Αραίωση στις φαβορίτες;;;

somari

Active Member
Δείτε λίγο το περίεργο pattern που έχουν οι φαβορίτες μου... Είναι τραβηγμένη η φωτό με ΠΟΛΥ φλας και από κοντά, αλλά και in real life δε διαφέρει και πολύ... Ελπίζω να είναι είτε από τα γυαλιά που φοράω, είτε από την ΑΑ, και να μη μας έχει βρει και καμμία DUPA και από πάνω (ψάχνοντας σε ξενόγλωσσα φόρουμ διάβασα πως εμφανίζεται τέτοιο σύμπτωμα στις επιθετικές ΑΑ αλλά ακόμα είμαι norwood 2 με μικρή αραίωση στην κορυφή - εξάλλου έχω φίλους μου nw7 με άψογες φαβορίτες)

Για πείτε μου τη γνώμη σας... :(

http://tinypic.com/r/96dtn9/5
http://tinypic.com/r/ff37n6/5

Και μία σε φωτισμό δωματίου χωρίς φλάς

http://tinypic.com/r/rlkd2f/5
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

somari

Active Member
Απ: Αραίωση στις φαβορίτες;;;

εννοείται πως έχω αρχίσει να περνάω και από εκεί το zix...
 

somari

Active Member
Βump!
Η κατάσταση γίνεται χειρότερη, έχω αραίωση σε όλη την περιοχή που σημαδεύω στην παρακάτω φωτό με κόκκινο... Παλαιότερα ο σκεπτικιστής είχε προτείνει ότι είναι από τα γυαλιά... αλλά είναι σε πολύ μεγαλύτερη περιοχή. Θυμίζει του παλικαριού στο συγκεκριμένο θέμα που δίνω παρακάτω αυτό που σας λέω, μόνο που εχώ είμαι σχεδόν τελείως κενός σε αυτή τη περιοχή. Και καλα οκ, να γίνω κάποιο norwood, αλλά να καραφλιάσω και σε περιοχές που δε καραφλιάζει κόσμος, δείχνει άρρωστο

(για να σε προλαβω vag25 :p δεν εχει καμμια σχεση με το pattern που χω κληρονομησει, και ναι, ξερω πως πολλοι καραφλες καραφλιαζουν και εκει, αλλα αντιστοιχα εχω δει και πολλους νορμαλ να καραφλιαζουν εκει -για αυτο υποπτευομαι κατι ΑΛΛΟ εκτος απο ανδρογονα)

http://www.hairlosshelp.com/forums/messageview.cfm?FTVAR_FORUMVIEWTMP=Linear&catid=5&threadid=82719
 

Συνημμένα

  • head.jpg
    head.jpg
    55.2 KB · Προβολές: 457

vag25

Well-Known Member
Και ημουν ετοιμος να σου απαντησω περιπου αυτο χαχα:p

Και εγω χανω εκει και στο εχω ξαναπει νομιζω.Απλα η τριχα μου ειναι πολυ χοντρη και δεν φαινεται πολυ.
Αν ομως εξετασει καποιος προσεκτικα την πυκνοτητα μου σε αυτο το σημειο θα διαπιστωσει ειναι πολυ αραια σε ολο το κομματι που εχεις σημειωσει(το κοκκινο) ακριβως.Ναι καποιοι με ΑΑ δεν χανουν τοσο εκει ή δεν φαινεται τοσο πολυ(οπως δεν φαινεται ιδιαιτερα και σε μενα, αν και με προβληματιζει παντα),αλλα για μενα και το εχω ξαναγραψει ,το μονο κομματι στο κεφαλι που δεν χανει τοοοσο μαλλι(γιατι και εκει χανει) ειναι αυτο(εικονα)
(ευτυχως οσο και αν χανει σε εκεινο το σημειο ,οσο και να αραιωνει ειναι απιθανο να κανει καραφλη περιοχη οπως ψηλα)
 

Συνημμένα

  • head2.jpg
    head2.jpg
    61 KB · Προβολές: 436

somari

Active Member
Όπως γράφω όμως, το θέμα είναι ότι βλέπω πολύ κόσμο nw0 που εκεί είναι αραιωμένοι... Για αυτό ψάχνομαι... Στα ίντερνετς λένε ότι παίζουν και προβλήματα θυροειδή για αραίωση στην reverse hairline...

(άσε που όπως είπα πως γνωρίζοντας το που "πάω" ξέρω πως δεν έχω κληρονομήσει την εκεί αραίωση)
 

3746741

Member
vag25 είπε:
Και ημουν ετοιμος να σου απαντησω περιπου αυτο χαχα:p

Και εγω χανω εκει και στο εχω ξαναπει νομιζω.Απλα η τριχα μου ειναι πολυ χοντρη και δεν φαινεται πολυ.
Αν ομως εξετασει καποιος προσεκτικα την πυκνοτητα μου σε αυτο το σημειο θα διαπιστωσει ειναι πολυ αραια σε ολο το κομματι που εχεις σημειωσει(το κοκκινο) ακριβως.Ναι καποιοι με ΑΑ δεν χανουν τοσο εκει ή δεν φαινεται τοσο πολυ(οπως δεν φαινεται ιδιαιτερα και σε μενα, αν και με προβληματιζει παντα),αλλα για μενα και το εχω ξαναγραψει ,το μονο κομματι στο κεφαλι που δεν χανει τοοοσο μαλλι(γιατι και εκει χανει) ειναι αυτο(εικονα)
(ευτυχως οσο και αν χανει σε εκεινο το σημειο ,οσο και να αραιωνει ειναι απιθανο να κανει καραφλη περιοχη οπως ψηλα)

σομαρι τι περιλαμβανει η θεραπεια σου?
 

somari

Active Member
Kαι αυτή σκεφτείτε είναι η "καλή" μεριά, η άλλη υπό το φλας φαίνεται ΤΕΛΕΙΩΣ διάφανη

@ 3746741

Mόνο Ζιρτεκ βάζω... αλλά αυτό είναι πρόβλημα πολύ καιρό, όχι τους τελευταίους 2 μήνες
 

Συνημμένα

  • som.jpg
    som.jpg
    8 KB · Προβολές: 445

panoslydios

New Member
Eχεις ιδιαιτερη φαγουρα στη συγκεκριμενη περιοχη?
Βασικα εκει τα μαλλια ειναι πολυ ευθραυστα γι αυτο βλεπεις πολλους με αραιωση εκει.
Θα σου λεγα να φιλτραρεις το νερο στο μπανιο γιατι ενδεχεται το χλωριο και τα αλλα μεταλλα
να καταστελλουν το ανοσοποιητικο σου συστημα και αυτο να εχει ως αποτελεσμα να εισαι ευαλωτος.
Το ξερω θαμε ρωτησεις : μα γιατι μονοο σε εκεινη την περιοχη αν ισχυει αυτο...

Δεν ξερω αλλα καλυτερα να κανεις κατι απο υπποθεσεις.
Απλα νομιζω οτι η φωτο που εβαλες ειναι πολυ νορμαλ και αν σε εβλεπα απο τη μερια εκεινη
δεν θα μου φαινοταν κατι.
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Ακριβώς στην ίδια περιοχή αλλά μόνο αριστερά έχω και εγώ ένα θεματάκι και μάλιστα από πάρα πολύ παλιά... Όπως είπε και ο vag25 όμως έχω χοντρή τρίχα και δεν φαίνεται τίποτα ακόμα και σε κοντοκομμένο.

Somari το έχεις από παλία? η τελευταία έγινε?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Chs

Μέλος του προσωπικού
Αν τα γυαλιά σου είναι μεταλλικά, ψάξε το μήπως είναι τίποτα αλεργικό...

Αν και τώρα που ξανακοιτάζω τις φωτό δείχνει να είναι σε μεγαλύτερη επιφάνεια από την περιοχή που ακουμπάνε τα γυαλιά. Βέβαια ποτέ δεν ξέρεις, καλό θα είναι να σιγουρευτείς όμως.
 

somari

Active Member
Ξερω οτι δεν ειναι τα γυαλια, τα προηγουμενα που ηταν μεταλλικα για αυτο το λογο τα αλλαξα. Και ναι, ξεκινησε απο επιφανεια κοντα στο σκελετο αλλα τωρα ειναι σε τεραστια επιφανεια
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
somari είπε:
Ξερω οτι δεν ειναι τα γυαλια, τα προηγουμενα που ηταν μεταλλικα για αυτο το λογο τα αλλαξα. Και ναι, ξεκινησε απο επιφανεια κοντα στο σκελετο αλλα τωρα ειναι σε τεραστια επιφανεια

Έχεις φαγούρες - καψίματα? Σε κανα δερματολόγο έχεις πάει να δει τα σημεία? Είναι πράγματι περίεργο. κάτι τέτοια pattern έχουν οι ασιάτες, αλλά ίσως εσένα δεν είναι γονιδιακό αλλά καθαρά δερματικό
 

somari

Active Member
Πηγα σε ενδοκρινολογο και μου εκανε ΟΛΕΣ τις εξετασεις (απο ανδρολογικες μεχρι θυροειδη), αν βγουν τα αποτελεσματα νορμαλ σκεφτομαι να παω σε δερματολογο...

Στα ιντερνετς παντως παιζει πολυ το θεμα θυροειδη απο οτι βλεπω... και σε γυναικες

εχω χεστει επανω μου για... dupa
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
χμ.. θυροειδή σωστά..αν και δεν θέλω να πάω σε αυτη την εκδοχή, έχεις δίκαιο μπορεί να παίζει. Ότι και να είναι εύχομαι να βρεθει η αιτία και να είναι αντιμετωπίσιμο :)
 

somari

Active Member
χμμμμμμμμ

https://www.google.gr/search?q=diffuse+unpatterned+alopecia&hl=el&safe=off&client=firefox-a&hs=ugc&rls=org.mozilla:el:eek:fficial&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=LIVDUZKhLse1Pe3QgfgE&ved=0CAoQ_AUoAQ&biw=1600&bih=728
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
somari είπε:
χμμμμμμμμ

https://www.google.gr/search?q=diffuse+unpatterned+alopecia&hl=el&safe=off&client=firefox-a&hs=ugc&rls=org.mozilla:el:eek:fficial&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=LIVDUZKhLse1Pe3QgfgE&ved=0CAoQ_AUoAQ&biw=1600&bih=728

Ξέρεις ε, γιγάντιο ποσοστό ανθρώπων έχουν θέμα τέτοιο και ας μην έχουν α/α εγώ π.χ. από τα 15 μου θυμάμαι στην αριστερή πλευρά έχω θέμα μεχρι πίσω πίσω χαμηλά ακόμα. Και τα τελευταία 4 χρόνια έγινε και στην δεξιά πλευρα αλλά μόνο σε ένα σημείο πίσω από το αυτί χαμηλά...

Λες ρε somari?

Να μια παρόμοια περίπτωση... http://www.hairlosshelp.com/forums/messageview.cfm?catid=10&threadid=94787

Κάπου διάβασα ότι τέτοιου είδους αραιώσεις γενικά παρουσίασαν άτομα καπνιστές και που έκαναν καθιστική ζωή
 

somari

Active Member
Εγώ ούτε καπνίζω, και τρέχω και μερα παρα μερα 6 κμ! :(


Για κάποιο λόγο τώρα είδα το ποστ του panoslydios....
Θα ξέρω αν παίζει τπτ με ανοσοοποιητικό όταν βγουν οι εξετάσεις, έχω κάνει και από αυτές


Δε ξερω αν φταει και η λιπαροτητα, εχω και σε εκεινο το σημειο πολλη
 
Μπλουζα