Βοήθεια για θεραπεία με περιορισμένο budget

Mad Max

Member
Παιδιά καλήμέρα.Ύστερα απο ένα και πλέον χρόνο θεραπείας με μινοξιδίλη αποφάσισα να τη σταματήσω γιατί δεν είχε κανένα αποτέλεσμα.Είμαι σχεδόν 36 χρονών με τρίτου βαθμού τριχόπτωση και μπορώ να πω ικανοποιημένος που έφτασα σ'αυτή την ηλικία και κράτησα αρκετό μαλλί.Τό πρόβλημα είναι πως η πτώση είναι δεδομένη άρα ψάχνω μια οικονομική θεραπεία ένα combo καλύτερα με συνδυασμό 2-3 προιόντων και όριο τα 50-60 ευρώ.Έχω ήδη καταλήξει στη Φιναστερίδη και θα'θελα να μου προτείνετε κάτι συμπληρωματικό όπως ένα καλό σαμπουάν ή οτιδήποτε πιστεύετε πως θα βοηθούσε τουλάχιστον να διατηρήσω αυτά τα μαλλιά που έχω.
PS.Aν θέλετε έτσι για την κουβέντα να ανεβάσω καμιά φωτογραφία εκτός και σας κάλυψα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Επειδή πάνω κάτω είμαστε στην ίδια ηλικία, τι σε έκανε να αποφασίσεις να πάρεις φινα τώρα? Εχεις κάνει καθόλου εξετάσεις για τέστο και dht?
 

Gio

New Member
Mad Max είπε:
Παιδιά καλήμέρα.Ύστερα απο ένα και πλέον χρόνο θεραπείας με μινοξιδίλη αποφάσισα να τη σταματήσω γιατί δεν είχε κανένα αποτέλεσμα.Είμαι σχεδόν 36 χρονών με τρίτου βαθμού τριχόπτωση και μπορώ να πω ικανοποιημένος που έφτασα σ'αυτή την ηλικία και κράτησα αρκετό μαλλί.Τό πρόβλημα είναι πως η πτώση είναι δεδομένη άρα ψάχνω μια οικονομική θεραπεία ένα combo καλύτερα με συνδυασμό 2-3 προιόντων και όριο τα 50-60 ευρώ.Έχω ήδη καταλήξει στη Φιναστερίδη και θα'θελα να μου προτείνετε κάτι συμπληρωματικό όπως ένα καλό σαμπουάν ή οτιδήποτε πιστεύετε πως θα βοηθούσε τουλάχιστον να διατηρήσω αυτά τα μαλλιά που έχω.
PS.Aν θέλετε έτσι για την κουβέντα να ανεβάσω καμιά φωτογραφία εκτός και σας κάλυψα.

Φίλε Mad max, ελπίζω να έχεις διαβάσει για τα υπέρ και τα κατά της Φιναστερίδης. Εγώ την έχω στον οργανισμό μου εδώ και μια βδομάδα χωρίς καμία παρενέργεια (προς το παρόν). Ωστόσο, θα πρέπει να ελέγχεις τακτικά τις ορμόνες σου.
Τώρα όσον αφορά το ερώτημα σου, ο καλύτερος συνδιασμός είναι ο λεγόμενος big 3. Πάρα πολύ άνθρωποι είχαν θετικά αποτέλεσματα μακροπρόθεσμα. Δεδομένου της ηλικίας σου βέβαια, δεν ξέρω αν θα έχει την ίδια αποτελεσματικότητα αλλά σε κάθε περίπτωση αξίζει να δοκιμάσεις!! Minoxidil λοιπόν (και κακώς που την έκοψες) , παρέα με Φιναστερίδη και σαμπουάν fungoral 2%. Καλη επιτυχία στον αγώνα σου αδερφέ..
 

cool11

Well-Known Member
Εγω το μονο αξιολογο σκευασμα που να κανει κατι (σηκωνει κουβεντα βεβαια, υπαρχει το σχετικο τοπικ http://www.hairlossgr.com/forum/thread-153.html ) και να μην κοστιζει πολυ, ειναι το zix.
Ολα τα αλλα, τα βρισκω ακριβα.
 

Mad Max

Member
GOMI είπε:
Επειδή πάνω κάτω είμαστε στην ίδια ηλικία, τι σε έκανε να αποφασίσεις να πάρεις φινα τώρα? Εχεις κάνει καθόλου εξετάσεις για τέστο και dht?
Εξετάσεις αίματος έκανα πριν ένα μήνα αλλά γενικές όχι αυτές που γράφεις.Πρέπει να κάνω και τις συγκεκριμένες;Πάντως είναι όλες πολύ καλές και ο σίδηρος παραδόξως λίγο πριν ξεπεράσω το όριο 158mg.Δηλαδή φαντάσου να είχα και χαμηλό σίδηρο.Ένας φίλος μου έκανε μια θεραπεία με φίνα,και με ένα σαμπουάν σε ένα χρόνο πύκνωσε αρκετά και είπα να δοκιμάσω και 'γω.
Gio είπε:
Φίλε Mad max, ελπίζω να έχεις διαβάσει για τα υπέρ και τα κατά της Φιναστερίδης. Εγώ την έχω στον οργανισμό μου εδώ και μια βδομάδα χωρίς καμία παρενέργεια (προς το παρόν). Ωστόσο, θα πρέπει να ελέγχεις τακτικά τις ορμόνες σου.
Τώρα όσον αφορά το ερώτημα σου, ο καλύτερος συνδιασμός είναι ο λεγόμενος big 3. Πάρα πολύ άνθρωποι είχαν θετικά αποτέλεσματα μακροπρόθεσμα. Δεδομένου της ηλικίας σου βέβαια, δεν ξέρω αν θα έχει την ίδια αποτελεσματικότητα αλλά σε κάθε περίπτωση αξίζει να δοκιμάσεις!! Minoxidil λοιπόν (και κακώς που την έκοψες) , παρέα με Φιναστερίδη και σαμπουάν fungoral 2%. Καλη επιτυχία στον αγώνα σου αδερφέ..
Φίλε Gio η Μινοξιδίλη δε με βοήθησε ούτε στο ελάχιστο.Έδινα 39 ευρώ το μήνα τζάμπα.Στο τέλος της θεραπείας έπεσε η τιμή στα 19 ευρώ(τι ειρωνία).Επίσης οι οδηγίες έγραφαν πως αν δε δείς αποτελέσματα πάνω στο χρόνο διακόψτε τη θεραπεία.Εγώ τη σταμάτησα στους 13 μήνες.Αύριο θα αγοράσω το Fungoral και τη Φίνα.Άρα ή θα μείνω στην κατηγορία Βig 2 ή θα προσθέσω ακόμη κάτι.Σκέφτομαι το εκχύλισμα τσουκνίδας που διάβασα σε κάποιο άλλο θέμα.Δεν ξέρω τι άποψη έχετε.Καλή επιτυχία και σε σένα.

cool11 είπε:
Εγω το μονο αξιολογο σκευασμα που να κανει κατι (σηκωνει κουβεντα βεβαια, υπαρχει το σχετικο τοπικ http://www.hairlossgr.com/forum/thread-153.html ) και να μην κοστιζει πολυ, ειναι το zix.
Ολα τα αλλα, τα βρισκω ακριβα.
Είχες αποτελέσματα με το Zix και αν ναι σε πόσο καιρό;
 

Georgex6

Well-Known Member
φιναστεριδη δε προτεινω σε κανεναν εδω μεσα αλλα αν παρεις το προσκαρ και το κοψεις μονος σου συν μια φθηνη μινοξιδιλη τοτε μιλαμε για πολυ φθηνη θεραπεια και πολυ πιοκατω απο τα 50-60Ε
 

cool11

Well-Known Member
Παιδιά καλήμέρα.Ύστερα απο ένα και πλέον χρόνο θεραπείας με μινοξιδίλη αποφάσισα να τη σταματήσω γιατί δεν είχε κανένα αποτέλεσμα.Είμαι σχεδόν 36 χρονών με τρίτου βαθμού τριχόπτωση και μπορώ να πω ικανοποιημένος που έφτασα σ'αυτή την ηλικία και κράτησα αρκετό μαλλί.Τό πρόβλημα είναι πως η πτώση είναι δεδομένη άρα ψάχνω μια οικονομική θεραπεία ένα combo καλύτερα με συνδυασμό 2-3 προιόντων και όριο τα 50-60 ευρώ.Έχω ήδη καταλήξει στη Φιναστερίδη και θα'θελα να μου προτείνετε κάτι συμπληρωματικό όπως ένα καλό σαμπουάν ή οτιδήποτε πιστεύετε πως θα βοηθούσε τουλάχιστον να διατηρήσω αυτά τα μαλλιά που έχω.
PS.Aν θέλετε έτσι για την κουβέντα να ανεβάσω καμιά φωτογραφία εκτός και σας κάλυψα.

Το χρημα ειναι παντα περιοριστικος παραγοντας.
Και η τριχοπτωση με τα σχετικα σκευασματα, βαρελι διχως πατο.
Μπορει να γινει χειροτερα απο τζογο...

Το ριξες στη φινα ή τιποτε αλλο;
 

Mad Max

Member
Το χρημα ειναι παντα περιοριστικος παραγοντας.
Και η τριχοπτωση με τα σχετικα σκευασματα, βαρελι διχως πατο.
Μπορει να γινει χειροτερα απο τζογο...

Το ριξες στη φινα ή τιποτε αλλο;

Αυτή τη στιγμή δεν παίρνω τίποτα αλλά ευτυχώς έχω χάσει πολύ λίγο έδαφος σε σχέση με τα τρία χρόνια πριν που άνοιξα το θέμα.Ανέβασα και μια φώτο.Έπαιρνα minox και φίνα 2 χρόνια συνεχόμενα αλλά τον τελευταίο χρόνο τα έκοψα.Και πριν και τώρα είμαι ακριβώς στο ίδιο επίπεδο.
 

Συνημμένα

  • IMG_20161130_013507448.jpg
    IMG_20161130_013507448.jpg
    127.6 KB · Προβολές: 63

cool11

Well-Known Member
Αυτή τη στιγμή δεν παίρνω τίποτα αλλά ευτυχώς έχω χάσει πολύ λίγο έδαφος σε σχέση με τα τρία χρόνια πριν που άνοιξα το θέμα.Ανέβασα και μια φώτο.Έπαιρνα minox και φίνα 2 χρόνια συνεχόμενα αλλά τον τελευταίο χρόνο τα έκοψα.Και πριν και τώρα είμαι ακριβώς στο ίδιο επίπεδο.

Μια χαρα σε βρισκω, αντε παντα ετσι καλα!!!
Παρεπιπτοντως, παντα ειχα την απορια πως μπορει καποιος να αυτοφωτογραφιζει το μαλλι του, και ειδικα πισω/πανω,
εκτος αν στην τραβηξε αλλος.

Τωρα με ποια σκευασματα συνεχιζεις; Λογικα με κατι θα κανεις συντηρηση.
Και πανω απ'ολα....εντος budget!
 

Mad Max

Member
Μια χαρα σε βρισκω, αντε παντα ετσι καλα!!!
Παρεπιπτοντως, παντα ειχα την απορια πως μπορει καποιος να αυτοφωτογραφιζει το μαλλι του, και ειδικα πισω/πανω,
εκτος αν στην τραβηξε αλλος.

Τωρα με ποια σκευασματα συνεχιζεις; Λογικα με κατι θα κανεις συντηρηση.
Και πανω απ'ολα....εντος budget!

Μόνος μου την τράβηξα,με λίγη εξάσκηση τα κατάφερα.Τώρα απο συμπληρώματα παίρνω το Nourkrin Man δεν το συστήνω σε κανένα βέβαια γιατί κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.Απλά βλέπω οτι σταμάτησα να βλέπω τρίχες στο νιπτήρα και ειδικά όταν λουζόμουν που έφευγαν πολλά μαλλιά.
 

tol

Well-Known Member
Φιλε Mad Max, επειδη ειμαι χρηστης φινας (4 μηνες), μπορεις να μας πεις αν ειχες θετικα αποτελεσματα (τα 2 χρονια χρησης) και για ποιο λογο την σταματησες;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Mad Max

Member
Φιλε Mad Max, επειδη ειμαι χρηστης φινας (4 μηνες), μπορεις να μας πεις αν ειχες θετικα αποτελεσματα (τα 2 χρονια χρησης) και για ποιο λογο την σταματησες;

Μέχρι 1mg δεν είχα πρόβλημα.Τη σταμάτησα γιατί ανέβηκα στα 1.75mg(μ@λ@κί@ έκανα) και έπεσε η λίμπιντο.Αντί να επανέλθω στο 1mg τη σταμάτησα εντελώς.Γνώμη μου,κράτα τη δόση χαμηλά και δε θα έχεις θέμα.Αποτελέσματα είχα ναι,σταμάτησε εντελώς την τριχόπτωση.
 

cool11

Well-Known Member
Δηλαδη εσυ mad max που εχεις καταληξει απο τοπικα σκευασματα, γιατι δεν καταλαβα.
Δεν εχεις κατι δοκιμασμενο να προτεινεις, για καλες πιθανοτητες για καλα αποτελεσματα;
 
Μπλουζα