Α/α απελπισία...

GiannisTak

Active Member
Giocap, υποθέτω πως ένας δερματολόγος προσπαθεί να αποκλείσει όλες τις 'άλλες αιτίες (ορμόνες-αναιμία κτλ) που οδηγούν στην γυναικεία τριχόπτωση πριν αποφανθεί ότι πρόκειται για ΑΓΑ.
Η γυναικεία τριχόπτωση είναι πιο περίπλοκη υπόθεση από την ανδρική. Στους άνδρες στο >98% οι λόγοι είναι η κληρονομικότητα ενώ στις γυναίκες υπάρχουν και άλλοι παράγοντες περαν της κληρονομικότητας.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ElPap

New Member
λοιπον για να απαντησω σε καποια ερωτηματα...εξετασεις αιματολογικες εχω κανει. Ο σιδηρος - φεριτινη ειναι λιγο χαμηλα παντα αλλα οχι κατι τραγικο.Παρολα αυτα παιρνω πολυβιταμινες Vital Q10 γιατι ειχα και χαμηλο μαγνησιο, που καλυπτουν και το θεμα σιδηρου φεριτινης
 

ElPap

New Member
Για Α/Α μου το ειπαν 2 δερματολογοι. Ly-lysine πρωτη φορα μου το λενε.κανενας δερματολογος δε το ανεφερε.Γενικα ο τελευταιος δερματολογος που πηγα με απογοητευσε σε σημειο να με πιασουν τα κλαμματα μεσα στο γραφειο του. Τον ρωτησα για φαρμακα μεταμοσχευσεις,εμφυτευσεις και το μονο που μου ειπε ηταν αν θες να βαζεις ρεγκαιν 5% τπτ αλλο.
 

ElPap

New Member
Οσο για τη φινα το εψαξα λιγο το θεμα αλλα παντου εβλεπα να την απαγορευουν ρητα για γυναικες οποτ δεν ξαναασχοληθηκα
 

ElPap

New Member
Δε ξερω....κανω και εγω αυτα που ελεγε ο παππους μου που ηταν 80 χρονων.....επιστρατευση στα μαλλια...τα μετακινω απο τη μια πλευρα στν αλλη να καλυψω οτι μπορω...εχω κουραστει...
 

giocap

Member
Giocap, υποθέτω πως ένας δερματολόγος προσπαθεί να αποκλείσει όλες τις 'άλλες αιτίες (ορμόνες-αναιμία κτλ) που οδηγούν στην γυναικεία τριχόπτωση πριν αποφανθεί ότι πρόκειται για ΑΓΑ.
Η γυναικεία τριχόπτωση είναι πιο περίπλοκη υπόθεση από την ανδρική. Στους άνδρες στο >98% οι λόγοι είναι η κληρονομικότητα ενώ στις γυναίκες υπάρχουν και άλλοι παράγοντες περαν της κληρονομικότητας.

Το γνωριζω αυτο giannis.
 

leftris

New Member
H l-λυσίνη (l-lysine) πάντως αποδεδειγμένα βοηθάει σε ορισμένες περιπτώσεις. Αν θες να δοκιμάσεις πάρε κάτι σαν κι'αυτό http://www.skroutz.gr/s/3169369/Solgar-L-Lysine-1000mg-50s.html που είναι και φθηνό και σε μεγάλη συγκέντρωση γιατί κάτι άλλες φόρμουλες μαλλιών που είδα είχαν κι εκείνες λυσίνη αλλά σε ελάχιστες ποσότητες. Μόνο να θυμάσαι οτί τα μαλλιά αργούν να αναπτυχθούν άρα τα αποτελέσματα αν έρθουν θα τα δεις 3-4 μήνες αφού αρχίσεις. Στην θέση σου θα το δοκίμαζα.

ΥΓ. τον παππού τον ακούμε πάντα, έχει πείρα!
 

ElPap

New Member
Θα το δοκιμασω....δε χανω τπτ.... τοσα πραγματα εχω κανει....3-4 μηνες ε....?οκ...θα τα αρχισω οσο πιο συντομα μπορω...
 

ElPap

New Member
Elpap σε καταλαβαινω απολυτα κ εγω στα ιδια χαλια ειμαι.
Τι να πω οτι χαιρομαι γιατι με καταλαβαινεις...μακαρι να μην ειχες κανενα προβλημα .....μακαρι να μη ταλαιπωρουμασταν με τριχες....αραγε γιατι ο ανθρωπος ειναι το μονο ζωο που πασχει απο τριχοπτωση...???..κανενα αλλο ζωο δεν εχει θεματα τριχοπτωσης κυριως σε νεα ηλικια, εκτος απο περιπτωσεις ψωριασης.....
 

ElPap

New Member
Λοιπον...μια απορια με αφορμη μια συζητηση που ειχα.....εχω αραιες τριχες στο σημειο που μπαινει η γυναικεια κορδελα....σαν λωριδα πισω απο τη φρατζα....δε ξερω πως να το εξηγησω...ενω εχω φυτρες παντου, πολυ μαλλι πισω και μπροστα , μονο σε αυτο το ενδιαμεσο σημειο τα μαλλια μου ειναι εμφανως αραια..δηλαδη αν ριξει η κομμωτρια τᾶ μπροστινα μαλλια μου στη μουρη μου για να μου φτιαξει τη φρατζα βλεπω ενα δραμα....γι'αυτο παντα τα στερεωνω προς τα πισω..... δε μπορω να καταλαβω πως γινεται να ειναι τοσο τοπικο το προβλημα, και αφου δεν εχω τριχοπτωση γιατι δεν ξαναγεμιζει νεες τριχες αυτο το σημειο.....τι σκατα απο ποσο μικρη μου πεσανε τα μαλλια και δε το θυμαμαι...γιατι τα τελευταια 10 χρονια ετσι ημουν....πιο πριν δε θυμαμαι τι επαιξε....μου πεσανε μαζεμενα μαλλια στα 11 και αχρηστευτηκαν και οι θυλακες?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

agi

New Member
εγω το επαθα στα 38 δυστυχως και ειμαι χαλια ψυχολογικα.και ειχα πολλυ μαλλι και ισιο..
 

kokoula1986

New Member
Το χρωμα των μαλλιων μου ειναι καστανοξανθο. Μολις το δοκιμασα και ειμαι αρκετ ικανοποιημενη...τουλαχιστον δε φαινεται τοσο ασπριλα....βεβαια με ζοριζει λιγο το να κατσει η μπογια στο δερμα γιατι τα μαλλιά μου ειναι κατσαρα και τρωνε εκεινα ολη τη σκιά...αλλα με λιγη επιμονη κατ γινεται....
Εγω εχω πάρει αυτο εδώ το σπρέι έχει σε διάφορους χρωματισμούς και στοιχίζει περίπου 8 ευρώ..
IMG_4392.JPG
 
εχθες τυχια διαβασα για ενα σκευασμα το GC210 το δεινουν καποιοι δερματολογοι και μου ειπαν πωσ σε 3 μηνες σταματαει η τριχοπτωση και τα μαλλια αποκτουν ογκο και οχι μονο.λενε πως υπαρχει πυκνωση.αν το εχει χρεισιμοποιησει καποια γυναικα ας μου πει αν ειδε αποτελεσμετα
 

fenia94

New Member
εχθες τυχια διαβασα για ενα σκευασμα το GC210 το δεινουν καποιοι δερματολογοι και μου ειπαν πωσ σε 3 μηνες σταματαει η τριχοπτωση και τα μαλλια αποκτουν ογκο και οχι μονο.λενε πως υπαρχει πυκνωση.αν το εχει χρεισιμοποιησει καποια γυναικα ας μου πει αν ειδε αποτελεσμετα
Ειχα χρησιμοποιησει αυτο το προιον προσφατα. Δεν το εβαζα καθε μερα επειδη λαδωνε το μαλλι κι ειχε κι εντονη μυρωδια. Πρεπει να μου κρατησε η μια συσκευασια γυρω στους 3-4 μηνες γιατι οπως ειπα δεν το εβαζα καθε μερα. Κανονικα κραταει κανα διμηνο η συσκευασια αν δεν κανω λαθος. Μου εδωσε την εντυπωση οτι το μαλλι μου δυναμωσε καπως αλλα οχι κατι το ιδιαιτερο, εξαλλου το χρησιμοποιησα πολυ λιγο το προιον. Ισως αν κανεις μια εντατικη προσπαθεια μερικων μηνων να χει πιο ξεκαθαρο αποτελεσμα. Απλα εμενα με αποθαρρυνε η μυρωδια και οτι λαδωνε το μαλλι, αυτο.
 

Soia

New Member
Καλησπερα κι απο μενα.Μου πηρε πολυ καιρο να παραδεχθω οτι εχω μεγαλο προβλημα και αυτο επειδη τα τελευταια 10 χρονια φοραω extensions και κρυβω το προβλημα. τους τελευταιους μηνες ομως περα απο τη γενικοτερη αραιωση εχω αρχισει και εχω εμφανη αραιωση στα μπροστινα και στο πλαι.Η τριχα μου ειναι σχεδον παιδικη(λεπτη εως χνουδινη).Μεχρι πριν 4 μηνες χρηδιμοποιουσα regain 2% και ειχα δει αποτελεσματα.το εκοψα ομως κι απο τοτε εχω φτασει σε σημειο να ψαχνω τροπους να κρυβω την φεγγυτητα, να αποφευγω να καθομαι κατω απο λαμπες η τον ηλιο κλπ κλπ...εμμονη κλαματα αγχος χαμηλη αυτοπεποιθηση .ξεκινησα λοιπον παλι το 2% ,παραγγειλα toppik και χρησιμοποιω το hair concilear της loreal. Ο προβληματισμος μου ειναι αρχικα μηπως το concilear χειροτερεψει την αραιωση και δευτερον μηπως δεν αφηνει να δουλεψει το regain. Επισης σκεφτομουν μηπως το 5% κανει καλυτερη δουλεια.
Αν γνωριζει καποιος να μου απαντησει σχετικα με τον προβληματισμο μου θα του ημουν υποχρεη.
Υσ: το φορουμ σας πραγματικα με εχει βοηθησει στο να μην αισθανομαι μονη
 

nikolakis

Well-Known Member
Μισή με μια ωρα μετα την εφαρμογή μινοξ μπορείς να βάλεις οτι θέλεις πάνω στο κρανίο. Η 5αρα θα σου δώσει παραπάνω μπουστ σίγουρα απλα φοβάμαι μην σου κανει πρήξιμο στο πρόσωπο κ μαύρους κύκλους λογω του οτι ειναι δυνατή για εςενα ως γυναίκα. Συνέχισε όπως πας κ βλέπεις απλα προσπάθησε να λούζεσαι αν όχι κάθε μερα τουλάχιστον παρα μερα κ το λεω γιατι ξερω πως οι γυναικες βαριέστε απίστευτα να λούζετε τα μαλλιά σας, ίσως το βαριέστε παραπάνω κ απο το σιδέρωμα!! :)
 

Rosi

New Member
Κάποτε η Χασάπη μου είπε, ότι ο μεταβολισμός της γυναίκας δεν είναι σαν στους άνδρες ( για την μινοξ) και δεν κάνει τον 5%. Εγώ όμως μετά από 2 χρόνια σχεδόν 2% πήγα τώρα σε 5% το sprey, και με μόνο 3 ψεκασμούς μετά από 10 μέρες έπαθα καρδιακό επεισόδιο ( με 5 που λέει, έμφραγμα χαχα) αυτά σε μένα. Σε ξένα φόρουμ διαβάζω όμως ότι βάζουν 5% αφρό for women τι να πω..
 

Soia

New Member
Μισή με μια ωρα μετα την εφαρμογή μινοξ μπορείς να βάλεις οτι θέλεις πάνω στο κρανίο. Η 5αρα θα σου δώσει παραπάνω μπουστ σίγουρα απλα φοβάμαι μην σου κανει πρήξιμο στο πρόσωπο κ μαύρους κύκλους λογω του οτι ειναι δυνατή για εςενα ως γυναίκα. Συνέχισε όπως πας κ βλέπεις απλα προσπάθησε να λούζεσαι αν όχι κάθε μερα τουλάχιστον παρα μερα κ το λεω γιατι ξερω πως οι γυναικες βαριέστε απίστευτα να λούζετε τα μαλλιά σας, ίσως το βαριέστε παραπάνω κ απο το σιδέρωμα!! :)
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση..εκλεισα ραντεβου και στον Συγγρο οποτε ελπιζω να ασ
Μισή με μια ωρα μετα την εφαρμογή μινοξ μπορείς να βάλεις οτι θέλεις πάνω στο κρανίο. Η 5αρα θα σου δώσει παραπάνω μπουστ σίγουρα απλα φοβάμαι μην σου κανει πρήξιμο στο πρόσωπο κ μαύρους κύκλους λογω του οτι ειναι δυνατή για εςενα ως γυναίκα. Συνέχισε όπως πας κ βλέπεις απλα προσπάθησε να λούζεσαι αν όχι κάθε μερα τουλάχιστον παρα μερα κ το λεω γιατι ξερω πως οι γυναικες βαριέστε απίστευτα να λούζετε τα μαλλιά σας, ίσως το βαριέστε παραπάνω κ απο το σιδέρωμα!! :)
 

Soia

New Member
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση..εκλεισα ραντεβου και στον Συγγρο οποτε ελπιζω να ασ
Συγνωμη για τα απανωτα ποστ αλλα ειμαι ασχετη λιγο...λουζομαι μερα παραμερα με το sebamed που κανει υπεραιμια...το μπουστ τι ειναι;
 
Μπλουζα