Αύξηση φερριτίνης χωρίς αύξηση αιματοκρίτη

Jen

Active Member
Καλησπέρα!
Γνωρίζετε μήπως αν αυξάνοντας τη φερριτίνη αυξάνεται εκτός από το σίδηρο και ο αιματοκρίτης? Το ρωτάω επειδή ενώ θα ήθελα να αυξήσω λίγο τη φερριτίνη μου (από 50 σε 70 τουλάχιστον) ο αιματοκρίτης μου είναι ήδη οριακά πάνω από το όριο και δεν θα ήθελα να τον αυξήσω κι άλλο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ilias68

New Member
καλημερα JEN η απαντηση στο ερωτημα σου ειναι οχι. μπορει δηλαδη να εχεις χαμηλη φερριτινη και ο αιματοκριτης σου να ειναι ενταξει. εγω παραδειγμα εχω σταθερα την φερριτινη στα υψη ομως καποιες φορες ο αιματοκριτης μου ειναι χαμηλος. επισης και ο σιδηρος ειναι κατω του φυσιολογικου. σημαινει κακη αποροφηση. ελπιζω να σε κατατοπισα
 

Jen

Active Member
Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Στην ουσία λες δηλαδή ότι φερριτίνη και αιματοκρίτης είναι ανεξάρτητα. Ωραία, αυτό με βολεύει γιατί ο υπερβολικά ψηλός αιματοκρίτης δεν είναι καλό σημάδι και δεν θέλω να το αυξήσω κι άλλο. Βέβαια και ο σίδηρός μου είναι μια χαρά, αλλά αυτός τουλάχιστον έχει περιθώριο μέχρι το μέγιστο όριο. Στην ουσία με ενδιαφέρει να ανεβάσω την φερριτίνη μου χωρίς να προκαλέσω μεγάλες αλλαγές σε άλλες τιμές.
 

ilias68

New Member
μεγαλυτερη σημασiα εχει η τιμη της φερριτινης απο την τιμη του σιδηρου. στην ουσια η φερριτινη ειναι η αποθηκη του οργανισμου σε σιδηρο. αν τωρα η τιμη του σιδηρου ειναι χαμηλη ανεβαινει με την ληψη φυλλικου οξεος. επισης να θυμασαι πως στην σωστη απορροφηση του σιδηρου βοηθαει σημαντικα η βιταμινη c.
 

Jen

Active Member
ilias68 είπε:
μεγαλυτερη σημασiα εχει η τιμη της φερριτινης απο την τιμη του σιδηρου. στην ουσια η φερριτινη ειναι η αποθηκη του οργανισμου σε σιδηρο. αν τωρα η τιμη του σιδηρου ειναι χαμηλη ανεβαινει με την ληψη φυλλικου οξεος. επισης να θυμασαι πως στην σωστη απορροφηση του σιδηρου βοηθαει σημαντικα η βιταμινη c.

Ναι, τα γνωρίζω αυτά, ο σίδηρός μου αυτός καθαυτός είναι μια χαρά όπως είπα, ακόμα και η φερριτίνη μου δεν θεωρείται χαμηλή. Απλά είναι λίγο πιο χαμηλή από τις ιδανικές τιμές όσον αφορά την κατάσταση των μαλλιών. Το θέμα μου είναι ότι ακριβώς επειδή οι άλλες τιμές είναι είτε κανονικές (σίδηρος) είτε ήδη πολύ ψηλές (αιματοκρίτης), δεν θέλω να αυξηθούν παραπάνω αυξάνοντας τη φερριτίνη. Αν όπως λες δεν υπάρχει άμεση συνάρτηση, είμαστε οκ.
 

ilias68

New Member
συνοπτικα οταν οι τιμες βρισκονται στα πλαισια των τιμων αναφορας ολα ειναι καλα. δεν εχεις λογο να ανησυχεις.
 

Jen

Active Member
Διάβασα το τελευταίο σου μήνυμα και νομίζω ότι δεν έγινε κατανοητή η αρχική μου ερώτηση. Δεν ρωτάω αν χρειάζεται να αυξήσω τον αιματοκρίτη μου ή το σίδηρο μου εφόσον οι τιμές τους βρίσκονται μέσα στο πλαίσιο των τιμών αναφοράς. Ρωτάω αν η αύξηση της φερριτίνης θα έχει οπωσδήποτε κάποια επίδραση στις τιμές του αιματοκρίτη (και της αιμοσφαιρίνης), γιατί γνωρίζω π.χ. ότι όταν υπάρχει χαμηλός αιματοκρίτης προτείνεται η λήψη συμπληρωμάτων σιδήρου για να αυξηθεί. Άρα υπάρχει κάποια σύνδεση σιδήρου και αιματοκρίτη. Εγώ τώρα που έχω υπερβολικά ψηλό αιματοκρίτη (ήδη πάνω από το όριο), όχι απλά δεν χρειάζεται, ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να αυξηθεί άλλο, θέλω όμως να αυξήσω τη φερριτίνη μου. Γίνεται? Αυτό ρωτάω.
 

ilias68

New Member
εγραψες πως η φερριτινη σου ειναι δεν θεωρειται χαμηλη. ο αιματοκριτης σου καλος και ο σιδηρος επισης. οποτε δεν χρειαζεται να κανεις οτιδηποτε. το πολυ να κανεις ενα επανελεγχο στις τιμες σε τρεις μηνες απο την τελευταια εξεταση. απλα πραγματα
 

Jen

Active Member
Σ' ευχαριστώ για τον χρόνο σου αλλά οι απαντήσεις μου με μπέρδεψαν και δεν απαντάνε σε αυτό που ρωτάω ακριβώς, παρόλο που κι εγώ ρωτάω απλά πράγματα και επαναδιατύπωσα την ερώτηση ήδη τρεις φορές.

Προφανώς και όταν οι τιμές είναι μέσα στις τιμές αναφοράς σημαίνει ότι δεν υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, αυτό σημαίνει τιμές αναφοράς! Αυτονόητο είναι! Προφανώς λοιπόν δεν ρωτάω αν ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να αλλάξω τη φερριτίνη μου γιατί είναι θέμα ζωής και θανάτου. Το θέμα είναι ότι όπως έχει ειπωθεί πολλές φορές εδώ μέσα και όπως μου είπε και ο δερματολόγος, για να είναι υγιές το μαλλί και να αποκλείσουμε ως αιτία της τριχόπτωσης κάποιο πρόβλημα με τον σίδηρο, η φερριτίνη πρέπει να είναι τουλάχιστον 70 και να παραμείνει έτσι για αρκετό καιρό. Τώρα είναι 50. Θέλω να την αυξήσω στο 70. Δεν θέλω να αλλάξει ο αιματοκρίτης μου. Απλά πράγματα.
 

ilias68

New Member
Για τους άνδρες: 12-300 ng/mL (νανογραμμάρια ανά χιολστόλιτρο αίματος)

- Για τις γυναίκες: 12-150 ng/mL

Πηγή: http://www.onmed.gr/ygeia/item/316418-ferritini-ti-einai-kai-poies-einai-oi-fysiologikes-times-tis#ixzz3FFdeGHXp η τιμη της φερριτινης σου λοιπον ειναι ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ. δεν υπαρχει λογος να την αυξησεις στο 70. η τριχοπτωση δεν οφειλεται σε σηδιροπενια η καποιο αλλο ειδος αναιμιας.
 

Jen

Active Member
ilias68 είπε:
Για τους άνδρες: 12-300 ng/mL (νανογραμμάρια ανά χιολστόλιτρο αίματος)

- Για τις γυναίκες: 12-150 ng/mL

Πηγή: http://www.onmed.gr/ygeia/item/316418-ferritini-ti-einai-kai-poies-einai-oi-fysiologikes-times-tis#ixzz3FFdeGHXp η τιμη της φερριτινης σου λοιπον ειναι ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ. δεν υπαρχει λογος να την αυξησεις στο 70. η τριχοπτωση δεν οφειλεται σε σηδιροπενια η καποιο αλλο ειδος αναιμιας.

http://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/hair-loss/news/20060516/hair-loss-may-be-iron-deficiency

Κάνε μια αναζήτηση συνδυάζοντας τους όρους "ferritin" και "hairloss" και διάβασε τις άπειρες αναφορές. Ούτως ή άλλως, όπως σου είπα, κι εμένα δερματολόγος μου το είπε, δεν το έβγαλα από το μυαλό μου.

Το ότι μια τιμή εμπίπτει μέσα στο εύρος των τιμών αναφοράς σημαίνει απλά ότι δεν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα υγείας. Αυτό δεν σημαίναι ότι ΚΑΘΕ τιμή μέσα σε αυτό το εύρος είναι ιδανική όσον αφορά τις επιδράσεις αυτών των τιμών στον οργανισμό, και συγκεκριμένα στην κατάσταση του μαλλιού. Και τα επίπεδα των ορμονών μέσα στο εύρος των τιμών αναφοράς κινούνται στις περισσότερες περιπτώσεις αλλά και μια μικρή αυξομείωση ή μια κλίση προς το ένα όριο ακόμα κι όταν δεν ξεπερνάει αυτό το όριο, δημιουργεί πρόβλημα στα μαλλιά. Δες τα αποτελέσματα ορμονικών ή αιματολογικών εξετάσεων που έχουν ποστάρει τόσα άτομα εδώ μέσα. Επίσης, είναι πάρα πολλές οι γυναίκες με φερριτίνη πάνω από 12 που με το που πήραν σίδηρο και ανέβασαν την φερριτίνη τους μείωσαν αισθητά την τριχόπτωση. Άλλο εμφανίζω τιμές έξω από τα όρια, άλλο εμφανίζω τιμές σχετικά ανεβασμένες ή σχετικά χαμηλές αλλά μέσα στα όρια, και άλλο εμφανίζω τιμές (σχετικά) ιδανικές -πάντα όσον αφορά την κατάσταση του μαλλιού.
Τελοσπάντων, καταντάει κουραστικό όλο αυτό και το θέμα είναι ότι εξακολουθείς να μην απαντάς στην ερώτησή μου.

Υπάρχει κάποια ή κάποιος άλλος που μπορεί να μου δώσει κάποια απάντηση?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
jen, είναι λίγο δύσκολο να αυξήσεις την φερριτίνη δίχως να ανεβάσεις παράλληλα και το σίδηρο. Το ιδανικό είναι να βρει κάποιος γιατρός τον λόγο που δεν ανεβαίνει και να το διορθώσει, αλλά δεν νομίζω ότι θα ασχοληθεί κανείς με την εκτός λήψης σιδήρου οδού.

Υπήρχε ένα μέλος στο φόρουμ παλιότερα που είχε αναφέρει ότι αύξησε την φερριτίνη του με κανέλα Κευλάνης. (όχι κασσία που πωλείται στα supermarket)

Το είχε προτείνει και σε άλλα 2 μέλη και την αύξησαν επίσης.
Δεν το έχω δοκιμάσει κάνοντας εξετάσεις πριν και μετά και δεν έχω ιδέα αν όντως μπορεί να γίνει, αλλά παρόλο αυτά στο πρωινό μου πάντα βάζω κανέλα και η φερριτίνη μου είναι πάνω από τα φυσιολογικά όσες φορές την τσέκαρα και εφόσον δεν είναι φάρμακο και αντίθετα είναι ευεργετική σε πολλά όπως σε αντιοξειδωτικά και στον έλεγχο του σακχάρου, αν θες δοκιμασέ το για 1 μήνα και ξαναμέτρησε τη.

Εγώ χρησιμοποιώ αυτή
http://www.iherb.com/Frontier-Natural-Products-Organic-Ceylon-Cinnamon-Ground-1-76-oz-50-g/35483#p=1&oos=1&disc=0&lc=en-US&w=ceylon%20cinnamon&rc=24&sr=null&ic=1

Για το όλο θέμα ρίξε μια ματιά εδώ

http://www.hairlossgr.com/forum/thread-4367.html
 

Jen

Active Member
GOMI σ' ευχαριστώ πολύ, ήμουν σίγουρη ότι κάπου είχα διαβάσει για την κανέλα, αλλά δεν θυμόμουν αν ήταν εδώ!
Ο σίδηρος αυτός καθαυτός δεν με πειράζει τόσο πολύ να ανέβει, είναι μεν σε καλά επίπεδα αλλά έχει περιθώριο μέχρι να φτάσει το ανώτατο όριο. Ο αιμοτοκρίτης μου όμως έχει ήδη ξεπεράσει τα όρια και φοβάμαι ότι θα ανέβει ακόμα περισσότερο αν πάρω είτε κανέλα είτε σίδηρο για να αυξήσω τη φερριτίνη. Το καλύτερο νομίζω είναι να το τεστάρω από μόνη μου. Θα κάνω μια εξέταση πριν ξεκινήσω κανέλα (ή κάποιο συμπλήρωμα σιδήρου) και μια μετά από κάποιους μήνες. Πιστεύεις 4-5 μήνες είναι αρκετοί για να φανεί κάποια διαφορά?
 

Atermon

Member
Μήπως καπνίζεις πολύ; Είναι ένας από τους λόγους για ασυνήθιστα υψηλό αιματοκρίτη.
Γιατί αν μπορούσες να κατεβάσεις τον αιματοκρίτη, θα μπορούσες να βελτιώσεις με ένα απλό συμπλήρωμα τη φεριττίνη/σίδηρο.
 

Jen

Active Member
Atermon είπε:
Μήπως καπνίζεις πολύ; Είναι ένας από τους λόγους για ασυνήθιστα υψηλό αιματοκρίτη.
Γιατί αν μπορούσες να κατεβάσεις τον αιματοκρίτη, θα μπορούσες να βελτιώσεις με ένα απλό συμπλήρωμα τη φεριττίνη/σίδηρο.


Atermon, δεν έχω αγγίξει τσιγάρο ποτέ... μια άλλη πιθανή αιτία είναι το ότι δεν πίνω πολύ νερό. Από την άλλη ίσως να μην φταίει απολύτως τίποτα, ίσως απλά οι δικές μου φυσιολικές τιμές να είναι κάπως αυξημένες. Ελπίζω να είναι κάτι τόσο απλό, γιατί μετά πάμε σε δύσκολες καταστάσεις (π.χ. ερυθροκυττάρωση), που εκεί τίθεται πραγματικά σοβαρό θέμα υγείας γιατί συνδέονται με θρομβώσεις, αναπνευστικά κτλ.
 

d.tonia85

Member
jen ακριβως αυτη την απορια εχω και γω!! Και γω εχω υψηλο αιματοκριτη και φερριτινη 40 και θελω να την κανω πανω απο 70 αλλα δεν ειμαι σιγουρη κατα ποσο ασφαλες ειναι αυτο. Γι αυτο το να παρω σιδηρο ειναι το μονο που δεν εχω δοκιμασει ακομα! Αν και εγω καπνιζω και πολυ και ειναι ενας λογος παραπανω που ο αιματικριτησ μου ειναι τοσο υψηλος (47). Αν ρωτησεις κανεναν γιατρο η υπαρχει καποιος που εχει παρει γνωμη γιατρου για παρομοια περιπτωση ας μασ πει!
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Jen είπε:
GOMI σ' ευχαριστώ πολύ, ήμουν σίγουρη ότι κάπου είχα διαβάσει για την κανέλα, αλλά δεν θυμόμουν αν ήταν εδώ!
Ο σίδηρος αυτός καθαυτός δεν με πειράζει τόσο πολύ να ανέβει, είναι μεν σε καλά επίπεδα αλλά έχει περιθώριο μέχρι να φτάσει το ανώτατο όριο. Ο αιμοτοκρίτης μου όμως έχει ήδη ξεπεράσει τα όρια και φοβάμαι ότι θα ανέβει ακόμα περισσότερο αν πάρω είτε κανέλα είτε σίδηρο για να αυξήσω τη φερριτίνη. Το καλύτερο νομίζω είναι να το τεστάρω από μόνη μου. Θα κάνω μια εξέταση πριν ξεκινήσω κανέλα (ή κάποιο συμπλήρωμα σιδήρου) και μια μετά από κάποιους μήνες. Πιστεύεις 4-5 μήνες είναι αρκετοί για να φανεί κάποια διαφορά?

Αν προσπαθήσεις να ανεβάσεις το σίδηρο, κατά 99% θα ανέβει και ο αιματοκρίτης σου. Η κανέλα δεν ξέρω να σου πω σίγουρα, αν τυχόν δουλέψει, αν θα έχει επίσης επίδραση στον αιματοκρίτη. Μπορείς αν θες για όσο είσαι σε προσπάθεια ανόδου της φερριτίνης να δώσεις αίμα και να κάνεις συχνά αεροβική. Και τα δύο μειώνουν τα επίπεδά του, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αυτό είναι λύση.

Αν τυχόν πάντως πάρεις κανέλα, για τα επίπεδα που θες να φτάσεις, πιστεύω ότι μέσα σε 2 μήνες θα έχεις μια εικόνα αν δουλεύει ή όχι.
 
Μπλουζα