Αρχαία Ινδική συνταγή για την τριχόπτωση

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Άκης

Administrator
Το μέλος malliaros, μου έστειλε ένα email σχετικά με απορίες που είχε και με ρωτούσε για το συγκεκριμένο προϊόν.

Το συγκεκριμένο δεν το γνώριζα, οπότε και έκανα σχετική αναζήτηση.
Ο δημιουργός της σελίδας ισχυρίζεται ότι την συνταγή της λοσιόν αυτής, του την έδωσε ένας Ινδός, ο οποίος Ινδός του είπε ότι πρόκειται για μυστική Ινδική αρχαία συνταγή για την θεραπεία της τριχόπτωσης αλλά και άλλων παθήσεων του τριχωτού της κεφαλής.

Ο κύριος αυτός λοιπόν, σας φανερώνει το μυστικό του σε ένα eBook έναντι $35, αλλά στο net υπάρχουν όλα –σχεδόν- free.Έτσι στην αναζήτηση μου, «έπεσα» τυχαία και σε κάποιον που αγόρασε το βιβλίο του και το δοκίμασε.

Η συγκεκριμένη συνταγή περιλαμβάνει τα εξής:
Λεβάντα, πιπερόριζα και δεντρολίβανο.

Κατασκευή
Αναφέρεται ότι η λεβάντα δεν είναι απαραίτητη, σε περίπτωση που δεν την βρείτε.
Απαραίτητα είναι τα άλλα δύο.
Κόβουμε τον δεντρολίβανο και κρατάμε τα φύλλα μόνο. Θα πρέπει να τα αφήσουμε να ξεραθούν για καλύτερα αποτελέσματα.
Από λεβάντα θα χρειαστούμε τα φύλλα της και αυτά ξηραμένα.
Από την πιπερόριζα θέλουμε να έχει και την φλούδα της ρίζας της, να μην είναι ξεφλουδισμένος ο κορμός του δηλαδή.
Χρησιμοποιήστε ίσες ποσότητες από το καθένα και κόψτε τα σε ψιλά κομματάκια.
Βάλτε τα μετά σε ένα μπολ και βράστε τα για 10’. Αυτό ήταν.

Χρήση
Θα πρέπει να κάνετε μασάζ στα σημεία που θέλετε με την λοσιόν που θα πάρετε (το βραστό νερό, αφού κρυώσει) και να το αφήσετε μέχρι να στεγνώσει. Μετά μπορεί να ξεπλυθεί.
Αναφέρεται ότι πρέπει να χρησιμοποιήτε πρωί-βράδυ (2 φορές την ημέρα).


Τα συστατικά του:
Πιπερόριζα
Το ginger (Zingiber officinale Roscoe), είναι γνωστό στην Ελλάδα ως πιπερόρριζα, ανήκει στην οικογένεια των Zingiberaceae. Είναι ένα φυτό το οποίο μεγαλώνει καλά σε περιοχές με υψηλές θερμοκρασίες και πολλές βροχές κατά την περίοδο ανάπτυξης, αλλά και με περίοδο ξηρασίας κατά την συγκομιδή. Δεν παράγει καρπούς και πολλαπλασιάζεται μέσω της ρίζας του. Άλλη ονομασία με την οποία είναι γνωστό το φυτό διεθνώς είναι Zingiber.

Συστατικά του φυτού είναι υδατάνθρακες με το άμυλο ως κυριότερο συστατικό, διάφορα λιπίδια (π.χ. παλμιτικό,ελαϊκό,λινελαϊκό, καπρικό, στεατικό, λινολενικό, αραχιδικό, τριγλυκερίδια, φωσφατιδικό οξύ, λεκιθίνες, ginger-γλυκολιπίδια Α,Β και C), επίσης, περιέχει ελαιορητίνες, ομόλογα τζιντζερόλης, συμπεριλαμβανομένων των παραγώγων με πλάγια μεθυλική αλυσίδα, τα ομόλογα shogaol που είναι προϊόντα αφυδάτωσης των ελαίων της πιπερόριζας, τζιντζερόνη (προϊόν υποβάθμισης των τζιντζερολών) κ.α. Τα αιθέρια έλαια που περιέχονται στην πιπερόριζα είναι β- βισαβολένιο και τζιντζιμπερένιο, τζιντζιβερόλη, τζιντζιβερενόλη, α-κουρκουμένιο, β-σεσκιφελλανδρένιο, β-σεσκιφελλανδρόλη (cis και trans) και πολυάριθμοι μονοτερπενικοί υδρογονάνθρακες, αλκοόλες και αλδεϋδες.

Αλλα συστατικά του φυτού είναι διάφορα αμινοξέα (π.χ.αργινίνη, ασπαρτικό οξύ, κυστεϊνη, γλυκίνη, ισολευκίνη, λευκίνη, σερίνη, θρεονίνη και βαλίνη), πρωτεΐνες, ρητίνες, διτερπένια (γαλανολακτόνη), βιταμίνες, ειδικά νικοτινικό οξύ(νιασίνη) και βιταμίνη Α και ανόργανα στοιχεία.
Το τμήμα του φυτού που χρησιμοποιείται είναι το υπόγειο διακλαδιζόμενο ρίζωμα, χρώματος γκρι με λευκοκίτρινη σάρκα.

Επίσης:
"Ginger has circulatory agents that help stimulate the hair follicle's growth cycle. Additionally Ginger is rich in fatty acids which are recommended for hair loss, and the thinning of the hair shaft."


Λεβάντα
Είναι φυτό αρωματικό – φαρμακευτικό και εκτός από αφέψημα χρησιμοποιείται πάρα πολύ και ως αιθέριο έλαιο. Χρησιμοποιείται στην αρωματοποιία, στη σαπωνοποιία και την φαρμακοποιία. Τα άνθη του τοποθετούνται στις ντουλάπες, τις αρωματίζουν και διώχνουν το σκώρο. Επίσης θεωρούνται ότι ενεργούν κατά του βήχα, του άσθματος, του κοκίτη, της γρίπης και της λαρυγγίτιδας. Η λεβάντα καταπραΰνει τους νευρόπονους του στομάχου και ηρεμεί το νευρικό σύστημα, γιατί δρα ως χαλαρωτικό. Είναι ιδανικό για τις αϋπνίες και το στρες, βοηθά τις ημικρανίες και τους πονοκεφάλους.
Επίσης:
"Some preliminary results indicate that lavender oil, combined with oils from other herbs, may help with hair loss from a condition called alopecia areata."

Δεντρολίβανο
Το αφέψημα των φύλλων του δενδρολίβανου αποτελεί ισχυρό πεπτικό τονωτικό και διεγείρει τη λειτουργία της πέψης, κινητοποιώντας την έκκριση γαστρικών υγρών, της χολής και τη λειτουργία του ήπατος. Οι τανίνες τις οποίες περιέχει, του προσδίδουν στυπτικές ιδιότητες και για αυτό θεωρείται κατάλληλο βοηθητικό της ομαλής εμμήνου ρύσεως. Ρυθμίζει την υπερβολική μητρορραγία και ομαλοποιεί τον κύκλο των γυναικών. Ως αντιοξειδωτικό, προστατεύει και ισχυροποιεί το ανοσοποιητικό σύστημα, βοηθά σε περιπτώσεις αρτηριοσκλήρυνσης και τονώνει τη λειτουργία της καρδιάς. Έχουν αναφερθεί τονωτικές ιδιότητες για το νευρικό σύστημα και σε περιπτώσεις πονοκεφάλων. Το δενδρολίβανο είναι διεγερτικό της κυκλοφορίας του αίματος και ενδείκνυται για περιπτώσεις ατονίας, υπερκόπωσης, εξάντλησης, για κατάθλιψη, αϋπνία, άγχος κ.λπ. Το δενδρολίβανο χρησιμοποιείται συστηματικά από το 500 π.Χ. Στην αρχαία Ελλάδα ήταν αναγνωρισμένο σαν βότανο που είχε την ικανότητα να βελτιώνει το μυαλό και την μνήμη. Έχουν ακόμη αποδοθεί σ’ αυτό αφροδισιακές ιδιότητες. Μασάζ με σταγόνες αιθέριου ελαίου από τα φύλλα του δενδρολίβανου στους κροτάφους, απαλύνει τον πονοκέφαλο. Λίγες σταγόνες αιθέριου ελαίου στο νερό του μπάνιου, ξεκουράζουν και ανακουφίζουν από πόνους στα κόκαλα και τους μυς. Το φυτό έχει επίσης αντισηπτικές, αντιβακτηριδιακές και αποχρεμπτικές ιδιότητες, ενώ είναι εφιδρωτικό και σπασμολυτικό και γι’ αυτό χρησιμοποιείται σε περιπτώσεις κρυολογήματος, βήχα, βρογχίτιδας, άσθματος. Μπορεί να βοηθήσει σε περιπτώσεις δυσπεψίας, μετεωρισμού, κολικών, διάρροιας και γενικότερων προβλημάτων του πεπτικού. Ακόμα έχει ειπωθεί πως αν τρίψουμε το τριχωτό της κεφαλής με αφέψημα, συντελούμε στη μείωση της τριχόπτωσης, ενώ πλύσεις της στοματικής κοιλότητας με αυτό, συντελούν στη θεραπεία ούλων που ματώνουν και χαλαρών δοντιών.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tsakalos

New Member
Απ: Αρχαία Ινδική συνταγή για την τριχόπτωση

τι αλλο θ ακουσουμε. σε ενα ξενο φορουμ ενας εβαζε και κατουρα στα μαλλια του
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Αρχαία Ινδική συνταγή για την τριχόπτωση

αααααα ναί!!!-η γιαγιά μου χρησιμοποιεί ξύδι και πράσινο σαπούνι(Παπουτσάνης) και έχει κοτσίδα ακόμα(80 χρ.)!!!
είπα και πριν...δεν ξέρω τι να πω!!!!!!!!
 

Άκης

Administrator
Απ: Αρχαία Ινδική συνταγή για την τριχόπτωση

Εγω προσωπικά δεν θα το δοκιμάσω, αλλά το προτιμώ από τα κάτουρα :)
 

skarman

New Member
Απ: Αρχαία Ινδική συνταγή για την τριχόπτωση

Το έχει δοκιμάσει κανείς εκτός από από τον Ινδο που το πούλησε για να δει εάν έχει αποτέλεσμα???
 

AGELOS334

New Member
Απ: Αρχαία Ινδική συνταγή για την τριχόπτωση

ακη μολις λιγες μερες πριν ακουσα κι εγω για μια συνταγη ελληνικη που εκανε ενας πρακτικος στην περιοχης μας (θεσσαλια) εβαζε λενε μπαρουτι και σκορδο μαζι με ενα συνδιασμο ελαιων που δεν ξερω ποια μπορει να ειναι.μου ειπαν παντως πως ειχε αποτελεσμα.βεβαια αυτο δεν μπορω να το διασταυρωσω ουτε να ξερω περισσοτερες λεπτομεριες. εχεις κατι υποψη σου;
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: Αρχαία Ινδική συνταγή για την τριχόπτωση

AGELOS334 είπε:
ακη μολις λιγες μερες πριν ακουσα κι εγω για μια συνταγη ελληνικη που εκανε ενας πρακτικος στην περιοχης μας (θεσσαλια) εβαζε λενε μπαρουτι και σκορδο μαζι με ενα συνδιασμο ελαιων που δεν ξερω ποια μπορει να ειναι.μου ειπαν παντως πως ειχε αποτελεσμα.βεβαια αυτο δεν μπορω να το διασταυρωσω ουτε να ξερω περισσοτερες λεπτομεριες. εχεις κατι υποψη σου;

MΠΑΡΟΥΤΙ ;;;; ??? ???

:explod :explod :explod :explod :explod :explod :explod :explod :explod
 

giannis1991

Well-Known Member
Απ: Αρχαία Ινδική συνταγή για την τριχόπτωση

τι ειναι αυτα ρε παιδια...ελεος...ολοι το ειδαν πανεπιστημονες και βγουζουν την π@π@ρι@ τουε.....ποιος θα δοκιμαζε μπαρουτι με σκορδο και τετοιες μ....ιες?
 

show_palmettos

New Member
Απ: Αρχαία Ινδική συνταγή για την τριχόπτωση

αυτος θα ηθελε να ανατιναξει το κεφαλι του και οχι να σταματησει την τριχοπτωση,ποσο μαλλον να δει τριχοφυια νεα :D
 

kabamarou

Member
Απ: Αρχαία Ινδική συνταγή για την τριχόπτωση

Παιδιά αυτό με το μπαρούτι και το σκόρδο το έχω ακούσει και εγώ από ένα παππού που ξέρω που μένει Θεσσαλονίκη και το έχω ξαναγράψει στο forum.Συγκεκριμένα μου είπε ότι κάποια στιγμή που τον πέφτανε τα μαλλιά του και έβαλε μπαρούτι σκόρδο και αλάτι.O παππούς είναι τώρα 85 χρονών και έχει μαλλί σαν του Ρουβά :eek:.Προφανώς πρόκειται για σύμπτωση βέβαια ;D
Πάντως εγώ δεν πρόκειται να το δοκιμάσω ;D.Που θα βρούμε κανέναν εθελοντή; ;D
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ANAR

Well-Known Member
Απ: Αρχαία Ινδική συνταγή για την τριχόπτωση

tse είπε:
Παιδιά αυτό με το μπαρούτι και το σκόρδο το έχω ακούσει και εγώ από ένα παππού που ξέρω που μένει Θεσσαλονίκη και το έχω ξαναγράψει στο forum.Συγκεκριμένα μου είπε ότι κάποια στιγμή που τον πέφτανε τα μαλλιά του και έβαλε μπαρούτι σκόρδο και αλάτι.O παππούς είναι τώρα 85 χρονών και έχει μαλλί σαν του Ρουβά :eek:.Προφανώς πρόκειται για σύμπτωση βέβαια ;D
Πάντως εγώ δεν πρόκειται να το δοκιμάσω ;D.Που θα βρούμε κανέναν εθελοντή; ;D

Kαλα οποιος βρει μπαρουτι ας μου παρει 2-3 κιλα για μια δουλίτσα που θελω να κανω και οτι περισσέψει το βαζω στο καφαλι 8) 8) :D
 

AGELOS334

New Member
Απ: Αρχαία Ινδική συνταγή για την τριχόπτωση

απο οτι διαβασα σε ενα ξενο φορουμ ι ινδικη συνταγη δεν κανει τιποτα. καποιος που την δοκιμασε ειχε μεγαλητερη τριχοπτωση μετα.
 

akishellas3

Well-Known Member
Απ: Αρχαία Ινδική συνταγή για την τριχόπτωση

Δεν ειναι αμεσα κακο αυτο το θεμα ειναι μετα τι γινετε .
 

jimakos

New Member
Απ: Αρχαία Ινδική συνταγή για την τριχόπτωση

Εχω ακουσει πολλα για τον χυλο-λοσιον απο καρδαμο.Μαλιστα εχω πειραματιστει κ εγω αλλα επειδη ταυτοχρονα χρησιμοποιουσα παραλληλα κ μινοξ-κετοκοναζολη,ειδα βελτιωση αλλα δεν ξερω αν εκανε τη δουλεια το καρδαμο.Μπορει καποιος να με διαφωτισει σχετικα?
 

GK

New Member
Απ: Αρχαία Ινδική συνταγή για την τριχόπτωση

Εγώ ξέρω ένα άλλο κόλπο....
Έχουμε δύο (2) κουβάδες, στον ένα βάζουμε νερό και στον άλλο αλάτι.
Τοποθετούμε το κεφάλι μας για μισή ώρα στον κουβά με το αλάτι, μόλις περάσουν τα 30 λεπτά το βγάζουμε και το βάζουμε κατευθείαν στον κουβά με το νερό.
Ε τόση ώρα στο αλάτι θα διψάσανε οι διαολεμένες και θα βγουν να πιουν νερό!

:D :D :D γελάω μόνος μου! λολ
 

giannis1991

Well-Known Member
Απ: Αρχαία Ινδική συνταγή για την τριχόπτωση

GK είπε:
Εγώ ξέρω ένα άλλο κόλπο....
Έχουμε δύο (2) κουβάδες, στον ένα βάζουμε νερό και στον άλλο αλάτι.
Τοποθετούμε το κεφάλι μας για μισή ώρα στον κουβά με το αλάτι, μόλις περάσουν τα 30 λεπτά το βγάζουμε και το βάζουμε κατευθείαν στον κουβά με το νερό.
Ε τόση ώρα στο αλάτι θα διψάσανε οι διαολεμένες και θα βγουν να πιουν νερό!

:D :D :D γελάω μόνος μου! λολ

οχι ρε....γελαω και εγω...ηταν καλο οφειλω να το ομολογησω..... :D :D
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: Αρχαία Ινδική συνταγή για την τριχόπτωση

GK είπε:
Εγώ ξέρω ένα άλλο κόλπο....
Έχουμε δύο (2) κουβάδες, στον ένα βάζουμε νερό και στον άλλο αλάτι.
Τοποθετούμε το κεφάλι μας για μισή ώρα στον κουβά με το αλάτι, μόλις περάσουν τα 30 λεπτά το βγάζουμε και το βάζουμε κατευθείαν στον κουβά με το νερό.
Ε τόση ώρα στο αλάτι θα διψάσανε οι διαολεμένες και θα βγουν να πιουν νερό!

:D :D :D γελάω μόνος μου! λολ

Ωραιος ;D
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα