε καταρχήν τι και πώς είναι να βάλεις φωτό..αλλιώς ότι και να λεμε δεν έχει ουσία..τώρα για την hairline του craig αν είσαι norwood2 όπως λες πρέπει να είσαι σαν και αυτόν κανονικά..αν ναι,είσαι μία χαρά..αν όχι ,να ευχεσαι να φτιάξεις με μεταμόσχευση κάτι αντίστοιχο σε πυκνότητα με του craig..και σε σχήμα φυσικά..γιατι ευθεια hairline και ακρως φυσικη και τρελη πυκνοτητα παραλληλα ειναι πραγματα που εδω δεν τα πετυχαινεις..αν διαθεσεις χρημα φουλ και πας εξω,(lorenzo)ισως να το πετυχεις..τωρα γι αυτό που λες αν μπουν 1-2 χιλιοστά πιο μακριά από τα βαρβατα μαλλιά..την περίπτωση να αρχίσουν να αποδυναμωνονται αυτά τα βαρβατα μαλλιά σιγά σιγά και να είσαι όλο μπαλώματα μετά την σκεφτηκες??
 

Mallick

Member
Nai σαν τον craig ακριβως, για φωτογραφια δεν εχω προχειρη φωτογραφικη μηχανή της προκοπης να ανεβασω, δε μιλαμε από no2 να σε πανε no 0 αλλα το πολύ με 1000 grafts το πολύ ανετα πιστευω πας no1. Να αποδυναμωθουν λογω μεταμόσχευσης η λογο εξέλιξης της ραφλας? Αν φιλε μου δε μπορουνε οι δυο πιο γνωστες εταιριες που η μια βραβευτηκε και ως η καλυτερη παγκοσμίως να σε πανε από no 2 σε 1 και με εξαιρετικη παραμενουσα κατασταση δοτριας χωρις ουλες να το κλεισουν το μαγαζι καλυτερα δε κανουν γι αυτή τη δουλεια. Οσον αφορα το μια χαρα εγω διαφωνω καλυτερα no5 και ξουρα παρα μεσοβέζικα nordwood 2 η 3, αποψη μου φυσικα, ο λογος που γραφω στο forum είναι ο εξης, επειδή σεβομαι τις αποψεις και προτροπες παλαιοτερων μελων ψαχνω να βρω την καταλληλη θεραπεια, χωριε minox πλεον καθως εβαζα 10 χρονια και την εκοψα πριν δυο χρονια μη ακολουθώντας θεραπεια και επανηλθα στο nordwood 2 που είμαι από τα 24(τωρα είμαι 36) Τωρα αν η λυση λεγεται μεταμοσχευση λεγεται κατι άλλο αυτό ψαχνω να βρω διαβαζοντας και συνομιλώντας με αλλα εμπειροτερα μελη του φορουμ για το θεμα. Επειδή δεν εχω επιθετικη τριχοπτωση ψαχνω θεραπεια μα μεταμοσχευση μα κατι άλλο από no 2 να παω 1.5 σταθερα όπως με minox η οποια τελος η 1 με μεταμοσχευση. Μπορει να ακούγεται καπως σε καποιον με επιθετικη τριχοπτωση και no 4 και φευγα αλλα ολοι το ιδιο θεμα αντιμετωπίζουμε της ραφλας άλλος σε μεγαλυτερο άλλος σε καπως μικροτερο βαθμο
 

aeratos28

Just aeratos
Το έχεις λάθος στο μυαλό σου μαν..αυτό το norwood που λες,είναι δύσκολο στο να γίνει σωστό..και εξηγω..αν είσαι σαν τον craig,χρειάζεται να φτιάξει μονο hairline..αλλά η hairline που θα φτιαξεις, θα πρέπει να έχει παρα πολύ δυνατή πυκνότητα ώστε να ταιριάξει με τα βαρβατα όπως τα λες τα άλλα μαλλιά σου...για να γίνει αυτό χρειάζεται μία πυκνότητα τουλάχιστον 60grafts ανά τετρ.εκατοστό..το οποίο σημαίνει ότι χρειάζεται να γίνει επέμβαση με 2000grafts τουλαχιστον για να έχεις αυτό που θες..Ελλαδα σημαίνει 2 επεμβάσεις για επίτευξη στόχου,εξωτερικό μία και τελειωσε..βλέπε το νήμα του salonikios..με θεραπείες μην περιμένεις προκοπή στη hairline..δεν θα δεις τίποτα.το ότι διαφωνεις ότι είναι οκ το μαλλί του craig και ότι είναι καλύτερα τα norwood 5 από τα norwood 2-3 ,μην λέμε και ότι θέλουμε..έτσι και σου τα σκάσει απότομα η Α.Α και φτάσεις norwood 5 έλα μιλα μου μετά και πες μου τα ίδια με αυτά που λες τώρα..μην λέμε ότι θέλουμε..το λες επειδη αυτο ειναι το θεμα σου..αν ειχες norwood 5 και ησουν αεροδρομιο πανω,θα θυμοσουν τα μαλλια που εχεις τωρα και θα ενιωθες ρουβας..και εγώ 31 είμαι,χάνω πολύ χαλαρά από τα 19-20 και είμαι norwood 2a και κάτι ψιλά..χωρίς θεραπείες.οποτε τα 1000 grafts,γι αυτό που θες δεν κάνουν τίποτα..μπαμ θα κάνουν από τη διαφορά πυκνότητας με τα αλλα που εχεις
 

dimitris50423

Well-Known Member
36 χρονων ειναι ο φιλος. Ποσα να χασει στα επομενα χρονια. Μαζι και με μινοξιδιλη θα κρατησει το αποτελεσμα του για πολλα χρονια πιστευω.
Η δικη μου γνωμη ειναι οτι μπορεις και Ελλαδα να μεινεις πολυ ικανοποιημενος γιατι βοηθανε στην τελικη εικονα και τα μαλλια που εχεις πιο πισω.
Και αν δεν σε ικανοποιησει 100% η πυκνοτητα κανεις μια πυκνωση σε 2η φαση αν χρειαστει.
Αν το παραπανω χρημα για εξω δεν σε απασχολει εχεις και αυτη την επιλογη.

Ενα θεμα εξισου σημαντικο με την πυκνοτητα που θα πετυχεις ειναι να σου σχεδιασουν οσο το δυνατον φυσικοτερη hairline και να ειναι κοντα σε αυτη που ειχες πριν την απωλεια των μαλλιων σου.

Οι γνωστες θεραπειες επειδη η αραιωση ειναι μπροστα κροταφους δεν νομιζω οτι μπορουν να βοηθησουν
 
Τελευταία επεξεργασία:

aeratos28

Just aeratos
Για να μείνει ικανοποιημένος δημητρη,πρέπει να ξέρει από τώρα πως στην ελλαδα παει για 2 επεμβασεις..με 1000grafts που λεει δεν θα κάνει δουλεια γιατί χρειάζεται πυκνότητα.αν βάλει 1000grafts,η πυκνότητα της hairline δεν θα ξεπερνάει τα 25-30 grafts..οπότε θα χρειαστεί τουλάχιστον άλλη μία επέμβαση των 1000grafts ώστε να έχει δυνατή hairline..σε τέτοιες περιπτώσεις η πυκνότητα επιβάλλεται..όταν έχει τόσο δυνατό μαλλί όσο λέει..αν τα ξέρει αυτά εξ αρχής είμαστε οκ.αλλά δεν βλέπω να τα ξερει..πιστεύει πως με 1000grafts θα γίνει norwood 1..με τη λογική του ένας norwood 3 τότε με 2000grafts γίνεται norwood1??δεν βγαίνει έτσι,δυστυχως
 

Mallick

Member
Δε τα ξερω τοσο καλα γι αυτό ρωταω δηλαδή πραγματικα με 1000 graft δε μπορει καποιος με μια μετρια εστω πυκνοτητα από no2 να παει no1? αν δεις τη hairline του Κρεγκ παραπανω είναι πολύ μικρη η επιφανεια καλυψης, διοτι μιλαμε για τριγωνικη και παλι hairline nordwood 1 και όχι nordwood 0 και κατι ψιλα όπως του Δημητρη παραπανω Moy fainetai καπως αστειο 2000 γκραφτς για τοσο μικρη επιφανεια καλυψης. Εγω και λιγοτερα ελεγα από χιλια δε θα χωρεσουν καλα καλα σε τοσο μικρη επιφανεια nordwood 2 oπως του Κρεγκ. Δε ξερω με βαση τη δικια μου λογικη τα λεω αλλα γι αυτό το κουβεντιάζω για να παρω γνωμες
 

aeratos28

Just aeratos
Ναι αν δεν βάλεις καμιά φωτό φίλε να δούμε και εμείς τι γίνεται με το κεφάλι σου,θα συνεχίσουμε να μιλάμε για ιστορίες και εικασιες..βάλε 5 φωτό καθαρές σε εξωτερικό χώρο να δούμε τι παίζει..με στεγνά μαλλιά ,χτενισμένα προς τα πάνω.δεν γίνεται να κοιτάμε τον craig και να μιλάμε για σένα..γιατί σου το ξαναειπα και πριν.ο craig ούτε μεταμόσχευση θέλει ούτε τίποτα..αν σηκώσει όμως προς τα πάνω τα μαλλιά του και αυτός,δεν θα έχει αυτή την εικόνα που βλέπεις..και για να επεμβεις σε τέτοιους κροτάφους και να γίνει ομοιόμορφο το hairline,θα πρέπει να φτιαξεις ακριβώς ίδια πυκνότητα παντού..το να βάλεις από 500grafts σε κάθε κρόταφο θα είναι άσχημο το θέαμα..πυκνό πολύ το τσουλουφι στο κέντρο..και διάσπαρτες τρίχες στους κροτάφους..θέλει πυκνότητα μεγάλη σου ξαναλεω.γι αυτό και τα τόσα grafts
 

Mallick

Member
Δε διαφωνω δεν εχω ασχοληθει με μεταμοσχεύσεις, και το ειχα καπως ετσι στο μυαλο μου 500 από εδώ 500 από εκει ισα ισα να φαινεται ότι εχω μια πιο ισια-τριγωνικη hairline. Λες και το δεχομαι θα φαινεται ασχημο, να παω λες με τα δεδομενα που εχω εγω στο μυαλο μου να κανω μια επισκεψη στις δυο εταιριες η θα απογοητευτω χειροτερα. Εστω ρε παιδι μου να σχεδιαστεί μια hairline νο 1,5 από 2 αντι για no, με καλυτερη πυκνωση sto 1.5. Δηλαδη για να το καταλαβω καλυτερα λες ότι είναι προτιμοτερο no2 παρα να το διακινδυνεψω για no 1 με τα γρκαφτς που σου λεω θα φαινεται πιο ασχημο θεωρητικα no1 με μικροτερη πυκνωση από τα κεντρικα παρα όπως είναι τωρα? Ετσι όπως το σκέφτομαι εγω λιγα γραφτς ισα ισα να καλυπτει τα κενα χωρις την πυκνοτητα σιγουρα του πιο κεντρικου τμηματος δε παιζει, η παιζει και είναι αυτό που λεμε γουστα εινα αυτά? επιμενω και ρωταω διοτι φαινεσαι όπως και ο Δημητρης πολύ καταρτισμένος στο θεμα, μπορει να ΓΙΝΟΜΑΙ ΚΟΤΥΡΑΣΤΙΚΟΣ βεβαια αλλα γι αυτό θεωρω είναι το forum
 

dimitris50423

Well-Known Member
επιμενω και ρωταω διοτι φαινεσαι όπως και ο Δημητρης πολύ καταρτισμένος στο θεμα, μπορει να ΓΙΝΟΜΑΙ ΚΟΤΥΡΑΣΤΙΚΟΣ βεβαια αλλα γι αυτό θεωρω είναι το forum

δεν ειμαι πολυ καταρτισμενος στο θεμα φιλε μου. βαση της εμπειριας μου μιλαω και απο αυτα που εχω δει εδω μεσα. επισης λεγοντας ο καθενας την δικη του γνωμη δεν σημαινει οτι ειναι και η σωστη.
το να μιλαμε για ποσα μοσχευματα θελεις χωρις να ξερουμε την αραιωση ειναι ακυρο.
επισης μην εχεις τοσο χαμηλες προσδοκιες. εφοσον εχεις μικρο θεμα με το μαλλι σου αν μπεις στη διαδικασια της μμ πας για να το εξαλειψεις. οχι απο nw 2 να πας 1,5. αλλιως μην κανεις καθολου.
ειδικα στην ηλικια που εισαι εγω θα πηγαινα να το εξαλειψω το προβλημα μου.
αν αποφασισεις να κανεις θα ζητησεις πυκνοτητα ωστε να βαλουν τα δυνατα τους. παντα υπαρχει η πιθανοτητα αναλογως πως θα παει η φυτρωση να χρειαστει αλλη μια μικρη για πυκνωση αν δεν σε ικανοποιησει η πρωτη οπως σου ειπε και ο aeratos.
αυτα απο μενα.. καλη τυχη. :)
 
Μπλουζα