Απόφαση για μεταμόσχευση και απορίες

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Εγώ πάντως κρατάω την τιμή 2ευρώ/μοσχευμα της hdc. Κι ας είναι καλοκαιρινή προσφορά.

Και μενα το 2012 σε προσφορα Ιουλιου ετυχα με 2 το grafts με strip τοτε.Η fue δεν πλησιαζοταν καν.
Αν και με βγηκε στο τελος 1,88 με παζαρι.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tasos33

Well-Known Member
Θα γίνει μόνιμη η προσφορά για τους έλληνες ,σιγά σιγά , η δουλεια έχει μειωθεί , ο βεκρης και η dhi δουλεύουν γιαυτό.
 

makis93

New Member
Ο γιατρός δεν είχε αναφερθεί σε σοκ λος μου είπα ότι κόπια μάλια θα πέσουν αλλά θα φαίνομαι πάλι πυκνός. Τώρα με τις δίκες σας απόψεις έχω μπερδευτεί τελιος. Δεν ξέρω τι είναι σωστό να κανό

1)Να δώσω την προκαταβολή 500 ευρο για να κρατήσω την προσφορά και να ξεκινήσω μινοξ και βλέπουμε αργότερα για μεταμόσχευση? (Αν δεν κανω μμ τα 500 τα παίρνω πίσω)?

2)Να πάω απευθείας για μεταμόσχευση, με τοις προσδοκίες που μου έδωσε ο γιατρός?(ότι όλα θα είναι οκ και μετά την μμ θα κανο συντήρηση μόνο με μινοξ)

3)Να μην ασχοληθώ καν με μμ και να ξεκινήσω μινοξ?

Επίσης θέλω να επισημάνω ότι όταν ρώτησα τον γιατρό αν μπορώ τώρα να ξεκινήσω μινοξ μέχρι να κλίσουμε την ημερομηνία για την μμ μου είπε ότι αν μέχρι τότε θα έχω περεταίρω αρεοσι και θα χιάζομαι περισσότερα γραφτ αυτός δεν θα μπορεί να το διακρίνει .ισχύει κάτι Τάτιο?
 

ItsAllGone

Active Member
Δεν νομιζω να μπορεις να κανεις κατι με μινοξ χωρις φινα,κακα τα ψεμματα εγω στην ηλικια σου ημουν πολυ καλυτερα απο εσενα και στα 30 μου ημουν nw5 και βαλε,δυστυχως οσο νωριτερα αρχισει η τριχοπτωση τοσο πιο επιθετικη ειναι.Τσαμπα η ταλαιπωρια (χωρις φινα),επισης το σοκλος μην σε απασχολει ειναι σχεδον αδυνατον να κρατησεις αυτα που εχεις για πολυ ακομα.
Η μεταμοσχευση θελει καλο σχεδιασμο,καλο ειναι πριν αρχισεις να ξερεις τις δυνατοτητες της δοτριας σου.Θα χρειαστεις τουλαχιστον δυο.Για να μην τα πολυλογω στη θεση σου θα εκανα μεταμοσχευση,τι μπατζετ εχεις?Η προσφορα της hdc ειναι καλη παντως.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Εισαι σε φαση που χανεις μαλλια. Και εχεις παντου μαλλια. Ξεκινα θεραπεια με μινοξιδιλη. 2000 μοσχευματα δεν χωρανε να στα βαλουν.
Θα σου βαλουν λιγοτερα θα ξεκινησεις μινοξιδιλη μετα την επεμβαση θα παρει το μαλλι τα πανω του και θα νομιζεις οτι ειναι απο τη μμ. Ολες αυτες οι αδυναμες τριχουλες που εχεις θα χοντρυνουν και θα δυναμωσουν με τη μινοξιδιλη. Εισαι πολυ μπερδεμενος. Μην βιαστεις. Η τιμες που βλεπεις θα γινουν μονιμες. Το εχω πει πολυ καιρο πριν οτι θα ριξουν τιμες
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Ο γιατρός δεν είχε αναφερθεί σε σοκ λος μου είπα ότι κόπια μάλια θα πέσουν αλλά θα φαίνομαι πάλι πυκνός. Τώρα με τις δίκες σας απόψεις έχω μπερδευτεί τελιος. Δεν ξέρω τι είναι σωστό να κανό

1)Να δώσω την προκαταβολή 500 ευρο για να κρατήσω την προσφορά και να ξεκινήσω μινοξ και βλέπουμε αργότερα για μεταμόσχευση? (Αν δεν κανω μμ τα 500 τα παίρνω πίσω)?

2)Να πάω απευθείας για μεταμόσχευση, με τοις προσδοκίες που μου έδωσε ο γιατρός?(ότι όλα θα είναι οκ και μετά την μμ θα κανο συντήρηση μόνο με μινοξ)

3)Να μην ασχοληθώ καν με μμ και να ξεκινήσω μινοξ?

Επίσης θέλω να επισημάνω ότι όταν ρώτησα τον γιατρό αν μπορώ τώρα να ξεκινήσω μινοξ μέχρι να κλίσουμε την ημερομηνία για την μμ μου είπε ότι αν μέχρι τότε θα έχω περεταίρω αρεοσι και θα χιάζομαι περισσότερα γραφτ αυτός δεν θα μπορεί να το διακρίνει .ισχύει κάτι Τάτιο?


Από Κύπρο είσαι?
Μια ερώτηση: Mε ποιον γιατρό μίλησες?
 

bruno1989

Active Member
Πήγα χτες στην hdc και μηλισα εκεί με τον γιατρό. Δεν μου ανάφερε ότι δεν μπορώ να κάνω μμ. Μου είπε ότι θα χρειαστώ περίπου 2000 μοσχεύματα με μια καλή τιμή γύρω στις €4000...τον ρώτησα αν στην προκειμένη περίπτωση κάνουμε μμ τι θα γίνει με τα προϋπάρχοντα? Και μου απάντησε ότι αυτα θα τα κρατησω με μινοξιδιλινη την οποία πουλάει η ίδια η κλινική ,με την προϋπόθεση οτι στο μέλλον μάλλον θα χρειαστώ ξανά μμ, μπορεί και όχι... Εσείς τι λέτε με όλα αυτά πιες είναι οι απόψεις σας? Να προχωρήσω ή όχι
Ρε συ είναι δυνατόν να σου έλεγε ότι δεν είσαι κατάλληλος υποψήφιος ακόμα η ότι θα πέσουν τα μάμα μαλλιά η οτιδήποτε άλλο ;;
Προφανώς και θα σου πει τα καλύτερα γιατί είσαι λεφτά για αυτούς και για την κάθε κλινική .
Διάβασε το φόρουμ και ΜΗΝ βιαστείς
 

tasos33

Well-Known Member
Και όμως είναι,οι κύπριοι έχουν διώξει ουκ ολίγους ,νομιζω όμως υπάρχουν μέλη που έχουν κριθεί ακατάλληλοι και απο βεκρη και απο dhi
Ρε συ είναι δυνατόν να σου έλεγε ότι δεν είσαι κατάλληλος υποψήφιος ακόμα η ότι θα πέσουν τα μάμα μαλλιά η οτιδήποτε άλλο ;;
Προφανώς και θα σου πει τα καλύτερα γιατί είσαι λεφτά για αυτούς και για την κάθε κλινική .
Διάβασε το φόρουμ και ΜΗΝ βιαστείς
 

naruto

Well-Known Member
Ρε συ είναι δυνατόν να σου έλεγε ότι δεν είσαι κατάλληλος υποψήφιος ακόμα η ότι θα πέσουν τα μάμα μαλλιά η οτιδήποτε άλλο ;;
Προφανώς και θα σου πει τα καλύτερα γιατί είσαι λεφτά για αυτούς και για την κάθε κλινική .
Διάβασε το φόρουμ και ΜΗΝ βιαστείς
Εμενα παντως ο Φιουρης με εδιωξε για πολλους λογους:ηλικια,μικρο προβλημα,φοβος shockloss κλπ κλπ
just saying
 

makis93

New Member
Παιδιά, λοιπόν αποφάσισα τι θα κάνω. Από αύριο θα ξεκινήσω μινοξ. Θα δώσω τα €500 να κρατήσω την προσφορά και αν δεν έχω αποτέλεσμα προχωρώ σε μμ
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tester

New Member
Ενδιαφερουσα η προσφορα που σου εδωσαν αν και το χρηματικο ειναι ενα θεμα που θα επρεπε να μη σε απασχολει σε αυτη τη φαση...καθως εχεις ολη τη ζωη μπροστα σου να βγαλεις χρηματα...

Κατα την γνωμη μου εφοσον σου εχει μπει στο μυαλο δεν θα βγεις χαμενος αν κανεις τωρα μμ...στα 24 ναι η ψυχολογια μετραει πολυ...και ωραιος να ειναι καποιος πολυ πιθανον να αισθανεται ασχημος ή εστω μειονεκτικα σε σχεση με τους συνομηλικους...εδω 50αρηδες δεν το αντεχουν... οποτε ψυχολογικα μια μμ θα βοηθησει πολυ...σιγουρα ομως θα χρειαστει και δευτερη μετα απο καποια χρονια (το ποσα χρονια θα εξαρτηθει και απο το αν θα βοηθησεις τα υπαρχοντα μαλλια πχ με big3)
 

nikosssss

Active Member
Εκφέρω την άποψή μου τελείως υποκειμενικά, λέγοντας οτι η έμφαση που δίνετε στο ζήτημα των τριχών απο κάποιους είναι υπερβολική. Οκ παιζει ρόλο η εμφάνιση και αν έχεις ή οχι μαλλιά, αλλά οχι οτι δεν υπάρχει τίποτα ποιο σημαντικό απο αυτό σε σημείο κάποιος να πέφτει τόσο πολύ ψυχολογικά και να μην νιώθει κανέναν αίσθημα χαράς στη ζωή του.

Ο 50άρης που δεν το αντέχει, σίγουρα εν έτη 2017 με όλο τη δημοσιονομικό πρόβλημα της χώρας μας, θα έχει λύσει όλα του τα προβλήματα και δε θα έχει με τι άλλο να ασχοληθεί. Οι μισοί και παραπάνω Έλληνες είναι σε άθλια οικονομική κατάσταση και προσπαθούν να τα βγάλουν πέρα, δε νομίζω οι συγκεκριμένοι να δίνουν τόσο έμφαση στην αισθητική τους προβολή. Και επίσης το οτι έχει όλη τη ζωή μπροστά του για να βγάλει χρήματα δε νομίζω οτι αρμόζει για τα δεδομένα της Ελλάδας πλέον, δυστυχώς, που με κόπο κάποιος δουλεύει για να βγάλει τα προς το ζειν. Συνεπώς αυτά τα λεφτά που θα δώσει κάποιος για μμ μπορεί να τα μάζευε χρόνια ολόκληρα.tester δεν αναφέρομαι σε σένα και δε θέλω να νιώσεις οτι σου επιτίθεμαι, απλώς το μνμα ήταν η αφορμή.

Και εγώ αρχίζω και αραιώνω στην κορυφή και ας είμαι 27 και ξεκίνησα απο τα 24, αλλά το έχω φιλοσοφήσει και κατάλαβα οτι η ζωή είναι πολύ μικρή για να ασχολούμαι 24 ώρες το 24ώρο με τα μαλλιά μου. Ειδικά μετά απο την πάθηση που μου προέκυψε στα 23 μου και με ταλαιπώρησε 1000 φορές χειρότερα απο την τριχόπτωση.

Δε θέλω να παρεξηγηθώ και εννοείται οτι είμαι μέσα σε αυτό το forum γιατί ψάχνω και εγώ λύση για το πρόβλημα της τριχοφυίας. Απλά σε κάποιες περιπτώσεις παρατηρώ έντονη εμπάθεια στο θέμα των μαλλιών, σαν να μην υπάρχουν άλλα προβλήματα πέρα απο αυτό. Ελπίζω να μη παρεξηγηθώ για αυτό το post μου πραγματικά είναι εντελώς καλοπροαίρετο.

Μάκη για μένα καλύτερα να ξεκινήσεις μόνο minox χωρίς να δώσεις την προκαταβολή, γιατί με αυτά που ακούγονται απο τις κλινικές κατα καιρούς, όπως το θέμα με το σαλονικιό και τα τρεχάματα που έχει με την κλινική, θα είναι κρίμα να τα κλαις, αν τελικά σε πιάσει η μινοξ και δεν χρειαστείς μμ. Έχεις δυστυχώς λίγο μαλλί στα μάτια τα δικά σου, αλλά πολύ μαλλί για μμ. Είμαι στην ίδια φάση περίπου με σένα και θα ήθελα και εγώ να μπω για μμ να ξεμπερδεύω (σχετικά), αλλά δυστυχώς είναι αδύνατον ακόμα.

Όπως είπαν τα παιδιά, η τιμή λογικά θα κλειδώσει γιατί η Κύπρος άρχιζε να πιέζεται απο ανεπαρκή πελατεία λόγω τιμών. Συνεπώς το τι θα γίνει μετά απο 1,2,3 χρόνια ίσως που θα χρειαστεί να μπεις για μμ δε το ξέρεις απο τώρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

naruto

Well-Known Member
Φίλε @nikosssss χωρίς να λέω ότι έχεις άδικο σε αυτά που γράφεις,εσυ μιλάς εκ του ασφαλούς ,μιας κ αραιωνεις στο κραουν.
Η hairline και οι κροταφοι είναι το σημαντικότερο στο μαλλί .Αυτά είναι που μπορούν να σου ομορφυνουν ή να σου ασχημυνουν το πρόσωπο.Να σου προσθέσουν ή να σου αφαιρέσουν χρόνια.Αυτά βλέπεις κάθε φορά στο καθρέφτη .
Είμαι σίγουρος ότι αν είχες θεμα σε κροταφους-hairline δεν θα ήσουν τόσο άνετος .
Επίσης είμαι σίγουρος ότι αν εγώ αραιωνα στο κραουν,αντι για την Α ζώνη,θα ήμουν πολυ πιο άνετος ...
 

vag25

Well-Known Member
Ξερεις τι γινεται?
οπου και να εχεις τριχοπτωση, ουσιαστικα κανεις ψυχολογικο πολεμο στον εαυτο σου για να τον πεισεις οτι ειναι το χειροτερο σημειο αυτο που χανεις μαλλι.

Και εγω crown εχω κυριως προβλημα οπως ακριβως και ο Nikos, αλλα οπου και να ξεκινησει αργα η γρηγορα ξερεις οτι θα προχωρησει και μπροστα η πισω αντιστοιχα..
 

nikosssss

Active Member
naruto μπήκα πολλές φορές στη διαδικασία να σκεφτώ τι είναι καλύτερο απο τα δύο, και μάλιστα ήθελα να ανοίξω και ψηφοφορία, για το αν υπήρχε επιλογή στην καράφλα μεταξύ των δυο, ποιο θα προτιμούσε ο καθένας.

Δε ξέρω τελικά τι είναι καλύτερο, γιατί οκ ναι, η hairline παίζει πολύ σημαντικό ρόλο, αλλά και το να είσαι κομπλέ μπροστά και πίσω το χάος δεν είναι ότι καλύτερο. Για την ακρίβεια σε αναγκάζει να τα ξυρίσεις ή να βάλεις τόπικ ή κάτι να κάνεις πίσω.
Εγώ προσωπικά δε θα μπορούσα να βγω με μπιφτέκι πίσω και ας είχα hairline 15χρονου. Προς το παρόν το καλύπτω με τοπικ. Αν δε καταφέρω να το μαζέψω θα τα ξυρίσω σίγουρα.

Στους μαζεμένους κροτάφους αντίστοιχα για μένα δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Αν αναλογιστείς οτι μεγαλώνοντας ούτως η άλλος δημιουργείται μια ποιο ώριμη hairline, το να είναι κάπως περισσότερο μαζεμένη απο το κανονικό, δεν καταστρέφει την κατάσταση. Δε θα πω οτι είμαι υπέρμαχος του να έχεις κουτσουρεμένη hairline εναντι ανοιχτού crown, αλλά πιστεύω οτι και τα δυο είναι ίδιας σημασίας. Και παρεμπιπτόντως και μένα η hairline μου έχει ανοίξει κάπως στους κροτάφους.....;)
 

naruto

Well-Known Member
Διαφωνώ οριζοντίως κ καθέτως ,είναι πολυ χειρότερο να χάνεις μπροστά απο ότι στο κραουν για πολλούς λόγους .
Εκτός του ότι δεν σου χαλάει το πρόσωπο όπως είπα,το κρατούν είναι πολυ πιο ευκολο να το καμουφλαρεις με τοπίκ.Οι θεραπείες σε πιάνουν πολυ πιο εύκολα στο κραουν.Ακόμα κ μεταμόσχευση είναι πιο ευκολο να κάνεις στο κρατούν,μιας κ να συνεχιστεί η αραίωση θα έχεις τουλάχιστον μια φυσιολογική εικόνα .Αν κανείς μμ κροταφους κ συνεχιστεί η αραίωση πιο μέσα ή στο τσουλουφι τον ήπιες πανηγυρικά .Ακόμα και το buzz cut ταιριάζει πολυ περισσότερο σε σχέση με κάποιον με κατεστραμμένη χαιρλινε.
Χίλιες φορές να ήμουν όπως πχ ο Ζινταν στα νιάτα του με ενα ωραιο buzz cut παρά όπως ο Jude law ...
Στη hairline μέχρι και Norwood 2 Καλά είσαι .Το Norwood 3 και πανω δεν παλεύετε με τίποτα όμως
 

nine

Active Member
Τραγικο οπου και να χτυπησει η αα τι να λεμε. Συμφωνω με naruto norwood3 δεν παλευετε με τιποτα και το βλεπω σε εμενα.
Με τσολουφι μονο και αεροδομια στους κροταφους να το κανει τι στην μεση το λιγο μαλλι; πως να το φτιαξεις;

Αν απλα εχεις μια απλη αραιωση διαχυτη στο crown σαν μικρο μπαλακι ειναι καλυτερα απο το να σου εχει καταστρεψει ολη την front γραμμη στο σημειο που σε κοιταει πρωτα καποιος. Τουλαχιστον με καλη hairline στις φωτο βγαινεις σαν ανθρωπος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Ρε συ Nikosss βάλε καμιά φωτογραφία να σε δούμε γιατί πολύ άπλας το παίζεις.
Για ρωτήστε και κάποιον έμπειρο σαν και μετά που αυτήν την στιγμή δεν έχω τρίχα στο crown είναι καμένη γη άλλα με την μεταμόσχευση που έκανα στο μισό μπροστά κεφάλι είμαι άλλος άνθρωπος εμφανισιακά και η ψυχολογία που είχα τότε με το τώρα δεν περιγράφετε.

Μιλας για ψυχολογία? Και ειδικά σε μικρές ηλικίες που εφόσον δεν έχουν κάποιο πρόβλημα στην ζωή πχ υγείας τι άλλο να απασχολη τα παλικάρια στα καλύτερα νεανικά χρονιά?
Και ξαναλέω,παππούδες 65-70-80 ετών φαλακροί προσπαθούν με τσουλούφια ένα μετρό να καλύψουν την φαλάκρα,αυτοί δηλαδή σε αυτήν την ηλικία τι περιμένουν? να βρούνε γκόμενα? να πηδήξουν κάνα μοντέλο?
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
To θέμα της φαλάκρας εφόσον δεν σου πάει το ξυρισμένο look θα σε τρώει είτε είσαι 20 είτε είσαι 80 ετων,μην λέμε τα ίδια κάθε φορά. Είναι ένα είδος ψυχολογικής αρρώστιας που δύσκολα και σχεδόν καθόλου δεν ξεπερνιετε ακόμη και εκατομμυριουχος να είσαι.
Όποτε αφήστε τις φιλοσοφίες ότι και άλλα πράματα υπάρχουν στην ζωή και πολύ ασχολούμαστε με τρίχες,αυτο το ξερουμε οτι υπάρχει και ζωή πέρα των τριχών.
Εγώ το Δεκέμβριο θα έχω μαζέψει λεφτά άλλα θα πάω ταξίδι,με καει το crown πάρα πολύ γιατί άνοιξε αρκετά και είναι άθλιο άλλα επαναπαυομε ακόμη γιατί μπροστά έχω φτιάξει μια αξιοπρεπείς εικόνα για το ευατο μου πλέον.
 
Μπλουζα