Βλαστοκύτταρα και ενδυνάμωση/αναγέννηση τριχοθυλακίων

Πριν αρκετές ημέρες, κατά την περιήγησή μου στα αγγλόφωνα φόρα περί ανδρογενούς αλωπεκίας υπέπεσε της αντίληψής μου ένα πολύ ενδιαφέρον νέο: η ερευνητική ομάδα του Takashi Tsuji, η οποία ασχολείται με την αναγέννηση ιστών κι οργάνων μέσω της αξιοποίησης βλαστοκυττάρων (stem cells) και εργάζεται υπό την αιγίδα του RIKEN (κάτι σαν το δικό μας ίδρυμα ερευνών, αλλά με πολύ μεγαλύτερο μπάτζετ, χοντρικά και αναλογικά), υπέγραψε συμφωνία συνεργασίας με τον ιαπωνικό κολοσσό Kyocera, με σκοπό την ανάπτυξη μεθόδου αποκατάστασης της τριχόπτωσης δια της έγχυσης τροποποιημένων βλαστοκυττάρων απευθείας στο τριχωτό (που λέει ο λόγος• ειρωνεία, εε;), με στόχο την εφαρμογή το 2020.
Συγκεκριμένα, το νέο αυτό το έμαθα από την ιστοσελίδα h*irl*ssc*re2020. Όποιος γνωρίζει καλά αγγλικά μπορεί να ρίξει μια ματιά. Εκεί σχολιάζω ως FoucaultII και εκτός εμού είναι κι άλλος ένας Έλληνας, ο mjones, ο οποίος έχει κάποιες επαφές με τον Κωτσαρέλλη και το δικό ρου προϊόν.
Εκτός των Tsuji-sama/Riken/Kyocera, το προϊόν της Shiseido επιτέλους προχώρησε στην πρώτη φάση των κλινικών δοκιμών, με 60 Nihonji, άνδρες, γυναίκες, να δέχονται την θεραπεία.

Οι περισσότεροι μάλλον αγνοείτε όλες αυτές τις εξελίξεις. Γι' αυτό και πήρα την πρωτοβουλία να ανοίξω σχετικό νήμα.

Αν υπάρξει ενδιαφέρον, πολύ ευχαρίστως να προσπαθήσω να απαντήσω στις απορίες σας.
Παρεμπιπτόντως, είμαι φοιτητής Ιατρικής και μιλώ άπταιστα 4 γλώσσες [αγγλικά, γαλλικά (όχι τόσο άπταιστα), γερμανικά, ιταλικά]. Το λέω γιατί κατά καιρούς διαβάζω σχετικά νήματα και στις 4 γλώσσες. Στην Ιταλία, ας πούμε, έχουν μανιάσει με τον Brotzu.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Serifis

Active Member
Έχεις δει τίποτα στο ιταλικό φόρουμ σχετικά με Brotzu; Σχετικά με Riken-Tsuji-Kyocera, το 2020 είναι το πολύ πολύ πολύ θετικό σενάριο από ότι διάβασα στο blog. Δεν ήξερα πως mjones είναι έλληνας, ο τύπος πυροβολεί κανονικά αχαχαχαχα
 

naruto

Well-Known Member
Τα χω ξεψαχνισει κ εγω αυτα τα site που αναφερεις και διαφορα αλλα forum.Απο οτι εχω καταλαβει η μεθοδος του takashi tsuji ειναι στην ουσια κλωνοποιηση τριχοθυλακιων.Ακομα δεν εχουν ξεκινισει δοκιμες σε ανθρωπους ομως,κατι που αναμενετε να γι.νει κοντα στο 2020.Ζησε Μαη μου δηλαδη.
Αν ηταν να πονταρω καπου τα λευτα μου θα ηταν στη Histogen που συμφωνα με τα λεγομενα τους ξεκινανε phase iii φετος,ενα βημα πριν την αγορα δηλαδη.
Προς το παρων λεω να παρω minox απο βδομαδα...:p
 
Έχεις δει τίποτα στο ιταλικό φόρουμ σχετικά με Brotzu; Σχετικά με Riken-Tsuji-Kyocera, το 2020 είναι το πολύ πολύ πολύ θετικό σενάριο από ότι διάβασα στο blog. Δεν ήξερα πως mjones είναι έλληνας, ο τύπος πυροβολεί κανονικά αχαχαχαχα
Μόνο μαλακίες λένε. Κάτι σαν το δικό μας Genethrix εικάζω ότι είναι.
Από τη στιγμή που κυκλοφορούν συνταγές, μην περιμένεις πολλά.
 
Τα χω ξεψαχνισει κ εγω αυτα τα site που αναφερεις και διαφορα αλλα forum.Απο οτι εχω καταλαβει η μεθοδος του takashi tsuji ειναι στην ουσια κλωνοποιηση τριχοθυλακιων.Ακομα δεν εχουν ξεκινισει δοκιμες σε ανθρωπους ομως,κατι που αναμενετε να γι.νει κοντα στο 2020.Ζησε Μαη μου δηλαδη.
Αν ηταν να πονταρω καπου τα λευτα μου θα ηταν στη Histogen που συμφωνα με τα λεγομενα τους ξεκινανε phase iii φετος,ενα βημα πριν την αγορα δηλαδη.
Προς το παρων λεω να παρω minox απο βδομαδα...:p
Όχι, δεν είναι κλωνοποίηση. Αν είχε πετύχει την κλωνοποίηση τριχοθυλακίων, θα' πρεπε να ετοιμαζόμαστε όλοι για δυο-τρεις εμφυτεύσεις και high-packing sessions.
Ο άνθρωπος απομονώνει τα επιθηλιακά βλαστοκύτταρα και τα βλαστοκύτταρα μεσοδερματικής προέλευσης των θηλών από εκριζωμένα τριχοθυλάκια και τα αναμειγνύει σε σταγόνες κολλαγόνου, προσπαθώντας να μιμηθεί το περιβάλλον που επικρατεί κατά την εμβρυογένεση των τριχοθυλακίων. Και τις δέκα-είκοσι τρίχες που κατάφερε να αναπτύξει στον γλώμπο ποντικό είναι πολύ καλό νέο, παιδιά.
 

naruto

Well-Known Member
Το προιν της Shisheido οπως ειπες μπαινει στην πρωτη φαση δοκιμων.Ποσες θα ειναι συνολικα ομως?Στοχευουν σε 2017 ιαπωνικο release αν δεν κανω λαθος.Με μια φαση δοκιμων δηλαδη θα το πεταξουν στην αγορα?Ειναι αλλο νομοθετικο πλαισιο να υποθεσω εκει.Μακαρι να πηγαινουμε διακοπες στο τζαπαν κ να βαραμε τις ενεσουλες μας παραλληλα;)
Εγω οπως ειπα περιμενω τις τελικες δοκιμες της Histogen φετος στο Μεξικο...
 

Serifis

Active Member
Το προιν της Shisheido οπως ειπες μπαινει στην πρωτη φαση δοκιμων.Ποσες θα ειναι συνολικα ομως?Στοχευουν σε 2017 ιαπωνικο release αν δεν κανω λαθος.Με μια φαση δοκιμων δηλαδη θα το πεταξουν στην αγορα?Ειναι αλλο νομοθετικο πλαισιο να υποθεσω εκει.Μακαρι να πηγαινουμε διακοπες στο τζαπαν κ να βαραμε τις ενεσουλες μας παραλληλα;)
Εγω οπως ειπα περιμενω τις τελικες δοκιμες της Histogen φετος στο Μεξικο...

Histogen εκτός από τις 2 θολές φωτογραφίες έχουμε τίποτα άλλο; Γιατί με εκείνες τις φωτο δεν μπορώ να τους πάρω σοβαρα.
 
Ναι, είναι λιγότερο αυστηρό. Όπως και στο Μεξικό, άλλωστε.
Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι τα αποτελέσματα θα είναι καλύτερα από τις υπάρχουσες θεραπείες;
Μακάρι, αλλά δεν το νομίζω.
:p
 

naruto

Well-Known Member
Δεν περιμενω θαυματα απο τη Histogen.Aυτο που περιμενω ειναι να τρεναρει την ,ηδη αργα προς το παρον.εξελισσομενη αλωπεκια μου.Θα με γλυτωσει ετσι απο φινες-μινοξ κλπ κλπ.Οσοι ειναι ηδη μεγαλο Norwood δεν θα τους προσφερει πολλα,αλλα για μενα που ακομα ειμαι στην αρχη μπορει να με βοηθισει σημαντικα.Τι διαολο εχουν πληρωσει τοσες φασεις δοκιμων.Αυτο απο μονο του ειναι θετικο σημαδι.Μην ξεχναμε πως το τελευταιο φαρμακο που εφθασε σε phase iii ηταν το propecia κοντα 20 χροννια πριν
Οσοι ειναι ηδη ΝW6+ πιθανον η ΄΄θεραπεια΄΄ του tsuji να αξιζει για αυτους
 

Serifis

Active Member
Συζητάνε πολύ και για τα jak inhibitors, κάνουν έρευνα εαν δουλεύουν σε αα. Αν δείτε όμως τα sides, η φίνα θα σας φαίνεται καραμέλα.
 
Συζητάνε πολύ και για τα jak inhibitors, κάνουν έρευνα εαν δουλεύουν σε αα. Αν δείτε όμως τα sides, η φίνα θα σας φαίνεται καραμέλα.
Κι αυτή είναι μια άλλη ενδιαφέρουσα έρευνα.
Το γεγονός, βέβαια, είναι ότι ποτέ πριν δεν είχαμε τη συνεργασία επιστημόνων και τεχνολογικών εταιρειών.
Η έρευνα του Tsuji, πάντως, είναι αρκετά ελπιδοφόρα, ακόμα και σε πρώιμο στάδιο. Από την τρίχα στο δόντι, από το δόντι ποιος ξέρει που. Αχ, να' μουν κι εγώ σε τέτοια εργαστήρια!
<3
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

pithikas

Well-Known Member
H histogen αυξητικούς παράγοντες χρησιμοποιεί vegf, igf1 σε υποξικό περιβάλλον κλπ. Οι φωτογραφίες που έχουν δώσει δεν είναι ικανοποιητικές και ψιλοκομπ φαίνονται.
Η replicel και η shiseido κλωνοποιούν κύτταρα από το πίσω μέρος της κεφαλής που δεν επηρεάζονται από τα γονίδια της ΑΑ.
Με ενέσεις στο πάσχων μέρος θεωρούν πως μπορεί να προκληθεί ανοσία στα ήδη υπάρχοντα.Αντιμετωπίζουν όμως ένα θέμα με τον κύκλο της τρίχας και κάθε φορά γιατρεύουν θεωρητικά το 10% περίπου. Είναι η πρώτη εταιρία που δουλεύει με ds κύτταρα έναντι της aderans που πήγε κατ'έυθείαν στα dp(γι' αυτό και απέτυχε;). Το πιο ενδιαφέρον εγχείρημα είναι του Tsuji όπως αναφέρει η Μικρή Λουλού. Μιλάμε για την απόλυτη θεραπεία.
Λουλού μιας και είσαι και γιατρός ποια η γνώμη σου για bimatoprost και sm04554;
 

pithikas

Well-Known Member
Όχι, δεν είναι κλωνοποίηση. Αν είχε πετύχει την κλωνοποίηση τριχοθυλακίων, θα' πρεπε να ετοιμαζόμαστε όλοι για δυο-τρεις εμφυτεύσεις και high-packing sessions.
Ο άνθρωπος απομονώνει τα επιθηλιακά βλαστοκύτταρα και τα βλαστοκύτταρα μεσοδερματικής προέλευσης των θηλών από εκριζωμένα τριχοθυλάκια και τα αναμειγνύει σε σταγόνες κολλαγόνου, προσπαθώντας να μιμηθεί το περιβάλλον που επικρατεί κατά την εμβρυογένεση των τριχοθυλακίων. Και τις δέκα-είκοσι τρίχες που κατάφερε να αναπτύξει στον γλώμπο ποντικό είναι πολύ καλό νέο, παιδιά.
Bρε Λουλού, κλωνοποίηση τριχοθυλακίων είναι. Καλά σου λέει. Η χαρά των γιατρών που κάνουν μεταμοσχεύσεις είναι. Αμέτρητα grafts για εμφύτευση.
 

koumparos

Well-Known Member
Τα βλαστοκυτταρα παιδια ειναι μεγαλο κεφαλαιο.Μακαρι σε μερικα χρονια να αποτελουν θεραπεια τυπου prp πχ αλλα με ρεαλιστικα αποτελεσματα και να αντικαταστησουν την φιναστεριδη .Μεχρι εκει ομως μην περιμενετε full of haid η recover σε εναν 6αρη.Ευτυχως δειλα δειλα το αναφερουν σε συνεντευξεις και ετσι ο κοσμος κραταει μικρο καλαθι και δεν περιμενει θαυματα.
 

pithikas

Well-Known Member
Αν πετύχει αυτό που θέλει να κάνει ο Γιαπωνέζος και nw100 να είσαι, δεν υπάρχει πρόβλημα, εκτός από το χρόνο του γιατρού που θα κάνει τη μεταμόσχευση.
Αν χχαχαχα πολλά αν εν τω μεταξύ, λοιπόν αν πετύχει και η replicel δε θα καραφλιάζει κάνεις. Πλήρης επανέκφυση με αυτή τη μέθοδο(της replicel), τσου.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κλωνοποίηση, υπό την αυστηρή έννοια του όρου, σημαίνει παραγωγή ενός κλώνου, δηλαδή παραγωγή πανομοιότυπων αντικειμένων: κυττάρων, ιστών, οργάνων, οργανισμών.
Ο Tsuji παίρνει δύο είδη πολυδύναμων κυττάρων και τα αναμειγνύει, με αποτέλεσμα τα δυο τους να αλληλεπιδρούν και να επάγεται ο σχηματισμός ενός πρώιμου τριχοθυλακίου. Το τριχοθυλάκιο αυτό εγχύεται, εν συνεχεία, στο δέρμα του οργανισμού-στόχου και από εκεί συνεχίζει την ανάπτυξή του μέχρις ότου πετάξει την ακριβοθώρητη τρίχα. Η διαδικασία αυτή επαναλαμβάνεται για κάθε νέο τριχοθυλάκιο, με άλλα βλαστοκύτταρα των δύο ειδών.
Το κλειδί στην διαφορά για μένα είναι ότι για να επανεκφυθεί η τρίχα θα πρέπει πρώτα να περάσει το μπεμπέ τριχοθυλάκιο στον οργανισμό μας. Εάν το τριχοθυλάκιο αναπτύσσετο in vitro, ας πούμε σε κλωνοποιημένο δέρμα, και αυτό σαν FUE εμφυτευόταν στο δέρμα μας, τότε, ναι, θα συμφωνούσα ότι πρόκειται για hair cloning. Εν προκειμένω, I have qualms whether it's cloning or not. Μπορεί να έχετε δίκιο.
Τα προϊόντα που αναφέρεις, Πίθηκα, μου είναι οικεία στο μάτι (τα' χω δει να αναφέρονται πολλάκις), αλλά δεν έχω καμία γνώση επί αυτών.
Οι Replicel-Shiseido αξιοποιούν τα ίδια ακριβώς κύτταρα με τον Tsuji, αλλά για να ενδυναμώσουν τα ήδη υπάρχοντα, έστω και τα miniaturised. Δεν ξέρω ποιος είναι ακριβώς ο μηχανισμός μέσω του οποίου επιτυγχάνεται η ενδυνάμωση. Συμφωνώ ότι για μεγάλα nw μάλλον θα' ναι άχρηστη η συγκεκριμένη μέθοδος.
Μη συγκρίνετε την PRP με τα βλαστοκύτταρα, s' il vous plait. Βγάζω καπνούς απ' τ' αφτιά.
Τόσοι μ@λ@κοπίτουρες "γιατροί" τη συστήνουν, ένας δεν βρέθηκε να κάνει μία έρευνα.
 

leas

Well-Known Member
Κλωνοποίηση, υπό την αυστηρή έννοια του όρου, σημαίνει παραγωγή ενός κλώνου, δηλαδή παραγωγή πανομοιότυπων αντικειμένων: κυττάρων, ιστών, οργάνων, οργανισμών.
Ο Tsuji παίρνει δύο είδη πολυδύναμων κυττάρων και τα αναμειγνύει, με αποτέλεσμα τα δυο τους να αλληλεπιδρούν και να επάγεται ο σχηματισμός ενός πρώιμου τριχοθυλακίου. Το τριχοθυλάκιο αυτό εγχύεται, εν συνεχεία, στο δέρμα του οργανισμού-στόχου και από εκεί συνεχίζει την ανάπτυξή του μέχρις ότου πετάξει την ακριβοθώρητη τρίχα. Η διαδικασία αυτή επαναλαμβάνεται για κάθε νέο τριχοθυλάκιο, με άλλα βλαστοκύτταρα των δύο ειδών.
Το κλειδί στην διαφορά για μένα είναι ότι για να επανεκφυθεί η τρίχα θα πρέπει πρώτα να περάσει το μπεμπέ τριχοθυλάκιο στον οργανισμό μας. Εάν το τριχοθυλάκιο αναπτύσσετο in vitro, ας πούμε σε κλωνοποιημένο δέρμα, και αυτό σαν FUE εμφυτευόταν στο δέρμα μας, τότε, ναι, θα συμφωνούσα ότι πρόκειται για hair cloning. Εν προκειμένω, I have qualms whether it's cloning or not. Μπορεί να έχετε δίκιο.
Τα προϊόντα που αναφέρεις, Πίθηκα, μου είναι οικεία στο μάτι (τα' χω δει να αναφέρονται πολλάκις), αλλά δεν έχω καμία γνώση επί αυτών.
Οι Replicel-Shiseido αξιοποιούν τα ίδια ακριβώς κύτταρα με τον Tsuji, αλλά για να ενδυναμώσουν τα ήδη υπάρχοντα, έστω και τα miniaturised. Δεν ξέρω ποιος είναι ακριβώς ο μηχανισμός μέσω του οποίου επιτυγχάνεται η ενδυνάμωση. Συμφωνώ ότι για μεγάλα nw μάλλον θα' ναι άχρηστη η συγκεκριμένη μέθοδος.
Μη συγκρίνετε την PRP με τα βλαστοκύτταρα, s' il vous plait. Βγάζω καπνούς απ' τ' αφτιά.
Τόσοι μ@λ@κοπίτουρες "γιατροί" τη συστήνουν, ένας δεν βρέθηκε να κάνει μία έρευνα.


Μικρή Λουλού ., εσυ πιστεύεις πως αυτό που πάει να κάνει η replicel - shiseido είναι επλιδοφόρο και αξίζει τον κόπο.,,.(τουλαχιστον για όσους έχουν ακόμη μαλλία ή όχι τόσο μεγάλα norwood) γιατι παρακολουθώ και εγώ κάποια site αγγλοφωνα και διαβάζω και δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται έτσι ελαφρα τη καρδία μεγάλη εταιρεια(shiseido) να λέει πως μέχρι το 2018 θα έχουν λύσει το πρόβλημα(εν μέρει) και θα κυκλοφορεί και το φάρμακο.,
 

leas

Well-Known Member
Παρεμπιπτόντως χαίρομαι ιδιαίτερα με το γεγονός πως υπάρχουν μέλη στο φόρουμ που έχουν ψάξει και γνωρίζουν αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα., Με τόσο ψάξιμο που έχουμ ρίξει θα ήταν τόσο γλυκο να έρθει μια λύση επιτέλους αξιόλογη και προσιτή.,
 
Μπλουζα