Αραίωση στα 27 κ μεταμοσχευση

Desp

New Member
Καλησπέρα Σας!!!Είμαι 27 χρονών Κ είναι απελπιστική κατάσταση!!!λοιπόν έχω Πολύ έντονη αραίωση.ξεκινησε από τα 18 μου.. αργά αργά... Στα 23 μου πήρα μια αγωγή με regain για 6 μήνες περίπου μετά στατησα.. είχα πάντα μια αραιωση μπροστά Αλλά το τελευταίο χρόνο έγινε Πολύ έντονη!!!Τώρα τον Αύγουστο είπα ν το ψάξω πιο πολύ.πηγα σε μια δερματολόγο που θεωρείται κ τοπ Κ μου είπε ΑΑ μου είπε regain 5% Κ αντισυλληπτικά. Κ για οριστική λύση μου πρότεινε μεταμόσχευση.πηγα κ σε άλλη με ίδια διάγνωση ΑΑ Κ μου έδωσε για αγωγη cystiphane με κορτιζόνη,ένα σαμπουάν polysorb κ cystiphane χάπια κ να κάνω κ εξετάσεις θυρεοειδή ,ορμόνες κ.α. Πήγα να ρωτήσω κ για μεταμόσχευση μου είπαν Πρέπει να κάνω άμεσα γτ δεν έχω χάσει ακόμα τη hairline και αυτό βοηθάει πολύ κ να ξεκινήσω μονοξιδιλη.μεγαλο μπέρδεμα!!!Δεν ήξερα τι να κάνω!! Ξεκίνησα την αγωγή της δεύτερης δερμοτολογου Αλλά το προβλημα ν φαίνεται χειροτερεύει ξεκίνησα την αγωγή 10 σεμπεμβρη.σας βαζ ω κ φότο να μου πείτε γνώμες
 

Συνημμένα

  • 20170930_152237.jpg
    20170930_152237.jpg
    1.5 MB · Προβολές: 115
  • 20170930_152155.jpg
    20170930_152155.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 71

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Joan87

Active Member
Κανεις δεν απανταει στα θεματα της γυναικειας τριχοπτωσης η ειναι η ιδεα μου;;;
Τεσπα.
Ειναι οντως πολυ εντονο το προβλημα...αλλα για μμ ψαξτο καλα. Μην βιαστεις. Εδω στο φορουμ λενε οτι καλος ειναι ο γεωργιου καθως και κανα 2 αλλες κλινικες που ομως δεν θυμαμαι ποιες! Ριξε μια ματια.
Αρχικα γτ δεν βαζεις τουπε να ξεμπερδευεις;;;;; εστω μεχρι να δεις τι θα κανεις...
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Κανεις δεν απανταει στα θεματα της γυναικειας τριχοπτωσης η ειναι η ιδεα μου;;;
Τεσπα.
Ειναι οντως πολυ εντονο το προβλημα...αλλα για μμ ψαξτο καλα. Μην βιαστεις. Εδω στο φορουμ λενε οτι καλος ειναι ο γεωργιου καθως και κανα 2 αλλες κλινικες που ομως δεν θυμαμαι ποιες! Ριξε μια ματια.
Αρχικα γτ δεν βαζεις τουπε να ξεμπερδευεις;;;;; εστω μεχρι να δεις τι θα κανεις...

Εχει και αλλο νημα η κοπελα και την απαντησαν.
 

FreeThinker

Well-Known Member
Α οκ. απλα το προσεξα και σε δικα μου ποστ. Γι'αυτο :p

Δεν ειναι οτι δεν απανταμε απο σεξισμο αν υπονοεις κατι τετοιο. Απλα η τριχοπτωση πληττει σε συντριπτικα μεγαλυτερο ποσοστο τους αντρες και γ αυτο υπαρχει περισσοτερη γνωση στο θεμα της ανδρικης τριχοπτωσης. Δυστυχως η γυναικεια ειναι συχνα πιο πολυπλοκη.
 

evalep

New Member
Καλημέρα σας!Είμαι 26 ετών και τον τελευταίο μήνα παρατήρησα ότι μου έπεφτε αρκετό μαλλί..Πήγα στη δερματολόγο και μου έδωσε χωρίς να κάνω πρώτα εξετάσεις το Hairway της Boderm ως λοσιόν,το Anti Hairloss πάλι της Boderm ως σαμπουάν και κάτι βιταμίνες.Ξεκίνησα την αγωγή την Παρασκευή και λούστηκα το Σάββατο και έπαθα σοκ από το πόσο μαλλί μου έπεσε κυριολεκτικά!Τηλεφώνησα στη δερματολόγο μου και άρχισε να μου λέει πως αυτό είναι φυσιολογικό και πως αν λουστώ και με δικό μου σαμπουάν πάλι το ίδιο θα συμβεί.Συνέχισα να βάζω τη λοσιόν και παρατήρησα ότι στα σημεία που την έβαζα άρχισα να κάνω τεράστια κένα από εκεί που είχα μόνο ένα μικρό σε ένα συγκεκριμένο σημείο!Διαβάζοντας το φόρουμ υποψιάστηκα διάφορα και δοκίμασα να λούσω τα μαλλιά μου με ένα φυσιολογικό σαμπουάν.Και τι να δω;Δεν είχε πέσει ούτε το 1/3 από αυτό που έπεσε την προηγούμενη φορά!Μέχρι την Παρασκευή δεν είχα καθόλου κενό στη χωρίστρα και μέσα σε 2 μέρες απέκτησα ένα μεγάλο!Τι συμβαίνει;Υπάρχει περίπτωση να είμαι αλλεργική και τα φάρμακα να μου δημιούργησαν πρόβλημα εκεί που δεν είχα;Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Κ όπως ελεγα σ ενα φιλο μου προσφατα στο οτι καμια φορα βλεπω εδω μεσα και γυναικες με θεμα στο μαλλί...μου κανει τοσο εντυπωση αυτο και δεν το φανταζόμουν ποτε...το θεωρω αποκλειστικό προβλημα αντρών...ειναι σαν να μπαινει ενας αντρας σε αντιστοιχο φόρουμ σχετικα με την κυτταρίτιδα...ετσι θα το παρομοίαζα.
 

aeratos28

Just aeratos
Και εγώ αυτό σκεφτόμουν με τις κοπέλες στο φόρουμ
.μου έχει κάνει μεγάλη εντύπωση το ότι έχει μεγεθυνθεί αρκετά ο αριθμός από γυναίκες που αντιμετωπίζουν πρόβλημα με τα μαλλιά τους..πάντα υπήρχε θέμα και εκεί αλλά σχετικά σπάνιο θα το έλεγα..τώρα οι όντως είναι πολλές οι κοπέλες γενικά με πρόβλημα..άραγε που να οφείλεται..παίζει να είναι το άγχος?η διατροφή?
 

firecaptain

Active Member
Και εγώ αυτό σκεφτόμουν με τις κοπέλες στο φόρουμ
.μου έχει κάνει μεγάλη εντύπωση το ότι έχει μεγεθυνθεί αρκετά ο αριθμός από γυναίκες που αντιμετωπίζουν πρόβλημα με τα μαλλιά τους..πάντα υπήρχε θέμα και εκεί αλλά σχετικά σπάνιο θα το έλεγα..τώρα οι όντως είναι πολλές οι κοπέλες γενικά με πρόβλημα..άραγε που να οφείλεται..παίζει να είναι το άγχος?η διατροφή?
Ορμονικά , κληρονομικά, διατροφικά με τα ορμονικά να έχουν την μερίδα του λέοντος, και από εκεί δεν υπάρχει εύκολη επιστροφή.
Αντιμετωπίζει και συγγενικό μου πρόσωπο αυτό το πρόβλημα, είναι θέμα τεστοστερόνης όπως διαπίστωσε και ο ενδοκρινολόγος, σε φυσιολογικά επίπεδα δε, υψηλά για αυτόν δε. Παράλληλα είχε ανεπάρκεια d3 , παίρνει ένα χρόνο τώρα πόσιμη και είδε σημαντική βελτίωση, αλλά κενά πολλά ακόμα.
Επίσης παίζει σημαντικό ρόλο εάν έχεις κάνει εγκυμοσύνη, γιατί συνήθως μετά από εγκυμοσύνη παρουσιάζονται τέτοια προβλήματα.

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
 

aeratos28

Just aeratos
Πάντως τα τελευταία χρόνια όλο και περισσότερες γυναίκες έχουν πρόβλημα με τα μαλλιά..το βλέπω και έξω στο δρόμο,όχι μόνο εδώ στο φόρουμ..σίγουρα πιστεύω παίζει ρόλο και το άγχος..τι να πω
 

dimitris50423

Well-Known Member
Στους αντρες ειναι αποδεκτη μια αραιωση η και φαλακριτσα στις γυναικες ειναι πολυ πιο σκληρα τα πραγματα αν αντιμετωπιζουν σοβαρο προβλημα αραιωσης.
Οι γυναικες λογω περιοδου εχουν συχνα ελλειψη σε καποια στοιχεια οπως σιδηρο, φερριτινη, B12, vit d3, και αλλα που επιδεινωνουν την κατασταση του μαλλιου.
Αυτο ειναι το καλο σεναριο γιατι παιρνωντας το αντιστοιχο συμπληρωμα η κατασταση μπορει να βελτιωθει. Οταν ομως ειναι θεμα ορμονων η αα τοτε καποιες φορες η λυση ειναι η μμ.
Βλεπω και εγω σημαντικο αριθμο απο γυναικες στη δουλεια μου που το ψαχνουν μεσω εξετασεων.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aeratos28

Just aeratos
Ρε Δημήτρη όμως δεν έχει μεγαλώσει πολύ τώρα τα τελευταία χρόνια όλο αυτό με τις γυναίκες?νομίζω είναι πολύ περισσότερες πλέον..το έχεις παρατηρήσει και εσύ?
 

dimitris50423

Well-Known Member
Ρε Δημήτρη όμως δεν έχει μεγαλώσει πολύ τώρα τα τελευταία χρόνια όλο αυτό με τις γυναίκες?νομίζω είναι πολύ περισσότερες πλέον..το έχεις παρατηρήσει και εσύ?

Ναι σιγουρα εχει μεγαλωσει ο αριθμος των γυναικων που εχουν προβλημα με το μαλλι τους και μαλιστα σε μικρες ηλικιες.
Αλλα ξερεις και τι αλλο εχω παρατηρησει;
Γυναικες που δεν βαφουν και δεν ταλαιπωρουν πολυ το μαλλι τους με styling και λακ εχουν μπολικο μαλλι με χοντρη τριχα και εχω δει αλλες στο κοντινο μου περιβαλλον που ενω ειχαν καλο μαλλι με τα χρονια και την ταλαιπωρια που δεχοταν το μαλλι τους απο ολα αυτα που κανουν οι γυναικες το μαλλι τους αδυνατισε.
Αρα πιστευω οτι και αυτο παιζει ρολο.
Οσες γυναικες εχουν προβλημα με το μαλλι τους πιστευω οτι πρεπει να λουζονται με ενα καλο σαμπουαν και μετα απο ενα φυσιολογικο στεγνωμα να μην κανουν τιποτα αλλο. Ουτε βαφες ουτε ισιωματα,λακ και χιλια αλλα δυο που βαζουν στο κεφαλι τους ωστε να υπαρχει μια πιθανοτητα να βελτιωθει η κατασταση τους.
 

firecaptain

Active Member
Ρε Δημήτρη όμως δεν έχει μεγαλώσει πολύ τώρα τα τελευταία χρόνια όλο αυτό με τις γυναίκες?νομίζω είναι πολύ περισσότερες πλέον..το έχεις παρατηρήσει και εσύ?
Όσοι είμαστε εδώ, σίγουρα το έχουμε παρατηρήσει.

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
 

Joan87

Active Member
Εγω πιστευω πως απλα αλλαξαν οι εποχες. That's all.
Ειτε τα ταλαιπωρουμε ειτε οχι.
Γτ ξερω και πολλες γυναικες που τα ταλαιπωρουν και τα βαφουν καθε 2 βδομαδες και αλλο χρωμα... και κυκλοφορουν με εξτενσιονς για χρονια ολοκληρα... αλλα το μαλλι τους ειναι ακομα γερο και δυνατο στην θεση του. :p:p ξερω και αλλες που εχουν προβλημα αραιωσης χωρις να τα εχουν ταλαιπωρησει ιδιαιτερα.
 

aeratos28

Just aeratos
Eτσι...αλλαξαν οι εποχες..
Εγω πιστευω πως απλα αλλαξαν οι εποχες. That's all.
Ειτε τα ταλαιπωρουμε ειτε οχι.
Γτ ξερω και πολλες γυναικες που τα ταλαιπωρουν και τα βαφουν καθε 2 βδομαδες και αλλο χρωμα... και κυκλοφορουν με εξτενσιονς για χρονια ολοκληρα... αλλα το μαλλι τους ειναι ακομα γερο και δυνατο στην θεση του. :p:p ξερω και αλλες που εχουν προβλημα αραιωσης χωρις να τα εχουν ταλαιπωρησει ιδιαιτερα.
μολις βρείτε και τρόπο να κάνετε τσισα όρθιες ,θα μας πάρετε όλους τους ρόλους..όχι ρε ,η καραφλα είναι καθαρά αντρική υπόθεση..:D
 

koumparos

Well-Known Member
Εγω ξερω μια γειτονισσα που ειχε μια χαρα μαλι.Δυστυχως εχασε το γιο της και μεσα σε 6 μηνες εχασε σχεδον τα 2\3 του μαλιου της.Δεν επανηρθε ποτε.
 

aeratos28

Just aeratos
Από τέτοιες δυσκολες καταστάσεις και περιπέτειες και + το άγχος και στεναχώριες γενικά φαίνεται πως επηρεάζουν πλέον και τις γυναίκες στα μαλλιά..όμως πολύ περισσότερο πλέον από ότι παλιά..
 
Μπλουζα