Βαψιμο γκρι τριχων σε ανδρικο κεφαλι

Gibik

Active Member
Τα μαλλιά ξαναγυρίζουν στο χρώμα τους με την εξής ακολουθία: Οι άσπρες τρίχες στα μαλλιά γίνονται ξανθές σε όλο τους το μήκος ακόμα και σε μακριά μαλλιά όπως τα δικά μου μετά από 2-3 μήνες χρήσης των βιταμινών/συμπληρωμάτων.

Μετά αρχίζουν και σκουραίνουν σταδιακά σε όλο τους το μήκος πάλι μέχρι που στους 6-7 μήνες έχουν ξαναγυρίσει στο χρώμα τους δηλαδή ανοιχτό καστανό στην περίπτωση μου. Πρόσεξα ότι οι τρίχες που είχαν ασπρίσει τελευταίες ήταν οι πρώτες που ξαναγύρναγαν στο χρώμα τους και οι υπόλοιπες που είχαν ασπρίσει απο καιρό πριν, σκουραίνανε τελευταίες.
Όποιος είναι ανοχτόχρωμος πιστεύω θα είναι πιο εύκολο, στους μελαχρινούς πιθανώς να είναι πιο δύσκολο.

Όταν σταμάτησα την λήψη των συμπληρωμάτων μετά από 1 χρόνο περίπου, τα άσπρα μαλλιά που είχαν ξαναγυρίσει στο χρώμα τους, μετά απο 2-3 μήνες ξαναασπρίζανε, δηλαδή το αποτέλεσμα δεν είναι μόνιμο.
Ασπρίζουν πρώτα αυτές που είχαν που είχαν σκουρήνει τελευταίες και μετά αυτές που είχαν σκουρήνει πρώτες.
Ξαναρχίζα τις βιταμίνες μετά και ξαναγύριζαν στο χρώμα τους τα άσπρα μαλλιά πάλι...

Έχω επιτύχει να ξαναγυρίσω τα μαλλιά στο χρώμα τους πολλές φορές με δύο τρόπους
Α)με ειδικό συμπλήρωμα από την αμερική, το "Melancor" που ήταν για αυτό τον λόγο φτιαγμένο καθώς και για τριχόπτωση και
Β)μόνος μου με τα συμπληρώματα που προανέφερα στο πρώτο σχόλιο, ακολουθώντας άρθρα σχετικά, συνταγές σχετικών/ειδικών συμπληρωμάτων, μαρτυρίες από forum κλπ, με πολύ χρόνο διάβασμα και κυρίως από το γεγονός ότι ήμουν πεπεισμένος ότι μπορεί να γίνει αρχής εξ’ αρχής, γιατί το είχα δει να συμβαίνει σε ανθρώπους χωρίς να το επιδιώκουν, ήταν δηλαδή αποτέλεσμα της ποιότητας διατροφής, της σωματικής άσκησης και της ψυχολογικής κατάστασης τους.

Ορίστε και ένα link σχετικά http://www.earthclinic.com/cures/home-remedies-for-grey-hair.html

Ορίστε και μία φωτό μου για του λόγου το αληθές τραβηγμένη 6 μήνες πρίν.
 

Συνημμένα

  • CIMG3131.JPG
    CIMG3131.JPG
    1.7 MB · Προβολές: 89
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tasos33

Well-Known Member
Στον εναμιση μήνα β 50 lambert έχω αρχίσει να βλέπω να ξανθιζουν στους κροταφους που έχω το θέμα κ μου χει κανει εντυπώση, γενικότερα η βιταμίνη β βλέπω οτι ειναι απαραιτητη στα μαλλια
 

Gibik

Active Member
Στον εναμιση μήνα β 50 lambert έχω αρχίσει να βλέπω να ξανθιζουν στους κροταφους που έχω το θέμα κ μου χει κανει εντυπώση, γενικότερα η βιταμίνη β βλέπω οτι ειναι απαραιτητη στα μαλλια
Το Β σύμπλεγμα περιέχει βιταμίνες που οι πιο πολλές αν όχι όλες εμπλέκονται στην υγεία των μαλλιών, στην ανάπτυξη τους, την τριχοφυία του κεφαλιού γενικότερα αλλά και στο χρώμα των μαλλιών. Επίσης φτιάχνουν πολύ καλή ποιότητα στα μαλλιά.
Το Β σύμπλεγμα είναι πολύ μεγάλο και πολύ σοβαρό θέμα , χρειαζόμαστε σελίδες πολλές να αναπτύξουμε ποιες βιταμίνες από τις Β κάνει τι ακριβώς και συνεπώς να αποδείξουμε ότι συμβάλλουν.
Κατά την γνώμη μου είναι πάρα πολύ σπουδαίο όπλο και υποτιμημένο από ότι βλέπω εδώ. Μπορεί απο μόνο του να ξαναγυρίσει το χρώμα των μαλλιών σε κάποιους, αλλά και να βοηθήσει λίγο έως αρκετά, αλλά όχι να λύσει το πρόβλημα στις περιπτώσεις ΑΓΑ.
Επίσης ηρεμεί και τα νεύρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

dimitris50423

Well-Known Member
Το Β σύμπλεγμα περιέχει βιταμίνες που οι πιο πολλές αν όχι όλες εμπλέκονται στην υγεία των μαλλιών, στην ανάπτυξη τους, την τριχοφυία του κεφαλιού γενικότερα αλλά και στο χρώμα των μαλλιών. Επίσης φτιάχνουν πολύ καλή ποιότητα στα μαλλιά.
Το Β σύμπλεγμα είναι πολύ μεγάλο και πολύ σοβαρό θέμα , χρειαζόμαστε σελίδες πολλές να αναπτύξουμε ποιες βιταμίνες από τις Β κάνει τι ακριβώς και συνεπώς να αποδείξουμε ότι συμβάλλουν.
Κατά την γνώμη μου είναι πάρα πολύ σπουδαίο όπλο και υποτιμημένο από ότι βλέπω εδώ. Μπορεί απο μόνο του να ξαναγυρίσει το χρώμα των μαλλιών, αλλά και να βοηθήσει λίγο έως αρκετά, αλλά όχι να λύσει, τις περιπτώσεις ΑΓΑ.
Επίσης ηρεμεί και τα νεύρα

εχουν πολυ ενδιαφερον αυτα που γραφεις. σκεφτομαι να δοκιμασω το συμπλεγμα βιταμινων Β. αυτες ειναι?
https://2healthy.gr/συμπληρώματα/15...60tabs.html?search_query=lambert+b&results=49

αν δω μαυρισμα τριχων θα εκπλαγω. βασικα τωρα τελευταια εχω 2 τριχες οι οποιες οι μισες ειναι ασπρες και απο ενα σημειο και μετα ειναι καστανες. απο τη ριζα δηλαδη συνεχιζουν καστανες οχι να παιρνουν σιγα σιγα χρωμα δεν ξερω πως εγινε αυτο πρωτη φορα το ειδα. οι 2 αυτες τριχες ειναι μεταμοσχευμενες. και να μη μαυρισει το μαλλι θα βοηθησει σε αρκετα πραγματα. θα ενημερωσω αν το ξεκινησω και δω καποια διαφορα
 

cool11

Well-Known Member
Δηλαδη, για να καταλαβω, και να αρχισω να βαζω τα πραγματα σε μια σειρα,
με βιταμινη Β, επανερχεται σταδιακα, μερος του χρωματος των μαλλιων;

Πχ με το LAMBERTS B-50 COMPLEX 60TABS?
Υπαρχουν και αλλα εναλλακτικα, αξιοπιστα και φτηνοτερα φαρμακευτικα σκευασματα;

Μακροχρονια χρηση βιταμινης Β, εχει καποια παρενεργεια; Καθημερινη ληψη;
 

Gibik

Active Member
εχουν πολυ ενδιαφερον αυτα που γραφεις. σκεφτομαι να δοκιμασω το συμπλεγμα βιταμινων Β. αυτες ειναι?
https://2healthy.gr/συμπληρώματα/1552-lamberts-b-50-complex-60tabs.html?search_query=lambert+b&results=49

αν δω μαυρισμα τριχων θα εκπλαγω. βασικα τωρα τελευταια εχω 2 τριχες οι οποιες οι μισες ειναι ασπρες και απο ενα σημειο και μετα ειναι καστανες. απο τη ριζα δηλαδη συνεχιζουν καστανες οχι να παιρνουν σιγα σιγα χρωμα δεν ξερω πως εγινε αυτο πρωτη φορα το ειδα. οι 2 αυτες τριχες ειναι μεταμοσχευμενες. και να μη μαυρισει το μαλλι θα βοηθησει σε αρκετα πραγματα. θα ενημερωσω αν το ξεκινησω και δω καποια διαφορα
Nαι, αυτές είναι.
Έχει συμβεί και σε εμένα αυτό να βγαίνουν από τις ρίζες στο χρώμα τους και στο υπόλοιπο μήκος να παραμένουν άσπρες αλλά ήταν οι εξαιρέσεις και όχι το σύνηθες. Δεν μπορώ να ξέρω γιατί γίνεται αυτό, εικάζω ότι ξεκίνησε η παραγωγή μελανίνης πάλι απότομα και όχι σιγά σιγά.
Ξεκαθαρίζω ότι δεν μίλησα μόνο για Β σύμπλεγμα, πρέπει ο καθένας να βρει τι του ταιριάζει, δεν όλοι οι οργανισμοί ίδιοι.
 

Gibik

Active Member
Δηλαδη, για να καταλαβω, και να αρχισω να βαζω τα πραγματα σε μια σειρα,
με βιταμινη Β, επανερχεται σταδιακα, μερος του χρωματος των μαλλιων;

Πχ με το LAMBERTS B-50 COMPLEX 60TABS?
Υπαρχουν και αλλα εναλλακτικα, αξιοπιστα και φτηνοτερα φαρμακευτικα σκευασματα;

Μακροχρονια χρηση βιταμινης Β, εχει καποια παρενεργεια; Καθημερινη ληψη;
Φίλε, μίλησα για 4 βιταμίνες/συμπληρώματα.
Δεν μπορώ να ξέρω αν θα δουλέψει σε εσένα το Β σύμπλεγμα μόνο του, δεν είναι όλοι οι οργανισμοί ίδιοι, πρέπει να δοκιμάσεις να δεις τι σε βοηθά πιο πολύ. Ο χαλκός και το Β σμπλγμ είναι μια πολύ καλή αρχή.
Στο λίνκ που έβαλα άλλοι μόνο με Β σμπλγμ φτιάξανε, άλλοι μόνο με ιωδίνη κλπ, άλλοι δεν φτιάξανε πάντως.

Εγώ δεν είμαι φαρμακοποιός κλπ για να ξέρω τι υπάρχει στην αγορά και ποιο είναι καλό ή όχι. Βρες ένα Β σμπλγμ που να έχει και Paba μέσα. Πάντως υπάρχουν και βιταμίνες που έχουν κακή ποιότητα, πχ. Β σε κάψουλα με ενοχλούσε στο στομάχι το υλικό της κάψουλας, έβγαζα την κάψουλα και έριχνα την σκόνη σε γάλα για να μπορέσω να την πιω. Άλλος τύπος Β, ίδια μάρκα μούχλιαζαν οι βιταμίνες στον μήνα.

Εγώ δεν έχω δει παρενέργεια από καθημερινή χρήση ούτε από μακροχρόνια, (κάνω διαλείμματα πάντως) στο κάτω κάτω αν δεις βελτίωση και είσαι ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα αραίωσέ τα στην λήψη ή κάνε διακοπές στην λήψη τους εντελώς. Αν δεν δεις σταμάτα τα.
Ο tasos33 από επάνω αναφέρει βελτίωση σε ενάμιση μήνα με το Β, οπότε κάνε μια δοκιμή για 2 μήνες εφόσον σε ενδιαφέρει το θέμα και κρίνε μόνος σου.
 

cool11

Well-Known Member
Καμια φορα οταν εχω αυπνιες, παιρνω αυτο
10wtzd5.png

Εχει και βιταμινες Β1-2-3

Λετε εκτος απο τον υπνο, να κανει δουλεια και στο χρωμα των μαλλιων;;;;
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
δοκιμαζω και εγω της lamberts,πηρα τα 100αρια και σπαω το χαπι στην μεση.
και copper solgar 1,25mg την ημερα.
η lamberts ειναι η καλυτερη εταιρεια στα συμπληρωματα.
με ενδιαφερει και η επαναφορα χρωματος και η τριχοπτωση.
αν γινει κατι εγινε,αν δεν γινει τι ειχαμε τι χασαμε
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Gibik

Active Member
Ξέχασα να γράψω το σημαντικό, ότι με τις βιταμίνες/συμπληρώματα που ανέφερα, σταματάει το άσπρισμα των υπολοίπων τριχών, σταματάει το περαιτέρω άσπρισμα, οπότε ένας λόγος παραπάνω. Η πρόκληση είναι να γυρίσουν τα υπάρχοντα άσπρα μαλλιά στο χρώμα τους.

Επίσης το θέμα της βελτίωσης αιμάτωσης είναι πολύ σημαντικό, από μόνο του αυτό σκουραίνει τις άσπρες τρίχες. Πχ, όταν έπαιρνα Ginnkgo 180mlg μόνο του, σκουρήνανε πάλι τα άσπρα.
Το θέμα είναι με ποιο τρόπο βελτίωση αιμάτωσης γιατί το Ginkgo είναι επικίνδυνο όταν υπάρχει ΑΓΑ πρόβλημα. Εμένα μου ρίχνει πολύ τα οιστρογόνα με αποτέλεσμα τριχόπτωση. Προς το παρόν εγώ βελτίωση αιμάτωσης κάνω με Ginseng βάση μελέτης, 3.000mlg/ημέρα, το οποίο Ginseng μόνο του (βάση άλλης μελέτης) με την δόση αυτή είναι για την ΑΓΑ με πολύ καλά αποτελέσματα.

Επίσης πρέπει να πώ, μην παίρνετε ιχθυέλαια μαζί Β σύμπλεγμα , σε εμένα ο συνδιασμός αυτός προκάλεσε μεγάλη τριχόπτωση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

cool11

Well-Known Member
Νομιζω το βουρτσισμα, βοηθα και σε καλυτερη αποροφηση των τοπικων, και σε καλυτερη αιματωση.

Τελικα, σταματα το περαιτερω ασπρισμα, ή και επαναφερει τα λευκα στην προτερη κατασταση;
 

cool11

Well-Known Member
δειτε ποιο χρησιμοποιω https://www.pharma4all.gr/ugeia-kai...-complex-sumplegma-vitaminon-200-tablets.html
οποιος εχει σκοπο να δοκιμασει 12μηνο+ να το προτιμησει,συμφερει.
μισο χαπι την μερα,δηλαδη για 400 μερες


Καλη φαση.
Το ζητουμενο ειναι, αν κανει οντως δουλεια στα μαλλια...
 

Gibik

Active Member
Είχα διαβάσει ένα άρθρο πριν 2 χρόνια περίπου, που εξηγούσε ότι Σουηδοί γιατροί κάνανε ένα πείραμα για το θέμα της επαναφοράς χρώματος των άσπρων μαλλιών στην Σουηδία. Δώσανε σε μία ομάδα Σουηδών κάποιες απο τις βιταμίνες του Β συμπλέγματος μαζί με έκθεση στον ήλιο κάποιας χρονικής διάρκειας/ημέρα.
Τα άσπρα μαλλιά τους ξαναγύρισαν στο χρώμα τους.
Οι Σουηδοί είναι ανοιχτοί καστανοί κυρίως και ξανθοί βέβαια, τέλος πάντων εγώ θεωρώ ότι είναι πιο εύκολο για αυτούς επειδή είναι ανοιχτόχρωμοι, το ξανάγραψα και πιο πάνω.
Δεν κράτησα το άρθρο, δεν θυμάμαι που το βρήκα, δεν το έχω να σας το δείξω δυστυχώς.
 
Τελευταία επεξεργασία:

kapa

Μέλος του προσωπικού
δοκιμαζω και εγω της lamberts,πηρα τα 100αρια και σπαω το χαπι στην μεση.
και copper solgar 1,25mg την ημερα.
η lamberts ειναι η καλυτερη εταιρεια στα συμπληρωματα.
με ενδιαφερει και η επαναφορα χρωματος και η τριχοπτωση.
αν γινει κατι εγινε,αν δεν γινει τι ειχαμε τι χασαμε
εχω 5 μηνες και κατι που χρησιμοποιω το συγκεκριμενο,κααααααααααατι παει να γινει στο χρωμα αλλα μην φανταστειτε και θαυματα,σαν να σκουριναν ενα κλικ ολα τα μαλλια,δεν εφυγαν ακομα οι ασπρες τριχες απλα πηρανε μια ποιο σκουρη αποχρωση,φαινεται να δουλευει ομως και αυτο ειναι το σημαντικο.παντως στην τριχοπτωση δεν με βοηθαει.
εχω την συσκευασια με τις 200 καψουλες,το τελευταιο 2 μηνο επειδη βαριεμαι να κοβω το χαπι παιρνω ενα την ημερα.
συνεχιζω και βλεπουμε,αν κανει αλλο τοσο δουλεια δεν θα μεινει ασπρη τριχα
 
Μπλουζα